Wimbledon: döntő szett 26:24 – Anderson 6 óra 36 perc után döntős!

2018.07.13. 20:51
Újabb klasszikus meccs Wimbledonban – Kevin Anderson először döntős az All England Clubban (Fotó: AFP)
Elsőként a dél-afrikai Kevin Anderson jutott be a wimbledoni teniszbajnokság férfi egyesének döntőjébe, mivel 6 óra 36 perces csatában, döntő szett 26:24-re legyőzte az amerikai John Isnert minden idők leghosszabb wimbledoni elődöntőjében. Anderson a tavalyi US Open után másodszor jutott el Grand Slam torna fináléjáig.

A két játékos 12. alkalommal csapott össze egymással, és bár először Anderson nyert, valamint hat randevú után is még egálra álltak a felek (3–3), azóta csak Isner győzött (8–3).

Az első két felvonás nagyon hasonlóan alakult, mindketten hozták az összes szervajátékukat, így mindkétszer rövidítésre került sor. Itt mindkétszer Isner került először előnybe, de az első szettben a dél-afrikai fordított (6:7, 6–8), a másodikban viszont az amerikai 5–0-s kezdése után csak befejezte a játszmát (7:6, 7–5).

A harmadik szettben aztán megtört a jég, Anderson 4:3-as vezetésénél elvette Isner adogatását, ezzel az amerikai 110 játék után veszítette el a szervajátékát az idei wimbledoni tornán – a rekord így marad Pete Sampras 118-as szériája.

Ám ahelyett, hogy ezzel lendületből lezárta volna a szettet a dél-afrikai, egyből brékelt Isner, a harmadik rövidítésben pedig 6–5-nél fogadóként, 7–6-nál adogatóként jutott szettlabdához az amerikai. Egyikkel sem élt, sőt két minibrék után Anderson adogathatott a szettelőnyért, de kettős hibát ütött, Isner viszont 10–9-nél fogadóként lezárta a játszmát (7:6, 11–9).

A negyedikben 2:2 után jött egy brékváltás, majd Anderson 4:4-nél újra sikeresen fogadott, és bár 40:0-nél Isner három szettlabdát is hárított, két labdamenettel később már a szetteket tekintve volt egyenlő (4:6).

ANDERSON MÉRFÖLDKŐHÖZ ÉRT

Kevin Anderson a 300. győzelmét aratta az ATP Touron, és 1921 óta ő az első dél-afrikai férfi teniszező, aki Wimbledonban bejutott a döntőbe.

Mindketten 19 ötszettes meccset vívtak korábban Grand Slam-tornán, és eddig mindketten negatív mérleggel álltak (Anderson 9–10-re, Isner 7–12-re).

Itt az első tíz játékban a két teniszező fogadóként összesen hat (Anderson és Isner is 3-3) labdamenetet nyert meg, és egyik gémben sem nyertek kettőt (5:5). Ekkor kicsit meginogtak az adogatók, Andersonnak 15:30-nál nagyon fontos labdameneteket kellett hoznia, de végül megfordította a gémet (6:6).

Isner 7:7-nél nagyon beragadt, nem jöttek az első szervák, 0:30-ról egyenlített, majd bréklabdát is hárítania kellett, aztán ugyanezt megismételte 10:10-nél is – mindkétszer sikerrel tette meg.

Ezt követően azonban sima adogatójátékok következtek (17:17).

A döntő szett 35. játékában Anderson eljutott két bréklabdáig, ám Isner mindkét lehetőséget hárítva ismét előnybe került (18:17). Az amerikain érződött, hogy fárad, fogadóként utoljára 9:9-nél volt reális esélye, hogy elvegye a dél-afrikai adogatását. Anderson bréke ugyanakkor érett.

21:21 után Isner sorozatban három játékot fordított meg 0–30-ról, úgy, hogy Anderson egyszer sem jutott el bréklabdáig. 24:24-nél viszont háromig is, miután megnyert többek között egy olyan labdamenetet, amelyben a földről felállva gyengébbik kezével, a ballal ütötte vissza a labdát az alapvonal közelébe. Az utolsó gémben a dél-afrikai elrontott egy röptét, ám aztán négy pontot megnyerve lezárta a meccset (26:24) – 6 óra 36 perc után, minden idők leghosszabb wimbledoni elődöntőjében és második leghosszabb wimbledoni mérkőzésén.

Isner és Anderson összesen 102 ászt és 247 nyerőt ütött, az amerikai pedig megdöntötte Goran Ivanisevics rekordját, aki 2001-ben 212 ászt ütött a füves pályás Grand Slam-tornán.

Kevin Anderson a tavalyi US Open után a második GS-döntőjére készülhet – kérdés, hogy milyen állapotban…

ANGOL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, WIMBLEDON (34 000 000 font, fű)
FÉRFI EGYES, ELŐDÖNTŐ

K. Anderson (dél-afrikai, 8.)–Isner (amerikai, 9.) 7:6 (8–6), 6:7 (5–7), 6:7 (9–11), 6:4, 26:24