A női pólóválogatott végig vezetve nyert rangadót

ROSKA EMESE BOGLÁRKA (Barcelona)ROSKA EMESE BOGLÁRKA (Barcelona)
2018.07.19. 20:19
A magyar női vízilabda-válogatott végig vezetve 8–7-re legyőzte Oroszországot a barcelonai Európa-bajnokság csoportkörében.
Szép győzelemnek örülhettek a magyar játékosok – a galéria megnyitásához kattintson a képre! (Fotó: Kovács Anikó)

EURÓPA-BAJNOKSÁG, BARCELONA
NŐK, CSOPORTKÖR, 4. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–OROSZORSZÁG 8–7 (4–2, 2–2, 0–1, 2–2)
Barcelona, 700
néző. V: Peris (horvát), Paoletti (olasz)
MAGYARORSZÁG: GANGL – Keszthelyi 1, Illés 1, Szilágyi 1, Parkes, Leimeter, Szücs. Csere: GYÖNGYÖSSY 2, Gurisatti 1, Csabai 1, Garda 1, Horváth B. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
OROSZORSZÁG: KARNAUH – Szerzsantova 1, Prokofjeva, Gorbunova 1, Szimanovics 1, Ivanova 2, Boriszova. Csere: Timofejeva 1, Karimova 1, Vahitova, Csurzina, Rizskova. Szövetségi kapitány: Alekszander Gajdukov
Gól – emberelőnyből: 11/5, ill. 14/4
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. –
Kipontozódott: Vahitova (14. p.), Boriszova (20. p.), Rizskova (29. p.)
Andrej Belofasztov (másodedző):
– Rosszul kezdtünk, négy kettőre is vezettek, ráadásul a nekünk kiosztott nyolc kiállítás az ő kettőjükkel szemben sem segített. Később elkaptuk a fonalat, de kevés előnyt értékesítettünk, tizennégyből négy fórral nem számíthatsz sok jóra. Egyszerűen túl sok hibát követtünk el, és támadásban rengeteg lehetőséget hagytunk ki. Nem a mi napunk volt, majd a spanyolok elleni meccs eldönti, hogyan tovább.
A BÍró Attilával készült interjút az összefoglaló alatt olvashatja.

Elgondolkodtató a spanyol rendezők zenei ízlése és úgy általában véve a szórakoztatásról alkotott elképzelése. Napok óta majd' minden este hasonló a tematika az este fél kilenckor kezdődő mérkőzést felvezető műsorban: rendre bedobnak egy hosszabb-rövidebb „robotblokkot”, amelyben a hangokkal – zenének azért nem neveznénk – mozognak egyébként tényleg bámulatos összhangban a táncosok. Igaz, a figyelmet kétségtelenül magukra irányítják, a női válogatott másodedzője, Tóth László például szemlélődve nézte a produkciót.

„Nyerünk, nem is lehet másként” – szögezte le már a csapatok bevonulásakor dr. Kovács Barnabás barcelonai főkonzul a magyar–orosz mérkőzésre utalva. A diplomata mindennap a helyszínen biztatja a csapatokat, így természetesen nem hagyhatta ki a B-csoport legfontosabb magyar vonatkozású mérkőzéseinek egyikét sem, amely határoz arról, hogy a negyeddöntőben az A jelű hatos második vagy harmadik helyezettje ellen folytathatja-e a csapat.

Valamit hallhattak a jóslatból a játékosok a vízben, hiszen ellentmondást nem tűrően kezdtek, Keszthelyi Rita, Gyöngyössy Anikó és az orrtörése után maszkban játszó Gurisatti Gréta találatával néhány perc alatt 3–0-ra elhúzott a csapat. A bírók az első percektől kezdve két kézzel osztogatták a kiállításokat, Veronika Vahitova például a második negyed végére kipontozódott, de Keszthelyi is két kiállítással várta ekkortájt a folytatást. S ami legfontosabb, a csapat pedig előnyben, hiszen, bár Anna Karnauh remekül védett az oroszok kapujában, Bíró Attila játékosai egész jó százalékkal használták ki a fórokat.

Az estébe hajolva már-már minifieszta-hangulatot teremtett a kabalafigurával a félidei „bumm-bumm” zenére előadott produkció, de a szurkolók elsősorban persze a medencében nyújtott teljesítményre voltak kíváncsiak.

„Gréta, segíts! Gréta, menj vele!” – hangzott a vízből a társ utasítás-kérése, a megszólított, Gurisatti pedig úszott vissza, mint az őrült, részben ennek köszönhetően nem alakul ki helyzet a harmadik negyed derekán, és nem egyenlítettek az oroszok. Hosszú percekre befagyott az eredmény, s gól nélkül úsztak fel-alá a csapatok, így az utolsó negyedre fordulva is a körmüket rághatták izgalmukban a magyarok. Üdítő volt az élmény az előző naphoz képest, amikor a férfiak olaszok elleni mérkőzésén ilyentájt legfeljebb mérgünkben csapkodhattunk, mert akkorra még rég eldőlt a végül 12–5-ös olasz sikerrel záruló találkozó.

Egynegyednyivel az utolsó találat után Maci, azaz Gyöngyössy Anikó olyan szép gólt csavart, hogy a magunk részéről le is fújhatták volna a mérkőzést, de hát az oroszok sem magyar sikerhez jöttek asszisztálni. Elvina Karimova betalált, majd zúgó lécet lőtt. A következő szó viszont emberelőnyből Illés Annáé volt, és ezzel el is dőlt a mérkőzés.

Végül is, a konzul megmondta...

A válogatott biztosan negyeddöntős, várhatóan csoportmásodik lesz, és vélhetően Olaszországgal játszik majd az elődöntőbe jutásért.

KOCKÁKKAL ELŐRÉBB
– Hogyan látta a mérkőzést?
– Ugyanazt mondanám, ha kikaptunk volna, de persze jobban esik a vacsora így, hogy nyertünk: jobb védekezést mutattunk be, mint a spanyolok ellen – válaszolt Bíró Attila,
a magyar női válogatott szövetségi kapitánya.
– Az volt a lényeg, hogy olyan csapatépítő meccset játsszunk, amely a hétfői negyeddöntőre segít összeérni. Támadásban, védekezésben vannak még hiányosságaink, de tudunk fejlődni. Persze az eredmény sem volt mindegy, presztízsmeccset vívtunk, az oroszokat bármikor, bármilyen szinten jó legyőzni, nyerni akartunk. Azt mondtam a lányoknak, hogy játsszunk olyan jó meccset, amely hétfőre, a negyeddöntőre bárki ellen esélyessé építi fel a csapatot.

– Mennyire sikerült ez?
– Hét gólon tartani az orosz csapatot jelentős bravúr, ez kevés csapatnak sikerül, a védekezéssel elégedett lehetek, de a támadásban van még hiányérzetem. Összességében azért még tudunk hova fejlődni, volt olyan játékos, akinek a lövőteljesítményével nem voltam elégedett. Bízom benne, hogy hétfőn már az is jobb lesz.

– Mennyit számít, hogy a sok ítélet miatt volt alkalom gyakorolni az emberelőnyt-emberhátrányt?
– Ez akkor jön jól, ha nagyobb százalékban értékesítjük őket. Nem tudom pontosan az arányt, de nem volt olyan jó a százalék, bár száznyolcvanas pulzussal nem olyan egyszerű megoldani a helyzeteket.

– A németek elleni csoportzárás hogyan illeszkedik a negyeddöntőre való felkészülésbe?
– Az is edzésnek felel majd meg, utána is gyakorolunk, de meglesz a kellő pihenő is a csapatnak, mert nagyon fontos, hogy a ki nevet a végén című társasjátékban a végén ott legyünk. Eddig saját magunkat büntettük az első meccsen, négy kockával hátrébb küldtük magunkat. Most egy-két kockával előbbre léptünk, remélem, a negyeddöntőben az élmezőnyben leszünk a játékot nézve.