Aubameyang gólkirályként lőtte BL-be a Dortmundot

2017.05.20. 17:40
Aubameyang (szemből, térden) a Bundesliga gólkirálya (Fotó: AFP)
Óriási izgalmakat hozott a német labdarúgó Bundesliga utolsó fordulója. A Borussia Dortmund hétgólos meccsen vívta ki a Bajnokok Ligája-csoportkört, Szalai Ádám és a Hoffenheim selejtezőre kényszerül a BL-ben. Dárdai Pál Herthája nagyon kikapott otthon, de még így is meglehet nekik az Európa-liga csoportköre.

A német labdarúgó Bundesliga utolsó fordulójának legnagyobb kérdése az volt, hogy a Hoffenheim vagy a Borussia Dortmund végez-e a Bajnokok Ligája-csoportkört érő harmadik helyen. A negyedik hely BL-selejtezőt ért. A játéknap előtt a BVB állt a harmadik pozícióban jobb gólkülönbsége miatt. Ez a mutató neki +31 (68–37), a Hoffenheimnek +27 (64–37) volt.

Meglepetésre a Bremen megszerezte idegenben a vezetést a Dortmund ellen a 7. percben, de Marco Reus még az első félidőben egyenlített. Sőt a szünet előtt Aubameyang fordított is, viszont a Werder rögtön a második játékrész elején egalizált. Ráadásul 3–2-nél már ismét a vendégeknél volt az előny, de a Borussia megint megfordította az állást.

Pierre-Emerick Aubameyang a 89. percben büntetőből is betalált, és ezzel a Dortmund 4–3-ra mégiscsak megnyerte a találkozót. A gaboni csatár 31 találattal zárt, és ezzel megszerezte a gólkirályi címet.

Hertha BSC–Leverkusen

A Dárdai Pál irányította Hertha a hetek óta formán kívül futballozó Leverkusent fogadta. Győzelme esetén a HBSC biztosan az Európa-liga csoportkörében szerepelhetett volna, ám hamar kiderült, szó nem lesz itt most hazai diadalról.

Az egykori MU-csatár Javier Hernández volt az, aki az ötödik percben megnyitotta a gólok sorát, amikor saját emelése után a kapufáról kipattanót bepofozta a kapuba, 0–1!

A gyorsan bekapott gól megzavarta az 58 ezer néző által támogatott hazaiakat, akik hagyták érvényesülni a Leverkusen akaratát. Ennek eredménye volt, hogy fél óra játék után Kai Havertz a meccs egyik legszebb akciójának végén megduplázta csapata góljainak számát.

A szünet előtti utolsó támadásával aztán Havertz a saját góljait is megduplázta, így a vendégek kényelmes, 3–0-s előnnyel mehettek pihenni.

A második félidőre Dárdai kettős cserével próbálta meg felfrissíteni együttesét, kevés sikerrel, mert ugyan tizenöt percen keresztül úgy tűnt, magára talál Salamon Kalou vagy Vedad Ibisevic, de egyikük sem tudta a lehetőségeit kihasználni.

Ráadásul a pontok sorsa a 64. percben végleg eldőlt, amikor Vladimír Darida szabálytalankodott a büntetőterületen belül Charles Aránguizzal szemben, amiért büntetőt kapott a Bayer, s ezt Steffan Kiessling gólra is váltotta.

Sokakban ekkor már felrémlett, hogy itt bizony akár még a Dárdai-éra legsúlyosabb vereségébe is belefuthat a Hertha, ám az együttes Mitchell Weiser révén egy kabaréba illő góllal szépített, 1–4! Az utolsó negyedórában sem álltak le a gólszerzéssel a felek, és előbb Aránguiz rúgta be a Deniz Aytekin játékvezető által megítélt büntetőt (1–5), majd a csereként beálló Szami Allagui is megtette ugyanezt a másik oldalon (2–5).

A 6–2-es vendéggyőzelmet jelentő végeredményt a szintén csereként pályára lépő Joel Pohjanpalo állította be a 90. percben egy szép csukafejessel.

Dárdai Pál edzői pályafutása során 100. alkalommal ült felnőttcsapat kispadján (korábban 7-szer a magyar válogatott, 92 alkalommal a Hertha padjáról dirigált), ám a jubileuma keserédesre sikerült, miután általa irányított felnőttgárda először kapott hat gólt.

Bár a saját fellépésén nem hibázó, s így előzni tudó Köln végzett a biztosan Európa-ligát érő 5. helyen, a berliniek is csoportkörösök lehetnek, amennyiben a Dortmund megnyeri a Német Kupa döntőjét az Eintracht Frankfurt ellen. Ebben az esetben a győzelemért járó csoportkörös El-jog a hatodik helyezettre száll, vagyis a Herthára. Ha viszont a frankfurtiak nyernek majd, akkor Dárdai Pál legénysége a selejtező harmadik körében kapcsolódik be a küzdelmekbe.

Bayern München–Freiburg

Xabi Alonso és Philipp Lahm a Freiburg elleni meccsen búcsúzott a Bayern Münchentől, ennek megfelelően köszöntek el tőlük a találkozó előtt:

Arjen Robben a „szokásosnak” megfelelően a 4. percben jobb oldalról befelé cselezett, majd ballal a kapu jobb oldalába tekert. Ezzel a Bayern 53 meccsesre növelte a sorozatát, amely a hazai találkozókon való gólszerzést illeti. Ilyen legutóbb 1979 és 1982 között fordul elő. Bár a Freiburg szépített, a bajorok ellenállhatatlan hajrával 4–1-re mégis simán nyerték meg a csatát.

A többi mérkőzésről

Az egész szezonban remeklő, és a második helyével BL-résztvevő RB Leipzig idegenben 2–2-t játszott a Frakfurttal. Gulácsi Péter végigvédte a találkozót.

Szalai Ádám kezdőként lépett pályára a Hoffenheimben, és végig a pályán is maradt, de csapata nem tudott nyerni hazai pályán az Augsburg ellen. Így a Hoffenheim a negyedik lett, és a BL-selejtezőben indulhat.

Mivel a Hamburg győzött 2–1-re, helyet cserélt a vesztessel, és a Wolfsburg végzett az osztályozót jelentő 16. helyen.

NÉMET BUNDESLIGA
34. FORDULÓ

Bayern München–Freiburg 4–1 (Robben 4., Ar. Vidal 73., Ribéry 91., Kimmich 94., ill. Petersen 76.)
Borussia Dortmund–Werder Bremen 4–3 (Reus 32., 75. – a második 11-esből, Aubameyang 42., 89. – a második 11-esből, ill. Junuzovic 7., Bartels 46., Kruse 68.)
Eintracht Frankfurt–RB Leipzig 2–2 (Vallejo 83., Blum 90., ill. Sabitzer 25., Y. Poulsen 56.)
Hamburg–Wolfsburg 2–1 (Kosztics 32., Waldschmidt 88., ill. Knoche 23.)
Hertha BSC–Leverkusen 2–6 (Weiser 71., Allagui 86. – 11-esből, ill. J. Hernández 5., Havertz 31., 45+1., Kiessling 64. – 11-esből, Aránguiz 81. – 11-esből, Pohjanpalo 90.)
Hoffenheim–Augsburg 0–0
Ingolstadt–Schalke 1–1 (Gross 41., ill. Avdijaj 2.)
Köln–Mainz 2–0 (Hector 43., Oszako 87.)
Borussia Mönchengladbach–Darmstadt 2–2 (T. Hazard 50., Raffael 65., ill. Schipplock 62., Heller 90.)