Ebben ennyi volt – a döntőben nem jött össze az újabb soproni csoda

2018.04.22. 19:43
A Sopronnak túl nagy falat volt a világsztárokkal teli orosz csapat (Fotó: Földi Imre)
Nem volt esélye az Euroliga döntőjében a Sopron Basketnek az orosz sztárcsapat Jekatyerinburg ellen, de így is minden dicséretet megérdemel a magyar bajnok, amely idehozta Európa legrangosabb női kosárlabda-eseményét.

NŐI KOSÁRLABDA EUROLIGA, NÉGYES DÖNTŐ (SOPRON)
DÖNTŐ
UGMK JEKATYERINBURG (orosz)–SOPRON BASKET 72–53 (22–15, 20–15, 11–12, 19–11)
Sopron, 3100
néző. V: Juras (szerb), Kozlovskis (lett), Caruha (görög)
JEKATYERINBURG:
Toliver 4, MOORE 17/6, Torrens 4/3, MEESSEMAN 19/3, GRINER 16. Csere: Sanders 4, Beglova 3/3, Beljakova 5/3. Edző: Miguel Méndez
SOPRON: Fegyverneky 4, TURNER 21/12, Crvendakics 2, Milovanovics 13/6, Határ. Csere: Salvadores, Jovanovics 4, Dubei, PAGE 9/3. Edző: Roberto Íniguez
Az eredmény alakulása. 3. p.: 5–3. 5. p.: 14–5. 7. p.: 14–13. 8. p.: 18–15. 12. p.: 24–15. 13. p.: 24–19. 15. p.: 31–19. 17. p.: 33–27. 24. p.: 45–30. 28. p.: 45–36. 29. p.: 53–38. 34. p.: 56–42. 34. p.: 56–47. 36. p.: 65–47. 37. p.: 65–53

Ünnep. Akármi történjék, ez ünnep.

A szinte nyári langymeleg amúgy is mosolyra deríti az embert, de amit egy órával a kezdés előtt a Novomatic Aréna környékén lehet tapasztalni, lebilincselő és felemelő egyben – ha bárkiben lett volna kétség, hogy érdemes volt idehozni ezt a négyes döntőt, annak csak körbe kell sétálnia a létesítményt.

Ilyen még nem volt
A történelem során először játszott magyar csapat a női kosárlabda legrangosabb európai kupasorozata, az Euroliga döntőjében – a Sopron 2009-ben és a Pécs 2005-ben negyedik, továbbá a Pécs 2001-ben és 2004-ben harmadik lett a final fourban. A BSE 1979-ben még a Bajnokcsapatok Európa-kupájában játszott döntőt.

Emitt, a sörsátor mellett, citrom- és narancssárga mezes drukkerek isszák a sört békében, egymás mellett (ők a finálét játszó Sopron és Jekatyerinburg drukkerei), a csarnok másik oldalán fiatalok falják a sajtos-tejfölös lángost, közben a hétvégére felállított streetball-pályán igyekeznek lemásolni a soproniak ászának, Jelena Milovanovicsnak a pénteki tripláját, azt a kosarat, amellyel a magyar bajnok megnyerte a török Yakin Dogu elleni elődöntőt.

A vasárnapi program legnagyobb kérdése viszont már az, hogy a Sopron Basket képes-e még egy csodára, képes-e legyőzni a világválogatottnak beillő Jekatyerinburgot.

„A Yakin elleni meccs előtt azt mondtam, a törökök az esélyesebbek, de a Sopronra fogadnék. Most azt mondom, az oroszok az esélyesebbek, és ezúttal rájuk is tennék a fizikai tényezők miatt. Abban azonban biztos vagyok, hogy a soproniak mindent megtesznek a meglepetésért” – mondja mindenféle udvariaskodó optimizmus nélkül a magyar válogatott szövetségi kapitánya, Székely Norbert.

Amikor nem sokkal később a hazai csapat megjelenik a parketten a bemelegítésre, olyan hangorkán fogadja, amely egyértelműsíti: bármi lesz a számszerű eredmény, a Sopron vesztes nem lehet. Ez az együttes olyan élménnyel gazdagodik – olyan élménnyel gazdagítja a szurkolókat –, hogy innentől kezdve ez lesz a mérce, ha Euroliga négyesdöntő-szereplésről esik majd szó magyar vonatkozásban.

MÉG EGY DÖNTŐ HÁTRAVAN

– Milyen érzések kavarognak önben?
–A legfontosabb, hogy nagyon büszke vagyok a csapatomra – mondta Turner Yvonnem, a Sopron hátvédje a Jekatyerinburg elleni vesztes Euroliga-döntőt követően. – Eljutottunk ide a négyes döntőbe, aztán megküzdhettünk az első helyért, és azt hiszem, ez igazán szép teljesítmény.

– Mi döntötte el ezt a mérkőzést. A fizikai paraméterek, a kilók, centiméterek?
– Igyekeztünk nagyon keményen védekezni, és többször jól is csináltuk, de a hibáinkat megbüntették. Támadásban próbáltuk azt csinálni, amit tudunk, de nehéz volt a Jekatyerinburgon fogást találni, megcsinálni az elzárásokat, eljutni a palánk alá. Azonban küzdöttünk negyven percen keresztül, megpróbáltuk felvenni a versenyt.

– Mihez fogható az a hangulat, amely a soproni csarnokban uralkodott?
–Nehéz bármit is mondani, ez csodálatos volt. Tudom, hogy nem csak soproniak voltak itt, hanem az ország rengeteg pontjából érkeztek ide, hogy szurkoljanak nekünk. Végig mellettünk álltak, akkor is, amikor már biztos volt, hogy kikapunk.

– A Sopron Európa második legjobb csapata, de a következő feladat, hogy a legjobb magyar együttes legyen.
– Igen, következik a bajnoki döntő, amire becsületesen fel fogunk készülni. Ez a nap még az ünneplésé, aztán hétfőtől már megint irány a terem és az edzés.

Elkezdődik. A 206 centiméter magas Brittney Grinerre reagál a Sopron mestere, Roberto Íniguez, a pénteken egy percet sem játszó, 208 centis Határ Bernadett ott találja magát a kezdő ötösben. Nem rajta és Grineren múlik, de villámrajtot vesz a Jekatyerinburg, amely leszedi az első négy támadólepattanót, Maya Moore és Emma Meeseman meg gyorsan dob együtt 11 pontot, jön is a hazai időkérés.

Ez úgy kell, mint egy falat kenyér, Milovanovics pontjai váltanak ki hangrobbanást, máris az oroszok nyakán a Sopron. De csak egy rövid ideig: hiába remekel Yvonne Turner is, a Jekatyerinburg csak támadólepattanóból szed ugyanannyit, mint a Sopron összesen (6) – erről beszélt Székely Norbert a meccs előtt. Az oroszok hétpontos előnnyel zárják az első tíz percet.

És a folytatásban is látszik a különbség: amíg a vendégeknél a padról is világsztárok ugrálnak be a pályára, addig a magyar bajnoknál érthetően kapkodnak néha a fiatalok, akik szóhoz jutnak. Tíz pont fölé kúszik a különbség, ám ilyen csodálatos atmoszférában megadásról szó sem lehet, villan Turner, villan Milovanovics, és éled a remény is. De csak egy pillanatra, a Jekatyerinburg ugyanis rengeteg pontot szerez a festékből, egy félidő alatt 22-t (a másik oldalon a Sopron csupán 8-at), az oroszok centereit szinte lehetetlen távol tartani a gyűrűtől, a belga Meeseman még közülük is kiemelkedik.

A nagyszünet után is biztosnak látszik, hogy Dávid ezúttal képtelen legyőzni Góliátot, azonban a dolgát megkönnyíteni sem akarja, és a közönség értékel minden soproni pontot, megszerzett labdát, vagy lepattanót, mert nyilvánvalóan iszonyú melót raknak a mérkőzésbe a hazai lányok. A jutalom, hogy az utolsó negyedben Turner tripláival kétszer is tíz pont alá csökken az orosz vezetés, de ezúttal ennyi a maximum.

Európa legjobbja a Jekatyerinburg, a közönség kilencvenöt százaléka viszont a másodikat, a vesztest élteti.

Egy ünnep nem is zárulhat máshogy. Csodálatos volt, Sopron!

A HARMADIK HELYÉRT
DINAMO KURSZK (orosz)–YAKIN DOGU ÜNIVERSITESI (török) 87–82 (19–20, 27–24, 29–22, 12–16)
Sopron, 2000
néző. V: Rosso (francia), Csender (román), Horozov (bolgár)
KURSZK: CRUZ 9/3, PETROVICS 24/12, McCoughtry 5/3, VAGYEJEVA 16, OGWUMIKE 12/3. Csere: Ciak 2, ZSEGYIK 18/12, Vidmer, Logunova, Levcsenko 1. Edző: Lucas Mondelo
YAKIN DOGU: ELDEBRINK 21/9, MCBRIDE 17/3, Caglar 4, LAVENDER 15, Gruda 11. Csere: HOLLINGSWORTH 8, Köksal 4, Cakir 2. Edző: Zafer Kalaycioglu
Az eredmény alakulása. 3. p.: 2–5. 5. p.: 10–5. 6. p.: 15–9. 9. p.: 17–18. 13. p.: 23–25. 15. p.: 31–27. 17. p.: 39–33. 21. p.: 46–45. 23. p.: 54–47. 27. p.: 68–60. 28. p.: 68–66. 32. p.: 78–68. 36. p.: 78–76. 38. p.: 83–76
Kipontozódott:
Vagyejeva (40. p.)
Lucas Mondelo:
– Boldog vagyok, mert erős ellenféllel szemben szereztük meg a harmadik helyet. Mindkét csapatnak voltak fontos sérültjei, de így legalább többet szerepelhettek a cserék. A Yakin Dogu másfajta kosárlabdát játszott, mint pénteken, ezúttal a palánk alatti játékot erőltette, amiben nyilván közrejátszott Courtney Vandersloot hiánya is.
Zafer Kalaycioglu:
– Csalódottak vagyunk mindannyian, de nem is a mostani, hanem az első napi vereség miatt. Köszönjük szépen a szervezést, nagyon jó munkát végeztek az itteniek!

Köszönjük a figyelmet!

4. NEGYED

A SOPRON BASKET ÓRIÁSI CSODÁT VÉGREHAJTVA EZÜSTÉRMET SZERZETT! GRATULÁLUNK!

A JEKATYERINBURG NYERTE MEG AZ EUROLIGA 2017–2018-AS KIÍRÁSÁT!

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

10. perc: Torrens
vágott be egy triplát. 53–72
9. perc: Griner mindenkinél magasabb, ki is használja. 53–69
8. perc: gyönyörű játék, Meesseman fejezett be egy alley-oop ziccert. 53–67
A közönség fantasztikus, nem foglalkozik az eredménnyel.
Időt kért a Jeka.
7. perc: TURNER!!! Mi más, tripla. 53–65
A közönség rendkívül hálás, ünnepli az Euroliga-döntős csapatát.

7. perc: Turner
nagyon nyerni akar. Újabb hármast dobott. 50–65
6. perc: Moore
is dobott egy sikeres közelit, kicsivel később Griner is. 47–65
5. perc: ez fájt. Beljakova hármasa után, hasonló lerohanás végén megint ő ziccerezett. 47–61
4. perc: szép befutás volt, senki nem segített be Moore-ra. Soproni időkérés. (42–56) Turner igyekszik, újabb hármast dobott., majd lerohanást fejezett be. 47–56
3. perc: nem, nem és nem. Nem tudunk kosarat szerezni, miközben a másik oldalon sorra gyűjtjük a faultokat.
2. perc: Milovanovics próbált blokkolni, a játékvezetők úgy látták, Toliver kezét érte le. Az amerikai egy büntetőt értékesített. 42–54
1. perc: két rossz soproni, egy rossz orosz támadás eddig.

Elkezdődött a negyedik negyed.

Tíz perc van hátra, a Sopronnak 11 pontos hátrányt kell ledolgozni. Nagyot kell hajráznia a magyar csapatnak. Hajrá, Sopron!

3. NEGYED

Véget ért a harmadik negyed.
10. perc: Turner
tört be erőszakosan, sportszerűtlen faultot érően állították meg. A soproni irányító csak az egyik büntetőt tette a helyére, de jöhet még egy támadás. (39–53) JÓÓ! Milovanovics dobott hármast. 42–53
9. perc: fault Grineren, a kosár jó, jöhet egy büntető. Az is bent van. (36–50) Page emberrel a nyakán dobott be egy középtávolit. Griner támadópattanót szedett, a kiosztásából Moore dobott hármast. 38–53
8. perc: a saját térfelünkön veszítettük el a labdát, Moore büntette mg két ponttal (36–47) Ilyen is van, faultot fújtak egy Jeka-játékosra.
7. perc: nem találjuk a gyűrűt, nem tudjuk kihasználni az orosz hibákat. VÉGRE! Jovanovics dobott kosarat. 36–45
6. perc: Moore nagy homályt dobott. Most kell kosarat dobnunk! De nem tudunk, Turner dobása lejött. Közben az oroszok megint eladták a labdát, időt is kértek.
5. perc:
ha faultot nem kapunk, Fegyverneky bedobja középtávolról. (34–45) Turner óriási blokkal állította meg az orosz támadást.
4. perc: Griner dobhatott két büntetőt, mindkettő lejött.
3. perc:
hazai gyűrű, kiköpte Toliver hármasát. Page kettesével nem így tett. 32–45
2. perc: első ránézésre könny síppal befújt két büntetőt kapott Moore. A másodikat be is dobta. (30–43) A saját támadásunkat elhibáztuk, Meessemannal meg nem nagyon lehet mit kezdeni. 30–45
1. perc: a Jeka kettő, a Sopron egy támadást rontott.

Elkezdődött a második félidő!

Ugyan az első félidőben úgy tűnt, sokkal több lepattanót szed az orosz csapat, valójában csak 18–15-re vezetnek ebben a kategóriában. A magasságbeli különbség főleg a kettő-kettők révén jön elő, amelyeknél Emma Meesseman (15 pont) és Brittney Griner (9 pont) is tarthatatlan, Maya Moore (7 pont, 4 gólpassz) pedig hol kiszolgálja a társait, hol maga fejezi be az akciót. A Sopron inkább egyéni villanásokból szerez kosarakat, csapat szinten egyelőre nincs meg a Jeka védekezésének ellenszere – a legeredményesebb hazai játékos Jelena Milovanovics (10 pont) és Turner Yvonne (9 pont).

2. NEGYED

Véget ért az első félidő!

10. perc: Turnernek rövid időn belül a második dobása pattant ki a gyűrűből. Később Milovanovics és Griner akaszkodott össze, előbbi kapott faultot. Gyönyörű járték volt, üres ziccert dobott be Sanders. (27–39) Úgy tűnt, Page triplája zárja le a félidőt, de még Meesseman is bevágott egy (igen) távolit. 30–42
9. perc: Page betakarta Meessemant. Az ellentámadást elrontotta a Sopron. Kár érte.
8. perc: Toliver és Meesseman tanítani való kettő kettőt csinált, utóbbi fejezte be az akciót. Később Grinerrel nem lehetett mit kezdeni a palánk alatt. 27–37
7. perc: Milovanovics cselezte ki az emberét és dobott egy távoli kettest, majd labdaszerzés után Turner szánkázott végig és dobott ziccert. (25–33) Beljakova hármasa a gyűrű torkából jött ki, az ellentámadásból Milovanovics szépen pozíciózott. Orosz időkérés. 27–33
5. perc: Moore szépen dobott be egy középtávolit. Soproni időkérés. (19–31) A szünet után Fegyverneky remekül játszotta meg Page-et, aki nem is hibázott 4 méterről, a másik oldalon Sanders válaszolt. 21–33
4. perc: Salvadores nehéz dobása lejött, faultot nem láttak a játékvezetők. A másik oldalon megint Griner tornyosult mindenki fölé. 19–29
3. perc: Crvendakics ügyesen verekedte magát helyzetbe, csak szabálytalanul tudták megállítani. A szerb játékos mindkét büntetőt bedobta. (19–24) Jovanovicsnak nem sok esély volt Griner ellen nagyobb baj, hogy még faultolt is dobás közben. A büntető is bement. 19–27
2. perc: Jovanovics szedett vissza egy támadópattanót és váltotta két pontra. (17–24) Pecek óra nem találjuk az ellenszert a Jeka védekezésére, most Salvadores dobott homályt.
1. perc: a Sopron eladott labdával kezdte a második negyedet. Meesseman gyönyörűen tört be, könnyű ziccert dobott. 15–24

1. NEGYED

10. perc: Torrens a mezőnyben harcolt ki faultot, de összegyűlt a soproni csapathiba. A spanyol csak az egyik büntetőt dobta be. (15–19) Sopron eladott labda után szépen kijátszott akciót fejezett be Beglova egy hármassal. (15–22) A negyed utolsó támadásában nem jutottunk jó dobóhelyzetig.
9. perc: lépéshibát láttak Milovanovicsnál. Előbb Moore, majd Milovanovics hármasa jött le.
8. perc: Turner, majd a pattanót szedő Jovanovics is közelről hibázott. A másik oldalon szépen játszották meg Meessemant. Turner válaszolt. 15–18
7. perc: Griner a saját lepattanóját tette vissza, később blokkolt a másik oldalon. (13–16) Moore támadófaultot követett el. Jó volt a hazai védekezés.
6. perc: JECA! Milovanovics hármast dobott, majd jó a magyar védekezés. (11–14) Időt kért a Jekatyerinburg. A pauza sem törte meg a soproni lendületet, szépen kijátszottuk a zónát, Fegyverneky üresen dobhatott. Pontosan. 13–14
5. perc: Toliver faulttal együtt dobott egy középtávolit, majd a büntetőt is értékesítette. A második oldalon Milovanovics tett hasonlóan, csak ő közelebbről fejezte be az akciót. 8–14
4. perc: végre egy jó játék, Turner dobott távoli kettest. 5–11
Az orosz drukkerek buliznak, egyelőre a játékosaik is jól érezhetik magukat.

4. perc: megint üresen maradt bent Meesseman. (3–9) Soproni eladott labda után pillanatok alatt a palánkunk alatt voltak az oroszok, ismét Meesseman volt eredményes. Soproni időkérés. 3–11
3. perc: Az első magyar pontok. Turner dobott hárompontost. Meesseman kapott jó labdát a palánk alatt és dobott ziccert. 3–7
2. perc: Fegyverneky hiába talált be, lejárt a támadóidő. Megint két támadópattanót szedett az orosz csapat, majd Moore harcolt ki két büntetőt, ráadásul ez a második hibája volt Crvendakicsnak. Moore mindkét büntetőt bedobta. 0–5
1. perc: jól védekezett a Sopron, ám kétszer is visszaengedte a lepattanót, végül Moore dobott triplát. 0–3

Elkezdődött a mérkőzés, a Jeka hozta el a feldobást.

A kezdők:
Sopron:
Fegyverneky, Turner, Crvendakics, Milovanovics,Határ
Jeka: Toliver, Moore, Torrens, Meesseman, Griner

Megvolt a játékosok bemutatása, a hangulat kiváló. Kezdődjön a mérkőzés!

Itt van a csarnokban Ivkovics Sztojan férfi szövetségi kapitány a feleségével, Béres Tímeával. Béreshez hasonlóan többek között olyan korábbi kiválóságok is megjelentek, mint Károlyi Andrea, vagy az M4 Sport szakértőjeként jelen lévő Honti Kata és a női válogatott szövetségi kapitánya, Székely Norbert. A harmadik helyen záró Dinamo Kurszknak az orosz szövetség elnöke, Andrej Kirilenko adta át az érmeket.

Már fél órával a mérkőzés előtt remek hangulat uralkodott a csarnokban. Mindkét tábor megtartotta az első hangpróbát és azóta is kiszülődik a kezdésre.

ELŐZMÉNYEK

Hihetetlen leírni, de a Sopron Basket Európa legrangosabb trófeájáért küzdhet meg, ráadásul a saját pályáján!

A szezon elején még szinte lehetetlennek tűnt, ám péntek nyolc óráig sem sokan gondolták, hogy a magyar csapat odaérhet az Euroliga fináléjába. Roberto Íniguez együttese aztán az elődöntő első perceiben azonnal megmutatta, hogy komolyan kell őt venni, és parádés mérkőzésen, Jelena Milovanovics utolsó másodpercekben szerzett triplájával 68–65-re megverte a Yakin Dogu Üniversitesit.

A történelem során először játszhat magyar csapat a női kosárlabda legrangosabb európai kupasorozata, az Euroliga döntőjében – a Sopron 2009-ben és a Pécs 2005-ben negyedik, továbbá a Pécs 2001-ben és 2004-ben harmadik lett a final fourban. A BSE 1979-ben még a Bajnokcsapatok Európa-kupájában játszott döntőt.

A harmadik final fourján részt vevő, immár abszolút vezérszerepet betöltő Fegyverneky Zsófia a tőle megszokott megbízható játékot nyújtotta, Turner Yvonne a cseleivel nemegyszer bolondot csinált a török védőkből, Alekszandra Crvendakics elképesztő mezőnymunkát végzett, ezúttal sem ismert elveszett labdát, a 21 éves Ángela Salvadores óriási lendületet hozott a kispadról, Milovanovics pedig lényegében a döntőbe dobta csapatát.

Hasonló teljesítményre lesz szükség a döntőben is, csak még kevesebb hullámvölggyel, ugyanis a Jekatyerinburg a világ legjobbjait vonultatja fel. Háromszoros Euroliga-győztes, míg Oroszországban, Európa egyik, ha nem a legjobb bajnokságában 2009 óta senki sem tudja letaszítani a trónról. Az Euroliga csoportkörét a Sopronhoz hasonlóan a második helyen zárta, a negyeddöntőben aztán gond nélkül jutott túl az USK Prahán. Az elődöntőben az addig veretlen és egyben címvédő Dinamo Kurszkot 84–77-re verte meg.

Ugyan pénteken tíz ember lépett pályára a Jekatyerinburgban, közülük négyen is 30 perc felett játszottak, egyvalaki pedig 42 másodperc híján maradt el ettől – jól látszik tehát, hogy az oroszok játéka öt bombaerős kosarasra épül. Ott van köztük a háromszoros Euroliga-győztes, kétszer az Euroliga-döntő MVP-jének választott Alba Torrens, a WNBA-ben MVP, kétszeres olimpiai bajnok Maya Moore, az amerikai csapatában is alapembernek számító Kristi Toliver és a szintén WNBA-kiválóság, a belga Emma Meesseman. Nem beszéltünk még a 2013-as drafton 1/1-es, a védők számára tarthatatlan Brittney Grinerről – a 206 centis center az elődöntőben zsákolt is, ami, valljuk be, a női mezőnyben nem túl gyakori. Az ő semlegesítése óriási feladat lesz Tina Jovanovicsnak és Danielle Page-nek, ám mivel ők a pénteki meccsen is faultgondokkal küzdöttek, nem zárható ki, hogy a 208 centis Határ Bernadett is pályára kerül.

A hétvége esélyeiről, és a Sopron tettéről mindent elmond Roberto Íniguez két nyilatkozata. A spanyol mester még az elődöntő előtt említette, hogy a „Yakin Dogu legjobb játékosai többet érnek, mint a mi egész keretünk”, a torna előtti edzésen pedig az ellenfeleket látva azon morfondírozott, „mégis mit keresünk mi itt”.

Egy biztos, a Sopronnak még a hazai pálya ellenére sincsen semmilyen veszítenivalója, nyomás nélkül játszhat, az esélyes abszolút a Jekatyerinburg. Persze a magyar csapat ellenfele volt a favorit a negyeddöntőben és az elődöntőben is, s Fegyvernekyék mindkét párharcot fantasztikusan teljesítették. Lássunk megint csodát!