Úszó-vk: Hosszú 17 századdal nyerte meg a 200 vegyest Tokióban

M. D.M. D.
2019.08.04. 13:02
Hosszú Katinkát csak megszorongatni tudták 200 vegyesen Tokióban (Fotó: Derencsényi István, archív)
Hosszú Katinka arany-, Kozma Dominik és Szabó Szebasztián ezüstérmet nyert Tokióban az úszók világkupa-sorozatának harmadik versenynapján.

Hosszú Katinka csak két századmásodperccel maradt el saját világkupacsúcsától (2:08.61), mégis majdnem kikapott 200 vegyesen Ohasi Juitól (2:08.80). Háromszoros olimpiai bajnokunk – aki szombaton új világkuparekorddal nyerte meg a 400 vegyest, míg pénteken 200 pillangón szerzett aranyérmet – 2:08.63-as időeredményt ért el, ami 1.1 másodperccel gyengébb, mint a kvangdzsui világbajnokság döntőjében úszott ideje (2:07.53).

Férfi 200 gyorson Kozma Dominik a régi világkupacsúcson (Daniel Smith, 1:46.50) belül úszott (1:45.77), de így is „csak” második lett, mert a litván Danas Rapsys három századdal (1:45.74.) megelőzte.

Nem kedveztek a századok Szabó Szebasztiánnak (23.11) sem, aki 50 pillangón egyetlen századdal kapott ki a világcsúcstartó ukrán Andrij Govorovtól. A magyar versenyző ebben a számban a világbajnoki döntőben 22.90-es országos csúccsal ötödik lett.

A 400 vegyes döntőjében a szám világbajnoka, a japán Szeto Daija (4:11.41) több mint két másodperccel megjavította Verrasztó Dávid tavalyi világkuparekordját (4:13.44).

Négyszer százas vegyes váltónk Hosszú Katinka, Kozma Dominik, Szabó Szebasztián, Jakabos Zsuzsanna összetételben 3:58.08 perces idővel ötödikként ért célba. Ez volt a tokiói állomás utolsó versenyszáma, Hosszúnak és Kozmának alig néhány perce volt rápihenni erre a futamra az egyéni döntője után.

A múlt héten befejeződött kvangdzsui világbajnokságról az úszóvilág jelentős része a japán főváros felé vette az irányt, hogy megkezdje a három részből álló vk-sorozatot: Ázsiában Tokiót követően augusztus 8. és 10. között a kínai Csinan városában rendeznek versenyt, majd augusztus 15. és 17. között Szingapúrban csapnak össze a legjobbak. A második szakasz október 4. és 6. között a budapesti Duna Arénában indul, öt nappal később pedig Berlinben folytatódik. A harmadik részben Kazany (november 1–3.) és Doha (november 7–9.) látja vendégül az úszókat.