Drámai hajrá után vendéggyőzelem született a somogyi rangadón

2020.09.27. 16:50
Drámai hajrá után vendéggyőzelem született a somogyi rangadón (Fotó: Németh András)
Megszerezte szezonbeli második győzelmét a Kaposvári Rákóczi FC, amely a labdarúgó NB II 10. fordulójában hátrányból fordítva 2–1-es győzelmet aratott a BFC Siófok vendégeként.

LABDARÚGÓ NB II
10. FORDULÓ

BFC Siófok–Kaposvári Rákóczi FC 1–2 (1–0)
Siófok, Városi Stadion, 500 néző. Vezette: Csonka Bence (Kis Zoltán, Horváth Zoltán)
SIÓFOK: Hutvágner – Lapos, Izing, Deutsch B. – Tömösvári (Ferenczi I., 89.), Cipf (Horváth M., 83.), Polényi, Nikházi (Kecskés T., 73.), Balogh B. – Gaál B., Elek B. Szakmai igazgató: Mihalecz István
KAPOSVÁR: Pogacsics – Vachtler (Ur, a szünetben), Nagy T., Varjas Z., Hadaró – Gál M. – Szabó B., Szakály A. (Erdei, 68.), Balázs Zs., Andrics (Nagy J., a szünetben) – Szarka Á. Vezetőedző: Várhidi Péter
Gólszerző: Cipf (22.), ill. Erdei (83.), Nagy T. (87.)
Kiállítva: Lapos (a második sárga lap után) a 82. percben

Az ilyen és ehhez hasonló párosítások kapcsán sokszor elhangzik – legyen szó bármilyen sportágról –, hogy a megyei rangadók hangulata mindig más, mint egy szokványos bajnoki mérkőzésé. A lassan közhelyessé váló kijelentés szeptember utolsó vasárnapján is megerősítést nyert, hiszen Siófokon és Kaposváron is kiemelt figyelem övezte a 25. megyei derbit. A Révész Géza utcába mindkét fél szimpatizánsai szervezetten érkeztek, s már bő egy órával a kezdés előtt borítékolható volt, hogy méltó körítés mellett futhatnak ki a csapatok.

A két együttest hat hely és három pont választotta el egymástól, azonban az esélyességi mutatókat alapjaiban változtathatta meg, hogy a koronavírus-járvány második hullámának erősödése a BFC Siófokot sem kíméli. A balatoni klub nem sokkal a mérkőzés előtt jelentette be, hogy újabb négy meghatározó játékosa mellett a szakmai stáb három tagja is pozitív eredményt produkált. Utóbbi tény tükrében a kispadon ezúttal a szakmai igazgató, Mihalecz István irányított.

Felfokozott hangulat ide, felfokozott hangulat oda, a felek nem estek egymásnak, s tulajdonképpen a 22. percig nem sok mindent lehetett feljegyezni. Ekkor azonban Balogh Bence Benitó középre visszagurított labdáját Tömösvári passzolta a jobb oldalon érkező Cipf Dominik elé, aki 10 méterről gyönyörű mozdulattal lőtte ki a jobb alsó sarkot (1–0). A folytatásban aktívabb, kezdeményezőbb volt Kaposvári Rákóczi, amely többet birtokolta a labdát, de igazán nagy egyenlítési lehetőségig nem jutottak el a vendégek.

A játék képe a térfélcserét követően sem változott, a zöld–fehérek folyamatos nyomás alatt tartották a siófokiakat, akik egészen a hajráig hősiesen állták a sarat, de fokozatosan "elfogytak". A találkozó fordulópontja a 82. percben jött el, amikor Lapos Máté buktatta 18 méterre a kaputól Szarka Ákost, amiért megkapta a második sárga lapját, majd a pirosat is. A szabadrúgást Erdei Carlo végezte el, s a kapu jobb oldalába lőtte a labdát (1–1). A vendégszurkolók még javában az egyenlítést ünnepelték, amikor négy perccel később Nagy Tamás kapott remek labdát a jobb oldalon, majd hat méteről jobb lábbal a bal alsó sarokba továbbította (1–2).

A látottak alapján a Kaposvári Rákóczi megérdemelten gyűjtötte be a három pontot, ami egyben az is jelentette, hogy zsinórban három megyei rangadót abszolváltak győzelemmel a zöld–fehérek – a BFC Siófok legutóbb 2015. április 11–én tudta két vállra fektetni a somogyi riválist.

20. FC Csákvár9369–22–133

90+5. perc: Véget ért a mérkőzés. A Kaposvári Rákóczi FC emberelőnybe kerülve négy perc alatt fordított, s megnyerte a 25. somogyi rangadót. Köszönjük, hogy figyeltek ránk!

89. perc: Az utolsó hazai változtatás: Tömösvári Bálint helyett Ferenczi István a pályán.

87. perc: MEGSZEREZTE A VEZETÉST A KAPOSVÁRI RÁKÓCZI FC! Nagy Tamás kapott remek labdát a jobb oldalon, majd kettőt tolt rajta, s 6 méteről kilőtte a bal alsó sarkot. 1–2!

83. perc: A második siófoki csere alkalmával Horváth Milán váltotta Cipf Dominiket.

83. perc: GÓL! EGYENLÍTETT A KAPOSVÁRI RÁKÓCZI FC! A megítélt szabadrúgást Erdei Carlo végezte el, s jobb lábbal, gyönyörű mozdulattal lőtte ki a kapu jobb oldalát. 1–1!

82. perc: Emberhátrányba került a BFC Siófok! Lapos Máté buktatta 18 méterre a kaputól Szarka Ákost, amiért megkapta a második sárga lapját, majd a pirosat is.

79. perc: A bal oldalról érkezett a zöld–fehérek tizedik szöglete, melyet ezúttal Erdei Carlo végzett el. A védők által kifejelt labdát Balázs Zsolt szedte össze, majd 12 méterről lőtt, de nem jelentett veszélyt a Hutvágner által őrzött kapura.

Negyedóra van hátra a rendes játékidőből. A vendégek folyamatos nyomás alatt tartják a siófokiakat, nagy kérdés, hogy a sarat hősiesen álló házigazdák kibírják-e kapott gól nélkül ezen az estén?

73. perc: Itt az első siófoki változtatás: Nikházi Márk sérülés miatt nem tudja folytatni, helyére Kecskés Tamás érkezett.

68. perc: Harmadik cserelehetőségét is kihasználta a Kaposvári Rákóczi FC: Szakály Attila le – Erdei Carlo be.

Kicsivel több, mint negyedóra telt el a második félidőből. A játék képe nem változott: a vendégek továbbra is aktívabbak, többet kezdeményeznek, többet birtokolják a labdát, próbálnak nyomást gyakorolni a házigazdákra, akik fegyelmezetten őrzik az egygólos előnyüket.

62. perc: Balázs Zsolt fordult be egy felpasszolt labdával a tizenhatoson belülre, majd a jobb alsó sarkot vette célba – Hutvágner a mezőnybe bokszolta.

57. perc: Ur László szelídített meg egy kipattanót a siófoki térfélen, majd egy cselt követően áttette a másik lábára a labdát, s 20 méterről kapura tűzte: Hutvágner nagy védését bemutatva mentett a bal felső sarok előtt.

A régmúlt idézése után az idei szezonra rátérve: a tópartiak az eddig begyűjtött 11 pontjukból tízet (!) szereztek hazai pályán, míg a kaposváriak nyolcból ötöt vendégként. A házigazda sárga–kékek az egyetlenek a másodosztályban, akik eddig minden bajnokijukon betaláltak legalább egyszer az ellenfél kapujába – ez a megyei derbin is megtörtént.

50. perc: A kaposváriak negyedik szögletét is Balázs Zsolt adta középre a jobb oldalról, ezúttal Gaál Bálint tisztázott fejjel. Az ismétlésnél ugyanez volt a forgatókönyv, annyi különbséggel, hogy Gaál most az oldalvonalon túlra fejelte a labdát.

46. perc: A szünetben Várhidi Péter kettős cserét hajtott végre: Vachtler Csaba helyett Ur László a pályán, míg Nemanja Andricsot az ex-siófoki Nagy János Patrik váltotta.

46. perc: Elkezdődött a második félidő.

A 25. megyei rangadóra a Balaton fővárosában került sor (Fotó: Németh András)

45+1. perc: Minimális hosszabbítást követően véget ért az első játékrész. A záróesemény Gaál Bálint szabadrúgása volt, aki 25 méterről vette célba a vendégek kapuját, Pogacsics azonban magabiztosan ragadta magához a labdát.

Csonka Bence játékvezető egy percet hosszabbít az első félidő végén.

43. perc: Nikházi Márk a harmadik játékos, aki besárgult a megyei derbin, miután elvégzett egy olyan bedobást, ami nem a házigazdákat illette meg.

Öt perc van hátra az első félidőből. Aktívabb, kezdeményezőbb a Kaposvári Rákóczi FC, amely többet is birtokolja a labdát, de igazán nagy egyenlítési lehetőségig eddig nem jutnak el a vendégek. A siófokiak fegyelmezetten őrzik előnyüket.

A BFC Siófok pályaválasztása mellett korábban hatszor találkoztak a felek a másodosztályban: három hazai győzelem, valamint egy döntetlen mellett két vendégsiker született: előbb a 2001/2002-es szezonban (1–2), majd pedig a legutóbbi somogyi derbin, 567 nappal ezelőtt (0–2).

33. perc: Lapos Máté rúgta meg sárga lapot érően Szarka Ákost a siófoki térfél közepén. A megítélt szabadrúgást Balázs Zsolt végezte el, Varjas 11 méteres fejese után nem forgott veszélyben a siófokiak kapuja.

31. perc: Balogh Bence Benitó lódult meg ismételten a bal oldalon, majd cselezte be magát a tizenhatoson belülre – 12 méterről a jobb alsót vette célba, Pogacsics azonban lábbal védett. Nagy helyzet volt!

30. perc: Hadaró Valentin kapta a megyei derbi első sárga lapját reklamálásért.

A felek a múltban 12–12 alkalommal futottak össze egymással az első, illetve a második ligában egyaránt. Ami az NB II–es mutatót illeti: a sárga–kékek ötször győztek, míg a kaposváriak négy sikert számlálnak, s a mérleget három döntetlen teszi teljessé. A két alakulat ezen a délutánon 567 nap után játszik egymással Siófokon megyei rangadót.

Cipf Dominik góljával szerezte meg a vezetést a megyei derbin a BFC Siófok (Fotó: Németh András)

22. perc: GÓL! MEGSZEREZTE A VEZETÉST A BFC SIÓFOK! Balogh Bence Benitó futott el a bal oldalon, majd becselezte magát a tizenhatoson belülre. A középre visszagurított labdáját Tömösvári passzolta a jobb oldalon érkező Cipf Dominik elé, aki 10 méterről, gyönyörű mozdulattal kilőtte a jobb alsó sarkot! 1–0!

Mindkét együttesben szerepelnek olyanok, akik korábban megfordultak az ellenfélnél: Balázs Zsolt, Gál Mátyás és Nagy János Patrik korábban a siófoki sikerekért küzdött, míg Tömösvári Bálint legutóbb éppen a Kaposvári Rákócziban futballozott, sőt, a 2019. március 10-én lejátszott megyei rangadón a 22 éves játékos szerezte a zöld–fehérek második gólját.

15. perc: A kaposváriak második szögletét is Balázs Zsolt tekerte középre a bal oldalról. Az ötösnél érkező Gál Mátyás fejese jócskán elkerülte a jobb felső sarkot.

12. perc: Nem sokkal később szintén a bal oldalról érkezett a hazaiak első sarokrúgása: Balogh Bence Benitó beadása után gyorsan felszabadítottak a vendégek.

10. perc: Balázs Zsolt végezte el a mérkőzés első szögletét a bal oldalról, középre érkező labdáját Elek Bence a mezőnybe fejelte.

Eltelt az első öt perc a megyei rangadóból, melyen eddig nem sok minden történt. Egészen pontosan egy vendégszabadrúgáson és egy lesen kívül mást nem jegyezhettünk fel. Mondhatjuk, hogy ismerkednek a felek egymással.

A találkozót Csonka Bence vezeti, munkáját Kis Zoltán és Horváth Zoltán segíti. A 28 esztendős játékvezető az elmúlt három és fél évben a siófokiak négy másodosztályú mérkőzésén működött közre, míg a kaposváriaknak az előző szezonban három élvonalbeli bajnokit vezetett. Érdekesség, hogy a zöld–fehérek a szóban forgó mindhárom mérkőzést elveszítették, míg a tópartiak az említett négy összecsapáson hét pontot gyűjtöttek. Gyorsan tegyük hozzá, e tényekből semmilyen következtetést nem érdemes levonni.

1. perc: Elkezdődött a somogyi derbi, a házigazdák indították útjára a labdát!

Érkeznek a csapatok! A balatoniak tiszta kékben szerepelnek, Hutvágner Gergely zöld dresszben véd. A kaposváriak tiszta fehérben játszanak, míg Pogacsics Krisztián Hutvágnerhez hasonlóan zöld szerelésben áll a gólvonal elé.

A koronavírus-járvány második hullámának erősödése a BFC Siófokot sem kíméli: a klub a közelmúltban bejelentette, hogy pozitív tesztek születtek a csapatnál. A tizenkét nappal ezelőtti kommünikét a mérkőzés előtt nem sokkal újabb követte, s megállapítható, hogy a helyzet fokozódott: négy meghatározó játékos mellett a szakmai stáb három tagja is pozitív eredményt produkált. Utóbbi tény tükrében a kispadon ezúttal a szakmai igazgató, Mihalecz István irányít.

Az utóbbi napokban tagadhatatlanul beköszöntött az ősz, s ahogy szokták mondani: a Balaton nem szűnik meg ősszel, csak átalakul. Szeptember utolsó vasárnapján ugyan többórás napsütést élvezhettünk, de a 15–16 Celsius-fokos hőmérséklet kiskabátra "cseréltette" a rövidnadrágot.

A somogyi derbit mindkét oldalon komoly várakozás előzte meg: a házigazdák ultracsoportja már 13:30-től gyülekezett az egyik stadion közelében fekvő sörözőben, míg a vendégek szimpatizánsai különbusszal érkeztek meg a Balaton partjára nem sokkal 15:30 után.

Köszöntjük kedves olvasóinkat a siófoki Városi Stadionból, ahol 17:00 órakor kezdetét veszi a 25. megyei rangadó, ezúttal a BFC Siófok pályaválasztásával!