Meggyőző sikerrel rajtolt a férfi vízilabda-válogatott az Eb-n

T. D. (percről percre), LAKNER GÁBOR (összefoglaló)T. D. (percről percre), LAKNER GÁBOR (összefoglaló)
2020.01.14. 19:15
Magabiztos, 14 gólos sikerrel zárta első Európa-bajnoki mérkőzését a magyar férfi vízilabda-válogatott a hazai rendezésű kontinenstornán.

VÍZILABDA
EURÓPA-BAJNOKSÁG (BUDAPEST, DUNA ARÉNA)
FÉRFIAK, CSOPORTKÖR
C-CSOPORT
MAGYARORSZÁG
TÖRÖKORSZÁG 19–5 (4–4, 4–0, 3–1, 8–0)
Budapest, Duna Aréna, 5000 néző. Vezette: Santos (portugál), Rakovics (szerb)
MAGYARORSZÁG:
Nagy V. – ERDÉLYI 3, Varga Dénes 1, Pohl 1, Mezei 1, Vámos 2, Hosnyánszky 2. Csere: Vogel Soma (kapus), ANGYAL 2, Zalánki 2, MANHERCZ K. 4, Hárai, Jansik Sz. 1. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
TÖRÖKORSZÁG: Sezer – Özbek 2, Sönmez, Yenigün 2, Biyik, Kahraman, Acar. Csere: Kil (kapus), Caner, Yutmaz 1, Gürdenli, Sanamoglu, Dilek. Szövetségi kapitány: Sinan Turunc
Gól – emberelőnyből: 12/9, ill. 7/3
Gól – ötméteresből: 3/3, ill. –
Kipontozódott: Yenigün (28. p.)
Sinan Turunc:
– A mérkőzés első felében kifejezetten jól játszottunk, de utána nem tudtuk tartani a lépést a rendkívül erős magyar csapattal. Minden mérkőzésből igyekszünk kihozni a legtöbbet, de természetesen nekünk a máltaiak elleni meccsen lesz keresnivalónk a csoportban, arra akarunk formába lendülni.

A magyar női vízilabda-válogatott tagjai hétfőn este éppen hogy beértek az öltözőbe a szlovákok elleni, hivatalosan meccsnek nevezett macska-egér játék után, amikor a Duna Aréna személyzete már meg is kezdte az átalakítást a következő napra. Kedden ugyanis a férfiak következtek az Európa-bajnokságon, így a munkások azonnal hátrébb húzták a kapukat, lelkesen tologatták a bójákat és a nagyobb pálya miatt odébb terelték a kispadokat is. Mindeközben a technikusok azt tesztelték, hogy az eredményjelző a férfiválogatottakat is üzembiztosan meg tudja-e jeleníteni, így az összes munkafolyamat a példának választott Märcz Tamás vigyázó szemei előtt zajlott (jelentjük, a kapitány a bekészített fotón barátságosan mosolyog).

Hasonlóan lázas készülődést a magyar válogatott első ellenfelétől, a török csapattól ugyanakkor nem láthattunk, a törökök két órával a kezdés előtt még a legnagyobb nyugalomban kávézgattak a Duna Aréna büféjében. Mondjuk, nagyon nem is volt miért idegeskedniük, hiszen veszítenivaló nélkül ugorhattak medencébe a mieink ellen.

Ez a nyugodtság az első negyedben ki is fizetődött a fiatal és lelkes törököknek, ugyanis az első negyedben tartották a lépést az álmoskásan kezdő magyar válogatottal, mi több, 3–1-re még ők is vezettek. Az első nyolc perc kissé meglepő, 4–4-es eredménye után aztán helyreállt a rend a medencében.

A magyar védekezés keményebbé válásával fordítottan arányosan egyre kevesebbszer jutottak el nemhogy lövésig, hanem egyáltalán a kapu közelébe a törökök. Támadásban ezzel egy időben a mieink kezdték jól felmérni a passzok távolságát és a lövések szögét, így aztán rohamosan nőtt a különbség. A 4–0-ra megnyert második negyed már sokkal jobban festett az elsőnél.

A térfélcsere előtt mindkét szövetségi kapitány kapust cserélt, ez a mieinknek sült el jobban, hiszen Vogel Soma csupán egy blokkról bepattanó lövést nyelt be, a másik oldalon ezzel szemben Hüseyin Kilnek többször a háta mögé kellett nyúlnia.

A magyar csapat ugyan nem pörgött még a legmagasabb fordulatszámon, de időnként így látványos megoldásokat mutatott be. Persze a csúcsformára nem is most van szükség, Märcz Tamás a mérkőzés előtt is hangsúlyozta, hogy kemény munkából érkeztek erre a mérkőzésre, és a csütörtöki, spanyolok elleni csoportrangadó lebeg a szemük előtt.

A mérkőzés utolsó szakaszára a törökök kezdeti lendülete elfogyott, és kijött a két csapat közötti különbség. Vámos Márton második találatával a tízgólos különbség is meglett, amit aztán a hajrában még néggyel megtoldott az egyre jobban belelendülő magyar válogatott.

Döcögős kezdés után sima győzelemmel mutatkozott be Märcz Tamás együttese, a 19–5-ös sikert sem túl-, sem alulértékelni nem kell. A játékosok meccs utáni megnyilvánulásai alapján pontosan a helyén kezelik a győzelmet, és a spanyolok ellen tudásuk legjavát nyújtják.

Szükség is lesz rá.

MäRCZ TAMÁS, MANHERCZ KRISZTIÁN ÉS VOGEL SOMA ÉRTÉKELÉSE

A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósította: Lakner Gábor, Fazekas Zoltán (szöveg), Dömötör Csaba, Török Attila (fotó), Nagy-Pál Tamás (videó)

ESEMÉNYEK

32. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!

32. perc:
felér egy utolsó támadásra a magyar válogatott, egy másodperccel a vége előtt még egy Manhercz-gólt jegyezhetünk fel. 19–5.

32. perc:
Zalánki még ver egy óriási bombát a bal felsőbe, 18–5.

31. perc:
Senemoglu szabálytalanságát követően magyar ötös jöhet, Hosnyánszky kíméletlen – 17–5.

31. perc: Mezei csavar még egyet, ám Kil a vízből kiemelkedve, fejjel hárít.

30. perc: Angyalt küldik ki, de Biyik lövése nem talál utat a kapuba, a túloldalon Manhercz lóg meg emberéről, és értékesíti is a ziccert. 16–5.

29. perc:
Yenigun ezzel kipontozódott.

29. perc:
Yenigun áll ki, Vámos használja ki az emberfórt. 15–5.

29. perc.
Kahraman nem hagyja tüzelni Angyalt, kiküldik. Hosnyánszky használja ki az emberelőnyt, 14–5.

28. perc:
Angyal Dániel megy ki, a magyar fiúk viszont kivédekezik az emberhátrányt.

27. perc:
Varga távoli, váratlan, ütemtelen lövése kipattan a kapufáról, ám az arra járó Mezei lecsap a labdára, és a kapuba passzolja. 13–5.

26. perc:
felérnek a támadáshoz a törökök, Vogel ugyan beleér Özbek kísérletébe, a bírók úgy ítélnek, hogy mégis a magyarok jöhetnek.

25. perc:
Gurdenlit állítják ki, Varga adja fel a labdát Pohlnak, aki a vízből kiemelkedve szerez gólt. 12–5.

25. perc:
folytatjuk az utolsó játékrésszel, ismét magyar siker a sprintnél Manhercz révén.

24. perc:
Varga is próbálkozhatna, de végül Vámos tüzel, a blokkról levágódik a labda. Gurdenli kapura lő, gól nincs, vége a harmadik negyednek!

23. perc:
Varga Dénes lövése most már utat talál a kapuba, 11–5.

23. perc:
új sapkára van szükség a törököknél, a pihenő után lövés Canertől, aki távolról nem talál kaput.

22. perc:
Varga szerez labdát, végigviszi, ellövi, de nem csorog be a bal alsóba a labda.

21. perc:
Sönmez ismét lő, most kapu fölé, visszaszerzik a labdát a törökök, ám nincs újabb gól.

20. perc:
óriási török kapufa Sönmeztől, a túloldalon Pohl nem kapja meg a fújást.

20. perc:
Hárai ismét szállítja a kiállítást (Caner megy ki), rövid körbeadogatás után Erdélyi Balázs lő a bal felsőbe. 10–5.

19. perc:
Hárairól az előbb még gólt szerző Yenigun áll ki, Angyal Vámos passzából a kapuba továbbít. 9–5.

19. perc:
a magyar blokkról a kapuba pattan a labda, Yenigun talál be ismét. 8–5.

1
8. perc:
Mezei szabálytalan elöl, visszaúszás közben kiállítják – török időkérés.

17. perc:
Vogel véd is egyet, az ellentámadás után Özbek áll ki, Vámos ellövi a szabaddobást, ám Kil ezt is megfogja.

17. perc: jön a folytatás két kapuscserével,
Vogel Soma nálunk, Huseyin Kagan Kil a törököknél. Zalánkié a ráúszás, ám Kil elhúzza a labdát első akciónknál.

16. perc:
még egy távoli Yutmaz-lövés a végére. Veszélyes, de gól nincs, vége az első félidőnek!

16. perc:
nem sok török akció jut már el a kapura lövés fázisáig, az ellentámadásból Pohl lő – nem elég pontosan.

16. perc:
ott az újabb magyar gól! Senemoglu kiállítása után Sezer védi Manhercz kísérletét, ám Jansik visszaszerzi a labdát, Vámos pedig azonnal büntet jobbról – 8–4.

15. perc:
remek ejtés balról Jansik Szilárdtól, Sezer ezt nem érheti el – 7–4.

14. perc:
a török támadás gyenge lövésben merül ki, nálunk Manhercz fejezi be az akciót, a kapufát találja el.

13. perc:
Yenigun áll ki, rövid labdajáratás után Erdélyi használja ki a magyar emberelőnyt. 6–4.

12. perc:
Erdélyi keresi Mezeit középen, ám ez a labda túl erős, nem érheti el a magyar center.

11. perc:
Mezei forgatja be emberét középen, eltűnik a víz alatt, a játékvezetők nem fújnak.

11. perc:
Nagy Viktor hárítása után Erdélyi lő a török kapura, Sezer véd, ám a bírók úgy látják, nem ért hozzá török kéz.

10. perc:
létszámfölényben érkezik a török kapu elé a magyar válogatott, ám Zalánki lövése fennakad Acar blokkján.

9. perc:
Hosnyánszky lő kapura emberelőnyből, ezt még védi Sezer, ám Varga passza után Angyal már a kapuba húzza a labdát. 5–4.

9. perc: indul a második negyed, Zalánki nyeri a ráúszást.

8. perc: Angyal tüzel a kapu fölé az utolsó másodpercekben, vége az első negyednek!

8. perc: Pohlt állítják ki, Özbek a bal szélről kihasználja az emberelőnyt. 4–4.

8. perc:
Gurdenli szabálytalansága magyar ötméterest von maga után, Manhercz be is vágja. 4–3.

7. perc:
kellett! Nagy Viktor mutatja be első védését Caner lövése után.

6. perc:
megunták a magyar fiúk a török előnyt, Manhercz dobja a rövid sarokra az Erdélyitől kapott labdát. 3–3.

6. perc:
Kahraman áll ki Vargáról, néhány passz után Zalánki magabiztosan lő gólt. 2–3.

5. perc:
Hárai csavar, de magyar gól nincs – török viszont van a túloldalon, Yutmaz lövése pattan meg Angyal kezén, becsapva ezzel Nagy Viktort. 1–3.

5. perc:
Biyik szerez labdát, ám nem tudnak mit kezdeni vele a törökök, a sarokba dobják a labdát.

4. perc:
Mezei lövését a 44 éves Sezer hárítja, az ellentámadásból Özbek lövi ki a bal felsőt. 1–2.

3. perc:
Hosnyánszkyt kiküldik, Yenigun megszerzi az első török gólt. 1–1.

3. perc:
Pohl kapja középen a labdát, ám lövése a kapufán csattan.

2. perc:
Erdélyi lendületben – a törökök ellen befújt kontra után ismét ő lő balról, közelről, ám ez a labda kapu fölé megy.

1. perc:
Biyik szabálytalansága után ötöst dobhat a magyar válogatott, Erdélyi a jobb alsóba vágja a büntetőt. 1–0!

1. perc: KEZDŐDIK A MÉRKŐZÉS! Erdélyi Balázs hozza el a labdát a ráúszásnál.

A mérkőzés előtt az Animal Cannibals nevű zenekar szórakoztatja a közönséget. Apropó, közönség: körülbelül 4500 néző látogatott ki ma este a Duna Arénába.

ELŐZMÉNYEK
(Lakner Gábor)

Aligha kell aggódnia Varga Déneséknek a nyitó meccs miatt, noha a sportban örök érvényű közhely, hogy a kötelező győzelmek a legnehezebbek. Märcz Tamás szövetségi kapitány együttese Törökország ellen játszik először, s arat majd feltehetően magabiztos győzelmet. A soros rivális 2018-ban Spanyolországban az előző Európa-bajnokságon a C-csoport utolsó helyén végzett.

A két válogatott legutóbb a 2016-os kontinenstornán, Belgrádban találkozott egymással a csoportkörben, akkor a még Benedek Tibor által irányított gárda 20–5-re győzött. A törökök legjobb eredményüket 2010-ben érték el, akkor a 10. helyen zártak. Kapusuk igazi legenda, a 44 éves, 197 centiméter Attila Sezer 2002 óta tagja a nemzeti együttesnek.

Az olimpiai kvótáról:
már ötkarikás résztvevő a tavalyi világliga győztese, Szerbia, valamint a tavalyi világbajnokság arany- és ezüstérmese, Olasz- és Spanyolország. Most, Budapesten az Európa-bajnok szerez kvótát, illetve ha úgy alakul, akkor a szerbeket, olaszokat, spanyolokat nem számítva a legjobb helyen végző csapat. Ha férficsapatunk nem szerez repülőjegyet Tokióba, márciusban, a Rotterdamban rendezendő olimpiai selejtezőn pótolhatja.

A nyitány előtt a szövetségi kapitánnyal, Märcz Tamással beszélgettünk.

Hogyan teltek az Európa-bajnoki rajt előtti napok?
– Továbbra is keményen dolgoztunk a medencében és a tornateremben, ugyanis igyekszünk előre gondolkodni – mondta Märcz Tamás szövetségi kapitány. – Az Európa-bajnokság alatt kevesebb lehetőség van a kondíció javítására, a mérkőzések közötti minimális edzésidőben már csak finomhangolást tudunk végezni. Egyértelmű, hogy a spanyolok elleni csoportmeccs meghatározó lesz, éppen ezért arra használjuk fel a törökök elleni nyitó mérkőzést, hogy formába lendüljünk és gyakoroljunk bizonyos taktikai elemeket, már amiket nem akarunk eldugni a spanyolok elől. Meglátjuk, milyen játékerőt képvisel az ellenfél, mindenesetre kellő tisztelettel állunk a találkozóhoz, és a lendületet már ezen a meccsen is szeretném látni.

Mekkora utat járt be a két évvel ezelőtti, barcelonai Eb-nyolcadik hely óta?
– Két évvel ezelőtt voltak nagy hiányzóink, amellett több fiatal játékos élete első világversenyén szerepelt. Ezzel együtt nem kellett volna úgy alakulnia az Eb-nek, ahogyan alakult, de utólag azt mondom, nem feltétlenül baj, hogy időben kaptuk a figyelmeztetést. Úgy érzem, most sokkal erősebb a csapatunk, vannak visszatérőink, és a fiatalok is rengeteg tapasztalatot szereztek.

Hogyan látja az erőviszonyokat?
– A győzelemre négy-öt csapat is esélyes, és ennél még többen pályáznak az éremszerzésre. Azt mondhatjuk, hogy Szerbia és Horvátország továbbra is nagyon erős, de a világbajnokságon láthattuk, hogy Olaszországgal és Spanyolországgal is számolni kell, mert magas szintet képvisel. És még ott van a rendkívül nehezen legyőzhető Görögország és Montenegró.

Hol helyezkedik el a magyar válogatott?
– Az esélyesek között. Fizikailag nagyon sokat értünk, fel tudjuk venni a kesztyűt, ha kemény ütközetre kerül sor. Kellően gyors is a csapat, az előző két-három évben erre törekedtünk, és sikerült is megvalósítanunk. Úgy érzem, megfelelően agresszívek is vagyunk, ebben talán még lehet előrelépni, de úgyis mindig a játékvezetőkön múlik, hogy az adott mérkőzésen mennyi, még egészséges agresszió fér bele a játékba.

Az Európa-bajnokság mellett folyamatosan szóba kerül az olimpiai kvalifikáció is...
– A közvélemény folyamatosan erről a két célról beszél, de mi leginkább csak szeretnénk jól játszani, és legyőzni az aktuális ellenfelünket. Természetesen Európa-bajnoknak lenni fantasztikus, olimpiai kvótát szerezni és kihagyni a kvalifikációs tornát szintén szuper lenne. Bízom a játékosaimban, hogy eljutnak a végsőkig, és ott a megfelelő lelkülettel, félelem nélkül játszanak, bárki is legyen az ellenfél.

Legutóbb 1999-ben Firenzében nyert Eb-t a magyar válogatott – önnel a soraiban. Milyen emlékeket őriz a tornáról?
– Fantasztikus élmény volt, úgy sikerült nyernünk a kitűnő csapatszellemünknek köszönhetően, hogy a legfontosabb játékosunk, Benedek Tibor nem lehetett velünk. Elképesztően jó döntőt játszottunk a horvátok ellen, sokgólos, közönségszórakoztató meccsen tudtunk nyerni. Személy szerint a legkedvesebb válogatott tornám volt, nemcsak a hangulat és az eredmény miatt, hanem mert az én játékom is sokszor előtérbe került. Azóta is mindig azt mondom, hogy a firenzei volt a kedvenc Európa-bajnokságom – szeretném, hogy két hét múlva már a budapesti legyen az.