Fölényes győzelemmel zárta férfi pólócsapatunk a csoportkört

ROSKA EMESE BOGLÁRKA (összefoglaló), BORBÉLY LÁSZLÓ (percről percre), DERENCSÉNYI ISTVÁN (fotó)ROSKA EMESE BOGLÁRKA (összefoglaló), BORBÉLY LÁSZLÓ (percről percre), DERENCSÉNYI ISTVÁN (fotó)
2019.07.19. 01:00
Az utolsó csoportmeccsén fölényes sikert aratott a magyar csapat (Fotó: Derencsényi István)
A magyar férfi vízilabda-válogatott a világbajnokság csoportkörének utolsó fordulójában 23–5-re kiütötte Dél-Afrikát, így hibátlan mérleggel nyerte meg a C jelű négyest.

VIZES VILÁGBAJNOKSÁG, VÍZILABDA
FÉRFIAK, CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
C-CSOPORT
Dél-Afrika–MAGYARORSZÁG5–23 (1–5, 2–5, 0–8, 2–5)
Kvangdzsu, 100 néző. V: Goldenberg (amerikai), An (dél-koreai)
MAGYARORSZÁG:
Nagy V. – BÁTORI 2, Manhercz K. 3, JANSIK SZ. 3, HÁRAI 2, Vámos 2, Sedlmayer 2. Csere: Vogel Soma (kapus), Pohl 1, Mezei 1, Angyal 2, ZALÁNKI 5. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
DÉL-AFRIKA:
Clark – Van Zyl, Le Roux 1, Stewart, BADENHORST 2, Rodda 1, Evezard 1. Csere: Madi (kapus), Neill, Rezelman, Cronje, Spencer, Coryndon-Baker. Szövetségi kapitány: Paul Martin
Paul Martin:
– Túl sokat aggódtunk, hogyan állítjuk meg a magyarokat, hogyan támadunk ellenük. Amikor magabiztosan játszottunk, akkor egészen szép gólokat is szereztünk. Tudtuk persze, hogy mennyivel jobb csapat ellen szállunk vízbe, nagy teljesítmény nekünk, hogy ötször betaláltunk.

Míg a kvangdzsui világbajnokság nyitányán ujjtörést szenvedő Varga Dénes két napja jóval láthatóbb, fehér kötésben még a kispad előtt gyűjtötte maga köré a társakat, a Dél-Afrika elleni mérkőzés előtt már a vízben tartotta meg a mérkőzést megelőző szokásos beszédet. Vízbe persze nem szállt, ugyanúgy köpenyben nézte végig a meccset. A válogatott a nap első összecsapását vívta, azzal az előnnyel, hogy a csapat a versenymedencében gyakorolhatott és melegíthetett, hiszen feszes program miatt általában a szomszédos medence jut ilyen célra.

A gyakorlás élesben is folytatódott a gyengécske ellenfél ellen. Az Új-Zéland elleni vezéráldozatot követelő kezdés után talán az volt a legfontosabb cél, hogy a most két kapussal és tíz mezőnyjátékossal szereplő csapat megússza sérülés nélkül a partit, ám ettől még lendületesen játszott a társaság. Az első támadásból Hárai Balázs szép csavarja is gólt érdemelt volna, a folytatásban viszont nem kellett a feltételes mód, Bátori Bence köszönt be először, aztán jöttek sorban a többiek. Ahogyan a nők oroszok elleni összecsapására, úgy erre is kilátogattak a szinkronúszó-válogatott tagjai, a szurkolásuk be is töltötte a teret.

Az 5–1-es első negyedre 5–2-es második következett: a bekkek élen jártak a gólszerzésben, Jansik Szilárd kettőt vágott és Pohl Zoltán is meglőtte ötméteresből a maga találatát. Ahogyan Új-Zéland ellen, a félidei szünetben ezúttal is következett a kapuscsere, Nagy Viktor melegítette be lövésekkel az érkező Vogel Somát.

Sok dolga nem volt a kapusnak, a másik oldalon annál több Keegan Clarknak. Pontosabban, lett volna, hiszen Bátori pöpec emberelőnyös lövésénél, illetve Zalánki Gergő bombájánál volt tehetetlen. Ráadásként Hárai is beköszönt, így a 18. percben már tízre hízott a különbség (13–3), Sedlmayer Tamás pedig a rosszkéz oldalon máskor kapuscserét magával hozó gólt lőtt jobb kézzel a rövidbe. Minden percre jutott egy magyar találat, és nemcsak elöl, hátul is jól teljesített a csapat, az ellenfél gól nélkül maradt (18–3).

A negyedik negyedre aztán jött a cserekapus Lwazi Madi, ám Manhercz Krisztián gyorsan felavatta büntetőből, majd Angyal Dániel talált be a falból, s így minden magyar mezőnyjátékos feliratkozott a góllövőlistára.

Märcz Tamás: A Saját játékunkat játszottuk

– A legfontosabb: sikerült megúszni sérülés nélkül?
Kevésbé volt brusztos a mérkőzés, az új-zélandiak talán kicsit keményebben álltak bele a párharcokba, mint a dél-afrikaiak, így sikerült. Egyébként minden tiszteletem a dél-afrikaiaké, hiszen elsősorban amatőr játékosok, a saját pénzüket költve szerepelnek a világbajnokságon, mindent megtettek azért, hogy kihozzák magukból a maximumot. Mi a saját játékunkat játszottuk, igyekeztünk gyors támadásokat vezetni.

– Megtisztelték őket.
Tradíció, hogy az ellenfelet tisztelve megmutatjuk, mi a mi vízilabdánk, mi a különbség a két csapat között.

– Mit gyakorolhattak a mérkőzésen?
Kellett szólni a meccs közben, mert az első két negyedben a zóna elleni támadásban és az emberelőnyös helyzetekben sem úgy járattuk a labdát, ahogyan szerettem volna. Különösen a második negyedben volt kicsit kényelmes a támadásvezetés, aztán rákapcsoltak a fiúk. Védekezést is váltogattunk: az egyszerű, megszokott védekezések jól mennek, ám azok még Dél-Afrika ellen sem működnek csúcsszinten, amelyekkel kevesebbet foglalkoztunk, ezekből kaptunk egy-két gólt is. Több idő és figyelem kell, és van még olyan taktikai fegyver, amelyen szintén dolgozni kell.

– Ezúttal mennyit vett ki a csapatból, hogy eggyel kevesebben játszottak?
Most nem viselte meg annyira a csapatot, nem volt olyan birkózós, verekedős meccs, mint a másik kettő. Most kisebb, huszonnégy órás pihenő következik. Bízom benne, kicsit meg is szoktuk a tizenkét emberrel való játékot, érezzük, milyen pluszterheket ró a csapatra. Minél többet játszunk így, annál jobban sikerül, igaz, egy kemény mérkőzésen, amikor az utolsó másodperecekben dőlhet el az eredmény, jobban megmutatkozhat a hiány. Különleges feladat, de úgy érzem, megoldjuk és lehet, hogy mentálisan erőt merítenek belőle azok a játékosok, akik most többet vannak vízben.

– Visszaállhat a létszám? Láttam, Varga Dénes már a vízben tartotta a szokásos mérkőzés beszédet.
Annak köszönhetően, hogy vizes merevítő van az ujján – amely a múltkor még nem volt kész –, így be tud menni a vízbe. Továbbra sem számolunk azzal, hogy visszaáll a létszám, de a remény mindig ott van.

A csoportgyőzelmet már korábban megszerezte a válogatott, a Dél-Afrika elleni sikernek köszönhetően hibátlanul lépett a nyolc közé. Magyar idő szerint kedden 10.30-kor száll vízbe az elődöntőbe jutásért, ellenfele várhatóan szerb, montenegrói, görög hármas valamelyike lesz, de előbb még meg kell várni a vasárnapi nyolcaddöntő eredményét.