Pakson lett bajnok az 1992 óta várakozó ZTE

2010.05.28. 22:06
Hamar előkerültek a győzelmi szivarok (Fotó: Czerkl Gábor)
Az alapszakaszt megnyerő Zalakerámia-ZTE KK 67–60-ra győzött a címvédő Atomerőmű SE otthonában a férfi kosárlabda-bajnokság döntőjének pénteki, negyedik mérkőzésén, így 3–1-es összesítéssel, története során negyedszer elhódította a bajnoki címet. A zalaiak 1992 óta először lettek aranyérmesek.

Anthony Dill, Kiss Zsolt (az övé tripla volt) és Horváth Ákos kosaraival a győzelmi kényszer alatt játszó házigazdák elhúztak 7–0-ra – az előny jó ideig ki is tartott. Lassan belőtték magukat a zalaiak is, csakhogy a játékrész közepén újra „egymásba kapaszkodott" három hazai kosár, így Kiss második triplája után már tizenkét pontosra hízott a különbség (21–9).

Bár a játékrész négy hibátlan zalai büntetővel ért véget, a döntőben először volt négypontosnál nagyobb különbség a csapatok között egy negyed után. (23–17)

Az újrakezdést követően a ZTE tovább faragta hátrányát, és amikor Calvin Watson megszerezte a második negyed első kosarát, a vendégek veszélyesen közel kerültek az Atomhoz. Csakhogy újra belelendültek a hazaiak, a hat zalai pontra öt paksi jött, sőt Ivory Clark látványos alley oop zsákolással nemcsak két pontot hozott, hanem tovább javított a csarnokban uralkodó amúgy is nagyszerű hangulaton (30–21).

A játékrész utolsó percére fordulva még tíz ponttal vezetett az ASE – azonban olyan zalai finis következett, ami meghatározta a meccs hátralévő forgatókönyvét! Trepák Zoltán büntetőből szerzett pontot, majd Kámán Tamás közelije és triplája is beakadt. Különösen az utóbbi volt látványos, Louis Hinnant védőlepattanóját és asszisztját követően, a félpálya közeléből talált be a kékek vezére – éppen a dudaszó előtt... (35–31).

A harmadik negyed elején majdnem két percig nem született kosár, hogy aztán pergő triplapárbaj vegye kezdetét. Kyle Wilson egy pontra felhozta övéit, majd Horváth Ákos hármasára válaszul kézbesített még egyet – érezhető volt, hogy a ZTE most már nagyon előzni akar. S mivel Clark odaát elrontotta a triplakísérletét, Louis Hinnant megfordította az állást – még ha csak duplával is, mert rálépett a vonalra...

Wilson duplája után már hárommal mentek a vendégek, csakhogy a veterán Gulyás Róbert nagyon nem akarta, hogy véget érjen az idei döntő – vele együtt a pályafutása: két fontos labdaszerzés a palánk alatt, egy zsákolás és két jó büntető, és megint vezetett az ASE (42–41). Azonban ez az egyik utolsó fellángolás volt. A negyed hajrájának rohanását a ZTE bírta jobban, Kámán két újabb duplájára 8–0-s zárás épült, eldőlni látszott a meccs (44–51).

A negyedik játékrészre kiütközött a fáradtság a játékosokon, a 35. percben Chad Avery Timberlake elemi erejű zsákolása csupán a harmadik kosár volt a negyedben – azzal viszont tíz ponttal elhúzott a ZTE. Horváth triplája és Gulyás duplája után még egyszer felcsillant a remény a hazaiak előtt, de Hinnant a lábát húzva is kíméletlen ítélet-végrehajtónak bizonyult, a végjátékban hét büntetőt értékesítve biztossá tette csapata győzelmét. (60–67)

A zalaegerszegi csapat 1992 óta először, összességében negyedszer lett bajnok, amivel utolérte az örökranglistán szintén négy aranyéremmel álló, péntek estig címvédő paksiakat.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I, BAJNOKI DÖNTŐ, 4. MÉRKŐZÉS
ATOMERŐMŰ SE–ZALAKERÁMIA-ZTE KK 60–67
(23–17, 12–14, 9–20, 16–16)
Paks, 1800 néző. V: Bodnár, Földházi, Benczur
PAKS: Mészáros Z. 3, Kiss Zs. 6/6, HORVÁTH  Á. 15/9, CLARK 9, Dill 6. Csere: GULYÁS 14, LaGrange 5/3, Panta, Kovács Á. 2, Morgen
ZALAEGERSZEG: HINNANT 22/3, WATSON 12, KÁMÁN 11/3, K. WILSON 10/6, TREPÁK 6/3. Csere: Tóth Á., Gáspár 2, Timberlake 4, Baki
STATISZTIKA
Mezőnybeli dobószázalék: 40 (23/58), ill. 47 (25/53)
Büntetők dobószázaléka: 80 (8/10), ill. 75 (12/16)
Lepattanók: 31, ill. 35
Legtöbb lepattanó: Clark 11, ill. K. Wilson 8
Legtöbb gólpassz: Clark, Mészáros Z., Gulyás 3-3, ill. Hinnant 5
Kipontozódott: Dill (35. p.)
Az eredmény alakulása. 3. p.: 7–0. 9. p.: 21–9. 11. p.: 23–19. 14. p.: 28–19. 19. p.: 35–25. 24. p.: 38–41. 27. p.: 42–41. 30. p.: 44–51. 31. p.: 46–52. 35. p.: 46–56. 38. p.: 54–58. 40. p.: 60–63
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3–1 a ZTE javára

Horváth Imre: – Volt nyerési esélyünk a mai meccsen, de a második félidőben túl sok eladott labdánk volt, ez vezetett a vereséghez. Gratulálok a ZTE-nek, amely az egész idényt tekintve a legjobb magyar csapat volt.
Völgyi Péter: – Boldogok vagyunk, hogy sikerült feltenni az i-re a pontot. Tökéletes szezont produkált a csapat. A szurkolók és a játékosok egész éves teljesítményét dicséret illeti.