Fortuna is segített: megpattanó lövéssel Algéria Afrika bajnoka!

MAROSI GERGELYMAROSI GERGELY
2019.07.19. 20:53
Algéria már a második percben megszerezte a vezetést (Fotó: AFP)
Algéria labdarúgó-válogatottja nyerte meg a 2019-es Afrikai Nemzetek Kupáját, miután a kairói fináléban Bagdad Bunedzsah szerencsés, megpattanó lövésével 1–0-ra legyőzte Szenegált. Az algériai csapat 1990 után másodszor diadalmaskodott az afrikai kontinensviadalon.

AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA
DÖNTŐ
SZENEGÁL–ALGÉRIA 0–1 (0–1)

Kairó, Kairói Nemzetközi Stadion. Vezette: Alioum (kameruni)
Szenegál: Gomis – Gassama, Sabaly, S. Sané, Kouyaté – I. Gueye, P. N'Diaye (Diatta, 59.) – Saivet (Diagne, 75.), I. Sarr, Mané – Niang (K. Baldé, 85.). Szövetségi kapitány: Aliou Cissé
Algéria: M'Bolhi – Zeffan, Benszebaini, Benlamri, Mandi – Mahrez, Feguli (Tahrat, 85.), Bennaszer, Gediura – Belaili (Brahimi, 84.), Bunedzsah (Szlimani, 89.). Szövetségi kapitány: Dzsamel Belmadi
Gólszerző: Bunedzsah (2.)

Az 1990 óta első Afrika-kupa-győzelmére hajtó Algéria villámrajtot vett, s ezzel az első félidőt (sőt, tulajdonképpen az egész döntőt) romba is döntötte – bár persze ez éppúgy Szenegál felelőssége is. Egy kontra végén Bagdad Bunedzsah, a katari al-Szadd gólzsákja megindult a bal szélről befelé, 18 méterről, jobbal lőtt, kísérlete felpattant Salif Sanén, és a dermedten álló (de miért csak álló?!) Alfred Gomis tekintetétől kísérve a kapuba hullott a labda (0–1). Rendkívül szerencsés gól!

Ezzel a futballt le is tudtuk az első negyvenöt (plusz két) percre... Az algériaiak érthető módon visszaálltak, és várták, hogy Szenegál kezdjen valamit a labdával, de a zöld mezes rivális teljesen veszélytelen volt – amikor meg megindult volna labdaszerzések után lendületből, azonnal jött egy észak-afrikai játékos, s csírájában elfojtotta a kontrát.

A pragmatikus algériai hozzáállás láthatóan feszültséget szült, a szikra végül az első félidő lefújása után pattant ki, a két csapat kis híján tömegverekedést rendezett levonulás közben. A gól után igazán szép jelenetet egyszer jegyezhettünk fel: M'Baye Niang csodálatos lövése a 38. percben centikkel kerülte el az algériai kaput.

Ennél csak jobb jöhetett...

A fordulás után varázsütésre nem változott meg a játék, ám picit megélénkült. Sadio Mané élesen kapu elé lőtt labdáját mentették az algériai védők (a csatár cipője közben lerepült), majd a 61. percben pár pillanatig egy kezezés miatt megítélt tizenegyesnek örülhettek a szenegáliak, ám a VAR-egységgel folytatott konzultáció után Sidi Alioum kameruni játékvezető visszavonta a döntést, a játék labdaejtéssel folytatódott. Meg szenegáli ziccerrel: a 65. percben M'Baye Niang ugrott ki egy Gassama-indítással, eltolta a labdát a rosszul kifutó Raisz M'Bolhi kapus mellett, ám nem tudta eltalálni a kaput. M'Bolhi hamarosan javított, Youssouf Sabaly bombáját tolta ki a léc alól.

Ennél jobban nem tudott Szenegál csavarni a srófon, Algéria a hajrát különösebb vészhelyzet nélkül védekezte ki – megpattanó, nagyon szerencsés lövés döntött a 2019-es Afrikai Nemzetek Kupája sorsáról. Algéria, a torna legszervezettebb válogatottja 1990 után másodszor nyerte meg a kontinensviadalt – úgy, hogy az elején nem emlegették a legnagyobb esélyesek között.

AZ EDDIGI TORNÁK, A GYŐZTESEK ÉS A DÖNTŐK
ÉV, HELYSZÍNGYŐZTESDÖNTŐ
1957 (Szudán)EgyiptomEgyiptom–Etiópia 4:0
1959 (Egyiptom)Egyiptomhármas körmérkőzés döntött
1962 (Etiópia)EtiópiaEtiópia–Egyiptom 4:2, h. u.
1963 (Ghána)GhánaGhána–Szudán 3:0
1965 (Tunézia)GhánaGhána–Tunézia 3:2, h. u.
1968 (Etiópia)Kinshasa-KongóKinshasa-Kongó–Ghána 1:0
1970 (Szudán)SzudánSzudán–Ghána 1:0
1972 (Kamerun)KongóKongó–Mali 3–2
1974 (Egyiptom)ZaireZaire–Zambia 2–2, 2–0 (újrajátszás)
1990 (Algéria)AlgériaAlgéria–Nigéria 1–0
1992 (Szenegál)ElefántcsontpartElefántcsontpart–Ghána 0–0, tizenegyesekkel 11–10
2010 (Angola)EgyiptomEgyiptom–Ghána 1–0
2012 (Gabon, Egyenlítői-Guinea)ZambiaZambia–Elefántcsontpart 0–0, tizenegyesekkel 8–7
2013 (Dél-Afrika)NigériaNigéria–Burkina Faso 1–0
2015 (Egyenlítői-Guinea)ElefántcsontpartElefántcsontpart–Ghána 0–0, tizenegyesekkel 9–8

2. FÉLIDŐ

95. perc. ÉS EZ A VÉGE! ALGÉRIA BAGDAD BUNEDZSAH MEGPATTANÓ LÖVÉSÉVEL 1–0-RA LEGYŐZI SZENEGÁLT, ÉS MEGNYERI AZ AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJÁT!

95. perc. Mané legurítja, Sané rábombázza, LEPATTAN!

94. perc. Gediura SÁRGA LAPOT kap szándékos kezezésért, még egy szabadrúgás Szenegálnak.

93. perc. Még egy szenegáli szabadrúgás. Gueye íveli be, csúsztatás, M'Bolhi kilép, s levadássza a labdát.

92. perc. SÁRGA LAP. Mandi kapja, de nagyon nem hatja meg…

90. perc. A RÁADÁS 4 PERC.

89. perc. CSERE. Lejön a gólszerző Bunedzsah, leborul a földre. Beáll Szlimani. Mondhatjuk, hogy ez a luxus időhúzó csere kategóriájába tartozik.

85. perc. A SZENEGÁLIAK UTOLSÓ DOBÁSA. Lejön a gólképtelen center Niang, érkezik Keita Baldé. A MÁSIK OLDALON IS VÁLTÁS. Feguli helyére Tahrat jön.

84. perc. ALGÉRIA IS CSERÉL. Belaili helyére beáll Brahimi.

83. perc. …És Sarr kapásból nagyon csúnyán fölé lő!

82. perc. Újabb szenegáli szöglet, mondjuk nem mintha az eddigiek veszélyesek lettek volna. Most inkább passzolgatnak beívelés helyett, majd a labda Sarr elé kerül…

80. perc. MÉG EGY SÁRGA LAP. Gassama állít meg csúnya becsúszással egy algériai kontrát.

79. perc. SÁRGA LAP. Kapja az Everton középpályása, Idrissa Gueye.

77. perc. A villámléptű Mané egy csetlés után a bal szélről beadna, de ütemet veszít, s csak egy szögletet tud kiharcolni. A korner után szabálytalanság, jöhet Algéria. Dzsamel Benlamrit „megszerelték” közben fejsérülése után.

75. perc. CSERÉL A SZENEGÁLI CSAPAT. Saivet jön le, jön az exújpesti Mbaye Diagne.

75. perc. VÉR ÉS ÁPOLÁS. Mané és Benlamri fejpárbaja után az algériai védő vérbe borult fejjel marad lent.

74. perc. ALGÉRIAI HELYZET! Egy újabb megpattanó lövés, de ez most centikkel elkerüli a kaput. Majd a bal oldalról veszélyesen betekert szögletet Gomis üti ki.

69. perc. SZÉP VÉDÉS! M'Bolhi tolja ki a léc alól Sabaly életerős löketét. Azért nem lenne most már igazságtalan egy szenegáli egyenlítő gól.

67. perc. A lelátón közben a francia válogatott és a Bayern München legendája, Franck Ribéry integet lelkesen.

65. perc. SZENEGÁLI ZICCER! Gassama ugratja ki Niangot, M'Bolhi nagyon rosszul és feleslegesen jön ki kapujából! Niang eltolja az algériai kapus mellett kifelé a labdát, majd nem találja el a kaput. Ennél nagyobb helyzet aligha kell!

Alioum játékvezető tájékozódik, majd visszavonja a megítélt tizenegyest (Fotó: AFP)

62. perc. NINCS TIZENEGYES AZ ÚJRANÉZÉS UTÁN, labdaejtéssel folytatódik a játék! Kouyaté magyarázatot kér a bírótól. Szegény szenegálit a VAR is húzza.

61. perc. TIZENEGYEST KAP SZENEGÁL, KEZEZÉSÉRT! Egy jobb oldali beadás Gediura kezéről pattan le. A játékvezető szerint nem leszorított kéz, büntető. Ha nem ítél másként a VAR.

60. perc. M'Bolhi meg ölre kap egy szabadrúgást. Kicsit élénkül a játék.

59. perc. CSERÉL SZENEGÁL. Lejön N'Diaye, pályán Diatta.

58. perc. Majdnem eljut Szenegál egy helyzetig, ám csak egy blokkolt, kapu elé lőtt labda lesz ebből, no meg extraként lerepül Sadio Mané cipője. Mané gyönyörűen fordult le a bal szélen, majd élesen kapu elé rúgta a labdát, nem találta meg a centert.

57. perc. Saivet kanyarít a bal szélről a kapu elé egy szabadrúgást, a labda elmegy mindenki előtt és a kapu mellett is.

55. perc. Sabaly próbálja beadni a labdát balról, ketten megállítják, Mahrez fordulna a kontrával, de ő sem jut sokáig.

53. perc. Mondhatni, „rendezetlen” védelemre vezetheti akcióját a szenegáli válogatott, ez azt jelenti, hogy csak hat algériai van hátul. Az észak-afrikaiak semmit sem kockáztatnak, a szenegáliak tehetetlenek. A díszpáholy meg unatkozik.

50. perc.Mondom ezt úgy, hogy 1992 óta néztem minden ANK-t, tehát a toleranciaszintem elég magas, és nincsenek irreális elvárásaim.

49. perc. Négy perc alatt egy következtetést levonhatunk: nem lett varázsütésre jobb a játék.

46. perc. Csere nincs, FOLYTATJUK!

A levonulásnál a két csapat rendezett egy masszív tömegjelenetet, kissé rejtői módon. Totális tömegverekedés nem tört ki, de ha így megy tovább, az is lesz.

1. FÉLIDŐ

45+2. perc. FÉLIDŐ! Bunedzsah nagyon szerencsés, 2. percben esett góljával vezet Algéria, azóta az észak-afrikaiak vezetésük birtokában a futball minden csíráját azonnal eltiporják. Szenegál Niang nagyszerű lövésével került a legközelebb az egyenlítéshez, de ennél sokkal többet kellene nyújtania. Sajnos olyan volt az első félidő, mint az egész torna: gyenge. Reméljük, ennél jobb jön!

Henri Saivet végez el szabadrúgást, fején „állandó kísérője”, a lézer a lelátóról (Fotó: AFP)

45+1. perc. Kisszöglet, majd két lövési kísérlet, mindkettő blokkba, újabb szöglet. A ráadás egyébként 2 perc.

45. perc. Egy ígéretes szenegáli helyzet, egy elzuhanó játékos, egy kis várakozás, végül szöglet lesz, nem tizenegyes.

43. perc. Balról jöhet egy szenegáli szabadrúgás, Saivet jobbal a kapu felé csavar, az algériai védők menteni tudnak. Veszélyesebbnek nézett ki, mint amilyen valójában volt.

38. perc. GYÖNYÖRŰ MEGMOZDULÁS!!! Niang átveszi a labdát az algériai kapunak háttal, hagyja, hogy pattanjon egyet, majd 20 méterről, iszonyatos erővel kapura tüzel, de a labda M'Bolhi legnagyobb megkönnyebbülésére elkerüli a kapuját! A mérkőzés eddigi messze legszebb jelenete.

36. perc. Szenegáli szöglet jön majd, de előtte Manét kell megfegyelmezni, mert belekönyökölt Feguliba. Rend, csend, fegyelem; veszély nincs. Nem jó meccs sajnos (ez sem).

33. perc. SÁRGA LAP! Benszebaini egyértelműen nem a labdára irányuló belépővel állít meg egy kontrát, megkapja a mérkőzés első sárga lapját. Jogosan, de az algériai csapat már kaphatott volna.

30. perc. Egy kis ápolással csökken a nem magas tempó. Kouyatét ápolják, a szenegáliak lassan elfogynak…

27. perc. KAPURA! Saivet most nem beíveli a labdát balról, hanem nagyon távolról rászúrja a rövidre, M'Bolhi ügyel és hárítani tud, ki sem pattan róla a lövés.

26. perc. Ez egy egyszerű játék: ha Mané felgyorsít, egy algériai 10 méteren belül elüti, mert tudja, hogy Mané sebessége a világ legjobb csapatainak is megártott már… Nem könnyű a liverpooli támadó élete.

21. perc. Megint egy beívelhető szenegáli szabadrúgás jobbról. Az úri közönség lézerezik. Saivet kanyarít, az algériaiak tisztáznak, Sané reklamál, a játékvezető nem kér Sané reklamálásából, viszont vár a VAR-ra. Tiszta eset, nem lép közbe a videoasszisztens-egység.

19. perc. Alioum egy elég csúnya odarúgás után tesz rendet. Megint. A 20. percbe fordulunk, Algéria egy szerencsés góllal vezet, azóta várja, hogy Szenegál jöjjön, ám Szenegál nem jön, legalábbis nem meggyőzően.

15. perc.Van ám ANK-adatbankunk is, benne háttérrel és az összes döntővel, ha a mérkőzés lélegzetelállító ritmusa pihenni hagyja önöket. Mondjuk nincs lélegzetelállító ritmus. Ma sem. Lapozzunk.

13. perc. Szenegáli szabadrúgás jobbról. Bent lökdösődés deluxe, Alioum békéltet. A beívelést ugyan még sikerül Kouyaténak megcsúsztatni, ám a labda ártalmatlanul elmegy.

9. perc. Egyébként ez volt az első gól, melyet Szenegál a kieséses szakaszban kapott, hisz Ugandát, Benint, majd hosszabbítás után Tunéziát is 1–0-ra győzte le.

8. perc. Algéria eddig csak két gólt kapott a tornán, tehát annyira nem áll jól Szenegál… És az sem előnyös, hogy legnagyobb erényüket – szélsőik sebességét – az eredmény alakulása miatt nem feltétlenül tudják kamatoztatni.

5. perc. Eddig a szenegáli védelem elég labilis, a kezdés (meg Koulibaly hiánya – a védelem vezére eltiltás miatt hiányzik) kissé megviselte a zöld mezeseket. Mané megindulna a bal szélen, felrúgják, papírforma.

A boldogságtól ordítani… A hálóban Algéria vezető, s mint később kiderült, győztes gólja (Fotó: AFP)

2. perc. GÓÓÓÓÓÓÓL! Egy perc húsz után VEZET ALGÉRIA!!! Bunedzsah húz befelé a bal szélről, majd jobbal lő, lövése felpattan magas ívben Salif Sanén, és a dermedten álló Gomis tekintetétől kísérve behullik a hálóba! Nagyon szerencsés gól, és ugyan mit csinált a szenegáli kapus?!

1. perc. A zöld mezes Szenegál kezdte a döntőt, Algéria fehérben.

Közel sincs telt ház a gigantikus kairói stadionban, de egész szép számban vonult ki a közönség. A himnuszok után fogadalomtétel, mindjárt kezdünk!

A két döntős egy csoportból érkezett, a C-csoport 2. fordulójában Algéria Juszef Belaili találatával győzte le 1–0-re Szenegált szintén Kairóban.

• A bronzmérkőzést már tegnapelőtt lejátszották, a gólkirályi cím várományosa, Odion Ighalo találata nigériai harmadik helyet eredményezett, Tunézia a negyedik. Ighalo 5 találattal vezeti a góllövőlistát, a döntős csapatokból Sadio Mané, Rijad Mahrez és Adam Unasz 3-3-3 gólos.

• A helyszín Kairó, a játékvezető a kameruni Sidi Alioum.

Algéria harmadszor vívhat ANK-döntőt, 1990-ben győzött, 1980-ban alulmaradt. Szenegál eddig egyszer jutott be a fináléba, 2002-ben elveszítette azt, tehát a kérdés: Algéria másodszor vagy Szenegál először?

Látványos ceremónia előzte meg a döntőt (Fotó: AFP)

JÓ ESTÉT KÍVÁNUNK! Kairóban eldől a 2019-es Afrika-kupa sorsa, s az idei kontinenstornát látva kétségtelen, hogy Szenegál és Algéria is megérdemelten jutott el ide. A kispadon két jóbarát, Aliou Cissé (Szenegál) és Dzsamel Belmadi; a pályán a (papíron) félelmetes támadóalakzatú szenegáli és a torna legjobb játékával kirukkoló algériai csapat. Tartsanak velünk!