Telegdy Ádám világbajnoki hetedik lett 200 háton

I. SZ.I. SZ.
2019.07.26. 12:59
Telegdy Ádám (Fotó: Derencsényi István)
Telegdy Ádám hetedikként csapott célba a kvangdzsui vizes világbajnokság péntek esti úszóprogramjának egyetlen magyar érdekeltségű döntőjében, a férfiak 200 méteres hátúszásában. Az elődöntőkben öt magyar úszott, Milák Kristóf férfi 100 pillangón, Hosszú Katinka és Burián Katalin női 200 háton jutott döntőbe – ezeken az elődöntőkön Caeleb Dressel és Regan Smith révén két világcsúcs is született, akárcsak a 200 méteres mellúszás döntőjében. Cseh László (100 pillangó) és Lobanovszkij Maxim (50 gyors) nem jutott a szombati döntőbe.

FÉRFI 200 MÉTER HÁT DÖNTŐ

A nap egyetlen magyar döntőse, Telegdy Ádám a 7-es pályán úszott. Az első 50 méter után a negyedik helyen fordult a két nagy esélyes, Jevgenyij Rilov és Ryan Murphy, valamint a japán Irie Rjoszuke mögött. Fél távnál a hetedik volt, ezt a pozíciót tartotta 150-nél is. Végül 1:56.86-tal a hetedik helyen ért célba. Az aranyérmet Rilov szerezte meg Murphy és Luke Greenbank előtt.

„Szürreális volt a rajtkövön állni, és látni mellettem a világklasszisokat. Egy célom volt, egy jót úszni, ki is úsztam magamból, amit tudtam – mondta Telegdy Ádám az M4 Sportnak. – A tavalyi Eb már előrelépés volt, talán most értem meg fejben arra, hogy a döntőig is eljussak. Régen túlizgultam az úszásokat, most viszont már e nélkül is tudok úszni.”

FÉRFI 100 MÉTER PILLANGÓ ELŐDÖNTŐ

A mieink közül elsőként Milák Kristóf ugrott medencébe, a 100 méteres pillangóúszás elődöntőjének első futamát magabiztos úszással, 50.95 másodperces eredménnyel nyerte meg a dél-afrikai Chad le Clos előtt. Cseh László a második futamban volt érdekelt, a hatos pályán az ötödik helyen ért célba. A futamot az amerikai Caeleb Dressel 49.50-es világcsúccsal nyerte meg. Ugyanúgy Michael Phelps világcsúcsát adta át a múltnak, mint a 200 pillangó döntőjében Milák. Az orosz Andrej Minakov is jobb időt úszott Miláknál, aki harmadikként jutott a döntőbe. Cseh 10. lett, így második számú tartalék lehet a fináléban.

„Most csak magamra figyeltem, száz méteren nincs is nagyon lehetőség variálni. Jól is ment, sajnos a fordulónál elkaptak. Jó felkészülés volt a döntőre, ilyesmi időben reménykedtem” – mondta Milák Kristóf az M4 Sportnak.

„Nem fáradtam el annyira, mint délelőtt, de sajnos nincs meg a jó technika. Nem baj, megyek tovább. Talán már itt sem kellene lennem, ennyi idősen nem szoktak úszni, de én folytatom, küzdök tovább” – mondta Cseh László a sportcsatornának.

NŐI 200 MÉTER HÁT ELŐDÖNTŐ

Az első futamban Hosszú Katinka indul, méghozzá a négyes pályán. A magyar a második lett a futamában 2:07.48-cal, az ausztrál Minna Atherton (2:07.38) mögött. A másodikon Burián Katalin a hatos pályán úszott, 2:09.40-nel a negyedik lett. Ebben a futamban a 17 éves amerikai Regan Smith 2:03.35-ös világcsúcsot úszott. Hosszú az 5., Burián a 8. idővel jutott a szombati döntőbe.

„A futamot akartam megnyerni, úgy éreztem, megvan, de egy tizeddel kikaptam. A döntőben jobb lesz. A rajtgép beállítása lehetne magasabb is, de igazából nekem mindegy, talán jobb is így” – mondta Hosszú Katinka az M4-nek.

„Életem legfájdalmasabb úszását produkáltam, és alig lett jobb a reggelinél. Remélem, szombaton jobb lesz. Az időeltolódást nehezen viselem, eltolta az átállás a formába lendülésemet. Örülök a döntőnek, biztosan jobb lesz” – fogalmazott Burián Katalin.

1. Regan Smith (Egyesült Államok) 2:03.35 – világcsúcs
2. Kylie Masse (Kanada) 2:06.57
3. Margherita Panziera (Olaszország) 2:06.62
4. Minna Atherton (Ausztrália) 2:07.38
5. Hosszú Katinka (Magyarország) 2:07.48
6. Kaylee McKeown (Ausztrália) 2:08.19
7. Taylor Ruck (Kanada) 2:08.42
8. Burián Katalin (Magyarország) 2:09.40

FÉRFI 50 MÉTER GYORS, ELŐDÖNTŐ

Lobanovszkij Maxim a második futamban az egyes pályán úszott, és a hatodik időt érte el. Összesítésben a 11. helyen végzett 21.89-cel.

8. Michael Andrew (Egyesült Államok) 21.77
Lobanovszkij Maxim 21.89-cel a 11. lett.

DÖNTŐK

A nap első döntőjében, női 100 méter gyorson meglepetésre az egyes pályán úszó amerikai Simone Manuel győzött az ausztrál Kate Campbell és a svéd Sarah Sjöström előtt. A számba benevezett magyar, Verrasztó Evelyn az előfutamok előtt visszalépett.

Julija Jefimova nagy fölénnyel nyerte meg a nők 200 méteres mellúszódöntőjét. Ebben a számban nem volt magyar induló.

Férfi 200 méter mellen az előfutamban 2:06.67-tel világcsúcs-beállítást elérő Matthew Wilson végig világcsúcs-részidőn belül úszott, míg az orosz Anton Csupkov 50 méter után csak nyolcadik volt. Az utolsó 50 méteren azonban az orosz mindenkit állva hagyott, Wilsont és a világcsúcsot is legyőzte, és megszerezte az oroszok harmadik pénteki aranyérmét. Wilson lett a második, a japán Vatanabe Ippei a harmadik. Az ebben a számban induló Horváth Dávid a 29. helyen zárta a világbajnokságot.

A nap utolsó döntőjében, a 4x200 méteres férfi gyorsváltóban az utolsó száz méteren is nyílt volt a csata, öt váltó is reménykedhetett az aranyérem megszerzésében. Végül Ausztrália nyert Oroszország és az Egyesült Államok előtt, de az olaszok és a britek sem maradtak le nagyon tőlük. A Kozma Dominik, Bernek Péter, Kalmár Ákos, Németh Nándor összetételű magyar csapat az előfutamokban indult, s a 15. lett összesítésben.

4x200 MÉTER FÉRFI GYORSVÁLTÓ
Világbajnok: Ausztrália (Clyde Lewis, Kyle Chalmers, Alexander Graham, Mack Horton) 7:00.58
2. Oroszország (Mihail Dovgaljuk, Mihail Vekoviscsev, Alekszandr Krasznih, Martin Maljutyin) 7:01.81
3. Egyesült Államok (Andrew Seliskar, Blake Pieroni, Zach Apple, Townley Haas) 7:01.98