A Manchester United kiütötte az FA-kupából a Liverpoolt

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2021.01.24. 17:55
Szalah szerezte a mérkőzés első gólját (Fotó: AFP)
A Manchester United 3–2-re legyőzte odahaza a Liverpool az FA-kupában, ezzel a manchesteriek jutottak be a legjobb 16 csapat közé.

ANGOL FA-KUPA
A LEGJOBB 16 KÖZÉ JUTÁSÉRT
Manchester United–Liverpool 3–2 (1–1)
Manchester,Old Trafford,zárt kapuk mögött. V:Pawson
Manchester United:
D. Henderson – Wan-Bissaka, Maguire, Lindelöf, L. Shaw – McTominay, Pogba, Greenwood (Fred, 66.), Van de Beek (B. Fernandes, 66.), Rashford (Martial, 87.) – Cavani.Menedzser:Ole Gunnar Solskjaer
Liverpool:Alisson – Alexander-Arnold, R. Williams, Fabinho, Robertson – Thiago Alcántara (Shaqiri, 81.), Wijnaldum (Mané, 62.), Milner – Szalah, Firmino (Origi, 81.), C. Jones.Menedzser:Jürgen Klopp
Gólszerző:Greenwood (26.), Rashford (48.), B. Fernandes (78.), ill. Szalah (18., 59.)

Remek első félidőt hozott a Manchester United és a Liverpool összecsapása, előbb Mohamed Szalah lőtt elegánsan a hazai kapuba, majd Marcus Rashford csodás keresztpassza után Mason Greenwood egyenlített.

A vendégek előtt több gólszerzési lehetőség már nem adódott a szünetig, a másik oldalon Paul Pogba fejjel és lábbal volt majdnem eredményes, a kettő között Alisson védte Donny van de Beek közeli pöccintését.

A fordulást követően Greenwood visszaadta a gólpasszt Marcus Rashfordnaka fiatal védő, Rhys Williams nagy hibája után, miközben a Pool hozta a rá mostanában jellemző kemény, sokat futó, de végtelenül sablonos játékát, Jürgen Klopp néha kifejezetten szomorúan és lemondó tekintettel nézte a mérkőzést.

Egészen addig, ameddig Mohamed Szalah meg nem szerezte a második gólját egy nagyon szép támadás végén, mert ettől szárnyra kapott a Pool – csak éppen a következő két ziccerét védte a hazai kapus, Dean Henderson. Klopp beküldte Sadio Manét, Ole Gunnar Solskjaer pedig Bruno Fernandest és Fredet, így érkeztünk el a hajrához.

Amelyben Bruno Fernandes szabadrúgásból tette hozzá a maga találatát a rangadóhoz, Rashford nagy helyzetet rontott, Klopp behozta a végére a Xherdan Shaqiri, Divock Origi párost, de hiába, nem tudott már egyenlíteni a csapata – sőt a 89. percben Edinson Cavani fejesét csak a kapufa mentette.3–2

KÉSŐBB
Everton–Sheffield Wednesday (II.) 3–0
(Calvert-Lewin 29., Richarlison 59., Y. Mina 62.)

KORÁBBAN
Southampton–Arsenal 1–0(Gabriel 24. – öngól)
Millwall (II.)–Bristol City (II.) 0–3(Diedhiou 32. – 11-esből, Wells 58., Semenyo 72.)
Barnsley (II.)–Norwich City (II.) 1–0(Styles 56.)
Brighton–Blackpool (III.) 2–1(Bissouma 27., Alzate 58., ill. Madine 45+2.)
Sheffield United–Plymouth Argyle (III.) 2–1(Basham 39., Sharp 47., ill. P. Camara 75.)
Swansea (II.)–Nottingham Forest (II.) 5–1(Cullen 7., 67., Grimes 29., 60. – a másodikat 11-esből, O. Cooper 85., ill. Knockaert 56.)
West Ham United–Doncaster Rovers (III.) 4–0(Fornals 2., Jarmolenko 32., A. Butler 54. – öngól, Afolayan 78.)

Cheltenham Town (IV.)–Manchester City 1–3(May 59., ill. Foden 81., Gabriel Jesus 84., Ferran Torres 90+4.)
Chorley (VI.)–Wolverhampton Wanderers 0–1(Vitinha 12.)
Chelsea–Luton Town (II.) 3–1 (Abraham 11., 17., 74., ill. J. Clark 30.)
Brentford (II.)–Leicester City 1–3 (Bech Sörensen 6., ill. Cengiz Ünder 46., Tielemans 51. – 11-esből, Maddison 71.)
Fulham–Burnley 0–3 (Jay Rodriguez 31., 71. – a másodikat 11-esből, K. Long 81.)

HÉTFŐN JÁTSSZÁK
20.45:
Wycombe Wanderers (II.)–Tottenham Hotspur

KEDDEN JÁTSSZÁK
20.00:
AFC Bournemouth (II.)–Crawley Town (IV.)

AZ 5. FORDULÓ (NYOLCADDÖNTŐ) PÁROSÍTÁSA
Burnley–AFC Bournemouth (II.)/Crawley Town (IV.)
Leicester City–Brighton

A mérkőzéseket 2021. február 10-én, szerdán rendezik.

A 10. alkalommal is kiütötte a Poolt a sorozatból az MU!

90+5. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+4. perc Williams még majdnem rúgat egy gólt Fernandesszel, de aztán szereli őt az ötös jobb sarka előtt...

90+3. perc Robertson beadását kifejeli Shaw, Szalah ballal a bal sarok mellé lő az ötös jobb sarka elől, szép mozdulattal, kapásból.

90+2. perc Paul Pogba kap sárga lapot Jones felrúgásáért, szabadrúgás a 16-os bal csücske elől.

Négy perc a ráadás.

89. perc Victor Lindelöf kap sárga lapot, Originek lépett oda.

89. perc Cavani balról rosszul ad be Frednek, Fernandes jobbról jobbal jobban ad középre, Cavani az ötös elől a bal oldali kapufára fejel! MAJDNEM GÓL!

87. perc Anthony Martial be, Rashford le, szélsőcsere.

Amióta itt van, nincs nála eredményesebb élvonalbeli játékos!

83. perc
Milner bal oldali, jobblábas beadása rossz, Klopp nagyon mérges.

81. perc Xherdan Shaqiri és Divock Origi be, Firmino és Thiago le a Poolban.

80. perc Bissaka jobbról remekül emel Rashford elé, aki ballal hétről feladja a labdát Alissonnak, kapásból!

Cavanit rúgta meg előtte Fabinho.

78. PERC EZ IS BENT VAN, BRUNO FERNANDES jobbal a bal alsóba egy kissé balról, 18 méterről járó szabadrúgást, Pogba okosan húzza le a fejét a labda elől, Alisson nem érhette el. 3–2!

75. perc Szalah ballal 22-ről feladja a labdát a kapusnak, csemege.

72. perc Firmino ballal 18-ról Lindelöfbe lő, Thiago jobbal 21-ről a léc fölé.

70. perc Fernandes jobbról 32-ről a kapu tetejére emel.

Szalah 19. gólja az idényben, beérte Harry Kane-t.

És még jól is járt a sárga lappal, pirosat ért a talpalás.

69. perc Szalah jobb oldali beadását az utolsó másodpercben fejeli el Mané elől Bissaka. Sadio Mané odalép Frednek, sárga lap.

67. perc Nincs bent, Firmino passzát az ötös jobb sarkán túlról jobbal kapura teszi Szalah, de véd ismét Henderson.

66. perc Fred és Bruno Fernandes be, Van de Beek és Greenwood le.

65. perc Egyre jobban nyom a Pool, Bissaka nem győz csúszkálni.

62. perc Sadio Mané be, Wijnaldum le.

61. perc Arnold lő jobbal éles szögből kapura lő, Henderson balra vetődve véd. Szalah indított szépen.

59. PERC EZ MÁR BENT VAN, Milner labdát szerez, Firminóhoz passzol, a visszakapott passzt MOHAMED SZALAH elé tolja, aki ballal hat méterről, középről a kapuba lő, Henderson lába között. 2–2!

57. perc ZICCER, Thiago emel Firmino fejére, aki Milner elé passzol, a veterán játékos öt méterről a léc fölé lő!

51. perc Rashford löki Fabinhót, majd kiesik a pályáról a kispadok elé.

48. PERC ITT A GÓL, Williams mellérúg Greenwood passzának, MARCUS RASHFORD köszöni szépen, rövid labdavezetés után jobbal a bal alsó sarokba lő kissé balról, 14 méterről. 2–1!

46. PERC FOLYTATJUK!

E párharc legjobb góllövői a közelmúltból:
Steven Gerrard 9
Denis Law 6
Robbie Fowler 6
Michael Owen 6
John Barnes 6

Az ESPN úgy tudja, hogy az MU-t több csapat is megkereste a 23 éves középpályás miatt, ám Ole Gunnar Solskjaer hallani sem akar Van de Beek kölcsönadásáról – a szakember a hírek szerint attól tart, hogy a sűrű menetrend és a koronavírus-járvány megtizedelheti a keretét, ezért arra törekszik, hogy a téli átigazolási időszakban együtt tartsa az alakulatot.

Miután Paul Pogba egyre jobb formában játszik, a brit médiában többször is felvetődött a pletyka, miszerint a holland válogatott középpályás a több lehetőség reményében kölcsönbe távozna a Manchestertől. Donny van de Beek 2020 nyarán igazolt az Ajaxtól Angliába, ám érkezése óta az új együttesében 21 tétmérkőzésen mindössze 852 percet töltött a pályán.

Donny van de Beek, a Manchester United labdarúgócsapatának középpályása kölcsönbe sem távozhat a klubtól a téli átigazolási időszakban.

Rio FERDINAND, a Manchester United korábbi védője a BT Sportnak. „Pogba imád futballozni, szereti
csillogtatni erényeit. Láttam felnőni, tisztában vagyok a képességeivel, szerintem tud együtt
futballozni Bruno Fernandessel, hogy ha olyan játékosok vannak körülötte, akik ezt lehetővé
teszik.”

Habár az FA-kupa anyagilag és presztízsében sem mérhető a Bajnokok Ligájához vagy a bajnokság-
hoz, lélektani szempontból mindkét együttesnek fontos lehet a vasárnapi rangadó. A Liverpoolnál
a formajavulás első lépését jelentheti a továbbjutás, a manchesteriek részéről pedig újabb megerősítést jelenthet, hogy jó úton járnak.

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+1. perc Pogba jobbal 23-ról nem sokkal teker a bal alsó mellé, elegánsan.

44. perc Shaw balról ballal kapura lő, véd Alisson, McTominay jobbal 19-ről kapura teszi a kipattanót, de blokkol az ötösön a kapus előtt álló Thiago.

43. perc Pogba jobbal jó méterrel teszi a bal felső mellé a 22 méteres, kissé jobbról járó szabadrúgást.

42. perc Fabinho kap sárga lapot Greenwood megrúgásáért.

40. perc Robertson bal oldali beadása éppen csak magas Firminónak, Shaw takarít. Arnold kornere McTominay-é, Milner kapáslövését fedje a feledés homálya.

A Manchester United 7 hazai meccs óta veretlen odahaza a Pool ellen, 2014 tavasza óta, 1990 és 2000 között volt egy 12 meccses ilyen szériája is.

37. perc A balbekk újabb sarokrúgását tízről a kapu fölé bólintja a visszafelé mozgó McTmminay.

35. perc Shaw szabadrúgását kifejeli Williams, nem sokkal a kapu fölé, Shaw bal oldali kornerét tízről szintén a léc fölé bólintja, középről Pogba.

34. perc Kőkemény mezőnyharc a gólváltás óta.

Szalah 112 poolos góljából 17-et Firmino készített elő. Az MU 2016 után kapott újra gólt odahaza az FA-kupában.

28. perc Helyzet, Rashford passzát Van de Beek az ötösl ba sarka elől jobbal, finom mozdulattal a kapusba teszi, középre akart passzolni, aztán ütközött csak a kapussal, nincs 11-es. A VAR szerint sincs.

Greenwood 11 meccs után talált be újra, karrirje legnagyobb ilyen sorozata volt.

Pogba szerzett labdát a 16-osa előtt, Van de Beek azonnal indított, Rashford szépen emelte át Milnert.

26. PERC NAGY PASSZ UTÁN SZÉP GÓL, Rashford csodás keresztpassza után MASON GREENWOOD kissé jobbról, 14 méterről jobbal a jobb alsó sarokba lő. 1–1!

24. perc Hosszas varia után Arnold jobbal a léc fölé emel.

22. perc Firmino harcol ki egy szabadrúgást Pogba, McTominay és a 16-os bal sarka előtt.

Szalah már a 14. a Pool örök góllövőlistáján, 112 találattal.

Idénybeli 18. gólja, a 28. meccsén. Nem lesz meg az öt meccs sorozatban rúgott gól nélkül a Poolnak.

18. PERC VEZET A POOL, Firmino remek passzát MOHAMED SZALAH az ötös jobb sarka elől jobbal a léc alá emeli, a kivetődő kapus fölött. 0–1!

17. perc Rashford megindul, Arnold szereli szépen. Korner, Pogba ballal pocsékul találja el a labdát az ötösön!

A Poolt 9-szer ütötte ki az FA-kupából az MU, klubrekord, negatív.

13. perc Williams nem figyel, de Cavani nem lő jobbal 24-ről, jobbra passzol Greenwoodnak, aki jobbal 12-ről a rövid alsó mellé lő, jócskán.

10. perc Greenwood szélről jobbal élesen kapura lő, Van de Beek hiába várta középen, Alisson lábbal védett; jobbról szebben ad középre Arnold, de elsuhan mindenki előtt és mögött. És között. A labda.

6. perc Alisson lép ki szépen Cavani elé.

3. perc Rashfod passza elpattan Pogba térdéről, nincs lövés 14-ről.

2. perc Wijnaldum lő 14-ről Lindelöfbe jobbal.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak vörös mezben és fehér nadrágban, a vendégek tiszta zöldben.

Az FA-kupában: 17 meccs, 9, ill. 4 sikerrel, 25, ill. 17 rúgott góllal.

Egy kis örökmérleg: 205 találkozó, 80 unitedes és 67 poolos sikerrel, 277, ill. 260 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Marcos Rojo, Brandon Williams, Phil Jones és Facundo Pellistri sérült, a vendégektől Jordan Henderson, Diogo Jota, Naby Keita, Virgil van Dijk és Joe Gomez maródi.

#MUFC
#FACuppic.twitter.com/hSbtvNm4DN

A másik oldalon a sokat bírált Ole Gunnar Solskjaernak nincsenek eff éle problémái. Sőt, Paul Pogba december óta sokkal jobban futballozik, az elmúlt három bajnokiból kettőt (Burnley, Fulham) ő döntött el a góljával. Noha ügynöke decemberben már nem először beszélt róla, hogy a középpályás hamarosan távozik, a játékával az utóbbi időben elcsendesítette kritikusait. Azt azért ne feledjük, a sérülésektől is sújtott, illetve korábban a koronavírussal küszködő franciát többször érte az a kritika, hogy hullámzóan teljesít, a Pool ellen pedig hatalmas helyzetet hagyott ki. Vasárnap reményei szerint nem hibázik, ha ilyen helyzetbe kerül, no meg a labda nélküli játékára is oda kell figyelnie, hiszen a manchesteriek a múlt héten elkerülték, hogy a „vörösök” gyors átmenetekkel lerohanják védelmüket.

Klopp próbált variálni hét közben, a szokásos hármasból csak Sadio Mané kezdett csütörtökön, de Alex Oxlade-Chamberlain és Divock Origi sem bizonyította, vasárnap is kezdenie kellene – igaz, Roberto Firmino, illetve Mohamed Szalah sincs csúcsformában.

A másik fontos tényező a két csapat formája: míg a United a bajnokságban tizenhárom mérkőzés óta veretlen, és már-már szokása szerint hátrányból fordítva nyert hét közben, a Liverpool sorozatban öt
ligameccsen nem tudott nyerni. A csapatot irányító Jürgen Klopp azt mondta, a Burnley elleni csütörtöki vereség pofán vágással ért fel; ennél a hasonlatnál maradva, most vélhetően elkerülné, hogy földre
került csapatába még bele is rúgjanak. Ehhez például nem ártana gólokat szerezni (miközben más csapatrészek is gyengélkednek), mert az elmúlt hetekben ez sem megy.

A Manchester United és a Liverpool rivalizálása az FA-kupában is több mint egy évszázados múltra tekint vissza. A két együttes vasárnapi kuacsatája szempontjából azonban sokkal érdekesebb a közelmúlt, legalábbis ennek alapján pontosabb következtetéseket vonhatunk le arról, mi vár az Old Traffordon találkozó két együttesre, amely a múlt hét végén az Anfielden 0–0-ra végzett a Premier League-ben. Azon a találkozón – főleg az első félidőben – nyomasztó fölényben játszott a Liverpool, összességében mégis az elsősorban kontrákra játszó manchesterieknek volt több veszélyes helyzetük. Vélhetően nagyon más most sem lesz a játék képe.

A norvég vezetőedző sok kritikát kapott az elmúlt két évben, ám a manchesteriek immár 13 bajnoki óta veretlenek, idegenben pedig 17 PL-mérkőzést számlál vereség nélküli sorozatuk.

„Személy szerint a kezdetektől fogva erős támogatást éreztem a vezetők irányából, akik végig mögöttem álltak. Nem az első helyre nehéz odakerülni, hanem ottmaradni a kihívás” – mondta Solskjaer, akinek csapata, ha legyőzi a Fulhamet, visszaveszi a vezetést a Premier League-ben.

A Manchester United labdarúgócsapatát irányító Ole Gunnar Solskjaer szerint az együttes utóbbi hónapokban mutatott teljesítménye bizonyította, hogy ő a megfelelő ember a vezetőedzői feladatokra – írja az MTI.

„A jó hír, hogy ezen változtathatunk, csak dolgoznunk kell rajta. Mostanában nincs meg a magabiztosságunk, ezen kell dolgoznunk. Nem arról van szó, hogy nem teremtünk helyzeteket, mert a játékosok nem képesek erre, hanem a döntéshozatalunkkal van a probléma. Egy jó és egy nagyon jó játékost a döntéshozatal különböztet meg egymástól. Jó döntés a megfelelő pillanatban – ez nem atomtudomány” – mondta Klopp, akinek csapata sorozatban a negyedik bajnokiján maradt gólképtelen. Az 53 éves edzővel ilyen legutóbb 2006-ban, a Mainznál fordult elő.

„Ez nyilvánvalóan nem működött. Sokat birtokoltuk a labdát, helyzeteket alakítottunk ki, de az utolsó pillanatban a döntéshozatalnál hibáztunk, és ez probléma. Például jó helyzetben nálunk volt a labda, akkor lövés helyett a passzt választottuk. Biztos vagyok benne, hogy ugyanezt mondtam a múlt héten is” – fogalmazott a német tréner, aki az interjúban megismételte, hogy vállalja a felelősséget a vereségért.

„Egyszerűen lehetetlen volt, hogy elveszítsük ezt a mérkőzés, mi mégis megtettük ezt. Ez az én hibám, mivel az én feladatom, hogy megbizonyosodjak arról, hogy a srácok megfelelő lelki állapotban vannak, és hogy megfelelő mennyiségű önbizalommal rendelkeznek annak érdekében, hogy jó döntéseket hozzanak” – kezdte a Sky Sportsnak adott értékelését Jürgen Klopp.

Mint beszámoltunk róla, a Liverpool hazai pályán meglepetésre 1–0-ra kikapott a Burnleytől az angol Premier League 18. fordulójában, így megszakadt a csapat 68 mérkőzéses hazai veretlenségi sorozata a bajnokságban. A találkozó után Jürgen Klopp, a címvédő liverpooliak menedzsere magára vállalta a felelősséget.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ MU–LIVERPOOL LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!