Az egyik ősi ellenfél sem úszta meg öt Barca-gól alatt

2012.12.01. 22:01
Lionel Messi megint főszereplő volt (Fotó: Reuters)
A Barcelona 5–1-re legyőzte az Athletic Bilbaót a spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Primera División) 14. fordulójának szombati játéknapján. A mezőnyt veretlenül vezető Barca sorozatban a hetedik bajnokiját nyerte meg.

Mintegy húsz percig reménykedhetett az Athletic Bilbao abban, hogy sikerül olyan eredményt elérnie a Camp Nouban, ami a régi szép időket idézi – voltak olyan évtizedek, amikor a baszkok kirakatcsapata nemcsak tartotta a lépést Katalónia büszkeségével, hanem alkalomadtán meg is előzte.

A kimaradó helyzetek húsz percébe még belefért, hogy visszakeressük az Athletic utolsó győzelmét – 2006. május 20., 3–1 –, továbbá összesítsük, hogy az azóta lejátszott meccseik közül öt döntetlenre végződött, tizenhármat pedig a Barcelona nyert meg.

SÚLYOS VALENCIA-KUDARC

A Valencia hazai pályán 5–2-re kikapott a Real Sociedadtól. A találkozó krónikájához mindenképpen hozzátartozik, hogy a hazaiak Jonas kiállítása miatt a 42. perctől kezdve emberhátrányban futballoztak.

A remek formában lévő Getafe 1–0-ra legyőzte a Málagát, és pontszámban utol is érte a tabellán. A Getafe zsinórban harmadszor győzött, ellenben a Málaga jó rajt után visszaesett – a legutóbbi hat fordulóban mindössze öt pontot gyűjtött.

S hogy meglesz a 14. siker is, az a szünetre egyértelművé vált. A 22. percben Piqué egy kipattanó labdát préselt be közelről (1–0), két perc elteltével Lionel Messi is beköszönt (2–0), majd az első játékrész hajrájában következett Adriano, aki remek Messi-cselek és egy kiváló Fabregas-indítás után bombázott közelről a léc alá (3–0).

No de vissza egy picit a második gólhoz, amelyet a hivatalos források Messinek adtak – ami azért fontos, mert beleszámít az argentin nagy rekordkísérletébe. Ugyanakkor tény, hogy a kapus mellett elpörgetett, az üres kapu felé tartó labdába a bilbaóiak egyik védője, a menteni igyekvő Amorebieta is belerúgott egy isteneset a gólvonal előtt. Spanyol gyorshírek szerint a játékvezető, nyilván a támadójátékot támogató filozófia jegyében, Messinek adta a gólt – vitatkozni persze lehet, kissé lejjebb szabad is a pálya!

A második félidőre is maradt látnivaló bőven, például az a nagyszerű Iniesta-bokapassz, amelyikből Fabregas a jobbösszekötő helyéről a rövid sarokba ágyúzta a negyedik gólt is (4–0).

Szép volt az is, ahogyan Iturraspep kiugratta a lescsapdát átlépő Ibai Gómezt, és ahogyan a labdát megszelídítő támadó belőtte a becsületgólt (4–1). Az utolsó szót természetesen Messi mondta ki – ő lőtte be a barcelonaiak ötödik gólját (5–1).

Gyors helyzetjelentés Messi rekordkísérletéről: az argentin támadó (beleszámítva tehát azt a bizonyos második gólt is) a legutóbbi négy mérkőzésén rendre duplázott, idénybeli mérlege 84 gólt számlál, azaz már csupán egy gól a lemaradása a naptári éves rekordot 1972 óta tartó legendás Bayern München-támadótól, Gerd Müllertől.

A Barca is csúcsot döntött: az éllovas 14 forduló után negyven pontot tudhat magáénak, ami eggyel több, mint amennyivel (átszámítva az akkor kétpontos rendszer számait) a Real Madrid az 1961–62-es szezon 14. fordulója óta tartotta a spanyol rekordot.

BARCELONA–ATHLETIC BILBAO 5–1

1. Barcelona 14 13 1 48–16 +32 40
2. Atlético Madrid 14 11 1 2 29–13 +16 34
3. Real Madrid 14 9 2 3 34–10 +24 29
4. Málaga 14 6 4 4 19–10 +9 22
5. Betis 13 7 1 5 20–22 –2 22
6. Getafe 14 7 1 6 17–19 –2 22