Atlétika: a 17 éves Mátó Sára U20-as csúcsot futott 400 m gáton

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
2018.06.10. 22:12
Lezárult a junior és U23-as atlétikai országos bajnokság Miskolcon. A második versenynapon is rengeteg egyéni rekordot regisztrálhattunk, sőt a 17 esztendős Mátó Sára U20-as országos csúcsot repesztett 400 méter gáton. A fiatalabb korosztályra a junior-világbajnokság vár a nyáron, míg a legjobb U23-as versenyzők a berlini felnőtt Európa-bajnokságon bizonyíthatnak.

Leiner Soma - utanpotlassport.huA junior és U23-as atlétikai országos bajnokság második napján tíz versenyszámban mérettek meg az utánpótláskorú versenyzők a Miskolci Atlétikai Centrumban. A maratoni hosszúságúra nyúlt nap a 10 kilométeres gyaloglókkal kezdődött, és a 4x400 méteres váltókkal zárult.Leiner Soma - utanpotlassport.huA junior és U23-as atlétikai országos bajnokság második napján tíz versenyszámban mérettek meg az utánpótláskorú versenyzők a Miskolci Atlétikai Centrumban. A maratoni hosszúságúra nyúlt nap a 10 kilométeres gyaloglókkal kezdődött, és a 4x400 méteres váltókkal zárult.

Mátó Sára (középen) juniorcsúccsal győzött 400 m gáton Fotó: Leiner Soma

Mátó Sára (középen) juniorcsúccsal győzött 400 m gáton  •  Fotó: Leiner Soma

A délelőtti program a kalapácsvetőkről szólt, pontosabban a Dobó SE atlétáiról. Mind a két korosztályban, a férfiak és a nők mezőnyében is a szombathelyi klub versenyzői diadalmaskodtak. Az idősebbeknél a szombaton diszkoszvetésben is első helyezettek vitték a prímet, Halász Bence és Gyurátz Réka, míg a juniorok között új egyéni csúcsaiknak köszönhetően Varga Donát, illetve Németh Zsanett nyakába akasztották az aranyérmet.

A 100 méteres gátfutásban aratott győzelmet követően hatványozottan Mátó Sára volt a 400 gát esélyese. Az ARAK versenyzője nem is okozott csalódást, sőt: agyőzelmet 57.86 másodperces, új junior országos csúccsal szerezte meg a remek formában lévő atléta. A hétpróba felnőttbajnoka természetesen boldogan nyilatkozott honlapunknak.

Reménykedtem acsúcsban, tudtam, ha sikerül úgy összerakni a futást, ahogy edzésen gyakoroltuk, akkor jó lesz az idő. Azt azért nem gondoltam volna, hogy ennyire, természetesen nagyon örülök neki. A junior-világbajnokságon is ebben a számban indulok, bevallom, verseny előtt nem szeretem megnézni a nemzetközi eredményeket, így nem tudom mire lehet elég ez az idő. Az biztos, hogy amennyiben reális, szeretnék döntőt futni.”

A férfiak juniormezőnyében szintén fehérvári siker született, Csókás Nikolasz 54,21-es egyéni csúcsot repesztett.Az U23-as távolugrók versenyén is saját rekorddal avattak győztest, Pap Kristóf esélyt sem adott az ellenfeleinek, 7,53 méteres ugrással diadalmaskodott.

„Javuló tendenciát mutattam az elmúlt versenyeken, egyre jobb a mozgásom és a sebességem is, így bíztam a csúcsban. Miután a felnőtt Európa-bajnokság szintje messze van, a júliusi válogatott viadalon szeretnék minél jobb eredményt elérni” – értékelt Pap.

Ugyanezen korosztály női mezőnyében Lesti Diána szerzett aranyérmet, míg a fiatalabbak versenyén a 100 méter aranyérmese, Farkas Petra győzött magabiztosan. Utóbbi biztosan ott lesz a junior-világbajnokságon, míg a kecskeméti távolugró bízik abban, hogy kiharcolja az indulás jogát a berlini kontinensviadalra.

„A héten ez volt a harmadik versenyem, így ma az volt a cél, hogy minél kevesebb ugrásból sikerüljön összehozni jó eredményt. A célom, hogy kvalifikáljak a felnőtt Európa-bajnokságra, nagyon boldog lennék, ha sikerülne, jó esélyt látok rá” – vélekedett a junior Európa-bajnoki ötödik Lesti.

Pavuk Tíra (középen) mellett minden junior induló egyéni csúcsot futott 5000 méteren Forrás: Leiner Soma

Pavuk Tíra (középen) és az összes junior induló egyéni csúcsot futott 5000 méteren  •  Forrás: Leiner Soma

A versenynap egyik leginkább kiélezett küzdelmét a női 5000 méter hozta – az utolsó két körig. A két korosztályt egyszerre indították, s egészen a hajráig egyben volt az élboly. A végén a honvédos Tóth LiliAnna robbantott, és győzött az U23-as mezőnyben, míg a juniorok küzdelmét a békéscsabai Pavuk Tíra nyerte. Érdekesség, hogy nem csupán ő, hanem korosztályában minden induló egyéni csúcsot futott. A férfiaknál Palkovits István több, mint egy perces előnnyel győzött a juniorkorosztályban, míg az idősebbeknél Juhász Balázs állhatott fel a dobogó legfelső fokára.

Számtalan egyéni csúccsal, és Mátó Sára révén juniorrekorddal zárult az atléták korosztályos országos bajnoksága. A fiatalabbakra júliusbana finnországi junior-világbajnokság vár, míg a legjobb U23-as versenyzők a berlini Európa-bajnokságon mérethetik meg magukat a nyáron.

JUNIOR ÉS U23-AS ORSZÁGOS BAJNOKSÁG (MISKOLC)
A 2. nap országos bajnokai
Juniorok
Nők. 200 m:
Furulyás Lili Fruzsina (UTE) 24.96.800 m:Erdélyi Katinka (Győri AC) 2:12.07.5000 m:Pavuk Tíra (Békéscsabai AC) 17:02.68.400 m gát:Mátó Sára (ARAK) 57.86.10.000 m gyaloglás:Komoróczy Laura Petronella (Honvéd) 57:27.37.Rúdugrás: Klekner Hanga Csenge (Debrecen) 4,00.Távolugrás:Farkas Petra Beáta (Dunakeszi VSE) 6,28.Súlylökés:Zsiga Kinga (Nyíregyháza) 12,53.Kalapácsvetés:Németh Zsanett (Dobó SE) 57,59.
Férfiak.200 m:
Wahl Zoltán (Budafoki MTE) 21.79.800 m:Varga Lőrinc (AC Bonyhád) 1:51.92.5000 m:Palkovits István (Kecskemét) 14:32.81.400 m gát: Csókás Nikolasz (ARAK) 54.21.10 000 m gyaloglás:Sárossi Bálint (Tatabánya) 46:33.23.Rúdugrás:Klekner Hanga Csenge (Debrecen) 4,00.Távolugrás:Salamon András (Tatabánya) 7,33.Súlylökés:Kovács László (Ikarus) 17,39.Kalapácsvetés:Varga Donát (Dobó SE) 75,43.
U23
Nők.200 m:
Hajdú Lotti (Szolnoki MÁV) 24.52.800 m:Osváth Krisztina (Nyíregyháza) 2:14.79.5000 m:Tóth Lili Anna (Honvéd) 16:57.38.400 m gát:Zsiga Mónika (ARAK) 1:01.34.Rúdugrás: Németh Kinga (MTK) 3,50.Távolugrás: Lesti Diána (Kecskemét) 6,27.Súlylökés: Veiland Violetta (Zalaegerszeg) 14,97. Kalapácsvetés:Gyurátz Réka (Dobó SE) 68,34.4x400 m: Soproni VSE (Kéri Bettina, Ladányi Fruzsina, Somogyi Anett, Göncz Anna) 3:58.87.
Boros Bence (Szolnoki MÁV) 21.28.800 m:Kovács Marcell András (Honvéd) 1:51.60.5000 m:Juhász Balázs (Debrecen) 15:09.32.400 m gát:Varga Dániel (FTC) 54.27.Rúdugrás:Barcsay Csanád Ákos (TFSE) 4,70.Távolugrás:Pap Kristóf (Haladás) 7,53.Súlylökés:Szurcsik Milán (Mohácsi TE) 16,05.Kalapácsvetés:Halász Bence (Dobó SE) 77,07.4x400 m:FTC (Varga Dániel, Botka Levente József, Kovács Dániel, Fekete Gábor.

Továbbikorosztályos hírekATLÉTIKÁBANa sportági aloldalunkon.