Az angol Premier League-ben az Arsenal 3–1-re legyőzte odahaza a Manchester Unitedet a Premier League 34. fordulójának nagy rangadóján.

London,
Emirates Stadium, 60 223 néző. V: Pawson
Arsenal: Ramsdale – Cédric (Tomijaszu, 90+1.), White, Gabriel, N. Tavares – el-Neni, G. Xhaka – Saka (Holding, 74.), Ödegaard, Smith Rowe (Martinelli, 64.) – Nketiah. Menedzser: Mikel Arteta
Man. United: De Gea – Dalot, Lindelöf, Varane, Telles – Matics (Lingard, 77.), McTominay – Bruno Fernandes (Juan Mata, 84.), Elanga (Rashford, 77.), Sancho – C. Ronaldo. Megbízott menedzser: Ralf Rangnick
Gólszerző: N. Tavares (3.), Saka (32. – 11-esből), G. Xhaka (70.), ill. C. Ronaldo (34.)

Micsoda mérkőzés volt!

Ugyan nem a legszebb korszakát éli mostanában sem az Arsenal, sem a Manchester United, nem Sir Alex Ferguson és nem Arsene Wenger a két mester, de az egykori ászok és egykori mesterek utódai ez alkalommal kitettek magukért.

A United védelme hamar összehozott egy gólt a londoniaknak, majd Nuno Tavares után Eddie Nketiah is betalált, ám lesről – azonban előtte lökte Bukayo Sakát Alex Telles, így járt egy jogos büntető a hazaiaknak, amelyet magabiztosan értékesített a sértett.

David de Gea háromszor is szépen védett, de nehogy azt higgyük, hogy rosszul futballozott az MU: Diogo Dalot lövésénél a léc mentette meg a hazaiakat, Anthony Elanga két hatalmas ziccert is kihagyott, majd Cristiano Ronaldo gólra váltotta a második lehetőségét.

Ezzel ő lett az első, aki a La Ligában és a PL-ben is eljutott 100 gólig, az Arsenal ellen a 17. mérkőzésén a 9. találatát szerezte, 2 gólpassz mellett.

A fordulás után már Bruno Fernandes kihagyott egy büntetőt, majd Ronaldo talált be lesről, de ez alkalommal tényleg csak milliméterek döntöttek az MU ellen. Ronaldo sokadik jó passza után Dalot ziccerét Ramsdale és a kapufa közösen „hárította”, de ezzel a vendégek ellőtték az utolsó puskaporukat.

Granit Xhaka bombagólja a hajrára eldöntötte a három pont sorsát, Juan Mata és Marcus Rashford beállása sem dobta fel a manchesterieket, Jadon Sancho pedig eleve észrevehetetlen volt – győzelmével az Arsenal nagy lépést tett a Bajnokok Ligája felé, egyre nagyobb a baj Manchesterben.

20. Norwich City32562122–66–4421

Senki sem lőtt nála több gólt a 16-os elől az MU-nak!

1981 után kapott ki sorozatban negyedszer is az élvonalban az MU!

90+5. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

A legtöbb gólt az MU ellen szerezte karrierje során, mindet odahaza, mindet a 16-oson kívülről.

90+2. perc Cristiano Ronaldónak sárga lap Tomijaszu felrúgásáért. Fárad.

90+1. perc Tomijaszu Takehiro be, Cédric le.

90. perc Négy perc a ráadás.

Sorozatban a 6. idegenbeli meccsén nem fog nyerni a sorozatban az MU.

A 33 éves spanyol 719 percet játszott csak ebben az idényben.

84. perc Juan Mata be, Fernandes le.

83. perc Ödegaard passzol a középre befutó Tavares elé remekül, de még jobb Varane keresztezése!

82. perc Victor Lindelöfnek is sárga lap, Nketiah buktatásáért.

Az Arsenal elbukta előző két hazai bajnokiját. Összeségében a harmadik meccsén kapott volna ki (a Brightontól és a Southamptontól is vereséget szenvedett), 1992 óta nem fordult ez elő vele.

79. perc Mohamed el-Neni odarúg McTominaynek, sárga lap ez is.

Ez dönt?

77. perc Marcus Rashford és Jesse Lingard be, Matics és Elanga le.

Cristiano Ronaldo ezzel együtt 7 gólt lőtt az Arsenal ellen az előző 8 meccsen.

76. perc Bruno Fernandes odalép Tavaresnek, sárga lap.

75. perc Dalot jobb oldali beadását kifejeli középről el-Neni, majd Matics ellöki Nketiah-t.

74. perc Rob Holding a pályán.

Fernandes karrierje során 5 büntetőt rontott el, az MU-ban már a harmadikat.

72. perc Saka a földön, csere lesz.

70. perc ITT A GÓL, GRANIT XHAKA a bal alsóba lő középről, ballal, 22-ről. El-Nenié a gólpassz, előtte Fernandest szerelte. 3–1!

68. perc Nuno Tavares kap sárga lapot Elanga lerántásáért.

67. perc Granit Xhaka kap sárga lapot labdaelrúgásért. Xhaka: 245 meccs az Arsenalban, 66 sárga lappal. És 4 piros lappal.

66. perc Gabriel és McTominay birkózik egy jót, alakul a hangulat!

64. perc Tavares ellöki az ötös előtt Elangát, de tovább!

Emile Smith Rowe 6 góllal a stadion házi gólkirálya az idényben, a nagy David Rocastle (1992) után ő lehetett volna az első, aki oda-vissza betalál az MU ellen.

64. perc Gabriel Martinelli be, Rowe le, szélsőcsere. Anno CR majdnem az Arsenalhoz igazolt, Martinelli meg volt próbajátékon az Unitednél.

63. perc Ez sincs bent, Dalot lő jobbal kapura az ötös jobb sarkáról, félmagasan, Ramsdale a bal oldali kapufára tolja a labdát. CR adott nek ismét remek passzt.

60. perc Ronaldo lő gólt... lesgólt. Az volt, az ötösről jobbal a jobb alsóba talált, Dalot beadása után. De White lába csak milliméterekkel volt kintebb, mint CR-é...

Az Arsenal csak 3-szor nyert az MU elleni előző 15 bajnokijából szombaton, sorozatban hetedszer maradhat győzelem nélkül, ha.

59. perc Elanga lő Tavares és Gabriel közül 20-ról, picit jobbról a jobb alsó felé, de hatalmasat véd Ramsdale!

De miért nem ő...

Szegény manust az ág is húzza...

57. PERC BRUNO FERNANDES jobbal a jobb oldali kapufa tövére lő! Ramsdale balra el pedig..

55. perc BÜNTETŐ, Fernandes bal oldali, jobblábas szöglete után Matics az ötös túlsó sarka elől középre fejelné a labdát, Tavares kézzel ment azonban, abszolúte fölöslegesen.

50. perc El-Neni passza után Tavares bedob egy pazar cselt, Dalot elcsúszik, de az ötös bal sarka elől ballal a léc fölé talál a hazai játékos.

Pogba közben bejelentette, hogy talán még az idény előtt visszatér a pályákra.

46. PERC FOLYTATJUK!

Topliga-századosok

A legfiatalabb, aki egymás után két meccsen is értékesít büntetőt.

E párharc legjobb góllövői:
Wayne Rooney 12
Thierry Henry 9
Cristiano Ronaldo 9
Mark Hughes 7
Robin van Persie 7

45+6. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+3. perc Telles ballal a 16-os bal sarka elől majdnem a rövid felsőbe lő, de nagyot véd Ramsdale.A szöglet után Fernandes laposan kapura lő19-ről, blokkol Gabriel. Kontra, Ödegaard ballal 22-ről kapura lő, jobbra eldőlve véd De Gea.

45+1. perc Varane kifejeli Rowe beadását.

44. perc Leült a mérkőzés picit. PL-mércével. Öt perc lesz a ráadás.

Lesz fordulat? 2018 óta most verheti meg újra oda-vissza az MU az Arsenalt.

39. perc El-Neni jobbal majdnem a jobb alsóba lő 17-ről, de hatalmasat véd De Gea!

CR: 327 meccs az MU-ban, 140 góllal és 71 gólpasszal.

Ronaldo: 36 meccs az idényben, 22 góllal és 3 gólpasszal. Az előző 6 bajnokiján 8 gólt lőtt.

34. PERC CRISTIANO RONALDO BETALÁL! Sancho cselezget, Matics ad be balról ballal, Ronaldo meg ballal az ötös jobb sarkáról a rövid felsőbe lő, Gabriel és Tavares mellől. 2–1!

32. PERC BUKAYO SAKA ballal a jobb alsó sarokba lő, De Gea balra el. 2–0!

31. perc IGEN, de akkor 11-es. Hiába reklamálnak a vendégek. Pawson és a haverok... Sárga lap Alex Tellesnek.

Pawson kimegy a kis TV-hez. Ebből büntető lesz...

De igen, egy picit igen! Centimétereken múlott. Akkor meg büntető? Mit mond a VAR?

27. PERC EZ MÁR BENT VAN, EDDIE NKETIAH jobbal a jobb alsóba lő öt méterről, picit jobbról. Ödegaard passza után Telles ellökte Sakát, de a labda a hazai ék elé pattant Sakáról. Nemigen volt les.

25. perc Ödegaard remek passzát Nketiah jobbal nyolcról De Geába pazarolja!

24. perc LÉC, Dalot lő jobbal majdnem a jobb felső sarokba a 16-os elől, 19 méterről, középről! Ramsdale már verve volt... A kipattanó Ronaldóé, de nem mer lőni hétről, majd rosszul passzol.

21. perc CR helyzetben, de lesen is, így le sem veszi a labdát a 16-oson.

20. perc Fölé, az ötös jobb sarka elől CR jobbal a léc fölé lő, Dalot jobb oldali, lapos beadása után.

18. perc Elanda odarúg Nketiahnak a 16-os bal sarka előtt, szabadrúgás, Ödegaard hosszas variálás után 23-ról ballal jócskán a jobb felső fölé teker.

15. perc Elanga ezt is kihagyja, Tavares mellől az ötös jobb sarkáról jobbal a kivetődő kapusba lő! Tavares lökte picit, de nem is indul el a VAR. Ronaldo remekül indított.

Az Arsenal három meccse veretlen odahaza az MU ellen, és egyszer sem kapott gólt. A negyedik ilyen meccs klubrekord lenne!

10. perc MELLÉ, Fernandes lő jobbal 17-ről a jobb felső mellé, miután Ramsdale pocsék passzát elétolta McTominay. Gabriel ért még bele bal lábbal, korner.

A közönség ismét megtapsolja a 7. percben Ronaldót...

6. perc Helyzet, Tavares mellől, kissé jobbról, tízről a kapusba lő Elanga, Fernandes indítása után. A szögletet az ötös bal sarkáról a jobb alsó mellé fejeli McTominay!

Xhaka bal oldali beadását elvétette az ötösön Varane, ezzel megzavarta Tellest, aki szintén nem érte el a labdát.

3. PERC VEZET AZ ARSENAL, Saka lő ballal kapura az ötös jobb sarkáról, De Gea hatalmasat véd a jobb sarok előtt, vetődve, a kipattanó NUNO TAVARESÉ, aki a jobb sarokba lő két lépésről, Dalot mellől, a jobb oldali kapufa mellől. 1–0!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak piros-fehér mezben és fehér nadrágban, a vendégek tiszta sötétkékben.

Érdekes, az MU nem kapott ki előző 13 londoni bajnokiján!

Egy kis örökmérleg: 235 találkozó, 84 londoni és 98 manchesteri sikerrel, 331, ill. 356 rúgott góllal.

1973, Jimmy Rimmer

Eltiltott nincs, de Mason Greenwooddal továbbra sem számol az MU.

A hazaiaktól Kieran Tierney, Tomijaszu Takehiro és Thomas Partey sérült, a vendégektől Edinson Cavani, Fred, Luke Shaw és Paul Pogba maródi.

Össze kell szednünk magunkat a Liverpooltól elszenvedett vereség után. A héten rengeteget dolgoztunk, igyekeztünk kijavítani a hibákat. Ha jó mentalitással lépünk pályára az Arsenal otthonában, és azt játsszuk, amit tudunk, nyerhetünk. Jesse LINGARD, a Manchester United középpályása.

A Chelsea legyőzése feltöltött minket energiával. Sok időnk nem volt felkészülni a Manchester Unitedre, a hangsúlyt a pihenésre, a mentális feltöltődésre helyeztük. Nagy szükségünk lesz a szurkolókra, remélem, pokoli hangulatot teremtenek. Mikel ARTETA, az Arsenal menedzsere.

Az Arsenalnál valamivel biztatóbb a helyzet, bár Unai Emery kevesebb mint másfél év alatt megbukott, Mikel Artetával FA-kupát és angol Szuperkupát sikerült nyerni. A legutóbbi egymás elleni bajnokin Cristiano Ronaldo duplájával és Bruno Fernandes góljával a Manchester United győzött 3–2-re, ennek ellenére a Bajnokok Ligája-indulást érő negyedik (!) helyért folyó versenyfutásban még akkor is rosszabb lesz a helyzete a londoniakénál, ha elviszi a három pontot.

A szurkolók bánatára a két ikonikus menedzser távozását a csapatok szenvedték meg leginkább. A Unitednél David Moyes, Louis van Gaal, José Mourinho, Ole Gunnar Solskjaer és Ralf Rangnick sem tudott kilépni Sir Alex Ferguson árnyékából, a klub hiába költött vagyonokat új játékosokra, az Európa-liga 2017-es megnyerése óta egyetlen trófeát sem hódított el.

Alex Ferguson 2013-ban, Arséne Wenger 2018-ban visszavonult, az idő múlásával még kettejük viszonya is rendeződött. „Nagyon tiszteljük egymást, baráti a kapcsolatunk – nyilatkozta Arséne Wenger a Daily Mailnek. – Tudom, hogy korábban sokat csatáztunk, de ez az élsport velejárója. Miután feladjuk a kispadot, és átgondoljuk a pályafutásunkat, sok minden más megvilágításba kerül.”

Az Old Traffordon 2–0-ra megnyert mérkőzésnél csak a lefújást követő percek voltak izgalmasabbak, az öltözőfolyosón kialakult heves szóváltás alkalmával az Arsenal egyik játékosa (állítólag Cesc Fabregas) egy pizzaszelettel megdobta Sir Alex Fergusont. A brit média által „Battle of the Buff et” vagy „Pizzagate” néven emlegetett ügyet már nem igazán követte hasonló, José Mourinho és a Chelsea színre lépésével ugyanis többpólusúvá vált az angol élvonal küzdelme, néhány évvel később pedig a Manchester City lett a United legnagyobb vetélytársa.

A rivalizálást a pályán is lehetett érezni, az első perctől izzott a levegő a játékosok között, a londoniaktól Patrick Vieirát, a manchesteriektől Roy Keane-t kis túlzással minden mérkőzésen ki lehetett volna állítani. Az Arsenal számára hatalmas elégtételt jelentett 2003–2004, amikor veretlenül nyerte meg a Premier League-et, a „Legyőzhetetlenek” néven emlegetett csapat 49 meccses bajnoki veretlenségét éppen a Manchester United zárta le.

„Semmi tapasztalata az angol futballal, de ő akarja megmondani, hogyan intézzük az ügyeinket – idézi a skót menedzser háborgását az irishtimes.com. – Majd ha hasonló szituációba kerül és átéli, mivel jár mindez, akkor beszélhet. Addig viszont jobban teszi, ha befogja a pofáját.” A kilencvenes években Alex Ferguson szokásává vált, hogy a hazai mérkőzés után az ellenfél szakvezetőjét vendégül látta egy pohár borra, ám Arséne Wenger sokáig visszautasította a gesztust. Szerepet játszhatott ebben, hogy 1996 és 2004 között szinte csak az Arsenal tudta megtörni a United egyeduralmát, az 1997–1998-as idényben a bajnoki címet és az FA-kupát is elhódította. Hozzá kell tenni, a válasz sem sokat váratott magára, Alex Ferguson 1999-ben a két angliai sorozat mellett a BL trófeáját is besöpörve, lovagként szállt vissza a nyeregbe.

Az igazi rivalizálás azt követően kezdődött, hogy Alex Fergusont 1986-ban kinevezték a Manchester United menedzserének. A skót mester visszaemlékezésében 1987 januárját jelölte meg első konfliktusként, kisebb pályán belüli csetepaté és piros lap szabadította el az indulatokat. A feszültség 1990-re tovább nőtt, az Arsenal Old Traff ordon aratott győzelme során egy szabálytalanságot követően húszan ugrottak össze, az Angol Labdarúgó-szövetség (FA) mindkét klubot pontlevonással büntette. A vetélkedés Arséne Wenger 1996-os színre lépésével kapott új lendületet, a londoniak francia menedzsere alig fél éve állt munkába, amikor nyilvánosan kritizálta a zsúfolt versenynaptár (a United a bajnoki címért küzdött és a Bajnokok Ligájában a Dortmund elleni elődöntőre készült) miatt felszólaló Alex Fergusont.

A találkozók többnyire sportszerű mederben zajlottak, a Manchester United 1958. február 1-jén aratott 5:4-es bajnoki győzelme is inkább amiatt maradt meg sokak emlékezetében, mert ez volt az utolsó angliai összecsapás, amelyen a United pályára lépett, mielőtt öt nappal később a Crvena zvezda elleni BEK-mérkőzésről (3:3) hazafelé tartó csapat repülőgépe Münchenben légikatasztrófát szenvedett.

Az évek óta önmagát kereső Arsenal és Manchester United szombati összecsapása trófea helyett BL-induláshoz segítheti a győztest. SZÁZHUSZONHÉT ÉV TELT EL azóta, hogy a Manchester United (Newton Heath néven) először összecsapott az Arsenallal, és a 3:3-ra végződő angol másodosztályú mérkőzés végén valószínűleg senki sem gondolta, micsoda vetélkedés alakul ki a klubok között. Ami azt illeti, jó kilencven évig nem is igazán vert éket semmi a két fél kapcsolata közé.

„Kérlek” – reagálta rá Bailly, aki két emotikon kíséretében jelezte, ott szeretne lenni az Arsenal elleni mérkőzés kezdőcsapatában.

„Eric Baillyt és Varane-t a kezdőbe!” – írta a szurkoló, akinek kommentjére már több mint 6500 lájk érkezett.

Harry Maguire (újabb) rossz teljesítménye után úgy tűnik, a Manchester United-szurkolók türelme végérvényesen elfogyott, és csapatkapitányukat leültetnék a kispadra (vagy egyenesen fel a lelátóra). A „vörös ördögök” francia válogatott védője, Raphaël Varane a sérülése után ismét edzésbe állt, egy szimpatizáns pedig az Instagramon a poszt alatt kommentben megírta, kiket látna szívesen a védelem tengelyében az Arsenal elleni rangadón.

A világbajnok középpályás a keddi, Liverpool elleni bajnokin (0–4) sérült meg, s Ralf Rangnick megbízott vezetőedző pénteken azt mondta, szerinte nem valószínű, hogy ebben az idényben még bevethető lesz. A játékos felépülése az előrejelzés szerint legalább négy hetet vesz igénybe.

Elképzelhető, hogy a Liverpooltól elszenvedett 4–0-s vereség alkalmával láttuk utoljára a Manchester United színeiben játszani a bajnokin megsérülő Paul Pogbát, akinek a nyáron lejár a szerződése a klubnál.

Jó forma. Az Arsenal 4–2-re nyert a Chelsea ellen a Stamford Bridge-en.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A ARSENAL–MU MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!