Kimaradtak a helyzetek, döntetlen az angol csúcsrangadón

B. A.B. A.
2021.01.17. 17:15
Nem bírt egymással a Liverpool és a Manchester United (Fotó: AFP)
Nem született gól a címvédő Liverpool és a listavezető Manchester United összecsapásán, így mindkét csapat egy ponttal gazdagodott az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 19. fordulójában.

ANGOL PREMIER LEAGUE
19. FORDULÓ

LIVERPOOL–MANCHESTER UNITED 0–0
Liverpool,
Anfield, zárt kapuk mögött. Vezette: Paul Tierney
LIVERPOOL: Alisson – Alexander-Arnold, Fabinho, J. Henderson, A. Robertson – Wijnaldum (Milner, 89.), Thiago Alcantara, Shaqiri (C. Jones, 76.) – Szalah, Firmino (Origi, 85.), Mané. Menedzser: Jürgen Klopp
MU: De Gea – Wan-Bissaka, Lindelöf, Maguire, Shaw – Fred, McTominay – P. Pogba, Bruno Fernandes (Greenwood, 89.), Rashford – Martial (Cavani, 61.). Menedzser: Ole Gunnar Solskjaer

A Premier League bevezetése óta csupán egyszer fordult elő, hogy Anglia két legsikeresebb klubja, a Liverpool és a Manchester United az első két helyről várhatta az egymás elleni rangadót – most pedig ismét ez a helyzet állt elő a fordulót megelőzően.

A listavezető MU aktívan kezdte a találkozót, de ez a szakasz leszűkült az első félidő első két percére, ezt követően egyértelműen a címvédő akarata érvényesült. A kontrára berendezkedő manchesteriek Marcus Rashford és Anthony Martial gyors megindulásaiban bíztak, de erre egy-két alkalomtól eltekintve nem adott esélyt a Pool finoman fogalmazva is tartalékos védelme (a rengeteg hiányzó miatt Fabinho és Jordan Henderson szerepelt belső védőként).

Próbálkozásokból nem volt hiány a hazaiaknál, különösen a játékrész második felében lendült bele Jürgen Klopp csapata, ám hiába jutott el többször is a támadóharmadig, ott rendre rossz döntést hozott a Pool – vagy egy védő ért oda mindig az utolsó pillanatban.

A szünet után is főleg a Liverpool birtokolta a labdát, ám helyzetekben nagyot lépett előre az MU, Bruno Fernandes és Paul Pogba is betalálhatott volna az ötösről, Alisson mindkét alkalommal óriásit védett.

A lehetőségek kimaradtak, így mind a két csapatnak be kellett érnie a döntetlennel. A Liverpool sorozatban negyedszer maradt nyeretlen, az utóbbi három alkalommal ráadásul gólt sem tudott szerezni, ez 2005 márciusa óta nem fordult elő a csapattal az angol bajnokságban.

A FORDULÓ TOVÁBBI PROGRAMJA
Később
Manchester City–Crystal Palace 4–0 (J. Stones 26., 68., Gündogan 56., Sterling 88.)
Hétfő
21.00: Arsenal–Newcastle United (Tv: Spíler1)
Korábban
Sheffield United–Tottenham 1–3 (McGoldrick 59., ill. S. Aurier 5., Kane 40., T. Ndombele 62.)
Szombat
Leicester City–Southampton 2–0 (Maddison 37., H. Barnes 90+5.)
Fulham–Chelsea 0–1 (Mount 78.)
Leeds United–Brighton & Hove Albion 0–1
(Maupay 17.)
West Ham United–Burnley 1–0 (Antonio 9.)

Wolverhampton–West Bromwich Albion 2–3 (F. Silva 38., Boly 43., ill. M. Pereira 8., 56. – mindkettő 11-esből, Ajayi 52.)

Az Aston Villa–Everton mérkőzést elhalasztották.

MÁSODIK FÉLIDŐ

90+4. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Három perc a ráadás.

89. PERC: Milner és Greenwood is jön, Wijnaldum és Bruno Fernandes ment le.

85. PERC: Origi is kap néhány percet, Firminónak ennyi volt.

83. PERC: Újabb nagy helyzet a hazaiak kapuja előtt! Wan-Bissaka jól vette észre Pogbát, aki az ötös csücskéről vette célba a rövidet, Alisson óriási reflexmozdulattal hárított.

82. PERC: Most terület nyílt Rashford előtt, vagy 40 méteren keresztül vezette a labdát, de Fabinho kiválóan gyötörte az angolt, aki így nem tudott lövőhelyzetbe kerülni.

78. PERC: De Gea látványosan védi Thiago lövését, de nem volt igazán nehéz dolga.

76. PERC:Klopp is cserél, Shaqiri helyett Jones folytatja.

75. PERC: Bruno Fernandes! Shaw adott be balról Rashford passza után, a portugál öt méterről belelőtte Alissonba a labdát.

72. PERC: Bruno Fernandes bal oldalról érkező szöglete után Pogba fejelt középre, pontosan Alisson kezei közé.

69. PERC: Mané jól fedezte a labdát, be is tudta adni, De Gea azonban lekapta.

67. PERC: Rashford szabadrúgása elakadt a sorfalban.

66. PERC: Cavani verte át Fabinhót, aki felrúgta az uruguayit, jogos a sárga lap.

65. PERC: Bruno Fernandes jó 25 méterről lőtt, a labda kellemetlenül megpattant Alisson előtt, de így is fogta a brazil kapus.

62. PERC: Firmino szépen cselezte magát lövőhelyzetbe, a lövés a védőkről Szalahhoz pattant, aki még ígéretesebb helyről tüzelhetett, de ebbe is beleértek.

61. PERC: Az első csere, Martial helyett Cavani a pályán.

59. PERC: Maguire, óriási mentés! Robertson éles beadása majdnem megtalálta az ötösnél érkező Firminót, az angol védő az utolsó pillanatban piszkálta ki szögletre.

56. PERC: Alexander-Arnold gyengén és középre lőtt, ez nem okozott gondott De Geának.

54. PERC: …amiből majdnem a Pool veszélyeztetett, Szalah kissé hosszan tolta meg a labdát, így De Gea fel tudta szedni azt.

54. PERC: Martial ütempasszát Bruno Fernandes lőtte bele a blokkba. Jöhet az első MU-szöglet…

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

ELSŐ FÉLIDŐ

45+1. PERC: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

Egy perc a ráadás.

39. PERC: Villant egyet Pogba, kiváló labdát adott a felezőnél kiugró Rashfordnak, ám Alisson remek ütemben jött ki a kapujából. Bár befújták lesnek az akciót, a visszajátszás alapján erősen gyanús, hogy Fabinho lába belógott, így a brazil kapus tisztázása mindenképpen kellett.

34. PERC: A túloldalt Szalah iramodott meg, majd FIrmino lőtt De Geába. Kezd éledezni a mérkőzés!

34. PERC: Bruno Fernandes tekerése nem sokkal tévesztette el a jobb felsőt!

33. PERC: No, egy villanás: Shaw indult meg nagy lendülettel, Shaqiri csak felborítani tudta. Sárga lap a svájcinak, és ígéretes helyről szabadrúgás az MU-nak.

Egy kis összehasonlítás: a vendégek az első fél órában csupán egyszer tudtak labdához érni az ellenfél tizenhatosán belül, lövésig el sem jutottak. A Pool ezzel szemben már nyolcszor próbálkozott.

22. PERC: Firmino az ötösnél egy csellel átverte védőjét, de túlságosan sokat várt, így a lövésre már odaért a blokk. A lepattanót Szalah vágta fölé kapásból.

17. PERC: Mané kapott remek kiugratást, továbbadta a labdát Firminónak, akinek már nem volt szíve leadni a mellette érkező Robertsonnak, inkább kapu mellé lőtt.

14. PERC: Az első próbálkozásra szűk negyedórát kellett várni: Firmino lövése a blokkról Robertson elé pattant, a skót védő 14 méterről durrantott bőven fölé.

12. PERC: Sok a pontatlanság, most Thiago indult meg, de két csel után a passz már nem volt jó Szalahnak.

7. PERC: Az első manchesteri kontra, Shaw és Martial jól játszott össze, a bal szélen érkező Rashford középre adása már pontatlan volt.

3. PERC: Wijnaldum tette jó ütemben balra a labdát, az érkező Robertson beadása kissé mély lett.

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS! A Manchester United indította útjára a labdát.

Érkeznek a csapatok, vörösben a Liverpool, feketében a Manchester United.

A mérkőzéstPaul Tierney vezeti.

Mohamed Szalah, a Liverpool támadója a norvég TV2-nek:
„Mindig azt mondom, ez is ugyanolyan meccs, mint a többi, de ha a United nyer, hat pontra nő az előnye, ez a tény pedig fontosabbá teszi az összecsapást.”

Paul Pogba, a Manchester United középpályása a Sky Sportsnak:
„Sokat fejlődtünk, de még nem vagyunk a Liverpool szintjén, ezt csak akkor mondhatjuk el, ha megnyerjük a bajnokságot. Ha a legjobb akarsz lenni, a legjobbakat kell legyőzni.”

A találkozót a Digi Sport1 élőben közvetíti.

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Liverpool–Manchester United angol bajnoki rangadó online tudósításában. Hamarosan kezdünk, tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Régen látott helyzet: az élről várja a Liverpool elleni vasárnapi rangadót a Manchester United.

Nagyjából negyven hónappal ezelőtt, 2017 szeptemberében fordult elő legutóbb, hogy a Manchester United a bajnokság első helyén zárjon egy teljes fordulót. A jelenleg éllovas csapat ráadásul legnagyobb riválisa, a címvédő Liverpool otthonába utazik vasárnap. A manchesteri drukkerek nyilván azt szeretnék, ha ez lenne a természetes állapot, de a legutóbbi bajnoki cím (2013), illetve Sir Alex Ferguson visszavonulása óta a United legfeljebb kívülállóként tudott beleszólni a bajnoki versenyfutásba, az elsőségre nem volt esélye, sőt az elmúlt hét évad közül ötben még a dobogóról is lecsúszott.

A mostani kiírás előtt olyan nagynak tűnt a különbség (az előző évad harmadik helye ellenére) közte, illetve a Liverpool és a Manchester City között, hogy nem sokan gondolták volna, a gárda fél távnál versenyben lesz az elsőségért. Sok kritika érte Ole Gunnar Solskjaer menedzsert is, bírálói szerint a keret többre van hivatva annál, mint amit a norvég irányításával elér. De akkor mi történt most? Eljutottunk arra a pontra, hogy a szakember kihozza a maximumot játékosaiból? Vagy szimplán csak túlteljesít a csapat (néhány mutató erre utal), ami hosszú távon majd úgyis kiegyenlítődik?

Jó kérdések. A csapat október elején 6–1-re kikapott a Tottenhamtől, és még november elején is úgy tűnt, újabb csalódást keltő idény következhet. Azóta azonban beindult a szekér, a csapat 17 forduló alatt 11 ponttal többet szerzett, mint az előző évadban, persze árnyalja a képet, hogy a Liverpool közben tizenhattal kevesebbet, mint a múlt idényben. Érdekesség, hogy az idegenben még veretlen United hétből hatszor úgy nyert, hogy hátrányba került. Ezt megint kétféleképpen értelmezhetjük: a csapat eleinte dekoncentrált, ami valamikor biztosan megbosszulja magát, vagy a mentális erő iskolapéldájának tekinthetjük.

Az is biztos, hogy a tavaly januárban szerződtetett Bruno Fernandes lendületet adott a csapat támadójátékának, a gólokat és a gólpasszokat tekintve egyaránt a liga élmezőnyébe tartozik. Jelenlétén tehát nagyon sok múlik, ezért is fontos, hogy érkezése óta még egyetlen mérkőzést sem hagyott ki sérülés vagy eltiltás miatt, így nem is tudjuk, hogyan birkózna meg hiányával az együttes. Ez persze most nem aktuális kérdés, és az is biztató jel, hogy december óta Paul Pogba formája jelentősen javult, így kicsit háttérbe szorult az, hogy a nyáron szerződtetett Donny van de Beek nem tudja beverekedni magát a csapatba, illetve hogy Edinson Cavani is inkább csereember. Persze velük kiegészülve nőtt a versenyhelyzet, amiből profitálhat az együttes. Érdekesség, hogy az előző évadban viszonylag jó védőjáték esett vissza a mostani idényben, a kapott gólok számát tekintve tizenegy csapat is jobb a Unitednél. A helyzet nem tragikus, de egy bajnoki címre törő együttesnél hosszú távon minden csapatrésznek kiegyensúlyozottan és jól kell teljesítenie.

Azt se feledjük, az élcsoport tagjai rendkívül közel vannak egymáshoz, az első hat helyezettet csupán hat pont választja el egymástól, így a Liverpool elleni rangadó természetesen nem dönt semmiről. Pontosabban egy picit megerősítheti benyomásainkat arról, hogy a United csak túlteljesít vagy éppen hosszú távon és a közvetlen riválisok ellen is a szebbik arcát mutatja.