Száz pont, óriási fordulatok, pécsi aranyünnep

2010.04.23. 21:09
A sötét mezes pécsiek harmadszor is legyőzték a Sopront (Fotó: Czagány Balázs)
A női kosárlabda-bajnokság döntőjének harmadik mérkőzésén a Mizo Pécs idegenben, hosszabbítás után 100–96-ra legyőzte az MKB-Euroleasing Sopron csapatát, így vesztett csata nélkül, 3–0-s összesítéssel visszahódította a bajnoki címet. A pénteki felvonás pazar forgatókönyv szerint zajlott: két és fél negyeden át fej fej mellett haladtak a csapatok, a harmadik negyedben elhúzott a Pécs, ám a Sopron képes volt tíz pont feletti hátrányból is hosszabbításra menteni a meccset. A rádaásban azonban újra az Alexandria Quigley vezérelte pécsiek ragadták magukhoz a kezdeményezést, és 2006 után újra bajnokok lettek.

A pécsieknél a döntőben még egyszer sem játszó Nicole Ohlde mellett Vajda Anna is kénytelen volt kihagyni a mérkőzést, ám távolléte nem látszott meg a vendégek játékán – a végeredményen legalábbis semmiképpen sem. Sara Krnijcs pontjaival a Pécs indított jobban, s bár Jelena Milovanovics és Horti Dóra vezérletével a soproniak kétszer is megugrani látszottak (13–7, 15–10), Fűzy Ákos vezetőedzőnek egy időkérés során sikerült összeszednie tanítványait, akik egy-egy pont erejéig – főként higgadt büntetőzésüknek köszönhetően – visszaszerezték az előnyt.

A játékrész hajrájában aztán a hazaiak szellemi vezére, Eördögh Edit megrázta magát, rutinosan hozott egy faultot, értékesítette a két büntetőt, majd kiosztott egy remek asszisztot Milovanovicsnak, így soproni előnnyel zárult az első tíz perc. A döntő eddigi két mérkőzésén egyik csapat sem jutott el húsz pontig az első negyedben – most mindkettő. S hol volt még a vége... (25–24)

Értelemszerűen adva volt a második negyed kérdése: melyik csapat tud úrrá lenni a védekezésén? Kezdetben úgy tűnt, hogy a palánk alatt rendkívül hatékony Milovanovics és Horti kosaraival operáló Sopron (33–28). A pécsiek a meccsnek ebben a szakaszában triplákkal próbálkoztak, ami nem jött be – ám megtorpantak a hazaiak is, s Fűzy Ákos csapata megtalálta a kiutat a csávából.

Iványi Dalma nagyszerűen komponálta a labdaszerzésekből, védőlepattanókból induló villámgyors pécsi rohamokat, a két tini, Horváth Lilla és Raksányi Krisztina pedig biztos kézzel váltotta pontokra a remek passzokat. Székely Norbert két időkérése is hiábavalónak bizonyult, a Pécs 14–3-as rohanással fordított (36–42). A hajrában ellenállhatatlan Honti Kata gyors egymásutánban elért pontjainak köszönhető, hogy a soproniak csupán kétpontos hátrányban vonultak félidőre (44–46).

A harmadik negyed elején ismét termelt a Milovanovics, Horti „magaslat", csakhogy az ötpontos előny (51–46) megint mintha elbizonytalanította volna a hazaiakat – a kevesebb vesztenivalóval pályára lépő pécsiek zsinórban 12 pontot szereztek! Bujdosó Nóra és Fegyverneky Zsófia hármassal jelentkezett, Alexandria Quigley egy-egy pécsi labdaszerzésből ziccert és két büntetőt „tett a helyére".

Horti Dóra próbálta versenyben tartani övéit, Székely vezetőedző igyekezett fanatizálni játékosait – még a nyakkendőjét is lerángatta –, de minden hiába: ekkor már a büntetők sem mentek be, sőt a dudaszó pillanatában Quigley először tíz pont fölé tornászta a különbséget (59–70)!

Az alapjátékidő befejező játékrésze Quigley és Honti dobópárbaja köré épült, és bár a pécsi légiós kezdett jobban, hamarosan az önkívület határán játszó hazai 11-es tűnt nyerőnek: irányított, ontotta a pontokat, védőlepattanót szedett, gólpasszt osztott – és vezérletével (ki hitte volna pár perccel korábban?!) 85–81-re fordított a Sopron. Ki törődött itt már a védekezéssel?...

A Pécs újfent egyenlített, Quigley két büntetőjével. Az utolsó tizenöt másodperc is a harminc pont fölé kapaszkodó kettősé volt: Honti négy büntetőből csak kettőt értékesített, amire Quigleynek középtávolról volt válasza – jöhetett a hosszabbítás. (87–87).

Az ötperces ráadás Quigley triplájával indult, Fegyverneky-ziccerrel folytatódott, majd időkérés után Horti és Honti visszahozta a hazaiakat (92–92). Quigley újabb triplája, sőt Iványi büntetője sem törte meg a hazaiakat, 94–96-nál támadhatott a Sopron, csakhogy Tolivernek támadó faultot fújtak Fegyvernekyvel szemben, s odaát Bujdosó két büntetőjével már tényleg eldőlt a minden bizonnyal sokáig emlékezetes mérkőzés.

NŐI KOSÁRLABDA, BAJNOKI DÖNTŐ, 3. MÉRKŐZÉS
MKB-EUROLEASING SOPRON–MIZO PÉCS 2010 96–100
(25–24, 19–22, 15–24, 28–17, 9–13 – hosszabbítás után)
Sopron, 1500 néző. V: Valovics, Hegedűs, Farkas
SOPRON: Toliver 8, HONTI 34/9, Holt 4, MILOVANOVICS 20/3, HORTI 27. Csere: Eördögh 3, Krivacsevics, Varga Zsófia. Edző: Székely Norbert
PÉCS: IVÁNYI 12/3, FEGYVERNEKY 10/3, Sarok 2, Bujdosó 2, KRNJICS 13. Csere: TURÓCZI 8, QUIGLEY 34/12, RAKSÁNYI 14, Horváth Lilla 5. Edző: Fűzy Ákos
Az eredmény alakulása. 4. p.: 13-7. 7. p.: 18-19. 13. p.: 31-26. 19. p.: 36-42. 22. p.: 51-46. 30. p.: 57-68. 35. p.: 73-77. 39. p.: 85-81. 42. p.: 87-92. 43. p.: 92-92
Kipontozódott: Krnjics (40. p.), Horti (44. p.)

Mezőnybeli dobószázalék: 56 (35/63), ill. 48 (33/69). Büntetők dobószázaléka: 69 (22/32), ill. 88 (28/32). Lepattanó: 31, ill. 37. Legtöbb lepattanó: Holt 11, ill. Turóczi 10. Legtöbb gólpassz: Milovanovics, Honti és Holt 5-5, ill. Iványi 9

Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3–0 a Pécs javára