PL: Conte gól nélküli döntetlennel tért vissza; Smith Rowe volt az Arsenal hőse

K. T. I.K. T. I.
2021.11.07. 16:59
Antonio Conte szenvedélyesen vetette bele magát a munkába, visszatérve a PL-be (Fotó: AFP)
Az Antonio Contét hét elején kinevező Tottenham 0–0-s döntetlent játszott az Everton otthonában az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 11. fordulójában. Az Arsenal eközben 1–0-ra megverte a Watfordot: a hazai együttes a második félidőben született Emile Smith Rowe-góllal húzta be a három pontot, miután Pierre-Emerick Aubameyang tizenegyest hibázott. A Leicester a középkezdés után 12 másodperccel egyenlített Leedsben – több szabályos gól nem is született a meccsen.

Új edző, új játékrendszer. A Londonba visszatérő, a Chelsea-t 2017-ben angol bajnoki címig vezető Antonio Conte a Tottenham kispadján is bemutatkozott az angol élvonalban. Ahogy a Vitesse elleni Európa-konferencialiga-meccs nagy részében is láthattuk, az elődje, Nuno Espirito Santo által (nem túl sikeresen) alkalmazott négyvédős rendszert három középső védőre és szárnyvédős játékrendszerre cserélte az olasz. Hogy a kinevezése óta eltelt öt nap nem túl sok idő egy új játékrendszer begyakorlására, azt az Everton elleni bajnoki első félideje is bizonyította. Hiába húzódott újra és újra előre Reguilón a bal és Emerson Royal a jobb szélen, a beadásaikból kevés veszély alakult ki Jordan Pickford kapuja előtt. Az angol válogatott kapusnak konkrétan védenie sem kellett az első 45 percben. Igaz, a hosszabbítás pillanataiban ez kevésbé rajta vagy épp a liverpooli védőkön, mint inkább a Harry Kane centerezése után a kaput három méterről sem eltaláló Raguilónon múlt.

Rafa Benítez Evertonja mindeközben tette, amit idén már jól megszokhatott tőle a Goodison Park közönsége: minimális labdabirtoklás mellett, labdaszerzések után rendkívül gyors átmenetekkel, szinte csak kontrákra játszva próbált fogást találni a vendégcsapaton. Hasonlóan kevés sikerrel: Demarai Gray két ígéretes lövését is blokkolni tudták a londoni védők, a 33. percben pedig Richarlison pedig jó helyzetben méterekkel fejelt Hugo Lloris kapuja mellé.

A 63. percben úgy tűnt, büntetőhöz jut az Everton, ám hiába fújta be elsőre a játékvezető, a videobíró jelzése után visszanézte az esetet, majd arra jutott, hogy Lloris ujjheggyel a labdát is elpöckölhette, mielőtt kivetődve buktatta volna Richarlisont. A monitorhoz odalopakodó Rafa Benítez épp oly hitetlenkedve fogadta a visszavont döntést, mint – a hanghatások alapján – a hazai közönség jelentős része.

A hosszabbítás pillanataiban a csereként beállt Mason Holgate kapott piros lapot újabb videózás (és az azt megelőző peches mozdulat: a labdát elrúgva, a tovább lendülő lábával combon talpalta Pierre-Emile Höjbjerget) után kapott piros lapot. A végjátékban jött emberelőnyt viszont nem tudta gólra váltani a Spurs.

Smith Rowe gólja kellett, hogy ne kerüljön pontokba Aubameyang elhibázott 11-ese (Fotó: AFP)

Aubameyang elrontotta, Smith Rowe visszahozta. Az Arsenal zsinórban a 9. bajnokiján is veretlen maradt, s ebből a kilenc meccsből a hetediket tudta megnyerni. Önmagában a siker a 17. helyen álló Watford ellen, különösen hazai pályán nem lenne bravúros, ám érdemes megjegyezni: Claudio Ranieri csapata a támadások esélyét teljesen feláldozva, tíz körömmel védekezve próbálta kihúzni a meccset, a rutinos kapus, Ben Foster pedig több nagy védéssel igyekezett hozzájárulni a taktika sikeréhez. A többi között a 36. percben megfogva(!) Pierre-Emerick Aubameyang büntetőjét is. Fordulás után aztán Emile Smith Rowe jelentkezett egy pontos átlövéssel – megszerezve a vezetést, s mint utóbb kiderült, a győztes találatot is az Arsenalnak. A hajrában Martin Odegaardnak is volt éppenséggel egy gólja, ám mivel a hosszúnál sertepertélő Aubameyang lesről indult, ezt a találatot elvették. Ha a gaboni nem próbálja meg megjátszani az amúgy is gólba tartó labdát, nem lett volna ok arra, hogy a játékvezető annullálja a találatot.

Mikel Arteta legénysége immár az ötödik helyen áll – pedig három forduló után még sereghajtó volt pont nélkül.

12 másodperc. Ennyi idő telt el a Leicester középkezdése és egyenlítő góljának megszületése közt a Leeds United elleni bajnoki első félidejében. A házigazda Raphinha trükkösen csavarodó, végül egyetlen játékostárs által sem érintett szabadrúgásából szerzett vezetést a 26. percben – erre válaszolt Harvey Barnes ritkán látható nagy góllal, balról befelé húzva és 14 méterről eltekerve a bal felsőt, úgy, hogyha lakozott is volna ott egy pók, már biztosan nincs ott (1–1). A második félidő elején Jack Harrison hibázott ziccert a hazaiaknál, majd a 67. percben Ademola Lookman talált a kapuba a vendégektől, de les miatt a videobíró visszavon(alaz)ta a gólt.

ANGOL PREMIER LEAGUE
11. FORDULÓ

Arsenal–Watford 1–0
(Smith Rowe 56.)
Everton–Tottenham 0–0
Leeds United–Leicester 1–1 (Raphinha 26., ill. Barnes 28.)
Később
West Ham United–Liverpool 3–2 (Alisson 4. – öngól, Fornals 67., Zouma 74, ill. Alexander-Arnold 41., Origi 83.)