PL: a Liverpool kilencet számolt vendégére; Haaland-triplával fordított a Man. City

K. Zs.K. Zs.
2022.08.27. 17:59
Roberto Firmino kulcsember volt a Liverpoolban, két gólt szerzett, hármat előkészített (Fotó: AFP)
Megszerezte első győzelmét a Liverpool az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 2022–2023-as idényében: a „vörösök” már az első félidőben ötször találtak be vendégük, az AFC Bournemouth kapujába, és 9–0-ra nyertek a 4. forduló szombat délutáni programjában. A Manchester City kétgólos félidei hátrányból, Erling Haaland mesterhármasával győzte le 4–2-re a Crystal Palace-t, míg a Chelsea sokáig tíz emberrel játszva, a nyáron igazolt Raheem Sterling főszereplésével gyűrte le 2–1-re hazai pályán a Leicester Cityt.

LIVERPOOL–BOURNEMOUTH 9–0

A Liverpool bajnoki győzelem nélkül várta a mérkőzést, de nagyon hamar világossá vált, hogy szombat délután eltűnik az a szokatlan nulla a „vörösök” mérlegéből: alig pergett le fél óra a játékidőből, és Jürgen Klopp emberei már négy góllal vezettek…

Luis Díaz fejjel szerezte meg a vezetést (A GÓL ITT!), az ifjú Harvey Elliott a tizenhatos előteréből vágta a jobb alsóba a hirtelen elé kerülő labdát (A GÓL ITT!), Trent Alexander-Arnold gyönyörű távoli lövéssel varrta be a harmadikat (A GÓL ITT!), Roberto Firmino pedig a legjobbkor volt jó helyen, és az egyik védőről középre pattanó labdát közelről a hálóba balettozta. (A GÓL ITT!)

A világhálón éppen csak felbukkant a statisztika, hogy a Pool legutóbb 2014-ben, az Arsenal ellen 5–1-re megnyert meccsen kezdett ilyen gólerősen a Premier League-ben, amikor Virgil van Dijk egy szöglet utáni fejessel gondoskodott arról, hogy ezúttal is meglegyen az ötös. (A GÓL ITT!)

Egy kis stat: a Liverpool először szerzett öt gólt egy Premier League-mérkőzés első félidejében. (Opta), Roberto Firmino pedig az első Pool-játékos, aki négy gólban is benne volt egy bajnoki első játékrészében (egy gól, három assziszt).

Csakhogy itt maradt még félidőnyi játékidő, és a második felvonás ugyanúgy kezdődött, ahogyan az első: Liverpool-góllal. Alexander-Arnold jobbról középre kanyarított labdáját Chris Mepham a saját kapujába rúgta, öngól (A GÓL ITT!)

S hát messze nem volt vége, úgy tűnt, a liverpooliak mindent be akarnak pótolni egy délután alatt: Roberto Firmino hamarosan begyötört egy kipattanót (A GÓL ITT!), Fábio Carvalho remek kapáslövéssel köszönt be (A GÓL ITT!), Luis Díaz pedig fejelt még egyet – 9–0 lett a vége. (A GÓL ITT!)

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA (ÁTKATTINTÁSSAL!)

Egy kis stat: a Liverpool beállította eddigi rekordját, harmadszor aratott kilencgólos győzelmet az angol bajnokságban (1989: Crystal Palace, 9–0; 1896: Rotherham Town 10–1), viszont Jürgen Kloppnak még sohasem volt ilyen nagy különbségű bajnoki győzelme. (Opta)

Erling Haaland háromszor ünnepelhetett a Palace ellen (Fotó: AFP)

MANCHESTER CITY–CRYSTAL PALACE 4–2

Legutóbb 2010 decemberében – akkor az Everton közreműködésével – történt meg a Manchester Cityvel az, ami szombat délután: 21 perc alatt kétgólos hátrányba került bajnoki mérkőzésen a saját közönsége előtt. A 4. percben Eberechi Eze jobb oldali szabadrúgása John Stones lábáról a saját kapujába pattant, öngól(A GÓL ITT!), majd a 21. percben ismét Eze küldte középre a labdát jobbról, ezúttal szögletből, és Joachim Andersen védhetetlenül a kapu jobb oldalába fejelt. (A GÓL ITT!)

Jordan Ayew révén a Palace-nak volt egy meg nem adott gólja is az első félidőben, mondhatni, szinte tökéletes produkciót értékelhetett Patrick Vieira a londoniak öltözőjében a szünetben. Aztán a szünet után nagyot fordult a meccs.

A City érthetően megállás nélkül támadott, közben a Palace védelmében Tyrick Mitchell megsérült, hamarosan le is kellett cserélni – és a hazaiak gyorsan bevertek kettőt: Bernando Silva megpattanó lövéssel szépített (A GÓL ITT!), majd Erling Haland befejelte az egyenlítő gólt (A GÓL ITT!).

Nem sok idő telt bele, hogy Haland a második gólját is megszerezze, egy „kispályás örömfocit” idéző gurigázás végén (A GÓL ITT!), majd kisvártatva előhúzott egyet a klasszikus készletéből is – Ilkay Gündogan kiugratásával meglódult a leshatárról, lepattintotta magáról a védőjét, majd a kapuba lőtt. (A GÓL ITT!)

A City a legutóbbi két alkalommal egyszer sem talált be a Palace kapujába (0–0, 0–2), de most elégtételt vett – tegyük hozzá, a londoniak igen kemény programmal vágtak neki a bajnokságnak, már túl vannak az Arsenalon (0–2) és a Liverpoolon (1–1) is.

Egy kis stat: Erling Haaland karrierje első négy angol bajnokija után hat gólnál tart, ezzel beállította Sergio Agüero City-rekordját. (ESPN)

Raheem Sterling az első bajnoki góljait lőtte a Chelsea-ben (Fotó: AFP)

CHELSEA–LEICESTER 2–1

A Chelsea korán emberhátrányba került, Conor Gallagher a 28. percben piros lapot kapott, ennek ellenére volt kapufája már az első félidőben is – aztán a második elején összejött a gól is, Raheem Sterling jobbal a bal felsőbe lőtt. (A GÓL ITT!)

A nyáron igazolt, eddig csak felkészülési meccsen a kapuba találó Sterling lőtte a másodikat is egy jobb oldali beadást egy lépésről értékesítve (A GÓL ITT!), s bár a vendégek Harvey Barnes lövésével gyorsan szépítettek (A GÓL ITT!), az egyenlítés már nem jött össze nekik.

BRENTFORD–EVERTON 1–1

Az Everton sokáig reménykedhetett abban, hogy összejön az idénybeli első győzelme, Anthony Gordon lövésével nagyon sokáig vezetett (A GÓL ITT!), de a hajrában Vitaly Janelt, az addig több kapufát is rúgó hazaiak német csereembere közelről egyenlített. (A GÓL ITT!)

BRIGHTON–LEEDS UNITED 1–0

Az eddig veretlen Leeds United sem tudta megállítani a Brightont: Graham Potter tanítványai Pascal Gross lapos lövésével győztek (A GÓL ITT!), behúzták a harmadik strigulát is a legfontosabb rovatba, így továbbra is tartják a lépést az éllovas Manchester Cityvel.

ANGOL PREMIER LEAGUE
4. FORDULÓ, szombati mérkőzések

Liverpool–AFC Bournemouth 9–0 (L. Díaz 3., 85., Elliott 6., Alexander-Arnold 28., Roberto Firmino 31., 62., Van Dijk 45., Mepham 46. – öngól, Fábio Carvalho 80.)
Manchester City–Crystal Palace 4–2 (Bernardo Silva 53., Haaland 62., 70., 81., ill. Stones 4. – öngól, Andersen 21.)
Chelsea–Leicester 2–1 (Sterling 47., 63., ill. H. Barnes 66.)
Brentford–Everton 1–1 (Janelt 84., ill. Gordon 24.)
Brighton–Leeds United 1–0 (Gross 66.)