Pazar futballélményt rakott az Arsenal és a Liverpool a fa alá

2017.12.22. 20:38
Csodás meccs, csodás mozdulat: Mané ollózása elkerülte a kaput (Fotó: AFP)
Egészen káprázatos mérkőzéssel kedveskedett az Arsenal és a Liverpool a futballdrukkereknek: a Premier League 19. fordulójának nyitó rangadóján 3–3-as döntetlen született. A Liverpool 52 percig óriási fölényben volt és kétgólos előnyt szerzett, hogy az Arsenal hat perc alatt, a semmiből fordítson – a végeredményt Roberto Firmino állította be, így mindkét csapat egy ponttal gazdagodott.

Ha az első félidő után Arsene Wenger nagyon elégedetlen volt, hát jó oka volt rá. Ahhoz képest ugyanis, hogy a forduló előtt csak egy hely és egy pont volt a különbség a vendégek javára az Arsenal–Liverpool rangadón, a Pool olyan fölényt dolgozott ki, amelyet akár többgólos előnyre is válthatott volna. Egy úgy is összejött, hogy Jürgen Klopp csapata közel sem használta ki gyilkos hatékonysággal a helyzeteit.

Az Arsenal-drukkerek számára az lehetett aggasztó, hogy a bombaformában futballozó Mohamed Szalahhal a zöldfülű (és kényszer-balhátvéd) Ainsley Maitland-Niles nézett farkasszemet, ehhez képest az első félidőben elsősorban nem az ifjonc helyén, hanem a védelem jobb oldalán voltak gondjaik az „ágyúsoknak”.

A nagyon óvatosan játszó, visszahúzódással a Liverpool sebességi fölényét korlátozni akaró házigazdák jobb oldala állandóan kinyílt, ezt viszont csak veszélyes beadásokra és egy helyzetre tudta váltani a Liverpool (Roberto Firmino fejesét Petr Cech védte).

Gólt ellenben akkor szerzett a vendégcsapat, amikor az Arsenal labdát vesztett, és jöhetett végre egy klasszikus, gyors ellencsapás: James Milner indította a 26. percben remekül a jobb szélen sprintelő Szalaht, az egyiptomi támadó beadása felpattant, a mélyről érkező Philippe Coutinho pedig Petr Cech fölött a kapuba bólintott – 0–1, Coutinhónak ez volt az első fejes gólja az angol élvonalban!

A félidő második fele csak a Liverpoolról szólt: az Arsenal helyzetbe sem tudott kerülni, ellenben a vendégek könnyűszerrel meg tudták volna szerezni második góljukat is. Firmino centikkel tekert fölé egy lehetőségnél, majd a félidő végén Laurent Koscielny az utolsó vonalban elcsúszott, Szalah egyedül tört kapura, ám Cechbe lőtt, a kipattanót pedig Sadio Mané ollózta kapu fölé. Egy perccel később megint ők ketten kevertek bajt, ám Mané passzánál, nem kis helyzetben Szalah lyukat rúgott...

A második félidőt percek alatt két Liverpool-helyzet vezette be, megmutatva, mi vár az Arsenalra, ha továbbra sem tud mit kezdeni a vendégek villámgyors ellentámadásaival. Arsene Wenger elégedettségi szintje mit sem változott, csapata képtelen volt kontrollálni a liverpooli kontrákat, támadásban pedig az égvilágon semmit sem mutatott.

Ráadásul a szerencse is csak egy ideig tartott ki az Arsenal mellett: az 52. percben újabb Liverpool-kontra gördült végig a pályán, Mohamed Szalah pedig precízen, a tizenhatoson kívülről a jobb alsó sarokba tekert, megduplázva ezzel a vendégek előnyét (0–2).

Villámgyorsan, egy percen belül jött a válasz, köszönhetően annak, hogy Joe Gomez nagyon csúnyán elaludt egy jobb oldali beadásnál, a mellette a „belső íven” bebújó Alexis Sánchez pedig a kapuba fejelt – súlyos egyéni hiba volt ez a védőtől (1–2). Reménytelennek tűnő helyzetből feléledt az Arsenal, és ez még csak a nyitány volt...

Az 56. percben Granit Xhaka bombázott kapura távolról, erős labdája a léc alá, de középre tartott, ám Simon Mignolet kapus „besegített”, egy kézzel, rosszul nyúlt a lövéshez, amely be is akadt – 2–2! A rohamnak még nem volt vége, a hármas ütéskombináció után „frontsokkos” tekintetekkel meredtek a levegőbe a Liverpool védői: az 58. percben Alexandre Lacazette pazarul, sarokkal tálalt a tőle balra futó Mesut Özil elé, aki közelről megszerezte az Arsenal harmadik gólját! (3–2). A londoniak 388 másodperc alatt fordítottak 0–2-ről, úgy, hogy 52 percig teljesen kilátástalan volt a játékuk!

Eksztázis: Özil öröme az Arsenal villámgyors fordítása után (Fotó: AFP)

Pillanatnyi szusszanás sem volt, jöttek az újabb helyzetek itt is, ott is, Mané hibázott egyenlítési lehetőséget, a másik kapu előtt pedig Lacazette növelhette volna az előnyt. Nem úgy nézett ki a meccs, mint aminek 3–2-vel lesz vége, és valóban jött is egy gól: a 71. percben Roberto Firmino középről, 15 méterről tekert kapura, Cech bravúrral belekapott még a lövésbe, ám a labda felpörgött, és bepottyant a kapuba (3–3)!

Hatalmas iramban vágtak neki a csapatok a hajrának is, és mivel a két védelem igencsak gyenge lábakon állt, volt még a meccsben gólveszély. Gól viszont már nem: maradt a 3–3 egy egészen kiemelkedően élvezetes rangadón, melyet a Liverpool sokáig teljesen irányított, majd típushibájához híven ki is engedte azt a kezéből – hogy aztán a végén egy pontot mégis megkaparintson az Emiratesben. Maradt az egy pont a két csapat között a tabellán – nehéz lesz ezt a mérkőzést felülmúlni a karácsonyi PL-dömpingben!

ANGOL PREMIER LEAGUE

19. FORDULÓ
Arsenal–Liverpool 3–3 (A. Sánchez 53., G. Xhaka 56., Özil 58., ill. Coutinho 26., Szalah 52., Firmino 71.)

1. Manchester City 18 17 1 56–12 +44 52
2. Manchester United 18 13 2 3 39–12 +27 41
3. Chelsea 18 12 2 4 32–14 +18 38
4. Liverpool 19 9 8 2 41–23 +18 35
5. Arsenal 19 10 4 5 34–23 +11 34
6. Burnley 18 9 5 4 16–12 +4 32
7. Tottenham 18 9 4 5 31–18 +13 31
8. Leicester City 18 7 5 6 27–26 +1 26