US Open: Thiem, Cicipasz és a wimbledoni elődöntős is kiesett

M. D.M. D.
2019.08.27. 23:51
Sztefanosz Cicipasz az első fordulóban búcsúzott a US Opentől (Fotó: Getty Images)
Négy top 10-es játékos, a wimbledoni elődöntős Roberto Bautista Agut, az Australian Openen legjobb négy közé jutó Sztefanosz Cicipasz, a kilencedik kiemelt Karen Hacsanov és a Roland Garros-döntős Dominic Thiem is kiesett az amerikai nyílt teniszbajnokság (US Open) első fordulójában. A hölgyeknél a címvédő és világelső Oszaka Naomi, valamint Simona Halep is döntő szettben jutott tovább.

A wimbledoni füves pályás bajnoksághoz hasonlóan New Yorkban is az első fordulóban búcsúzott a világranglistán nyolcadik Sztefanosz Cicipasz, aki az orosz Andrej Rubljovtól kapott ki négyszettes, 3 óra 54 perces csatában.

A 21 éves görög játékos a 6:4-re elveszített első játszma után a másodikat rövidítésben megnyerte, a harmadikat azonban ugyancsak tie-breakben, szettlabdáról elbukta. Ebben a játszmában Cicipasz 2:4-ről felállt, a rövidítésben 5–6-nál szettlabdát hárított, majd 7–6-nál szerválhatott a játszmáért, de végül Rubljov fordított (6:7, 7–9).

Ennek azért volt nagy jelentősége, mert a görög a negyedik játszma elején görcsöt kapott, s több gémet is úgy játszott le, hogy gyakorlatilag csak vonszolta magát a pályán, és adogatni sem tudott rendesen. Cicipasz 3:3-nál el is veszítette a szerváját, innen azonban volt még számára visszaút, mivel Rubljov 5:4-nél „visszahozta” őt azzal a meccsbe, hogy ütött két kettős hibát, majd semmire elbukta az adogatását. Ám a görög a következő gémben ismét elveszítette a szerváját, és az orosz 6:5-nél már nem hibázott.

Rubljov nem az első nagy győzelmét aratta ebben a hónapban, két héttel ezelőtt Cincinnatiben Roger Federert is megverte.

Hasonlóan nagy meglepetés Roberto Bautista Agut búcsúja, a wimbledoni elődöntős spanyolt Mihail Kukuskin múlta felül öt játszmában, 3 óra 19 perces meccsen. A 31 éves kazah nyolc vereség után életében először vert meg top 10-es játékost Grand Slam-tornán.

A 2014-es bajnok Marin Cilic úgy győzte le három szettben a szlovák Martin Klizant, hogy a harmadik játszma rövidítését 2–6-ról, négy szettlabdát hárítva fordította meg 8–6-ra.

Alexander Zverev simának induló mérkőzés helyett ötjátszmás mérkőzésen, 3 óra 10 perces csatában jutott túl a moldovai Radu Alboton, míg a világranglista-negyedik Dominic Thiem meglepetésre négy játszmában kikapott az olasz Thomas Fabbianótól, aki életében először győzött le top 5-ös játékost.

Thiem a kedvenc borításán, salakon idén is döntőbe jutott a Roland Garroson, a másik három Grand Slam-tornán viszont csak Melbourne-ben, az Australian Openen nyert meccset 2019-ben – ott is csak egyet.

A top 10-es játékosok közül negyedikként Karen Hacsanov is kiesett, az orosz 3 óra 51 perces ütközetben maradt alul a kanadai Vasek Pospisillel szemben, míg a francia Jo-Wilfried Tsonga kétjátszmás előnyről, 3 óra 55 perces mérkőzésen kapott ki a hazai közönség előtt szereplő Tennys Sandgrentől.

Oszaka Naominak nem igazán ment a játék, de nagyot küzdve továbbjutott (Fotó: AFP)

A nőknél a címvédő Oszaka Naomi döntő játszmában, 2 óra 28 perces küzdelemben múlta felül az orosz Anna Blinkovát. A világelső japán hölgy 44 nyerő ütéssel és 50 ki nem kényszerített hibával fejezte be a mérkőzést.

„Soha életemben nem voltam még ennyire ideges. Nem találtam a ritmusomat, de küzdöttem, ahogy csak tudok” – idézte Oszakát a meccs után a WTA honlapja.

A kétszeres Grand Slam-bajnok, sokkal szebb napokat is átélő Garbine Muguruza szettelőnyről kapott ki az amerikai Alison Riske-től, aki 2013 óta először nyert meccset a US Openen. A spanyol teniszező ebben az évben egyik GS-versenyen sem jutott be a legjobb nyolc közé, ami legutóbb hat évvel ezelőtt fordult vele elő.

A korábbi világelső Simona Halep elveszítette a második játszmát az amerikai Nicole Gibbsszel szemben, de három szettben, 1 óra 51 perces meccsen továbbjutott.

US OPEN, NEW YORK (57 238 700 dollár, kemény pálya)