Kapás pontszerzőként végzett 800 gyorson

2012.08.03. 21:26
Kapás Boglárka nagy egyéni csúcsot úszott 800 gyorson (Fotó: Action Images)
Az amerikai Katie Ledecky a spanyol Mireia Belmontét és a brit Rebecca Adlingtont megelőzve remek időeredménnyel, 8:14.63-mal győzött női 800 méteres gyorsúszásban a londoni olimpián. Kapás Boglárka 8:23.89-as országos csúccsal hatodikként ért célba. Női 200 háton az amerikai Missy Franklin világcsúccsal nyert, 100 pillangón újra Michael Phelps volt a leggyorsabb, míg férfi 50 gyorson meglepetésre a francia Florent Manaudou nyakába akasztották a legfényesebb érmet.

NŐI 800 M GYORS

A 15 éves amerikai Katie Ledecky kezdett a legjobban a futamban, és az elején úgy tűnt, hogy csak a dán Lotte Friis és a hazaiak kedvence, Rebecca Adlington tud vele tartani, végül azonban előbbi fél távnál leszakadt.

Az amerikai két testhossznyi előnyre tett szert, miközben Adlington annak is örülhetett, hogy nem nőtt a távolság. Hatszáznál a spanyol Mireia Belmonte felzárkózott a britre, 700-nál pedig már meg is előzte. Ledeckyt lehetetlenség volt megfogni, alig maradt el a világcsúcstól.

Kapás Boglárka gyakorlatilag végig a hatodik helyen haladt, ám a hajrára is maradt ereje, és csak hajszállal maradt el Lotte Friistől, de így is remek országos csúccsal csapott a célba.

„Óriási volt már maga a bejövetel is az olimpiai döntő előtt, nagyon örülök, hogy sikerült javítanom az egyéni rekordomon és az országos csúcson – nyilatkozta tudósítónknak ifjúsági olimpiai bajnokunk. – Bár én ennél is jobb időt szerettem volna úszni. A helyezést tekintve nem voltak különösebb elvárásaim, ez van. Tavaly vébéötödik voltam, de most erősebb volt a mezőny.”

„Számítottam rá, hogy a középső pályákon bekezdenek, kicsit velük tartottam, de aztán mentem a saját tempómat, és igyekeztem nem nagyon leszakadni az élbolytól. A taktikám változatlan volt, négyszázig nem úsztam ki magam, a táv második felére viszont ráálltam. Most úgy érzem, mintha még maradt is volna benne, nem úsztam ki magam. Talán lehetett volna még gyorsítani vagy előbb indítani.”

„Mivel a középső pályák üresek voltak, láttam, hogy a túloldalon sikerült ráúszni valakire. Aztán a végéhez közeledve láttam, hogy bent is van valaki. Először azt hittem, megállt. Próbáltam hajrázni, közeledtem is hozzájuk, de már nem sikerült előznöm és előrébb lépnem.”

NŐI 200 M HÁT

Az amerikai Missy Franklin hatalmas világcsúccsal, 2:04.06 perces időeredménnyel nyerte meg a női 200 méteres hátúszást. A 17 éves lány az orosz Anasztaszija Zujevát és honfitársát, Elizabeth Beiselt utasította maga mögé meggyőző fölénnyel.

FÉRFI 100 M PILLANGÓ

Akárcsak Athénban és Pekingben, Londonban is Michael Phelps nyerte meg a 100 méteres pillangószámot a férfiaknál: az amerikai fél távnál csak a hetedik helyen fordult, mégis fél testhosszal előzte meg ellenfeleit. A második helyre azonos idővel az orosz Jevgenyij Korotyiskin, illetve a 200 pillangó győztese, a dél-afrikai Chad le Clos érkezett be.

Phelpsnek a 200 vegyes és a 4x200 gyorsváltó aranya után ez volt a harmadik elsősége Londonban és az ötödik érme. Érdekesség, hogy Phelps mindegyik aranya „triplázás”, azaz sorozatban másodszor védte meg a címét a számban, korábban férfiaknál ilyenre még nem volt példa.