Rp. gyorskori Eb: kettős magyar siker 1000 méteren is; mindkét váltónkat kizárták

L. PAP ISTVÁNL. PAP ISTVÁN
2020.01.26. 15:50
Az 500 és az 1500 méteres táv után 1000 méteren is itthon maradt az arany a debreceni rövid pályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon, ráadásul Liu Shaolin Sándor mögött az 500-hoz hasonlóan ismét Liu Shaoang lett az ezüstérmes. Az összetett verseny első és második helyén úgy zárt Liu Shaoang és Liu Shaolin, hogy ezért túl sokat korcsolyázniuk sem kellett. Váltóban az érmes helyre beérkező magyar csapatot a férfiaknál és a nőknél is kizárták.
Liu Shaolin Sándor (jobbra) nyerte meg az 1000 métert, öccse, Liu Shaoang a második lett (Fotók: Tumbász Hédi) – GALÉRIÁNKAT A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETIK MEG!

Ha nincs az 1500 döntőjében az a jéghiba, lehet, hogy a két Liu négy éremmel zárja a szombatot, de a három miatt sem kell szégyenkezniük, sőt. Ráadásul az összetettben is a testvérpár hátát nézte a mezőny az 1000 méter előtt. Az utolsó egyéni táv tétje az Eb-érmek mellett az is volt, hogy a 3000 méteres szuperdöntőt kényelmes előnyről kezdik-e a fiúk – akiknek a népszerűségéről csak annyit, hogy a Főnix Csarnok mellett álló, a nevüket viselő szponzori autókon egymást érték a rajongóik által kézzel rajzolt szívecskék…

7. Németország 1

A negyeddöntőből (Shaoang futamából) idővel Krueger Cole is továbbjutott volna, ám pechjére a zsűri elé sorolt valakit, így csak a két Liu futhatott – azonos elődöntőben – a fináléért. Itt Shaolin a táv felénél az élre állt, Shaoang pedig tankönyvbe illően védte a táv hátralévő részében, és az első két helyen a Liu Brothers csúszott be az A-döntőbe. Ahol ott folytatták, ahol egy körrel korábban abbahagyták. A holland Itzhak de Laat bátran az élre vágott, de előbb Shaolin, majd négy körrel a vége előtt Shaoang is levadászta, és ha az élen korcsolyázik be az őrült iram mellett a finisbe a két magyar, nincs olyan, aki megfogná őket. Erre most Szemjon Jelisztratovnak lett volna a legtöbb esélye, de olyan harmóniában óvta az előzési sávokat a két Liu, hogy a hónapok óta velük készülő orosz előtt nem nyílt meg az ezüst- vagy az aranyfolyosó, csak a bronz. Mert az első és a második hely ismét a kottából játszó Shaoliné és Shaoangé lett!

A nők közül az első vasárnapi körben Jászapáti Petrán a videozsűri is segített (ráadásul az egyik favorit, az orosz Szofija Proszvirnova kárára), Bácskai Sára Luca pedig azért nem lépett futamharmadikként tovább – mert Lockett Deanna ideje jobb volt az övénél, de két magyar így is túlélte a negyeddöntőt. Az elődöntőből viszont még úgy sem sikerült továbblépni, hogy Jászapáti és Lockett is bátran bevállalta futama elejét, ám a végére mindketten (különösen Lockett) elfogytak. A B-döntőben aztán megosztoztak a hátsó két helyen.

Az összetett elsőségig vezető út utolsó állomása a 3000 méteres szuperdöntő volt, amelyben érem nem, értékes pont azonban annál több járt a legjobbaknak. Az egyéni számok után 76 ponttal vezető Shaoang hat pont előnnyel a bátyja előtt kezdte meg a finálét, és mert matematikából sem sokkal rosszabbak, mint short trackből, gyorsan kiszámolhatták, mi kell a kettős sikerhez. Mivel a palánk mellett a rajt előtt látványosan kő-papír-ollót játszottak, alighanem Shaoang lett a „kedvezményezett”. Shaolin az első részhajrá megnyerésével biztossá tette a magyar aranyat, és miután a második részhajrában sem került közelebb a két Liuhoz a holland De Laat, az is eldőlt, hogy a két utolsó helyen az erejét a váltóra spórolva korcsolyázgató magyar kettősé lesz az összetett arany- és ezüstérme is!

Váltóban a videozsűri megfosztotta a mieinket az aranyéremtől

A két váltó zárta a vasárnapot és az Eb-t. A lányoktól és főleg a fiúktól sem volt valóságtól elrugaszkodott dolog érmet remélni, különösen mert az utóbbiaknál első ízben lépett jégre a Liu és a Krueger fivérekből összeállított négyes. A nőknél Suzanne Schulting tökéletes Eb-t zárt, hiszen csapatban összejött az ötödik aranya is, Jászapáti Petra viszont hiába siklott át harmadikként a célvonalon, váltónkat az oroszokkal való konfliktus miatt kizárták.

Őrült izgalmakat hozott a férfiak 5000 méteres váltója, amelyben nagyjából tíz körrel a vége előtt fokozódott arra a szintre a tempó, amikor már szabad szemmel is nehezen követhető trükkökkel csúszott, váltott és előzött a négy csapat. A jégen minden a legnagyobb rendben volt, a két Liu horrorisztikus előzésekkel hozta be az aranyra a kvartettet – nagy kár, hogy egy váltásnál Shaolin elkorcsolyázott az oroszok előtt, és erre hivatkozva a kanadai főbíró ezt a váltónkat is kizárta. Négy arany- és három ezüstéremnél persze ott azért még nem tart a világ, hogy emiatt keserű legyen a szánk íze, igaz, azt a walkie-talkie üzenetet azért sikerült elcsípni, amelyben külön biztonsági embert kértek a főbíró mellé...

Nehéz volt, a mai napig fájdalomcsillapítókon élek – Liu Shaoang

RÖVID PÁLYÁS GYORSKORCSOLYA EURÓPA-BAJNOKSÁG, DEBRECEN
Férfiak. 1000 m. Negyeddöntő. 2. futam:
1. Liu Shaoang 1:27.487, ...3. Krueger Cole 1:28.001. 4. futam: 1. Liu Shaolin Sándor 1:27.693 – Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang továbbjutott az elődöntőbe. Elődöntő. 1. futam: 1. Liu Shaolin Sándor 1:26.388, 2. Liu Shaoang 1:26.536 – Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang továbbjutott az A-döntőbe. Európa-bajnok: Liu Shaolin Sándor (Magyarország, Ferencváros, edző: Bánhidi Ákos, Csang Csing Lina) 1:25.3636, 2. Liu Shaoang (Magyarország) 1:25.667, 3. Szemjon Jelisztratov (Oroszország) 1:25.831, ...12. Krueger Cole (Magyarország). Összetett. Szuperdöntő (3000 m): 1. Jelisztratov (orosz) 4:57.674. Eb: Liu Shaoang (Magyarország, Ferencváros, edző: Bánhidi Ákos, Csang Csing Lina) 77 pont, 2. Liu Shaolin Sándor (Magyarország) 75, 3. Szemjon Jelisztratov (Oroszország) 65. Váltó. Eb: Oroszország (Gyenisz Ajrapetjan, Danyiil Ejbog, Szemjon Jelisztratov, Pavel Szitnyikov) 7:06.884, 2. Hollandia 7:06.984, 3. Olaszország 7:07.055 – Magyarországot (Krueger Cole, Krueger John-Henry, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor – Varnyú Alex) az A-döntőben kizárták
Nők. 1000 m. Negyeddöntő. 1. futam: 3. Jászapáti Petra 1:31.814. 3. futam: 3. Bácskai Sára Luca 1:33.725. 4. futam: 3. Lockett Deanna 1:30.054 – Jászapáti (videozsűrivel) és Lockett továbbjutott az elődöntőbe. Elődöntő. 1. futam: 4. Jászapáti 1:30.482. 2. futam: 4. Lockett 1:33.697 – Jászapáti és Lockett továbbjutott a B-döntőbe. B-döntő: 4. Jászapáti 1:33.752, 5. Lockett 1:33.872. Eb: Suzanne Schulting (Hollandia) 1:33.353, 2. Lara van Ruijven (Hollandia) 1:33.464, 3. Arianna Fontana (Olaszország) 1:33.596, ...9. Jászapáti Petra (Magyarország), 10. Lockett Deanna (Magyarország), 11. Bácskai Sára Luca (Magyarország). Összetett. Szuperdöntő (3000 m): 1. Fontana (olasz) 5:46.150. Eb: Suzanne Schulting (Hollandia) 102 pont, 2. Arianna Fontana (Olaszország) 68, 3. Martina Valcepina (Olaszország) 34, ...13. Lockett Deanna (Magyarország) 2. Váltó. Eb: Hollandia (Rianne de Vries, Yara van Kerkhof, Lara van Ruijven, Suzanne Schulting) 4:12.877, 2. Olaszország 4:13.022, 3. Oroszország 4:25.577 – Magyarországot (Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra, Lockett Deanna, Sziliczei-Német Rebeka – Kónya Zsófia) az A-döntőben kizárták