A Man. United és a Chelsea megy a BL-be, kiesett a Bournemouth és a Watford

Murányi DomonkosMurányi Domonkos
2020.07.26. 16:49
Bánatos Bournemouth-játékosok, csapatuk kiesett a Premier League-ből (Fotó: AFP)
Eldőlt minden fontos kérdés az angol labdarúgó-bajnokság (Premier League) 2019–2020-as kiírásának utolsó, 38. fordulójában: Bajnokok Ligája-induló a Leicester Cityt 2–0-ra legyőző Manchester United, valamint a Wolverhamptont hasonló különbséggel felülmúló Chelsea. A 6. helyen végzett, s így Európa-liga-résztvevő a Tottenham, bent maradt az Aston Villa, kiesett az AFC Bournemouth és a Watford. A gólkirály Jamie Vardy (Leicester City) 23 találattal, a gólpasszkirály Kevin De Bruyne (Manchester City) 20 assziszttal.

ANGOL PREMIER LEAGUE
38. FORDULÓ

Leicester City–Manchester United 0–2
(Bruno Fernandes 71. – 11-esből, Lingard 98.) – SZÖVEGES TUDÓSÍTÁS ITT!
Chelsea–Wolverhampton Wanderers 2–0 (Mount 45+1., Giroud 45+4.) SZÖVEGES TUDÓSÍTÁS ITT!
Crystal Palace–Tottenham Hotspur 1–1 (Schlupp 53., ill. Kane 13.)
Arsenal–Watford 3–2
(Aubameyang 5., 33. – az elsőt 11-esből, Tierney 24., ill. Deeney 43. – 11-esből, Welbeck 67.)
Everton–AFC Bournemouth 1–3
(Kean 41., ill. J. King 13. – 11-esből, Solanke 45+1., Stanislas 80.)
West Ham United–Aston Villa 1–1 (Jarmolenko 86., ill. Grealish 84.)
Manchester City–Norwich City 5–0 (Gabriel Jesus 11., De Bruyne 45+1., 90., Sterling 79., Mahrez 84.)
Newcastle United–Liverpool 1–3 (Gayle 1., ill. Van Dijk 38., Origi 59., Mané 89.)
Southampton–Sheffield United 3–1
(Che Adams 50., 71., Ings 84. – 11-esből, ill. Lundstram 26.)
Burnley–Brighton 1–2 (Ch. Wood 43., ill. Bissouma 20., Connolly 50.)

20. Norwich City 38 5 6 27 26–75 –49 21

Pontazonosság esetén a gólkülönbség rangsorol.

A GÓLLÖVŐLISTA ÉLMEZŐNYE

Jamie Vardy 33 évesen – Didier Drogba rekordját megdöntve – a Premier League történetének legidősebb gólkirálya lett, továbbá ő lett a második Leicester-játékos Gary Lineker után, aki az angol élvonal legeredményesebb játékosának bizonyult.

Sadio Mané (Liverpool)18

Nyert a Manchester United és a Chelsea (alább elolvashatják e két csapat mérkőzésének részletes összefoglalóját), ezzel mind a két csapat kvalifikálta magát a Bajnokok Ligája csoportkörébe, míg az MU-tól vereséget szenvedő Leicester City maradt az 5. helyen, ami Európa-liga-főtáblát ér. A 6. pozícióban a Crystal Palace vendégeként döntetlenre végző Tottenham jobb gólkülönbségének köszönhetően megelőzte a Stamford Bridge-en vereséget szenvedő Wolverhamptont, így José Mourinho együttese szerepelhet az El selejtezőjében.

De még a Wolves számára sincs minden veszve! Ha a Chelsea megnyeri az FA-kupát az Arsenallal szemben, akkor a „farkasok” is szerepelhetnek az Európa-ligában.

Ami a kiesés elleni harcot illeti: azzal, hogy az Aston Villa pontot szerzett a West Ham United vendégeként, megőrizte élvonalbeli tagságát, függetlenül attól, hogy az AFC Bournemouth 3–1-re legyőzte idegenben az Evertont. A Watford az Arsenaltól elszenvedett 3–2-es vereségével visszacsúszott a 19. helyre. A Bournemouth és a Watford is öt év után búcsúzott a Premier League-től, a két együttes 2015-ben egymással karöltve jutott fel az angol első osztályba. Helyükre érkezik a Leeds United és a West Bromwich Albion a Championshipből. A Norwich City kiesése már fordulókkal ezelőtt biztossá vált.

Jamie Vardy a Premier Legaue-idény gólkirálya (Fotó: Getty Images)

LEICESTER CITY–MANCHESTER UNITED

A február óta bombaformában lévő, az azóta eltelt időszakban riválisára 15 pontot verő, így épp megelőző Manchester United azzal a tudattal lépett pályára Leicesterben, hogy egy döntetlennel is megszerzi a BL-indulást érő helyek egyikét.

Ennek ellenére már a meccs elején támadólag léptek fel, de igazán átütő erő nélkül. A manchesteriek hiába birtokolták többet a labdát, a hátul elkövetett hibák miatt a Leicester volt a veszélyesebb, igaz, De Geának is csak egyszer kellett hárítania.

A játékrész végére ismét a vendégek kerültek fölénybe, előbb Rashford, majd Martial és újra Rashford került helyzetbe, de Schmeichel is a helyén volt, így gól nélkül fordulhattak a felek.

A Chelsea sima vezetése miatt a Leicesternek feljebb kellett kapcsolnia, s egyórányi játék után Vardy fejese után sóhajthattak fel a vendégek, a két kapufa találkozására fejelt a gólkirály.

Ezt pedig nem sokkal később büntette a Manchester United, Martial harcolta ki ebben az idényben a 14. MU-tizenegyest, sBruno Fernandesértékesítette is (0–1).

A végén mindent egy lapra feltéve támadt a Leicester, de nem sikerült szépítenie, sőt a 98. percben Lingard egy labdaszerzés után megadta a kegyelemdöfést (0–2).

Az MU így nyert, és BL-be jutott.

A MECCS ÖSSZEFOGLALÓJA

CHELSEA–WOLVERHAMPTON

Eltelt 45 perc a Chelsea–Wolverhampton összecsapásból és az ember már azon agonizált, talán szerencse is, hogy nincsenek nézők a helyszínen. Nincs az a szotyola ésvagy sör mennyiség, ami mellett igazán élvezni lehetne a találkozót. Persze más a helyzet, ha valaki szívügye miatt érdekelt, drukkerként a legrosszabb meccs is lehet pokolian izgalmas – de semlegesként…

Maradjunk annyiban, az ember többet remélt. Még akkor is, ha kétségtelenül nagy a tét: a Chelsea számára a biztos Bajnokok Ligája-induláshoz, a Wolvesnak a garantált európai kupainduláshoz lett volna óriási szüksége a győzelemre. Ebből aztán két rendkívül feszes, a védekezésre koncentráló, de az előrejátékban sokszor indokolatlanul pontatlan együttes gyürkőzésé kerekedett ki. Bő 20 perc után a vendégcsapat talán valamivel támadóbbá vált, ám kaput találó lövése így sem akadt. A 43. percben aztán a semmiből megszerezhette volna a vezetést a Wolves – Jonny beadása csúszott le, de Willy Caballero a helyén volt.

Az argentin veterán bravúrja pedig néhány pillanattal később fizetődött ki csak igazán! A hosszabbítás első percében Marcos Alonso harcolt ki szabadrúgást rendkívül ígéretes helyről, amit aztán Mason Mount vágott a kapuba – Rui Patríciónak esélye sem volt a hárításra (1–0). A vendégek még fel sem ocsúdhattak a gól után, máris ott táncolt újfent a labda a hálójukban. Mount indítása után Olivier Giroud volt harcias, majd eredményes (2–0).

A Chelsea úgy vonulhatott kétgólos előnnyel az öltözőbe, hogy 45 percnyi játék után kaput eltaláló lövése sem volt.

A fordulás után hiába próbálkozott több cserével is a Wolverhampton, Nuno Espírito Santo így sem tudta felrázni a csapatát. A Chelsea ismét taktikus, takaréklángon égő focira váltott, és így is dominálni tudta a játékot.

A londoniak behúzták a győzelmet, s ezzel a Bajnokok Ligája-részvételt. A Wolves sorsa az FA-kupa-döntő kimenetelétől is függ – a bajnokságot, akár egy évvel ezelőtt, a hetedik helyen fejezte be Nuno csapata. A sors játéka, hogy az Európa-liga-induláshoz éppen a Chelsea-nek kell szurkolniuk a „farkasoknak”.

A TÖBBI MECCSEN TÖRTÉNT

Bár már különösebb tét nélkül léptek pályára, ejtsünk szót azért a Liverpool és a Manchester City mérkőzéséről is. A Pool többek között Trent Alexander-Arnold, Fabinho, Mohamed Szalah, Roberto Firmino és Sadio Mané nélkül kezdett a Newcastle United otthonában, s vert helyzetből felállva 3–1-re így is megnyerte a meccset – a harmadik gólt a 89. percben már a csereként beálló Mané szerezte. A másodikat pedig Virgil van Dijk, aki a Pool összes meccsét végigjátszotta ebben a PL-idényben.

Jürgen Klopp együttese 32 győzelemmel fejezte be a bajnokságot, ezzel beállította a Manchester City 2017–2018-as és 2018–2019-es csúcsát, valamint 99 ponttal zárt – ennél többet csak két idénnyel ezelőtt a Man. City szerzett (100).

NEWCASTLE UNITED–LIVERPOOL 1–3

David Silva az utolsó angol bajnoki meccsén lépett pályára a Manchester Cityben (Fotó: AFP)

Az „égszínkékek” – David Silva utolsó angol bajnoki mérkőzésén – a sereghajtó Norwich City 5–0-s kiütésével fejezték be a ligát. A City ötödször jutott el 100 gólig (vagy a fölé) az angol első osztályban. Kevin De Bruyne a két találata mellett kiosztott egy gólpasszt is, ezzel beállította Thierry Henry 2002–2003-as rekordját az egy PL-idényen belül kiosztott asszisztok számát (20) illetően.

MANCHESTER CITY–NORWICH CITY 5–0

Köszönjük a kitartó figyelmüket!

18.58: Vége az Arsenal meccsének is, befejeződött a Premier League 2019–2020-as kiírása!

18.56: Ott a kegyelemdöfés, Jesse Lingard góljával 2–0 a Manchester Unitednek!

18.55: Döntetlen a vége, bent maradt az Aston Villa! Kiesik a Bournemouth és a Watford.

18.52: A 94. percben Jonny Evans kiállítása miatt a Leicester City tíz főre fogyatkozott az MU ellen. Vége a Liverpool és a Man. City mérkőzésének is.

18.50: 5–0 a Manchester Citynek, 3–1 a Liverpoolnak. A Tottenham meccse véget ért.

18.47: Vagy mégsem dőlt el minden? Két perccel az Aston Villa vezető gólja után a West Ham egyenlített, így a Bournemouth számára még él a remény.

18.45: Hátul alighanem minden eldőlt: az Aston Villa vezet a West Ham United otthonában! A Manchester City pedig már 100 szerzett gól felett a bajnokságban.

18.40: A Manchester City már 3–0-ra, míg a Bournemouth3–1-re vezet, de utóbbi együttesen ez sem segít, amíg az Aston Villa nem áll vesztésre.

18.37: Valamivel több mint tíz perc van még hátra a mérkőzésekből, a Leicester City BL-álmai szertefoszlóban, a Bournemouth és a Watforda kiesés szélén.

18.30: Bruno Fernandes tizenegyesével a Manchester United vezet a Leicester City otthonában! A Watfordfeljött egy gólra az Arsenalra, de a bennmaradásához jelen állás szerint az is kevés lenne, ha egyenlítene.

18.20: A Liverpool tartalékos összetételben is fordított a Newcastle ellen, a gólszerző Divock Origi.

18.18: Jamie Vardy csúsztatott fejese után a Manchester Unitedet a léc mentette meg a Leicester City vezető góljától.

18.10: A Crystal Palace egyenlített a Tottenham ellen, de a Spurs még mindig hatodik. Ha kikapna, akkor csúszna vissza a hetedikre – vagy ha a Wolves kétgólos hátrányból felállva pontot szerezne a Stamford Bridge-en. A Brighton másodszor is megszerezte a vezetést, a Southampton egyenlített a Sheffield United ellen.

18.03: Kezdődnek a második félidők!

Az első félidők után BL-induló (a Liverpool és a Manchester City mellett) a Chelsea és a Manchester United, Európa-liga-főtáblás a Leicester City, El-selejtezős a Tottenham. Kieső helyen változatlanul az egymással helyet cserélő Bournemouth és a Watford.

17.50: Az első félidők végén felpörögtek az események: a Chelsea Mason Mount és Olivier Giroud góljával 2–0-s előnyre tett szert a Wolverhampton ellen, ezzel szinte biztossá vált a BL-indulása, és Frank Lampard csapata nagy szívességet tesz a Tottenhamnek is. Jelen állás szerint a Wolvesnak nyernie kellene a 6. helyhez, a Chelsea pedig csak egy vereséggel csúszhatna ki a top 4-ből. A Bournemouth ismét vezet az Everton ellen, nyomást helyezve ezzel az Aston Villára, a Manchester City pedig Kevin De Bruyne gyönyörű góljával megduplázta előnyét a sereghajtó Norwich ellen.

17.44: A Watford szépített az Arsenal, míg az Evertonegyenlített az AFC Bournemouth ellen; az Aston Villa első osztályú tagsága jelenleg viszonylagos biztonságban.

17.39: Virgil van Dijk fejesével a Liverpool egyenlített a St. James’ Parkban.

17.35: Az Arsenal már hárommal megy a Watford ellen, Pierre-Emerick Aubameyang két gólnál és egy gólpassznál jár, így már csak egy találat a hátránya a góllövőlista élén Jamie Vardy mögött. A Watford kiesését lassan elkönyvelhetjük…

17.32: Bruno Fernandes gólját les miatt nem adták meg, továbbra is 0–0-ra áll a Leicester City–Manchester United mérkőzés.

17.30: Azzal, hogy a Tottenham vezet, a virtuális tabella 6. helyén megelőzte a Wolverhamptont, amely 0–0-s döntetlenre áll a Bajnokok Ligája-indulásért harcoló Chelsea vendégeként.

17.25: Ehelyett már két gól a Watford hátránya az Arsenal ellen… A „lódarazsak” sorsa megpecsételődni látszik.

17.20: Vezet a Brighton a Burnley otthonában. A Watfordnak kellene minimum egy pont az Emiratesben, mert jelenleg nemhogy nem előz, hanem egy helyet még hátra is csúszik.

17.15: A Norwich helyett a Man. City vezet Gabriel Jesus góljával, Kane előnyhöz juttatta a Tottenhamet, és Joshua King tizenegyesével az AFC Bournemouth is vezet Liverpoolban az Everton ellen. De a Bournemouth még így is kieső helyen, mert az Aston Villa nem áll vesztésre a West Ham United vendégeként.

17.10: Betalált a Norwich City is Manchesterben, de Onel Hernández gólját les miatt nem adták meg.

17.05: Öt perc játék után a Newcastle United már vezet a Liverpool, az Arsenal pedig a kieső helyen álló Watford ellen.

17.00: Elkezdődtek a mérkőzések!