Pontot ért a Valencia elszántsága a Barcelona ellen

2013.02.03. 18:55
Joao Pereira (Valencia, balra) és Andrés Iniesta (Barcelona) küzd a labdáért (Fotó: Reuters)
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság, a Primera División fordulójában a listavezető Barcelona döntetlent játszott a Valencia otthonában.
1994, Juan Carlos

Nem a legjobb formában várta a Valencia a listavezető Barcelona vendégjátékát, az irányító Éver Banega botránya (részeges karmester?) sem a legjobbkor jött számára. Az argentin egyébként meglepő módon a kezdőben kapott helyet, és úgy tűnt, hogy ez szerencsét hozott a „denevéreseknek", mert alig telt el egy pár perc a mérkőzésből, amikor kapusuk, Vincent Guaita kevés híján gólt rúgatott Xavival, de megúszta.

„Természetesen" a Barcelona alakított ki mezőnyfölényt magának rögtön a kezdés után, de az első helyzet a hazaiaké volt: Andrés Guardado közeli lövését a hátsójával blokkolta a felugró Daniel Alves.

Az első félórához érkezve megállapíthattuk, hogy a Valencia lelkes, agresszív játéka nagyon nem ízlik a Barcának, majd arra is rájöttünk, hogy pénteken Éver Banega nem elhajlott, hanem a célzóvízzel gyakorolt: a középpályás a 34. percben egy pontos lövéssel vezetést szerzett a hazaiaknak.

Amelynek nem sokáig örülhettek, mert Lionel Messi passza után Jordi Albát teljesen fölöslegesen megrúgta a 16-oson belül Joao Pereira, a büntetőt pedig magabiztosan gólra váltotta az argentin géniusz.

A szünet után is tartotta a lépést a mezőnyben a Barcával a fehér mezes had, igaz, Messi remek labdájával tehetetlenek voltak, ám Cesc Fabregas elhibázta a ziccert. Ugyanakkor Roberto Soldado több lövéssel is veszélyeztette Víctor Valdés kapuját, majd a Banegát váltó Sergio Canales lövésénél kellett nagyot védenie a katalán kapusnak.

A 72. percben küldte be David Villát a megbízott vezetőedző, Jordi Roura, és a támadó éppen egykori sikerei helyszínén játszhatta 100. mérkőzését a Barcában. Nem tegnap volt Villa közönségkedvenc a Mestallában, és ő maga is bottal üti akkori formája nyomát: nem sokkal beállása után nyolc méterről, a kapuval szemben állva rontott ziccert...

A hajrára elfáradtak a hazaiak, de a legvégén is beleadtak apait-anyait: azonban Aly Cisshoko hiába készített elő sokadszor is parádésan Soldadónak, a csatár két közeli lövését is kivédte Valdés, gyakorlatilag pontot mentve csapatának.

PRIMERA DIVISIÓN
22. FORDULÓ
VALENCIA–BARCELONA 1–1

Valencia, Mestalla. V: José Luiz González
Valencia: Guaita – Joao Pereira, Rami, R.Costa, Cissokho – Víctor Ruiz, Tino Costa – Bernat (Piatti, 70.), Banega (Canales, 64.), Guardado (Jonas, 86.) – Soldado. Vezetőedző: Ernesto Valverde
A kispadon: Diego Alves, Albelda, Barragán, Valdez
Barcelona: Valdés – D. Alves, Piqué, Mascherano (Puyol, 55.), Alba – Busquets, Xavi (Thiago Alcántara, 90.), Fabregas (Villa, 72.) – Pedro, Messi, Iniesta. Megbízott vezetőedző: Jordi Roura
A kispadon: J. Pinto, A. Sánchez, Adriano, A. Song
Gólszerző: Banega (33.), ill. Messi (39. – 11-esből)
A FORDULÓ TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEI
Málaga–Real Zaragoza 1–1 (Isco 23. – 11-esből, ill. H. Postiga 13.)
Sevilla–Rayo Vallecano 2–1 (Rakitic 45+2., Negredo 54., ill. Domínguez 51. – 11-esből)
Atlético Madrid–Betis 1–0 (Diego Costa 61.)
Real Sociedad–Mallorca 3–0
(Castro 55., Vela 70., Ifrán 88.)
SZOMBATON JÁTSZOTTÁK
Granada–Real Madrid 1–0 (Cristiano Ronaldo 22. – öngól)
Getafe–Deportivo La Coruna 3–1 (Diego Castro 25. – 11-esből, Álvaro Vázquez 81., Colunga 83., ill. Pizzi 11. – 11-esből)
Osasuna–Celta Vigo 1–0 (Armenteros 55.)
Espanyol–Levante 3–2 (Iborra 42. – öngól, Stuani 67., Sergio García 69., ill. Rubén García 47., Martins 87.)
PÉNTEKEN JÁTSZOTTÁK
Valladolid–Athletic Bilbao 2–2 (Guerra 8., Bueno 15., ill. Marcos 22., Susaeta 50.)

20. Deportivo La Coruna22371227–48–2116

Egy pontot ért a Valencia elszántsága, megizzadt a listavezető a Mestallában. A mérkőzés végig izgalmas volt, a hajrára fordulva először a vendégek hibáztak ziccereket, majd a hazaiak is megnyerhették volna a mérkőzést.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Három perc a ráadás...

90. perc Thiago Alcántara fel, Xavi le.

89. perc
"MÉRKŐZÉSLABDA!" Cissokho befűzi Piquét a balon, középre ad, ahonnan Soldado az ötös elől kétszer is elképsztően nagyot véd!

86. perc Jonas be, az elfáradt Guardado le.

83. perc Xavi labdáját Pedro lövi kapura 14-ről a kapus lábaihoz.

77. perc AJTÓ-ABLAK... Alves ad tökéletes labdát jobbról Villának, aki hatalmas helyzetben, nyolc méterről a bal alsó mellé lő.

76. perc Andrés Guardado lebirkózza Messit, sárga.

75. perc
Cissokho lefutja Alvest, középre ad, Soldado visszagurít Tino Costának, aki lő azonnal, de éppen Alba lábát találja el.

Ez Villa 100. Barca-mérkőzése.

72. perc David Villa váltja Fabregast.

70. perc Pablo Piatti áll be Juan Bernat helyére.

68. perc
HELYZET EZ IS! Ismét Guardado készít elő, ezúttal Canalesnek, aki 15-ről, kissé balról lő ballal, a bal sarok elől azonban kiüti a labdát Valdés, hatalmasat vetődve.

66. perc
Rami előrevágott labdáját lövi ismét a léc fölé az ötös jobb oldala előtti területről Soldado, ismét jobbal.

64. perc Sergio Canales Banega helyén.

60. perc
Guardado ugratja ki Soldadót, aki éles szögből a kapu fölé lő.

56. perc Valdés
tereli ki a jobb sarok elől egy 16-os környéki Tino Costa-szabadrúgást.

55. perc Carles Puyol váltja Masheranót.

55. perc
HELYZET! Messi ugratja ki Fabregast, aki lefutja Pereirát, a kapusra vezeti a labdát, de nyolc méterről az oldalhálóba trafál.

51. perc Guardado ad be balról, Soldalo megelőzi Piquét, de az ötös rövid sarkától a kapu fölé fejel.

47. perc Andrés Guradado megmutatja Busquetsnek. Sárga.

46. PERC FOLYTATJUK!

Csere nincs.

45. PERC VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK.

44. perc
Pedro megy el a balon, beadását szépen menti az ötös előtt Rami. A kontra végén Guardado bombáz, de Víctor Valdés a helyén.

39. perc Aly Cissokho kap egy sárgát reklamálásért.

39. egymást követő mérkőzésén is betalált a Barca, a 12.-en pedig Messi, rekord mindkettő.

39. perc Lionel Messi áll a labdához, és jobbal a jobb felsőbe bombáz. 11

38. perc Messi indítja a balon Jordi Albát, akinek a 16-oson belül teljesen fölöslegesen odatérdel Joao Pereira. BÜNTETŐ!

Kellett a célzóvíz – írja M. Á. kolléga.

33. perc LECSAPOTT A RÉSZEGES KARMESTER! Soldalo jobb oldali beadását Piqué éppen Éver Banega elé fejeli, aki leveszi a labdát, majd jobbal 12 méterről, kissé balról a jobb alsóba tüzel – a bevetődő Piqué lába alatt! 1–0

A Valencia 11 bajnoki óta nyeretlen Xaviék ellen.

A hazaiak mestere, Ernesto Valverde tíz nekifutásból (Bilbao, Espanyol, Valencia) csak egyszer győzött csapataival a Barca ellen.

24. perc
A szabadrúgást Tino Costa a sorfalba lövi. A felugró, kiforduló Xavi könyökén csattant a labda, de nem volt ez szándékos kezezés.

23. perc Piqué bakija után Soldalo vezeti a labdát a 16-osra, Javier Mascherano megállítja, szabálytalanul. Sárga.

18. perc
HELYZET! Soldalo játszik vissza a 16-oson belül Andrés Guardado elé, aki elől elsodorják a labdát, de visszaszerzi a mexikói, tíz méterről, kissé balra kisodródva lő, Daniel Alves azonban blokkolja "képes felével".

Nagy fölényben a Barcelona, de ezen nem lepődünk meg.

14. perc
Ricardo Costa ment óriásit a kilépni szándékozó Xavi elől, de belesérül az óriásira sikeredett lépésbe.

13. perc
Guaita most jól mozdul ki Xavi beívelésére, Cesc Fabregas hiába löki.

9. perc
Banega ad be egy szögletet, amelyet Adil Rami csúsztat az ötösről a léc fölé.

6. perc
Viharban egy felszabadításnál Vincente Guaita, az ötösnél rárúgja a labdát az elé lépő Xavira, szerencséjére oldalra pattan a labda, nem a kapuba.

5. perc
Sergio Busquets a földön, mert oda léptek neki, ahol az igen fáj a férfiembernek.

3. perc
A Madridban világklasszisként szereplő Gerard Piqué fejeli a jobb sarok mellé Andrés Iniesta bal oldali szögletét.

A Barca egy El Clásicóval készült fel erre a mérkőzésre.

A hazaiak fehér-feketében, a vendégek gránátvörös-kékben.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Valenciában remek az idő.

A kispadokon:
Diego Alves, Albelda, Jonas, Piatti, Barragán, Valdez, Canales, illetve J. Pinto, Puyol, Villa, A. Sánchez, Thiago Alcántara, Adriano és A. Song.

A kezdők: Guaita – Joao Pereira, Rami, R.Costa, Cissokho – Víctor Ruiz, Tino Costa – Bernat, Banega, Guardado – Soldado itt, Valdés – D. Alves, Piqué, Mascherano, Alba – Busquets, Xavi, Fabregas – Pedro, Messi, Iniesta ott.

Egy kis örökmérleg: 170 találkozó, 47 valenciai és 80 barcelonai győzelem, 318–249 a gólkülönbség a katalánok javára.

A vendégeknél Éric Abidal és Sergi Roberto sérült, Gerard Piqué letöltötte eltiltását.

A hazaiaknál Roberto Soldado és Jérémy Mathieu is felépült sérüléséből (bár utóbbi még nem játszhatott), de Dani Parejo, Nélson Valdez és Jonas továbbra is maródi, Szofian Féghuli pedig hazatért az Afrikai Nemzetek Kupájáról.

A gauchó Balotellibe oltott Paul Gascoigne.

A 24 éves középpályás 2010-ben állítólag egy hosszúra nyúló éjszaka után „elfelejtett" edzésre menni, tavaly tankolás közben nem húzta be a kéziféket, és visszafelé guruló autója eltörte a bokáját, a nyáron pedig új Ferrarija kapott lángra rövidzárlat miatt, és égett szét szinte teljesen.

A hazaiaknál áll a bál egy argentin miatt: Éver Banega ismét bajba került: késve – a Superdeporte sportújság arra utalt, hogy részegen – érkezett a Valencia pénteki edzésére, s bár utóbb nyilvánosan bocsánatot kért, nem biztos, hogy segít rajta. Ernesto Valverde vezetőedző megerősítette a késésről szóló híreket, valamint azt is, hogy megbüntetik az argentin futballistát, igaz, az ittasságot firtató kérdésekre nem válaszolt.

Az nem meglepő, hogy az idényen belül szerzett bajnoki gólrekord is Messié Spanyolországban. Az olaszoknál 36 (Gino Rossetti, 1928–29), a németeknél 40 (Gerd Müller, 1971–72), az angoloknál pedig 60 (Dixie Dean, 1927–1928) gól a bajnoki idényrekord. Dean egyébként huszonegy lejátszott meccs után szintén harmincháromnál járt, amikor felállította csúcsát. Mondanunk sem kell, a mostani idényben sincs senki Messi közelében.

Az argentin az elmúlt években elképesztő mennyiségben termelte a gólokat, de valahogy mindig rátesz egy lapáttal. A most futó idényben mindössze négy ligameccs volt, amelyen nem talált be, és harminchárom góllal vezeti a mesterlövészek listáját. Az sem mellékes, hogy az argentin csak három gólt szerzett tizenegyesből, míg az őt követő Cristiano Ronaldo öt, Radamel Falcao pedig hét büntetőt értékesített.

Bár még a bajnoki szezon több mint egyharmada hátravan, Lionel Messi már harminchárom gólnál jár. Az argentin tavaly ötven találattal új spanyol gólrekordot állított fel, ebben az idényben még ezt is túlszárnyalhatja.

A hazaiak a hetedikek, a vendégek a listavezetők.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A VALENCIA–BARCELONA OLASZ LABDARÚGÓ-BAJNOKI ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!