Horváth Ferenc csodacseréi intézték el az Újpestet Szombathelyen

VAJDA GYÖRGYVAJDA GYÖRGY
2019.03.09. 16:50
Bamgboye (zöldben) csereként beállva duplázott az Újpest ellen (Fotó: Unger Tamás)
A labdarúgó NB I 24. fordulójában hiába vezetett – Novothny Soma duplájának köszönhetően – két góllal az Újpest a szünetben, a Haladás a második félidőben öt perc leforgása alatt fordított cserejátékosai révén, így 3–2-re megnyerte a mérkőzést.

LABDARÚGÓ NB I
24. FORDULÓ
SzombathelyiHaladás–Újpest FC 3–2 (Bamgboye 62., 67., Németh Márió 65., ill. Novothny 17., 38.)
Szombathely, Haladás Stadion, 3023 néző. Vezette: Andó-Szabó

ONLINE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Meghökkentő nyilatkozatot tett Filip Pajovics, az Újpest játékosa múlt vasárnap az M4 Góóól 2 című műsorában. Az MTK Budapest elleni gól nélküli bajnokin remekül védő szerb kapus angol nyelven kijelentette: „Az elkövetkező öt évben, valamint akkor, ha Nebojsa Vignjevics marad az edző és szabad kezet kap abban, hogy úgy állítsa össze az együttest, ahogy ő akarja, bajnok lehet a csapat.”

Nos, mint utóbb kiderült, hibázott a szinkrontolmács, félreértette a kapust, szó sincs arról, hogy nem a vezetőedző állítja össze az Újpest kezdőjét. Természetesen a Haladás elleni mérkőzésre is a szerb szakvezető készítette fel a labdarúgóit, és bizonyára okult az MTK elleni 0–0-s eredményből, mert a kezdőbe állította a múlt szombaton csak csereként pályára lépő Zsótér Donátot és Giorgi Beridzét. Jól tette, mert a hatás nem maradt el: a vendégcsapat már a 17. percben vezetést szerzett, mégpedig úgy, hogy Zsótér Donát pontosan ívelte a labdát Novothny Soma fejére, s a csatár nem hibázott.

Ám nemcsak a gól jelezte az újpesti fölényt, hanem a játék képe is, az első perctől a lilák akarata érvényesült. Gyorsan, támadó szellemben, a labdát okosan járatva, sokat és gyorsan futballozva játszottak, ezért a Haladásnál csak elvétve volt a labda, így a hazaiak ritkán jutottak el Filip Pajovics kapujáig.

Novothny Soma első gólja

Pedig a meccs előtt fogadkoztak a szombathelyiek, akik a Honvéd elleni 3–1-es győzelem hatására azt ígérték, hogy nekimennek az Újpestnek is. Ebből azonban az első félidőben semmi sem valósult meg. Elmaradtak a támadások, hátul meg sorjáztak a hibák, és a 38. percben már két gólra nőtt a vendégek előnye. Igaz, Novothny Soma erőtlen lövésénél Király Gábor ügyetlenkedése is kellett ahhoz, hogy a gólvonalon túlra guruljon a labda. Ám a potya izgatta a legkevésbé az újpestieket, hiszen három pontért érkeztek Szombathelyre, nem pedig azon tűnődni, hogy a 108-szoros válogatott, 42 esztendős kapus hibázott-e vagy sem.

Király Gábor hibázott, Novothny Soma megszerezte a második gólját

A második félidőre taktikát váltott Nebojsa Vignjevics, hátrébb rendelte a játékosait, s noha nagyobb területet engedett így a Haladásnak, nem mondott le a kontrák lehetőségéről, hiszen Obinna Nwobodo, Zsótér Donát, Giorgi Beridze is átlagon felüli gyorsasággal büszkélkedik a magyar mezőnyben. Aztán cserélt a Haladás vezetőedzője, Horváth Ferenc, és a pályára küldött Funsho Bamgboye rögtön az első labdaérintésből szépített, majd a szintén csereként beálló Német Márió egyenlített.

Hatalmasat fordult öt perc alatt a világ Szombathelyen – és még nem volt vége! Az addig jobbára tüntető szurkolók a csapat mellé álltak, és a hangorkán közepette szinte csodaszámba menő esemény történt. A Haladás kétgólos hátrány után immár vezetett (ismét Funsho Bamgboye talált a kapuba), mégpedig úgy, hogy három gólt rúgott annak az Újpestnek, amely ebben a bajnokságban kettőnél többet egyszer sem kapott korábban.

Két cserejátékos öt perc leforgása alatt három gólt szerzett, így fordított a Haladás

Összességében a 62. percig semmi sem utalt arra, hogy az Újpest 2–0-s vezetés után elveszti a mérkőzést, ahogy arra sem, hogy az addig helyzetig sem jutó Haladás megfordítja a meccset. Aztán megfordította...