Szon pazar gólja döntött – kikapott a Spurstől a címvédő Manchester City

BALÁZS DÁVIDBALÁZS DÁVID
2021.08.15. 17:18
Szon Hung Min remek kontra végén vette be a Manchester City kapuját (Fotó: Getty Images)
Az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) nyitó fordulójának rangadóján a Tottenham Hotspur Szon Hung Min góljával hazai pályán 1–0-ra legyőzte a címvédő Manchester Cityt.

ANGOL PREMIER LEAGUE
1. FORDULÓ
Tottenham Hotspur–Manchester City 1–0 (0–0)

London, Tottenham Hotspur Stadion, 62 000 néző. Vezette: Taylor
Tottenham: Lloris – Tanganga (Doherty, 83.), D. Sánchez, Dier, Reguilón – Höjbjerg (C. Romero, 90.), Skipp, Dele Alli – Bergwijn (Lo Celso, 77.), Lucas, Szon Hung Min. Menedzser: Nuno Espírito Santo
Manchester CIty: Ederson – Joao Cancelo, Rúben Dias, Aké, B. Mendy (Zincsenko, 79.) – Mahrez (De Bruyne, 79.), Fernandinho, Gündogan, Sterling (Gabriel Jesus, 71.) – Ferran Torres, Grealish. Menedzser: Pep Guardiola
Gólszerző: Szon Hung Min (55.)

Remekül, nagyon intenzíven kezdte a mérkőzést a Manchester City, amely az első negyedórában megszerezhette volna a vezetést. Ilkay Gündogannak, Rijad Mahreznek és Fernandinhónak is megvolt a maga lehetősége a gólszerzéshez, de a Tottenham kibekkelte a rohamokat.

Ahogy telt az idő, úgy bátorodott fel a Spurs, amely a labdaszerzések után nagyon veszélyes kontrákat vezetett. A 24. percben Lucas Moura vette célba a kaput, de Gündogan még a gólvonal előtt blokkolni tudott. A 40. percben Szon Hung Min egy ellenakció végén kapott remek labdát, és tüzelt, de Joao Cancelo testén ez a próbálkozás is irányt változtatott.

Az első játékrészben hiába volt 14 lövési kísérlet is, kaput eltaláló lövést nem jegyezhettünk fel.

A fordulás után veszélyesebben futballozott a Spurs, amely az 55. percben újabb remek kontra végén megszerezte a vezetést. Szon Hung Min pár átlépős csel után, kb. 20 méterről, kissé jobbról, lőtte ki fantasztikusan bal lábbal a hosszú sarkot – Ederson mozdulni sem tudott a lövésre (1–0).

Néhány perccel később Steven Bergwijn megduplázhatta volna a hazaiak előnyét, de ziccerben nem találta el a rövid sarkot. A 70. percben szabadrúgás-kombináció végén Ferran Torres egyenlíthetett volna, de ő is hibázott.

A hajrában Pep Guardiola még Kevin De Bruynét is beküldte a pályára, de gólt már nem tudott szerezni a City, így sorozatban harmadik tétmérkőzését is elvesztette – a Bajnokok Ligája-döntő és a Community Shield után –, míg a Tottenham hazai pályán egymás után harmadszor is legyőzte a manchesterieket.

KORÁBBI EREDMÉNYEK
Newcastle United–West Ham United 2–4
(C. Wilson 5., J. Murphy 40., ill. Creswell 18., Benrahma 53., Soucek 63., Antonio 66.)
Manchester United–Leeds United 5–1
(Bruno Fernandes 30., 54., 60., Greenwood 52., Fred 68., ill. Ayling 48.)

Chelsea–Crystal Palace 3–0
(M. Alonso 27., Pulisic 40., Chalobah 58.)

Leicester City–Wolverhampton Wanderers 1–0 (Vardy 41.)
Everton–Southampton 3–1
(Richarlison 47., Doucouré 76., Calvert-Lewin 81., ill. A. Armstrong 22.)
Watford–Aston Villa 3–2
(Dennis 10., I. Sarr 42., C. Hernández 67., ill. McGinn 70., Ings 90+7. – 11-esből)
Burnley–Brighton & Hove Albion 1–2
(Tarkowski 2., ill. Maupay 73., A. Mac Allister 78.)
Norwich City–Liverpool 0–3
(Jota 26., Firmino 65., Szalah 74.)
Brentford–Arsenal 2–0(Sergi Canós 21., Nörgaard 73.)

KÖSZÖNJÜK A FIGYELMET!

90+6. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! A TOTTENHAM SOROZATBAN HARMADSZOR IS LEGYŐZTE ODAHAZA A MANCHESTER CITYT! 1–0

90+4. perc: Ápolás miatt áll a játék. Gündogan került a földre.

90+1. perc: Sánchez és Grealish is sárga lapot kapott.

90. perc: 4 perc a ráadás.

90. perc: Höjbjerg le, Romero be.

88. perc: Újabb City-szöglet.

86. perc: Nyom a City, Lloris ezúttal lábbal védett.

84. perc: De Bruyne távoli lövését tolta szögletre Lloris.

83. perc: Tanganga le, Doherty be.

81. perc: 17 méterről Cancelo vette célba fejjel(!) a kaput. Nem volt veszélyes.

79. perc: Szon lövése kerülte el nem sokkal a kaput. ez is megpattant.

79. perc: Mahrez és Mendy le, De Bruyne és Zincsenko be.

77. perc: Bergwijn le, Lo Celso be.

74. perc: Grealish éles szögből leadott lövése találta telibe Llorist.

74. perc: Szon beadása után tisztáztak a védők.

71. perc: Sterling le, Gabriel Jesus be.

70. perc: A szabadrúgás-kombináció végén Ferran Torres szerezhetett volna gólt, de a kapu előtt nem jól ért a labdába.

69. perc: Jó helyről járhat manchesteri szabadrúgás.

66. perc: Lucas Moura nem akarta visszaadni a labdát – „besárgult”.

64. perc: Ezúttal pedig a másik oldalról is.

63. perc: Szögletet rúghat a City.

60. perc: Újabb Spurs-kontra, de Bergwijn kihagyta a ziccert! Nem tudta Ederson mellett kirúgni a rövid sarkot.

Újabb nagyszerű ellenakció végén Szon Hung Min egy pár átlépős csel után, kb. 20 méterről, kissé jobbról, fantasztikusan lőtte ki bal lábbal a hosszú sarkot.

55. PERC: SZON PARÁDÉS GÓLJÁVAL ELŐNYBEN A SPURS! 1–0

53. perc: Ismét veszélyezetett a Spurs.

49. perc: Lucas lövése kerülte el jócskán a kaput.

48. perc: A Spurs kapuja előtt remekül blokkoltak a védők.

47. perc: Höjbjerg kapta üresen a labdát a tizenhatoson belül,de kissé kisodródva nem a lövést választotta, hanem keményen középre centerezett, de a labda nem jutott el Szonig.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

Ha hiszik, ha nem, noha 14 lövés volt az első 45 percben, kaput eltalált kísérletet nem jegyezhettünk fel.

45+1. PERC: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! NINCS GÓL EDDIG! 0–0

45. perc: 1 perc a ráadás.

44. perc: Grealish, majd Fernandinho is tüzelt, de egyik próbálkozás sem jelentett veszélyt Lloris kapujára.

43. perc: A félidő végéhez érve most már a Spursnek van több lövési kísérlete.

42. perc: Ezúttal is Szon szánta rá magát a lövésre, de labdája magasan fölé szállt.

40. perc: Egy hazai kontra végén Szon lőhetett kb. 20 méterről, középről, de lövésébe Cancelo még bele tudott érni a fenekével.

39. perc: Hosszú idő után következhet egy újabb vendég sarokrúgás.

37. perc: A játékvezető hosszasan fegyelmez egy Tottenham-futballistát, ezért áll a játék.

35. perc: Mahrez került ismét helyzetbe, de kb. 8 méterről csúnyán mellé lőtt.

31. perc: Egy veszélyes kontra végén nem tudott lövőhelyzetet kicsikarni a Spurs.

28. perc: Szon lövését blokkolják a védők. Egyre jobban játszik a Spurs.

24. perc: Egy kisebb kavarodás után Lucas Moura lőtt, de Gündogan jól blokkolt a gólvonal előtt.

22. perc: Éppenhogy lemaradtak a középre ívelt labdáról a Tottenham-játékosok.

21. perc: Az előző nem volt veszélyes, hátha ez. Újabb hazai sarokrúgás.

19. perc: Szögletet rúghat a Spurs.

15. perc: Eddig 79 százalékban van a labda a vendégeknél. Micsoda dominancia!

12. perc: Mahrez cselezte ki fantasztikusan a védőjét, majd passzolt középre, de Lloris kivetődve megkaparintotta a labdát.

11. perc: Jöhet az újabb City-sarokrúgás.

9. perc: Ismét Grealish kapott szabadrúgást.

7. perc: Alaposan bekezd a Man. City.

6. perc: Mahrez került helyzetbe, aki kb. 11 méterről, kissé jobbról lőtt laposan mellé.

5. perc: Frnandinho fejelt kapu mellé – Lloris nagyon rosszul mozdult ki a beadásra, de megúszta.

4. perc: Gündogan szabadrúgása a megpattanó sorfalon szögletre vágódott ki.

3. perc: Grealisht buktatták közel a tizenhatoshoz. Jó helyről járhat City-szabadrúgás.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Tottenham fehér felsőben, fekete nadrágban és sportszárban látható, míg a Manchester City tiszta világoskékben játszik.

Jack Grealish, miután a Community Shielden csereként debütált a Manchester Cityben, most Pep Guardiolától kezdőként kapja meg a lehetőséget.

ELŐZMÉNYEK

Tottenham Hotspur

Az előző évad végén a Wolverhampton kispadjáról távozó Nuno Espírito Santo lett a Tottenham új menedzsere a nyáron. José Mourinho távozása után tehát ismét portugál szakember ül a Spurs kispadján. A sajtóban viszont sokkal inkább Harry Kane neve szerepelt a csapat kapcsán, akiről még mindig nem lehet tudni, hogy marad-e vagy megy. A Manchester City a leghangosabb kérője – a Spurs éppen a manchesteriekkel kezd a bajnokságban –, s úgy tudni, az angol klasszis elvágyódik.

Nunótól sokat várnak Észak-Londonban, aki akár egy kupát is elhódíthat az első évében. Az Európa-konferencialigában ugyanis a Tottenham számít az egyik legnagyobb esélyesnek, így nem lepődnénk meg, ha odafigyelne erre a sorozatra a portugál tréner. Több távozója is van a gárdának: Gareth Bale és Carlos Vinícius kölcsönszerződése is lejárt, Toby Alderweireld és Erik Lamela is távozott. A bajnokságban a top 4-nél vérmesebb álmai tehát aligha lehet a Spursnek, pláne akkor, ha Kane tényleg elhagyja a csapatot.

Manchester City

Pep Guardiola szupercsapata a nyáron még tovább erősödött. Noha Sergio Agüero elhagyta a gárdát, angol rekordösszegért sikerült szerződtetni (117 millió euró) Jack Grealisht az Aston Villától. Az persze kérdés, mennyire volt rá szüksége a Manchester Citynek, és milyen poszton, kinek a helyén láthatjuk majd az angol válogatott játékost, de az szinte kizárt, hogy ennyi pénzért a padra hozták volna őt Manchesterbe. Bernardo Silva, Kevin De Bruyne, Raheem Sterling, Phil Foden, Ferran Torres és Rijad Mahrez sem fog beletörődni a padozásba, így nagyon érdekes és izgalmas rivalizálásnak nézünk elébe.

Manchesterben azonban korántsem minden fenékig tejfel, hiszen a gárda három fontos trófeát is kiengedett a kezéből az utóbbi hónapokban. Először az FA-kupa elődöntőjében pottyant ki a Chelsea ellen, majd szintén a londoniak ellen szenvedett vereséget a Bajnokok Ligája-döntőben, néhány nappal ezelőtt pedig a Community Shielden kapott ki a Leicester Citytől. Annak ellenére, hogy idén is Guardioláék a toronymagas esélyesei a bajnokságnak – egyes fogadóirodák csak 1.70-es szorzót adnak a végső győzelmükre –, a BL megnyerése most talán mindennél fontosabb lesz számukra, és ki tudja, akár a Premier League kárára is.

Guardiola a Tottenham elleni rangadó előtt nem volt túl derűlátó, mint megjegyezte, úgy kezdik az évadot, hogy a teljes keret alig-alig tudott együtt készülni a játékosoknak az Európa-bajnokság, a Copa América vagy épp az olimpia jelentette válogatottbéli elfoglaltsága miatt.

„Korábban volt négy-öt hetünk együtt, hogy felkészüljünk az idényre. Most a vasárnapi mérkőzés lesz az első alkalom, amikor úgy ahogy, de teljes lesz a keretünk – ez egy egészen más helyzet– jelentette ki a Tottenham elleni rajt kapcsán Guardiola az ilyenkor szokásos meccs előtti sajtótájékoztatón. – A helyzet sokkal jobban hasonlít az előző évihez, amikor valódi felkészülési mérkőzés nélkül játszottunk a Wolverhamptonnal… Az emberek azt kérdezték tőlem, milyen lesz a csapat, nekem pedig fogalmam sem volt, mire számíthatok. Egyszerűen nem láttam őket együtt játszani az idényrajt előtt.”

Guardiola helyzetét nehezíti, hogy az Eb-t is megjárt két kulcsjátékosa, Kevin De Bruyne és Phil Foden is hiányzik sérülés miatt.

„Az lesz a kulcs, hogy fejben mennyire leszünk felkészültek és erősek. Úgy próbáljuk a legjobbat kihozni magunkból, hogy tudjuk, egyelőre messze vagyunk a legjobb formánktól. Ami fontos, az az, hogy ne ragadjunk be úgy, mint egy évvel ezelőtt. Szeretnénk minél több pontot szerezni a szeptember eleji válogatott szünetig. Ez segítene az önbizalmunkon, és gyorsítaná a folyamatot, hogy napról napra, hétről hétre és meccsről meccsre egyre jobbak legyünk. Biztos vagyok benne, hogy a csapat képes lesz elérni a kellő dinamikát a játékban, a kérdés inkább az, mennyi időre lesz ehhez szükség. Azt gondolom, egyelőre nem állunk készen a rajtra, de nincs választásunk, a legjobbat kell nyújtanunk – meglátjuk.”

A PREMIER LEAGUE 2021–2022-ES IDÉNYÉNEK BEHARANGOZÓJÁT IDE KATTINTVA OLVASHATJA EL!

A két csapat legutóbb április végén csapott össze, méghozzá az angol Ligakupa döntőjében. José Mourinhót éppen a finálé előtti napokban menesztették az európai Szuperliga miatti szabotászakciója miatt, s a Spurs Ryan Masonnel a kispadon egy kései Aymeric Laporte góllal szenvedett vereséget (1–0).

A bajnokságban tavaly ősszel a Tottenham 2–0-ra diadalmaskodott otthon, míg az Etihad Stadionban a City nyert 3–0-ra.

Az angol Ligakupát megelőző hét egymás elleni összecsapásukból hatból is a pályaválasztó csapat győzött, a legutóbbi hárman pedig mindannyiszor. A Spurs jó formának örvend otthon a manchesteriekkel szemben, hiszen az elmúlt két meccsüket is 2–0-ra nyerték ellenük odahaza.

A Tottenham veretlenül zárta a nyári felkészülési időszakot – legutóbb az Arsenalt győzte le 1–0-ra, míg a Manchester City a Chelsea elleni BL-döntős fiaskó óta ugyan mindhárom felkészülési mérkőzését megnyerte, de a Community Shielden 1–0-s vereséget szenvedett a Leicester Citytől.

Többen beszámoltak róla, hogy Harry Kane csapatot akar váltani idén nyáron, és az angol válogatott csatár átigazolására a legnagyobb esélyesként a Manchester Cityt emlegetik, amellyel éppen most csap össze.

A Tottenham menedzsere, Nuno Espírito Santo pénteken azt mondta, hogy a 28 éves csatár jelenleg a londoniak játékosa, és bevethető lesz a City elleni bajnokin. Ehhez képest Kane nem tartott csapatával a rangadóra – a The Athletic értesülései szerint mivel nincsen százszázalékos egészségügyi állapotban.

A Spurs csapatkapitánya a hét elején nem jelent meg csapata edzésein – a hírek szerint ezért pénzbüntetéssel sújtják –, igaz, pénteken végül csatlakozott a tréninghez.

JÖTTEK–MENTEK!

TOTTENHAM HOTSPUR
Érkezett:
Bryan Gil (Sevilla, 25 000 000 euró és Erik Lamela játékjoga)
Kölcsönbe:
Pierluigi Gollini (Atalanta), Cristian Romero (Atalanta)
Távozott:Juan Foyth (Villarreal, 15 000 000), Danny Rose (Watford, i.), Toby Alderweireld (al-Duhail, 13 000 000), Joe Hart (Celtic, 1 200 000)
Kölcsönből vissza: Gareth Bale (Real Madrid)
A LEGÉRTÉKESEBB KEZDŐCSAPAT: Gollini – C. Romero, Dier, Davinson Sánchez – Doherty, Höjbjerg, Ndombélé, Alli – Szon Hun Min, H. Kane, Gil
MENEDZSER: Nuno Espírito Santo

MANCHESTER CITY
Érkezett:
Jack Grealish (Aston Villa, 117 500 000)
Távozott: Angelino (RB Leipzig, 18 000 000), Sergio Agüero (FC Barcelona, i.), Eric García (FC Barcelona, i.), Jack Harrison (Leeds United, 12 800 000)
A LEGÉRTÉKESEBB KEZDŐCSAPAT: Ederson – K. Walker, Dias, Laporte, Cancelo – Rodri – Sterling, Bernardo Silva, De Bruyne, Foden – Jesus
MENEDZSER: Josep Guardiola

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A TOTTENHAM HOTSPUR–MANCHESTER CITY LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!