Tripla! C. Ronaldo nem hagyta, hogy a VAR legyen a főszereplő

2019.06.05. 20:35
Cristiano Ronaldo egy év után volt újra eredményes a válogatott mezében – mindjárt háromszor köszönt be (Fotó: AFP)
Portugália Cristiano Ronaldo három találatának köszönhetően 3–1-re legyőzte Portóban Svájcot a labdarúgó Nemzetek Ligája első elődöntőjében. A svájciak – akik a VAR-egység segítségével igen érdekes tizenegyest kaptak – hiába játszottak jól, már csak a harmadik helyért járó „vigaszdíjat” szerezhetik meg. A portugál válogatott Hollandiával vagy Angliával csap össze a vasárnapi döntőben.

NEMZETEK LIGÁJA
ELŐDÖNTŐ

PORTUGÁLIA–SVÁJC 3–1 (1–0)

Porto, Dragao. Vezette: Brych (német)
Portugália: Rui Patrício – Semedo, Pepe (Fonte, 63.), Rúben Dias, Guerreiro – Bruno Fernandes (Joao Moutinho, 91.), William Carvalho, Rúben Neves, Bernardo Silva – Joao Félix (Goncalo Guedes, 70.), Cristiano Ronaldo. Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Svájc: Sommer – Mbabu, Schär, Akanji, R. Rodríguez – Zakaria (E. Fernandes, 71.), G. Xhaka, Freuler (Drmic, 89.), Zuber (Steffen, 83.) – Shaqiri – Seferovic. Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic
Gólszerző: Cristiano Ronaldo (25., 88., 90.), ill. R. Rodríguez (57. – 11-esből)

Az első félidő után konstatálhattuk (újfent): csalóka játék a futball, ugyanis az eredményjelző 1–0-s portugál vezetést mutatott, ám a játékban sokkal inkább az történt, amit a svájciak akartak. Más kérdés, hogy a befejezésekkel – nem először és aligha utoljára – most is hadilábon álltak.

A mérkőzés a svájci kapus, Yann Sommer meghökkentő magánszámaival és bizonytalankodásával kezdődött, majd vendéghelyzetekkel folytatódott. A svájciak az egész félidőben igen jó akciókat vezettek, a széleken (különösen a jobbon) megbontották a portugálok védekezését, majd jöttek a beadások Haris Seferovic felé – az már más kérdés, hogy a center egyszer sem járt szerencsével. Lőtt kapu mellé, fejelt a kapusba, tüzelt a lécre – semmi sem ment be, és a portugálok kevesebb lehetőségből is vezetést tudtak szerezni.

Igaz, ehhez kellett Felix Brych játékvezető is, aki a fehér mezesek tiltakozása ellenére befújt egy szabadrúgást a balösszekötő pozíciójából a 25. percben. Cristiano Ronaldo állt oda, William Carvalho jól blokkolt a sorfal szélén, a portugál világklasszis remek lövése a kapu bal oldalába csapódott (1–0). Ez volt Ronaldo első gólja a nemzeti csapatban azóta, hogy a Marokkó elleni vb-csoportmérkőzésen (2018. június 20.) betalált, amivel akkor megdöntötte Puskás Ferenc európai válogatott gólcsúcsát. Ezzel már 86 találatnál járt nemzeti mezben. A portugálok az egygólos vezetést sem feltétlenül érdemelték meg, ám kis híján kétgólos fórral mentek pihenni, csak a most bemutatkozó csodagyerek, Joao Félix elrontott egy ziccert a lefújás előtt.

A fordulás után színre lépett a VAR-egység, s főszerepet vállalt. Egy felívelés után Nélson Semedo és Steven Zuber harcolt a labdáért, utóbbi elesett a portugál védő szorításában. Brych nem ítélt semmit (de a VAR nézte az esetet), jött a portugál kontra, amely végén Bernardo Silva tizenegyest harcolt ki! Ám a visszanézés után a VAR-csapat bizonyítottnak látta Semedo szabálytalanságát, így portugál büntető helyett svájci következett – egészen ritka eset! Ricardo Rodríguez a bal alsó sarokba lőtte a tizenegyest, bár Rui Patrício beleért a labdába (1–1). Most meg a portugálok reklamáltak...

A hazaiak kedvét tovább rontotta, hogy Pepe megsérült, és le kellett cserélni, José Fonte váltotta. Az idő telt-múlt, mindkét csapatnak voltak kisebb lehetőségei, de öt perccel a vége előtt már elkerülhetetlennek látszott a hosszabbítás. Cristiano Ronaldo nem így gondolta: a 88. percben Bernardo Silva visszagurítását a hálóba vágta (2–1), majd a 90.-ben balösszekötőből gyönyörűen csavart a hosszú sarokba. 3–1

A VAR mindent megtett, hogy főszereplő legyen, de Cristiano Ronaldo nem hagyta, hogy ellopják előle a show-t – három remek góljával a vasárnapi döntőbe juttatta Portugáliát (ez volt a hetedik válogatott mérkőzése, amelyen három vagy több gólt szerzett)! A portugálok ellenfele Anglia vagy Hollandia lesz a portói fináléban.

A NEMZETEK LIGÁJA PORTUGÁLIAI NÉGYES DÖNTŐJÉNEK MENETRENDJE (2019. június 5–9.)