Női kosár Euroliga: a Sopron véget vetett a rossz szériának

BOBORY BALÁZS, KOVÁCS GERGELYBOBORY BALÁZS, KOVÁCS GERGELY
2019.12.12. 19:40
A soproni Alekszandra Crvendakics dobóhelyzetet keres (Fotó: Tóth Zsombor, fiba.basketball)
Négy vereség után újra nyert a Sopron a női kosárlabda Euroligában: a magyar bajnok csütörtök este hazai pályán nagy csatában 59–51-re győzött az olasz Famila Schio ellen. A harmadik negyed elején már 12 ponttal vezettek a soproniak (34–22), aztán 39–39-nél újra együtt voltak a felek, de az utolsó játékrészben ismét a hazaiak felé billent a mérleg nyelve. A csoportmeccsek fele után a Sopron három győzelemmel és négy vereséggel, a Famila négy győzelemmel és három vereséggel áll.

Nem mondhatjuk, hogy ne lett volna előjele az elmúlt hetekben gödörben lévő Sopron Basket Schio elleni győzelmének, hiszen a magyar bajnok a hét végén hazai rangadón gázolt át a Diósgyőrön, és az a teljesítmény, az ott szerzett önbizalom most rengeteget számított az olaszok ellen a nehéz pillanatokban.

Mert hiába játszott a mérkőzés nagy részében remekül Gáspár Dávid csapata, egy-egy kisebb hullámvölgynél félő volt, hogy bevillan néhány korábbi kudarcélmény, ám most nemcsak fizikailag és taktikailag, hanem mentálisan is nagyon erős volt a Sopron.

Amely nagy iramban, lendületesen kezdett, Alekszandra Crvendakics egyértelműen együttese élére állt, és vállalta a felelősséget, az ellenfél pedig felvette a kesztyűt, így nagyon változatos, izgalmas első negyed vezette fel a meccset.

Ezt követően a második tíz perc már több hibával kezdődött, alig-alig fejeztek be kosárral támadást a felek, de szerencsére a soproniak nyugodtak meg előbb, s miközben védekezésben szinte tökéleteset nyújtottak, támadásban is megmutatták, mennyire széles a repertoárjuk. Crvendakics slusszpoénként bedobott még egy triplát – nyolc ponttal vezetett a házigazda a nagyszünetben, és ami fontos, csak huszonkettőt engedélyezett ellenfelének.

Az egész meccsen éretten, nyugodtan és eredményesen kosárlabdázó Határ Bernadett két duplájával már 12 pont volt az előny a pihenő után, csak aztán az olaszoknál beindult a francia erőcsatár, Sandra Gruda, hat perc alatt beszórt 12 pontot. Hiába kért időt a tizedik után Gáspár Dávid és hívta fel a figyelmet a rivális legjobbjára, arra, hogy elkapta a fonalat – a Schio egyenlített, kezdődhetett minden elölről.

Ekkor lehetett a leginkább attól tartani, hogy megijednek a hazaiak, azonban nem tették, bemutatták, hogy a második negyedben látott feszes védekezés és ötletes támadójáték nem egyedi esetnek számított. Távolról, középtávolról és a palánk közeléből is érkeztek pontok – erre mondják, hogy jó volt a dobáskiválasztás.

S bár az utolsó percig szoros volt a csata, érezni lehetett, hogy a Sopron ezúttal nem engedi kicsúszni a kezéből a győzelmet, amely nagyon fontos volt a folytatás szempontjából, hiszen az alapszakasz első köre után továbbra is nyitott az út a magyar csapat számára akár a legjobb nyolc közé is.

NŐI KOSÁRLABDA-EUROLIGA
7. FORDULÓ, B-CSOPORT
SOPRON BASKET–FAMILA SCHIO (olasz) 59–51 (16–16, 14–6, 11–19, 18–10)
Sopron, 900
néző. V: Jurasz (szerb), Mendoza (spanyol), Tomasovic (szlovák)
SOPRON: January 11, Fegyverneky 9/3, CRVENDAKICS 16/6, KRAJISNIK 10, HATÁR 12. Csere: Dubei 1, Czukor, Weninger. Edző: Gáspár Dávid
SCHIO: F. Dotto 5/3, DeShields 6, Cinili 2, LISEC 11/3, GRUDA 16. Csere: Battisodo 5/3, Keys, Harmon 4, Andre 2. Edző: Pierre Vincent
Az eredmény alakulása. 2. perc: 3–2. 5. p.: 9–6. 10. p.: 16–16. 13. p.: 20–16. 15. p.: 21–21. 18. p.: 27–22. 20. p.: 30–22. 22. p.: 34–24. 26. p.: 39–37. 30. p.: 41–41. 32. p.: 45–41. 35. p.: 50–45. 38. p.: 55–49
Kipontozódott: Lisec (39. p.)
Gáspár Dávid:
– Nagyon boldog vagyok, hogy újra győzedelmeskedtünk az Euroligában is! Fegyelmezetten, keményen védekeztünk, készültünk a Schio figuráira és a játékosaiból egyénileg is. Jó munkát végeztek a játékosaink! Megvoltak a helyzeteink támadásban is, üres helyzeteket alakítottunk ki, de a befejezésekkel vannak még problémáink. Külön köszönet a szurkolóinknak, hogy átsegítettek minket a nehéz helyzeteken. Hálásak vagyunk a segítségükért!
Pierre Vincent: – Nem voltunk hatékonyak távolról, és a büntetőket sem dobtuk jól, így pedig nehéz nyerni. Támadásban nem működtek jól a játékkapcsolataink, nem találtuk meg labdákkal a tiszta helyzetben lévőket. A védekezésünk rendben volt, azzal nem volt gondunk, ám támadásban nehézségeink adódtak, ezért vesztettünk.