Aus. Open: Djokovics és Federer is könnyedén jutott tovább

2018.01.16. 07:30
Novak Djokovics autogramot oszt a győzelem után (Fotó: AFP)
Novak Djokovics könnyed győzelemmel kezdett az ausztrál nemzetközi teniszbajnokságon: a tornát hatszor megnyerő szerb világklasszis 6:1, 6:2, 6:4-re verte meg az amerikai Donald Youngot a keddi versenynapon. Magabiztosan győzött a címvédő Roger Federer is, ugyanakkor Stan Wawrinka megkínlódott litván ellenfelével. A nőknél az első kiemelt Simona Halep, valamint Garbine Muguruza, Marija Sarapova és Angelique Kerber egyaránt két játszmában diadalmaskodott, Petra Kvitová viszont nagy küzdelemben búcsúzni kényszerült. Fucsovics Márton győzelméről helyszíni tudósításban számoltunk be.

Fucsovics Márton győzelméről itt olvashatja el helyszíni tudósításunkat!
Fucsovics mérkőzés utáni értékelése itt!

A könyöksérülését követő hosszú kihagyása miatt Novak Djokovics csak 14. kiemeltként vágott neki a viadalnak, ám ez nem akadályozta meg abban, hogy fél év utáni első hivatalos mérkőzését két villámgyors szettnyeréssel indítsa.

A harmadik játszma végjátékában Donald Young négy meccslabdát hárítva megakadályozta, hogy az ő adogatásvesztésével érjen véget a meccs – a pontot Djokovicsnak saját szervagémben kellett kitenni.

A tornát hatszor – legutóbb 2016-ban – megnyerő szerb teniszező sorozatban 12. alkalommal vette sikerrel az Australian Open első fordulóját. A szerb játékos a három küzdelmes szettben továbbjutó francia Gaël Monfils ellen folytatja.

Djokovicshoz hasonlóan Stan Wawrinka is hosszú sérülésből felépülve kezdte újra: Melbourne térdműtét után lévő 2014-es bajnoka az utolsó pillanatban döntött az indulás mellett, és bár a négy elvesztett adogatójáték arra utal, nem vétetlenül habozott, végül küzdelmes mérkőzésen csak-csak legyőzte Ricardas Berankist. „Máris büszke vagyok, hogy itt lehetek, ez a győzelem nagyon sokat jelent számomra” – mondta a pillanatnyilag edző nélkül dolgozó svájci játékos.

A sérülésekkel teli elmúlt idény még mindig kísérti Milos Raonicot: a kanadai játékos kedden négy szoros játszmában kikapott a szlovák Lukás Lackótól, ami azt jelenti, hogy 2011 óta először nem jutott túl egy Grand Slam-torna első fordulóján.

Roger Federer könnyedén jutott tovább (Fotó: AFP)

FEDERER CÍMVÉDŐHÖZ MÉLTÓN INDÍTOTTA A KALANDOT

Roger Federer remek adogatójátékokkal kezdett Aljaz Bedene ellen a Rod Laver Arena esti programjában – az első 13 szervájából pontot csinált –, 2:1-nél megvolt az első brék, következésképp 26 perc után az első játszma.

A második szettben a svájci azonnal elvette ellenfele adogatását, és bár kiegyenlítettebb lett a játék, az egyetlen brék elég volt az újabb játszmanyeréshez.

S ha Federer 2:0-ra vezet az Australian Openen, akkor biztos a győzelem: eddig 70/70 volt a mérlege az ilyen meccseken Melbourne-ben, és a harmadik játék brékje után gyakorlatilag eldőlt, hogy a mutató tovább javul. Bedene hitehagyottá vált, és végül saját adogatását követően kellett gratulálnia ellenfelének a győzelemhez.

A 36 éves svájci világklasszis következő ellenfele a 27 éves német játékos, Jan-Lennard Struff lesz.

Marija Sarapova magabiztosan győzött (Fotó: AFP)

SARAPOVA, HALEP ÉS KERBER IS TOVÁBBJUTOTT

Marija Sarapova életét rossz irányba fordította legutóbbi melbourne-i fellépése – a 2016-os tornán produkálta a tiltott szert kimutató, 15 hónapos eltiltást hozó doppingtesztet –, ám a mostani rajtja korábbi bajnokhoz méltón sikerült: simán legyőzte német ellenfelét. „Mindig libabőrös leszek, ha itt játszhatok. Nagyon élvezem ezeket a pillanatokat” – adott hangot örömének a 2008-as győztes, aki a következő körben elégtételt vehet Anastasija Sevastován a tavalyi US Open-nyolcaddöntőért.

A világelső Simona Halep az első szettet 2:5-ről hozta vissza a 17 éves Destanee Aiava ellen, de ehhez az is kellett, hogy a szabadkártyával induló ausztrál tinédzser légzési nehézségek miatt kiessen a ritmusból – orvosi segítségre volt szüksége ahhoz, hogy egyáltalán folytatni tudja a játékot. Halep élt a lehetőséggel, megfordította az állást, csakhogy a második játszmában neki volt szüksége doktorra kisebb bokasérülés miatt – az ő „összedrótozása” sikeres volt, a játszma, vele a meccs simán az övé lett.

Kétszettes győzelemmel kezdett a világelső egyik legnagyobb kihívója, a harmadik kiemelt Garbine Muguruza is, aki végső győzelme esetén újra átveszi a vezetést a világranglistán.

A női mezőny talán legnagyobb keddi meglepetését Ana Bogdan szerezte, aki két egyértelmű játszmában kiejtette Babos Tímea párosbeli partnerét, az egyéni versenyben 11. helyen kiemelt Kristina Mladenovicot.

Ana Bogdan meglepő győzelmet aratott (Fotó: AFP)

A katasztrofális nyitány (tíz női indulójukból kilenc kiesett) után a második versenynap sem sikerült túl jól az amerikaiaknak, de ezúttal három továbbjutót is köszönthettek: a legutóbbi US Openen döntős Madison Keys a második szettben 1:4-ről felállva ásszal zárta le kínai vetélytársa elleni meccsét, Lauren Davis szetthátrányból győzte le Jana Cepelovát, míg a szerencsés vesztesként a főtáblára kerülő Bernarda Pera orosz ellenfelet vert magabiztosan.

Az első GS-győzelmét arató, súlyos allergiával küzdő 23 éves játékos Konta Johannával találkozik a következő körben – akit még sohasem látott élőben játszani.

A 2016-os melbourne-i győztes, Angelique Kerber a jelek szerint bombaformában van: bár a második szettért nagyon meg kellett dolgoznia a szintén német Anna-Lena Friedsam ellen, megnyerte a tizedik idei mérkőzését is. Továbbment az ugyancsak német Andrea Petkovic is, aki maratoni csatában, 10:8-as döntő szettel kiejtette Petra Kvitovát.

AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE (55 000 000 ausztrál dollár, kemény pálya)