Kék mámorra ördögi fordítás: az MU nyert a derbin, elhalasztva a bajnokavatást!

2018.04.07. 18:23
Fantasztikus kép Vincent Kompany bombaerős fejeséről (Fotó: AFP)
Az angol labdarúgó Premier League 33. fordulójában a Manchester City az Etihad Stadionban azzal a tudattal fogadta a Manchester Unitedet, hogy győzelem esetén elhódítja a bajnoki címet. Egy félidőig kék fiesztára állt minden, hiszen a City remek játékkal kétgólos előnyt szerzett, és ki is üthette volna az MU-t. Nem tette, és bánhatta: a United a második játékrészben Paul Pogba duplájával, valamint Chris Smalling góljával fordítva 3–2-re győzött, és ezzel elhalasztotta a bajnokavatást!

A hétközi, Liverpool elleni BL-fiaskóra hamar kínálkozott a gyógyír a Manchester Citynek: a városi rivális Manchester United elleni győzelem bajnoki címet eredményezett volna – Pep Guardiola csapata nagyon meggyőző játékot nyújtott az első félidőben és 2–0-s előnyt szerzett, fordulás után viszont csak döbbenten figyelték a hazaiak, mi történik a pályán...

A kezdés nem volt olyan rossz a Unitedtől, leszámítva azt, hogy Ashley Young esett és kelt az első percekben, és az egyik elcsúszása utáni kezezésnél hevesen tizenegyest reklamált mindenki a hazaiaktól. Hiába. A játékvezető úgy ítélte meg, hogy ugyan egyértelmű volt a kezezés, de nem szándékosan ért kézzel a labdához Young.

A kulcsfontosságú változást az első félidőben a 25. perc hozta meg: Leroy Sané ívelt be szögletből a bal oldalról, Vincent Kompany iszonyatos lendülettel érkezett és remek ütemben ugrott – hiába próbálta meg Chris Smalling visszahúzni –, majd bombaerős fejest küldött a kapuba (1–0). A City csapatkapitánya eksztázisban ünnepelte a sarokban a gólt, és déja vu érzése lehetett: 2012-ben ugyancsak Smallingot túlugorva szerzett kulcsfontosságú fejes gólt a bajnoki cím felé vezető menetelés során a derbin. Mind Smalling védekezését, mint Romelu Lukaku „besegítését" (meg sem próbálta támadni a beívelt labdát) erős kritikával lehet illetni.

Kompany találata után még magához sem tért a Manchester United, és megkapta a másodikat. A 31. percben David de Gea nagyon rosszul rúgott ki egy labdát, Leroy Sané megszerezte és visszavezette azt, Ilkay Gündoganhoz továbbított, ő Raheem Sterlinghez, Sterling visszapasszolt a tizenhatoson belülre befutó Gündogannak, aki parádés megmozdulással lepördült Nemanja Maticsról, majd a hosszú alsó sarokba lőtt (2–0).

A szünetig kiütés is lehetett volna, de Sterling bőkezűen elpazarolt néhány ziccert, amelyek tisztább helyzetek voltak, mint amilyenekből gólt szereztek a házigazdák... A United helyzet és kapura lövés nélkül, egyetlen, a City tizenhatosán belüli labdaérintéssel hozta le az első félidőt.

Ha abban reménykedtek a hazaiak, hogy az MU az első félidei arcát mutatja, hát Mourinhóéknak más elképzeléseik voltak. A United agresszívabban lépett fel, és miután megúszott egy Gündogan-helyzetet (a német középpályás egy szépen kijátszott akció végén a lécre emelt), két gyors góllal kiegyenlített. Mindkettőt Paul Pogba szerezte: a francia klasszis az 53. percben Ander Herrera remek, mellel letett labdáját lőtte a kapuba, majd másfél perccel később Alexis Sánchez beadását fejelte be a jobb alsó sarokba (2–1, 2–2)! Mindössze 97 másodperc kellett az egyenlítéshez!

A második félidőben már Smalling és Pogba örülhetett (Fotó: AFP)

A lélektani előny már a Unitednél volt, és a 69. percben jött Chris Smalling: egy bal oldali szabadrúgásra remekül érkezett a leshatárról (sőt, inkább lesről) indulva, és teljesen üresen találta magát a kapu előtt – hát a hálóba is rúgta a labdát (2–3). Az első félidei teljes szétesés után fordított az MU, teljesen döbbenten figyelték az eseményeket a hazaiak!

Pep Guardiola mindenkit beküldött, akitől gólokat remélt: egymás után érkezett a pályára Kevin De Bruyne, Gabriel Jesus és Sergio Agüero. Utóbbi a 77. percben egy Young-becsúszás után esett egy nagyot, de Martin Atkinson játékvezető erre sem adott tizenegyest, pedig az ismétlésekből szabálytalannak tűnt az eset, Young megmozdulása meg kifejezetten csúnyának. A két csapat kicsit egymásnak esett, majd Paul Pogba egy csúnya szabálytalansággal tovább fűtötte az indulatokat.

A hajrában inkább a futballal törődtek a felek, a City pedig hiába támadt az egyenlítésért: a 89. percben Agüero fejesét David de Gea óriási bravúrral piszkálta ki, míg egy perccel később Raheem Sterlingről a kapufa tövére pattant a labda! Ezt követően tiszta helyzete már nem volt a Manchester Citynek, azaz a Manchester United óriási fordítást mutatott be az Etihadban, és kétgólos hátrányból, bravúrt bemutatva megnyerte a derbit, ezzel elhalasztva a bajnokavatást! Levonulóban a hazaiaknak azért még volt néhány keresetlen szavuk a játékvezetőhöz...

ANGOL PREMIER LEAGUE
33. FORDULÓ
Manchester City–Manchester United 2–3 (Kompany 25., Gündogan 31., ill. Pogba 53., 55., Smalling 69.)
KORÁBBAN JÁTSZOTTÁK
AFC Bournemouth–Crystal Palace 2–2 (Moussett 65., J. King 89., ill. Milivojevics 47., Zaha 75.)
Brighton & Hove Albion–Huddersfield Town 1–1 (Lössl 29. – öngól, ill. Mounié 33.)
Leicester City–Newcastle United 1–2 (Vardy 84., ill. Shelvey 18., A. Pérez 75.)
Stoke City–Tottenham Hotspur 1–2 (M. Diouf 57., ill. Eriksen 52., Kane 63.)
Watford–Burnley 1–2 (Pereyra 61., ill. Vokes 71., Cork 73.)
West Bromwich Albion–Swansea City 1–1 (Jay Rodriguez 54., ill Abraham 75.)
Everton–Liverpool 0–0

1. Manchester City 32 27 3 2 90–24 +66 84
2. Manchester United 32 22 5 5 63–25 +38 71
3. Liverpool 33 19 10 4 75–35 +40 67