Brémai győzelmével 30. alkalommal német bajnok a Bayern!

M. G.M. G.
2020.06.16. 20:25
Robert Lewandowski gyönyörű labdaátvétele az első gól előtt (Fotó: AFP)
A Bayern München labdarúgócsapata szerezte meg a 2019–2020-as német bajnoki címet, köszönhetően a 32. fordulóban a Werder Bremen otthonában aratott 1–0-s győzelemnek. Ez a Bayern egymást követő nyolcadik bajnoki címe, összességében pedig a 30. elsősége a német bajnokságban.

„Bajnoki labdához” jutott a Mönchengladbach elleni, tartalékosan kicsikart győzelemnek köszönhetően a Bayern: a vendégek tudták, hogy ha legyőzik a kiesőjelölt Werder Brement, akkor már kedden bebiztosítják a Bundesliga 2019–2020-as bajnoki címét. Két dolog további bizakodásra adott okot: egyrészt visszatért eltiltása után Robert Lewandowski és Thomas Müller, másrészt a brémaiak „ideális ellenfélnek” számítottak, mivel a rekordbajnok a legutóbbi 21 tétmérkőzést megnyerte ellenük. Mondhatni, a Werder a Bayern pofozógépeként funkcionált az utóbbi időben...

Elég bátortalan kezdés után a hazaiak előrébb jöttek, s bár a Bayern jóval többet kezdeményezett, az első félidő nagyon ikszre állt, hiszen a vendégek még lehetőségekig is alig-alig jutottak el, nemhogy nagy gólhelyzetekig. A 43. percben aztán két húzásból mattot adott a listavezető: Jérome Boateng ívelte a védősor mögé a labdát, a leshatárról (de nem lesről) induló Robert Lewandowski mellel gyönyörűen átvette azt, fordult, majd a hosszú sarokba lőtt (0–1). A VAR-egység visszanézte az esetet, és jóváhagyta a játékvezetői döntést.

Az ömlő esőben ezzel már „virtuális bajnok” volt a Bayern, de még egy félidőt le kellett tudni ahhoz, hogy a salátástál a gyakorlatban is a müncheniek birtokába kerüljön. Mivel a brémaiak támadójátékát leginkább a „nem létező” minősítéssel lehetett leírni, sok gondja nem volt a listavezetőnek, hogy tartsa minimális előnyét, sőt, növelhette volna azt, ám Lewandowski mellécsúsztatott egy remek Müller-beadást.

A meglehetősen izgalommentes találkozóba némi izgalmat az hozott, hogy Alphonso Davies a 80. percben megkapta második sárga lapját, így a pirosat is. Mondjuk, az jelzésértékű volt, hogy az emberhátrányba kerülő Bayern egyből helyzetet dolgozott ki, de Kingsley Coman lövését védeni tudta Jirí Pavlenka. A Werdernek volt két egyenlítési lehetősége, a nagyobbiknál Manuel Neuer óriási bravúrral védte Oszako Juja csúsztatását – megőrizte 1–0-s előnyét Hansi Flick csapata, és ezzel matematikailag biztossá tette bajnoki elsőségét! Salátástál-átadás később – visszafogott pacsizással és ölelkezéssel ünnepelték a bayernesek a bajnoki címet az üres brémai stadionban.

A Bayern München egymás után nyolcadszor, összességében harmincadszor lett német bajnok (Fotó: AFP)

A Bayern München megszakítás nélkül nyolcadik bajnoki címét szerezte meg a Bundesligában, a német élvonal történetében még sosem volt hasonló dominanciára példa. A bajorok 1931–32, 1968–69, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1979–80, 1980–81, 1984–85, 1985–86, 1986–87, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2009–10, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18 és 2018–19 után lettek ismét bajnokok, ez a 30. aranyérmük, 29-et a Bundesliga-érában szereztek meg. Thomas Müller és David Alaba kilencedik bajnoki címét szerezte meg, mindketten beérték a rekorder Franck Ribéryt.

Kedden eldőlt egy „osztályváltás” is: az Union Berlintől elszenvedett vereségével kiesett a Bundesligából a Paderborn, és a HSV döntetlenjének köszönhetően feljutott a Bundesliga második vonalából az Arminia Bielefeld. A Sallai Rolandot 60 percig játszató Freiburg 2–1-re legyőzte a Herthát (a berlinieknél Dárdai Márton a kispadon ült).