Akinek a Puskás-díj megmentette az életét, majd a vb-jét

Nem mindennapi történet Wendell Liráé, akit szó szerint az életbe hozott vissza csodagólja és az érte kapott Puskás-díj. A labdarúgó nemrégiben a The Guardiannek vallott arról, milyen nyomorúságból mentette ki az elismerés.

Baggio, a nagy megmentő ezúttal hibázott, Brazíliáé lett az arany – vb-videók

Július második felében járunk, az oroszországi vb-nek vége, és bár vb-történeti sorozatunk folytatódik, ma újra csökken eggyel az „üzemelő” labdarúgó-világbajnokságok száma. 1994-ben július 17-én ért véget az egyesült államokbeli torna, így a hátralévő napokban már csak két vb, az 1930-as és az 1966-os eseményeit eleveníthetjük fel. Mielőtt sorozatunk finisébe fordulnánk, adjuk meg a kellő tiszteletet a negyedik világbajnoki címét kiharcoló Brazíliának.

Malawi: Madonna futballakadémiát akar alapítani

Új jótékonysági programot tervez Malawiban Madonna, aki futballakadémiát akar alapítani az afrikai országban.

Azt hiszi, Neymar fetrengése a legviccesebb vb-pillanat? Ugyan... Mutatjuk!

A futball nem élet és halál kérdése, sokkal több annál – vélik sokan világszerte, a hondurasi zugkocsmáktól a kormányülésekig, ha a labdarúgás fontosságáról értekeznek. A futball ünnepei közül is kiemelkedik a világbajnokság, amelyet megnyerni vagy elbukni korszakot meghatározó esemény: tízmilliók ünnepelnek önfeledten siker esetén, de százezrek ontanák a kapitány vérét ellenkező esetben; kedvencekből állócsillagok lesznek, vagy egyéni sorsok mennek tönkre egy-egy kudarc miatt. Most azonban a sportág szórakoztatóbb oldalára koncentrálunk: a labdarúgó-világbajnokságok megmosolyogtató eseményeiből készítettünk csokrot. Tudjuk: a humor sem élet és halál kérdése, sokkal kevesebb annál. De nélküle elviselhetetlen az előző kettő...

Egy pöttöm óriás: Romário a döntőbe fejelte Brazíliát – vb-videók

A labdarúgó-világbajnokság születésnapját ünnepeljük ma: 1930-ban ezen a napon, azaz július 13-án játszották le az első (két) vb-mérkőzést. Ugyanezen a napon két másik világbajnokságon (1950, 1994) kettőre csökkent az aranyérem-várományos csapatok száma, 1966-ban megkezdte vb-szereplését a magyar válogatott, míg 2014-ben világbajnokká avatták Németországot.

„Az apa nélküli gyerekek válogatottja” – komor realitást tükröz a brazil csapat

Az sajnos papírforma, hogy a világbajnokságon szereplő válogatottak labdarúgói közül sokan igen zűrös családi háttérrel nőttek fel – ez sok esetben extra motiváció is lehet a kitörésre. Az El País a brazil nemzeti csapat példáján keresztül arra is rámutat, milyen brutális realitásokkal kellett szembenéznie az általában szegény vagy alsó középosztálybeli fiúknak, mielőtt profi futballista lett belőlük.

Vb 2018: Messiék veresége után öngyilkos lett egy fiatalember

Öngyilkos lett egy 20 esztendős, Monotosh Halder nevű indiai fiatalember, miután Argentína a Franciaországtól elszenvedett vereséggel a nyolcaddöntőben búcsúzott az oroszországi labdarúgó-világbajnokságtól.

A nap, amelyik testvérré tette Maradonát és Pelét

A testvériség természetesen képletesen értendő, ám a futballtörténelem két talán legnagyobb játékosának életrajzában rejtező, június 29-hez kötődő „apró” egybeesés mégiscsak döbbenetes.

Maradona szenved, gólt lő, őrjöng, majd...

Brazília 1970-ben ezen a napon szerezte meg harmadik világbajnoki címét, majd 2002-ben ezen a napon győzte le Ronaldinho emlékezetes szabadrúgásával Angliát. Argentína négy vb-meccset nyert meg 16–0-s összesített gólkülönbséggel – közülük az egyik vb-döntőbe jutást ért, kettő pedig (hihetetlen, de igen, kettő!!!) arról nevezetes, hogy az azóta lovaspólóra váltó Gabriel Omar Batistuta mesterhármast ért el. Videókkal felszerelt vb-öröknaptárunk mai epizódjában a fentieken és egyéb érdekességeken túl két futballóriás, Diego Maradona és Michel Platini utolsó válogatottbeli gólját is megnézhetik.

Közel volt a tunéziai bravúr, de Kane a 91. percben hozta az angol sikert

Anglia hatalmas lendülettel kezdett Tunézia ellen a labdarúgó-világbajnokság G-csoportjában, és Harry Kane révén már a 11. percben megszerezte a vezetést. Ferdzsani Szasszi azonban még a szünet előtt büntetőből egalizált, s a második félidőre elfogyott az angol lendület – de a 91. percben ismét érkezett Kane, és befejelte a győztes gólt.

Vb 2018: Kane a 91. percben szerezte Anglia győztes gólját

Anglia hatalmas lendülettel kezdett Tunézia ellen a labdarúgó-világbajnokság G-csoportjában és Harry Kane révén már a 11. percben megszerezte a vezetést. Ferdzsani Szasszi azonban még a szünet előtt büntetőből egalizált, a második félidőre pedig elfogyott az angol lendület, de a 91. percben ismét érkezett Kane és befejelte a győztes gólt.

Vb: 2018: könnyeivel küzdve jött le a tunéziai kapus – videó

A 2018-as labdarúgó-világbajnokságon kapuscserét még nem láttunk, egészen a Tunézia–Anglia mérkőzésig. A találkozó 14. percében aztán ez a pillanat is elérkezett: az afrikaiak korábban már ápolásra szoruló kapusát, Muez Hasszent kellett lecserélni. Azt egyelőre nem tudni, hogy Hasszennel pontosan mi történt, a tévés közvetítésből nem derült ki. A könnyeivel küzdő kapus helyére Faruk Ben Musztafa állt.

Vb 2018: Harry Kane Muez Hasszen ellen – kezdők estére

Az Oroszországban zajló 21. labdarúgó-világbajnokság G-csoportjának második meccsén bemutatkozik Anglia és Tunézia is. Az este 20.00 órakor kezdődő találkozó előtt a két szövetségi kapitány kihirdette kezdőcsapatát.

Panama a szünetig bírta, aztán hengereltek a belgák

Egy félidőn keresztül bírta ki a világbajnoki újonc Panama a toronymagas esélyes Belgium ellen kapott gól nélkül a G-csoport első mérkőzésén: a szünet után Dries Mertens szép kapáslövéssel nyitotta meg a gólok sorát, majd Romelu Lukaku duplázott, így a belgák 3–0-s győzelemmel kezdték a tornát.

A világ ámult Maradonán, mi, magyarok nem annyira

1982-ben ezen a napon szerezte meg élete első vb-góljait Diego Maradona: a 21 éves argentin csodagyerek először akkor vívta ki a világ elismerését – sajnos éppen a magyar válogatott kárára. Vb-öröknaptárunk mai bejegyzéseiben és videóiban az alicantei Maradona-show mellett felidézzük, hogy az eddigi június 18-i játéknapokon Emilio Butragueno négy, Thierry Henry három, Gary Lineker két gólt szerzett. Gheorghe Hagi csak egyet, de az felért öttel is.

Cristiano Ronaldo követte Messit, Pelé zseniálisat húzott – vb-videók

Érdekesen fonódik össze három aranylabdás világbajnoki karrierje: 2006-ban négy nap leforgása alatt szerezte meg élete első vb-gólját Kaká, Lionel Messi és – utolsóként, június 17-én – Cristiano Ronaldo. A múltbeli labdarúgó-világbajnokságok eseményeit videók segítségével felelevenítő öröknaptárunk június 17-i epizódjában nemcsak az ő gólját nézhetik meg, hanem többek között Pelé 1970-es, Wikipedia-szócikket is generáló, kapusbolondító cselét, valamint olvashatnak Aranycsapatunk kilencgólos 1954-es bemutatkozásáról is.

Messinek annak idején 13 perc elég volt az első vb-gólhoz – vb-videók

Mindketten többszörös aranylabdások, mindketten játszottak a Barcelonában, mindketten spanyol gólkirályok, és van még valami, amin osztoznak: az argentin Lionel Messi és a brazil Ronaldo egyaránt június 16-án szerezte meg élete első világbajnoki gólját – igaz, nyolc év különbséggel (1998, 2006). A labdarúgó-vb-k múltját felidéző öröknaptárunk június 16-i lapján róluk és sok minden más mellett a magyar válogatott 1938-as döntőbe jutásáról írunk, mutatunk videókat.

Vb 2018: Suárez mindent kihagyott, de a végén Uruguay nyert

Luis Suárez több kihagyott lehetősége ellenére Uruguay Giménez 89. percben fejelt góljával 1–0-ra legyőzte Egyiptomot a labdarúgó-világbajnokság A-csoportjának első fordulójában.

Benzema vb-történeti góljától Kiss László rekordjáig – vb-videók

Mi történt ezen a napon a korábbi labdarúgó-világbajnokságokon? Futballhatalmasság után futballhatalmasság: a minap az argentin csillag, Diego Maradona elrontott világbajnoki bemutatkozásáról számoltunk be vb-öröknaptárunkban, ezúttal viszont már a brazilok megasztárja, Pelé sikeres első fellépését elevenítjük fel.

Amikor Sócrates doktor térdre kényszerítette a nagy Szovjetuniót – vb-videók

Mi történt ezen a napon a korábbi labdarúgó-világbajnokságokon? A vb-k  történetében hétszer játszottak hosszabbításba torkolló finálét, de csupán egyszer fordult elő, hogy a két döntős a négy év múlva következő tornán is hosszabbításos meccset vívjon egymással. Az NSZK és Anglia e sajátos párviadalának második, 1970. június 14-i epizódja, pazar brazil gólok három vb-ről (1970, 1978, 1982), a negyvenhez közelítő Roger Milla nagy pillanatai 1990-ből, egy 1978-as holland 5–1, valamint 2014 első nagy Costa Rica-i győzelme is szerepel mai, videókkal ékesített retrónkban.