A Sociedad őrült hajrával 3-3-at játszott a Reallal

2013.05.26. 22:06
Higuaín (balra) már a hatodik percben betalált (Fotó: Action Images)
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 37. fordulójában a már bajnok Barcelona 2–0-ra nyert az Espanyol ellen a katalán derbin, míg a Real Madrid szoros meccsen 3–3-as döntetlent ért el a Bajnokok Ligáját érő negyedik helyre pályázó Real Sociedad otthonában. A baszkok pontvesztését a Valencia kihasználta, s 1–0-ra legyőzte hazai környezetben a kiesés elől menekülő Granadát.

REAL SOCIEDAD–REAL MADRID

BÚCSÚ A SAN MAMÉSTŐL
Utoljára adott otthon spanyol bajnoki meccsnek az Athletic Bilbao legendás stadionja, a San Mamés, amely a spanyol futball egyik legrégibb, legkülönlegesebb hangulatú létesítményének számít.
A baszk közönség 100 másodpercen keresztül tapsolva éljenzett a fantasztikus történelemmel bíró stadion tiszteletére – utalva a Katedrális 100 éves múltjára.

A spanyol bajnokság utolsó előtti fordulójában a Real Madrid már tulajdonképpen tét nélkül léphetett pályára a Real Sociedad otthonában, az Anoetában mivel már korábban lecsúszott a bajnoki címről. A szezon végén távozó José Mourinho ennek fényében több korábban padozó vagy mellőzött játékosnak is lehetőséget adott, így Kakának, José María Callejónnak vagy épp a Ricardo Carvalho, Raúl Albiol kettősnek is. A csapatkapitány Iker Casillast viszont ezúttal a keretbe sem nevezte a portugál tréner, de Cristiano Ronaldo is a lelátón foglalt helyet pihenésképpen.

Bezzeg a baszkoknak volt miért hajtaniuk, hisz a Bajnokok Ligáját érő negyedik hely megtartásáért minden pontra szüksége volt a Sociedadnak – még ha az ellenfél történetesen a Real Madrid volt. Éppen ezért nem volt meglepő, hogy az első negyvenöt perc során a hazaiak kilenc-tíz nagy lehetőséget is kidolgoztak, s folyamatosan nyomást gyakoroltak a királyi gárdára.

Más kérdés, hogy a remekül védő Diego López hálóját senki nem tudta bevenni a szünetig,
míg a Madrid az egyetlen lehetőségét alaposan megbecsülte. Még a hatodik percben jártunk,
amikor Mikel González a középhátvéd posztján borzasztóan próbált egy társához emelni, de a labda épp Gonzalo Higuaínhoz került, aki nem hezitált a kapu felé sprintelni, majd higgadtan a hosszú alsóba gurítani. 0–1

A félidőben a Real Sociedad három-négy góllal is mehetett volna, ha kicsit jobban összpontosítanak Antoine Griezmannék. Fordulás után viszont inkább a madridiaknak állt a zászló, s az 57. percben zörrent is a hazai háló. Ekkor Kaká zseniálisan pördített a kapu elé bemozgó Callejón lábára, a spanyol pedig az ötösről simán betalált. 0–2

A Sociedad viszont vissza tudott kapaszkodni: a német válogatott Sami Khedira a 64. percben kezezett saját tizenhatosán belül, a megítélt büntetőt pedig Xabi Prieto vágta be a bal alsóba a jó érzékkel vetődő Diego López ujjai mellett. 1–2

Aztán hamar 2–2 is lehetett volna: Imanol Agirretxe parádés indítást küldött Griezmann irányába, utóbbi eltolta a labdát López mellett, de az üres kapuval szemben, kissé kisodródva az oldalhálóba lőtte a labdát. Nem sokkal a vége előtt jóvá tette Griezmann a kihagyott ziccert: Carlos Martínez jobb oldali centerezésénél remekül érkezett középen. 2–2

Aztán úgy tűnt, hiába a baszk feltámadás, Khedira ugyanis tíz perccel a vége előtt ismét vezetést szerzett csapatának, miközben a Sociedad sorra hagyta ki a nagyobbnál nagyobb helyzeteket – Agirretxe vezérletével. Griezmannak pedig volt egy meg nem adott gólja is, a visszajátszások alapján viszont meg lehetett volna adni ezt a találatot... 2–3

A hajrá viszont még tartogatott egy fordulatot: a 93. percben Xabi Prieto közelről a labdával és Diego Lópezzel együtt berepült a kapuba, így legalább egy pontot megmentve a Socieadadnak. Ettől függetlenül viszont a baszk gárda nagyon nehéz helyzetbe került, hisz a Valencia így megelőzte a tabellán. 3–3

ESPANYOL–BARCELONA
A Barcelona kiválóan kezdte az Espanyol elleni városi rangadót, és Alexis Sánchez már a 14. percben megszerezte a vezetést a gránátvörös-kékeknek. A chilei játékos a bal szélről tört a kapu felé, majd David Villával kényszerítőzött, és a visszakapott labdát szépen helyezte a kapu bal oldalába a védők gyűrűjében. 0–1

A hajrában aztán Pedro eldöntötte a három pont sorsát, amikor Xavival játszott össze jól, majd a hazaiak kapujába vágta a labdát. 0–2

A bajnok Barca így megnyerte a találkozót, és újabb lépést tett afelé, hogy 100 ponttal fejezze be a bajnokság 2012–2013-as idényét.

A TÖBBI MECCSEN

Nem csak a Sociedadnak voltak BL-álmai ám! A forduló előtt szintén 62 pontos Valencia is arra a bizonyos, még kiadó negyedik helyre pályázott. S mivel a baszkok végül csak egy ponttal lettek gazdagabbak, így a Valencia meccslabdához jutott. Egy félidőnyi közepes iramú játszadozás után Roberto Soldado, a Valencia ügyeletes gólfelelőse a hálóba bólintott, így az 1–0-s siker optimizmust varázsolhat a valenciai hívek szívébe a Bajnokok Ligája-indulás kiharcolását illetően az utolsó fordulóra.

A kiesés szempontjából is izgalmas utolsó forduló ígérkezik. A Mallorca a tabella utolsó helyére csúszott vissza a kupagyőztes Atlético Madrid otthonában elért 0–0-jával, míg az eddigi sereghajtó Celta Vigo a Valladolid pályájáról hozott el három pontot, így maga mögé utasítva a Zaragozát és a Mallorcát is. Az eltiltott Pintér Ádám nélkül felálló Zaragoza egyébiránt 4–0-ra kikapott a Betistől.

Az Osasuna 2–1-re legyőzte a Sevillát, így a Granadával együtt bebiztosított élvonalbeli tagságát a következő idényre is. A három kieső csapat a Depor, Celta, Zaragoza, Mallorca négyesből fog kikerülni jövő hét végén.

PRIMERA DIVISIÓN, 37. FORDULÓ
Betis–Zaragoza 4–0 (Castro 1., Pabón 18., 70., Molina 50.)
Atlético Madrid–Mallorca 0–0
Athletic Bilbao–Levante 0–1 (Juanlu 90.)
Valladolid–Celta Vigo 0–2 (Cabral 28., Aspas 56. – 11-esből)
Osasuna–Sevilla 2–1 (Punal 63., Cejudo 79., ill. Negredo 50.)
Espanyol–Barcelona 0–2 (Sánchez 14., Pedro 85.)
Getafe–Rayo Vallecano 1–2 (Rafa 48., ill. Chori Domínguez 53., Castro 90. – öngól)
Valencia–Granada 1–0 (Soldado 59.)
Real Sociedad–Real Madrid 3–3 (Prieto 64., 93. – az elsőt 11-esből, Griezman 78., ill. Higuaín 6., Callejón 57., Khedira 80.)
Málaga–Deportivo La Coruna 3–1 (Saviola 45., Baptista 64., Isco 80., ill. Salomao 75.)

1. Barcelona 37 31 4 2 111–39 +72 97
2. Real Madrid 37 25 7 5 99–40 +59 82
3. Atlético Madrid 37 22 7 8 62–30 +32 73
4. Valencia 37 19 8 10 64–50 +14 65
5. Real Sociedad 37 17 12 8 69–49 +20 63
6. Málaga 37 16 9 12 52–46 +6 57
7. Betis 37 16 7 14 56–55 +1 55
8. Rayo Vallecano 37 16 4 17 48–64 –16 52