Úszó-vk: Hosszú és Milák is nyert pillangón a Duna Arénában

2019.10.04. 18:43
Öt magyar indulója is volt a női 200 méteres pillangóúszás döntőjének a Duna Arénában zajló budapesti úszóvilágkupa-verseny pénteki versenynapján, közülük a papírformának megfelelően Hosszú Katinka csapott elsőként a célba. Férfi 100 pillangón Milák Kristóf győzött, ő korábban 400 gyorson másodikként végzett.
Hosszú Katinka fantasztikusan hajrázott 200 pillangón (Fotó: Török Attila)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Hosszú Katinka fantasztikusan hajrázott 200 pillangón (Fotó: Török Attila) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

A „magyaros” női 200 pillangón ötven méter után Verrasztó Evelyn vezetett, száznál, majd 150-nél a dán Helena Bach állt az élen, ám jött az utolsó ötven, azon pedig Hosszú Katinka lenyűgöző ritmusváltása – és a végén nem férhetett kétség olimpiai bajnokunk diadalához. Az utolsó hosszon még hárman megelőzték Bachot, közülük Jakabos Zsuzsanna (2:09.67) a második, Kapás Boglárka a negyedik helyen végzett. Berecz Blanka hatodik lett, Verrasztó Evelyn hetedik.

HOSSZÚ: HA EGY MÁSODPERCCEL HAMARABB…

„Nagyon lassan kezdtünk… – mondta a medencéből kikászálódva Hosszú Katinka (2:08.55). – Persze, a korábbi évekhez képest jó ez a 2:08.5-ös idő, és akkor is, ha azt nézem, hogy október elejét írunk. Mégsem örülök annyira, hiszen ez nem az az időeredmény, amelyet várok magamtól. Ha egy másodperccel hamarabb állítottam volna meg a stoppert, akkor persze mást mondanék.”

Férfi 100 pillangón két magyarért szoríthattunk: fél távnál Szabó Szebasztián úszott az élen, a második ötvenen aztán a harmadikként forduló Milák Kristóf magasabb fokozatba kapcsolt, és elképesztő utolsó 15 métert rakétázva megnyerte a futamot.

Miláknak nem ez volt az első bevetése péntek este: korábban 400 gyorson, a 2-es pályán úszva is szinte végig versenyben volt a győzelemért, de az utolsó hosszon a jobbján, tehát az 1-esen úszó litván Danas Rapsyst nem tudta utolérni. Milák 3:49.80-as idővel lett második, a délelőtti idején majdnem négy másodpercet javító Holló Balázs (3:51.57) ötödik lett, Verrasztó Dávid (3:57.15) nyolcadikként csapott a célba.

Hosszú Katinka éremmel a nyakában (Fotó: Török Attila)

MILÁK: TÉNYLEG IMÁDOK VERSENYEZNI!

„Ez kell nekem, erre van szükségem! – tárta szét a karját a nap végén Milák Kristóf. – Úgy, mint régen, versenyezni minél többet és minél több számban, nem csak a kétszáz pillangóra fókuszálni, mert abba belebolondulok. Most is feldobott ez: kellően bemelegedtem, hallottam a közönséget, jól is ment az úszás, tényleg imádok versenyezni!”

Ez egyébként látszott is, ahogyan az is Selmeci Attila arcán, hogy tanítványa újfent meglepte őt. És ebben éppen az a „csavar”, hogy ezen már sem a tréner, sem más nem lepődik meg.

„Nincsenek mögöttünk egyszerű napok és hetek, az újrakezdés sohasem könnyű, ráadásul bennem van egy hatalmas kérdőjel is annak kapcsán, jó lesz-e, hogy ősszel ennyi versenyen indul Kristóf, ám meghajoltam a kérése előtt, és abban maradtunk, ha decemberben kiderül, hogy mégsem tesz hozzá a felkészüléséhez ez a más ritmus, más módszer, akkor visszatérünk a korábbihoz – mondta Selmeci Attila. – És igen, megint meglepett Kristóf: a száz pillangó fináléja előtt erőltetett volt a menet a négyszáz gyors miatt, papucs nélkül szaladt a második döntőhöz, ott meg a második ötvenen olyat ment! Az a 27.13-as ötven méter fantasztikus volt!”

Milák Kristóf: egy arany, egy ezüst (Fotó: Török Attila)

BŐVÜL AZ EZÜSTGYŰJTEMÉNY

Ezüstérmet szerzett Telegdy Ádám (1:58.68) is a japán győzelemmel végződő 200 méteres hátúszásban. Telegdy fél távnál még csak negyedik volt, aztán – többek között Balog Gábort megelőzve – felúszott Irie Rioszuke mögé. Balog ötödik lett, Kovács Benedek hatodik, Bernek Péter hetedik.

Ugyancsak a második helyen végzett Békési Eszter, aki nagyszerű hajrával kapaszkodott fel a dobogóra 200 mellen. Ugyanebben a versenyszámban Sebestyén Dalma hatodik lett.

És még mindig nem volt vége az ezüstérmeknek! Száz méter mellen a magyar-szerb kettős állampolgár Szilágyi Csaba (1:00.31), majd az est utolsó versenyszámában, férfi 50 gyorson Lobanovszkij Maxim (22.18) lett második – itt a korábban egy ezüstöt már bezsebelő Szabó Szebasztián ötödikként ért a falhoz.

Korábban női 400 méter gyorson Késely Ajna – aki a negyedik helyen jutott be a döntőbe – remek utolsó 50-et produkálva, délelőtti idején több mint három másodpercet javítva bronzérmet szerzett (4:12.32). Az ausztrál Maddy Gough erős kezdés után jelentős előnnyel nyert (4:10.36).

A nők 50 méteres hátúszása holland győzelmet hozott, Burián Katalin a hetedik helyen végzett.