
Olvassa a Nemzeti Sportot digitális formában.
Közepesen felhős
Szombati sportműsor: labdarúgó NB I, topligák, kézi BL
Folytatódnak a labdarúgó NB I és a topligák küzdelmei, Németországban Bayern München–Hertha, Spanyolországban Sevilla–Ba...
A Nemzeti Sport Online-on idén folytatjuk két éve Szemléletváltás címmel indított sorozatunkat, melyben olyan, a labdarúgáshoz (is) köthető, itthon újdonságnak számító vagy kevésbé ismert módszerekkel, megközelítési módokkal foglalkozunk, melyek hosszú távon a magyar futballban is egyfajta szemléletváltást eredményezhetnek. A korábbi részekben inkább ötletekkel, hosszú távú tervekkel foglalkoztunk, ezúttal viszont a „scouting” témaköre kerül terítékre, amelyben Paunoch Péter menedzsernek az általa Magyarországon elsőként, olasz mintára elindított játékosmegfigyelő-képzéssel az elmúlt években már sikerült egyfajta szemléletváltást elérnie. Erről a folyamatról kérdeztük őt, a scoutingról és a képzésről pedig hallgatók, illetve Marco Rossi szövetségi kapitány is beszélt.
A Nemzeti Sport Online-on havi rendszerességgel blogot vezető játékosügynök, Paunoch Péter által alapított Football Education Center (FEC) Magyarországon élen jár a játékosmegfigyelők képzésében, és a kurzusokon rendszeresen részt vesznek a hazai futballszakma jeles képviselői. A múlt heti oktatáson Marco Rossi szövetségi kapitány is beszélt a hallgatósághoz.
Miután a napokban lemondott tisztségéről a Real Madrid vezetőedzője, Zinédine Zidane, aktuálissá vált a kérdés, milyen szempontok alapján választhatnak ki egy új vezetőedzőt, hogyan történhet a szakemberek „scoutingja”. Jelen blogbejegyzésemben ezt a kérdést járom körbe – a játékosügynök szemével.
Balogh Tamás, a labdarúgó NB I-ben szereplő Videoton egyik játékosmegfigyelője az M4 Sportnak úgy vélekedett, szerinte nem reális, hogy a klub olyan futballistát szerződtessen, aki a nyári oroszországi világbajnokságon is pályára lép majd.
Most, hogy a téli átigazolási időszak már befejeződött, ismét elkezdődik a háttérmunka az európai kluboknál, a felkészülés a következő, nyári átigazolási szezonra. Az addig hátralévő időszakban pedig ismét a scoutoké, vagyis a megfigyelőké a pálya, az ő munkájuk fogja alapjaiban meghatározni azt, hogy nyáron kiket próbál majd meg szerződtetni az adott klub, milyen irányba indul el a nemzetközi játékospiacon. E havi blogbejegyzésemben egyrészt összehasonlítom két, egymástól teljesen különböző, de a scoutingra hangsúlyt fektető ország stratégiáját. Továbbá szemléltetem, hogy ennek a kívülállóként pofonegyszerűnek tűnő (hiszen „csak meccseket kell nézni) területnek mennyire eltérő megközelítési módjai, milyen részterületei lehetnek, de szó lesz scoutingosztályokról és teljesítményanalízisről is. A PSG esetével pedig arra világítok rá, hogy bizony a pénz önmagában még nem hajt sikereket a futball világában sem.
Sajnálatos történet látott napvilágot a Manchester City fiatal játékosával, Sinan Bytyqivel kapcsolatban. A felnőttcsapat edzője, Josep Guardiola által is szemmel tartott középpályásnak szívproblémák miatt fel kellett hagynia a profi futballal, ám a klub nem hagyja magára korábbi futballistáját.
Korábban beszámoltunk róla, hogy az elismert nemzetközi játékosmegfigyelő (angol szakszóval scout), az olasz Riccardo Guffanti másfél éven belül harmadik alkalommal érkezik Magyarországra előadást tartani a Center Sport menedzseriroda, illetve Paunoch Péter által szervezett játkosmegfigyelő tanfolyamra. A nyárig az Udinese alkalmazásában álló, jelenleg az olasz szövetség edző- és játékosmegfigyelő-képzésében oktatóként dolgozó szakembert a múlt heti kurzus alkalmával elsősorban az olaszországi magyar légiósokról, a magyar tehetségekről faggattuk. Megtudtuk, miben látja Nagy Ádám és Balogh Norbert legnagyobb értékét, mit gondol a továbblépési lehetőségeikről, jövőjükről.
A Nemzeti Sport Online az Eb után célul tűzte ki, hogy az előttünk álló hónapokban kiemelt figyelmet fordít a magyar futball olyan részterületei felé, melyek hosszú távon hozzájárulhatnak labdarúgásunk fejlődéséhez, népszerűségének növeléséhez. Foglalkoztunk már az utánpótlással, a marketing és a reklámpiac nyújtotta kiaknázatlan lehetőségekkel, a szurkolókkal, a futsalnak a nagypályás futballra gyakorolt jótékony hatásaival. Ezúttal pedig a játékosmegfigyelés, játékosmenedzsment témakörét vizsgáljuk meg Paunoch Péter FIFA-licences menedzserrel, aki Magyarországon elsőként szervez képzéseket ezen a területen.
Játékosmegfigyelői tanfolyamot tartanak Budapesten október végén az olasz élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban szereplő Udinese híres megfigyelője, Riccardo Guffanti vezetésével.
A múlt hétvégén játékosmegfigyelői tanfolyamnak adott otthont Budapest, amelyen a scoutingra évente 12 millió eurót költő Udinese megfigyelője, Riccardo Guffanti és az Olasz Labdarúgó-szövetségnél dolgozó, sokáig Arrigo Sacchit segítő Alessandro Musicco tartott előadást. Többek között azt is megtudtuk, hogyan szűkíti le Antonio Di Natale az Udinese, Francesco Totti az AS Roma lehetőségeit.
Tudják, melyik barcelonai játékosmegfigyelő szúrta ki Lionel Messit? Vagy azt, hogy kinek az ajánlására került Cristiano Ronaldo a Sportinghoz? Megkockáztatjuk, olvasóink 99 százaléka nem tudná fejből megnevezni a topklubok legjobb megfigyelőit – vagy szaknyelven scoutjait. Pedig az ő munkájuk szinte ugyanolyan jelentőségű, mint az edzői stáb bármely tagjáé – legalábbis azon futballkultúrákban, kluboknál, ahol felismerték a játékosmegfigyelői rendszer hasznosságát.
László Csaba lett a labdarúgó NB I-ben szereplő MTK Budapest nemzetközi játékosmegfigyelő rendszerének igazgatója.
A holland élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban (Eredivisie) szereplő PSV magyar játékosmegfigyelője, Nagy Sándor szerint a klubnál szeretnék kiaknázni a kelet-európai piacot, olyan kiválasztó és tehetséggondozó rendszert indítanának be, amelynek köszönhetően nem tízévente tűnne fel egy Dzsudzsák Balázshoz hasonló talentum. A szakember a Nemzeti Sportnak adott interjújában beszélt a mai 16-17 éves magyar játékosok hiányosságairól, illetve annak hátrányairól, ha valaki 17 éves kora előtt nem igazol nyugatra.