Hollandia három csattanós pofont adott a németeknek

2018.10.13. 20:41
A német válogatott Amszterdamban is elhasalt (Fotó: AFP)
Hollandia labdarúgó-válogatottja Amszterdamban Virgil van Dijk, Memphis Depay és Georginio Wijnaldum góljával 3–0-ra legyőzte Németországot a Nemzetek Ligájában. A hollandok 2002 óta először tudták megverni legnagyobb riválisukat.

Bár Jürgen Klopp, a Liverpool FC menedzsere a labdarúgás legértelmetlenebb sorozatának nevezte a Nemzetek Ligáját, az amszterdami Johan Cruyff ArenA-t megtöltő holland szurkolók biztosan nem értettek volna egyet ezzel, lévén pont az új UEFA-küzdelemsorozat biztosított válogatottjuknak esélyt, hogy megtörjék a legnagyobb riválissal szemben 2002 óta tartó nyeretlenségi sorozatukat.

Lehet, hogy a házigazdák pörögtek jobban, de a németek léptek fel kezdeményezőbben: az első 20 percben a 168. válogatott mérkőzésén irányító – most hagyta el Sepp Herbergert – Joachim Löw csapata erőltette rá akaratát a házigazdára, ám Timo Werner elrontott egy ziccert, míg Thomas Müller kísérletét Jasper Cillessen bravúrral hárította.

Az eleinte kicsit megilletődött – és hátul több hibát elkövető – holland válogatott aztán szépen lábra kapott, egyre többet támadott, és a 30. percben meg is szerezte a vezetést: jobb oldali szöglet után Ryan Babel túlugrotta Jonas Hectort, fejese után a lécről a gólvonal elé pattant a labda, Virgil van Dijk reagált a leggyorsabban és közvetlen közelről a kapuba stukkolt (1–0). Ezt követően egyértelműen a hollandok kerültek fölénybe, ám nem tudták növelni előnyüket – így is Ronald Koeman lehetett elégedettebb az első félidőben látottakkal.

A második félidő elején egy Mats Hummels-fejessel közel jártak a németek az egyenlítéshez (Babel mentett), de játékban nem sokat javult a vendégcsapat, nem csoda, hogy Löw kettős cserére határozta el magát, Thomas Müller és Emre Can helyére Leroy Sané és Julian Draxler érkezett. Sané kisvártatva ki is hagyta a mérkőzés legnagyobb német helyzetét, pedig Joshua Kimmich mértani pontosságú passzal mindent megtett a gól érdekében…

A 68. percben Koeman is kettőt váltott, Löw pedig kihasználta harmadik cserelehetőségét is. Sok minden nem változott – a németek leginkább átlövésekkel próbálkoztak, a hollandok megpróbáltak megugrani kontrákból (Memphis Depay egy ízben kis híján sikerrel is járt, de Manuel Neuer hárítani tudott).

Az ismét csúcsformában játszó Depay nem egyszer csinált bolondot Hummelsékből (Fotó: AFP)

A hajrát egy német lehetőség vezette be – Timo Werner lövését blokkolták, majd Matthias Ginter esett nagyot egy rossz ütemű, tizenhatoson belüli belépő miatt, ám Cüneyt Cakir játékvezető nem ítélt tizenegyest. A hollandok előtt egyre több terület nyílt, és az oranje le is csapott: a 87. percben Quincy Promes száguldott el a jobb szélen, a kapu előtt keresztbe passzolt, s a mezőny egyik legjobbja, Memphis Depay befejezte az akciót (2–0).

Depay a gól után lőtt még egy óriási felső lécet is, de a németek így sem úszták meg a harmadikat: a slusszpoén a 93. percben egy remek egyéni akció után Georginio Wijnaldumé volt (3–0). Hollandia 16 év után győzelmet ünnepelhetett Németország ellen – a németek pedig továbbra sem tudnak kikászálódni a gödörből… A párharc történetében Hollandia először tudta legyőzni három góllal legnagyobb riválisát!