Női kosár Euroliga: a Sopron magabiztos sikerrel kezdett

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2019.10.16. 21:50
Alekszandra Crvendakics (a labdával) tizenhat pontot szórt a Montpellier-nek (Fotó: fiba.basketball)
A Sopron tizenhárom pontos (66–53) győzelmet aratott Franciaországban a Montpellier vendégeként a női kosárlabda Euroliga B-csoportjának első fordulójában.

Roppant fiatal és rutintalan együttes várt a Sopron Basketre Montpellier-ben a női Euroliga B-csoportjának nyitó fordulójában. Mindössze 23 év a francia együttes átlagéletkora, amely a Sopronhoz hasonlóan hibátlanul, három győzelemmel – a magyar együttes már négynél jár – kezdett a saját bajnokságában, de a 13-szoros magyar bajnok állománya sem sokkal idősebb (25 esztendő), viszont jóval rutinosabb játékosai vannak, mint szerdai vendéglátójának. Elég, ha csak Jelena Brooks-Milovanovicsra gondolunk, a szerb magasbedobó a tizedik szezonját kezdte az Euroligában. Meg is mutatta az ifjú franciáknak, ez mit jelent: tíz perc alatt tíz pontot szórt és lekapott öt lepattanót is, miközben a Sopron szenzációs rajtot vett. A jó kezdés fontos volt a sorozatban legutóbb negyedikként záró csapatnak, ennek megfelelően azonnal magukhoz is ragadták a kezdeményezést a vendégek.

Noha mindkét csapat pocsékul dobta a triplákat (s ez nem változott a lefújásig, a felek összesen 43-szor kísérleteztek, ám csak hétszer találtak célba), a magyar együttes legalább a ketteseket jó százalékban értékesítette. A Sopron 29–19-re meglépett a 14. percben, aminek a jó védekezés és a ritmusos támadójáték adta az alapját. Weninger Virág már az első félidőben pályára került, dobott is egy ziccert, ami után jött a hazai időkérés, mivel egyértelműen a Sopron akarata érvényesült. A második negyedben mindössze nyolc pontot engedélyeztek Fegyverneky Zsófiáék a riválisnak, így megnyugtató, 14 pontos előnyt szereztek a nagyszünetre.

A harmadik negyed nem indult jól, három perc alatt nyolc pontra feljött a kétszeres francia bajnok, rögtön magához is hívta övéit Gáspár Dávid vezetőedző. A rövid fejmosásnak meglett az eredménye, négy perc múlva már 15 pont volt a soproni fór, miután az időkérést követően 8–0-s etapot produkált a gárda. Ezután már nem volt visszaút a hazaiaknak, a magyar csapat koncentráltan, jól és magabiztosan játszotta le a hátralévő időt és vett ezzel sikeres rajtot.

Tavaly nem sikerült fényesre a az első meccs, hiszen a szintén francia Basket Carolótól kisebb meglepetésre kikapott az együttes. 2017-ben hazai pályán a török Galatasarayt 17 ponttal verték a zöld-sárgák, akik legutóbb 2016-ban tudtak idegenbeli győzelemmel nyitni: akkor a lengyel Polkowice otthonában nyertek nyolc ponttal.

NŐI KOSÁRLABDA EUROLIGA
B-CSOPORT, 1. FORDULÓ

BLMA MONTPELLIER (francia)–SOPRON BASKET 53–66 (17–24, 8–15, 17–14, 11–13)
Montpellier, 800
néző. V: Stoica, Stan (románok), Baloun (cseh)
MONTPELLIER: Whitcomb 12/3, Bernies 4, Thatchouang 3, Mavunga 4, Williams 19/3. Csere: Milapie 4, Bankole 4, Lundquist 3/3, Kamba. Edző: Petit Thibaut
SOPRON: January 5/3, Fegyverneky 4/3, Crvendakics 16/3, Brooks-Milovanovics 16/3, Jovanovics 9. Csere: Dubei, HATÁR 14, Weninger 2. Edző: Gáspár Dávid
Kipontozódott: Dubei (33. p.)
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–8. 5. p.: 4–11. 8. p.: 15–17. 13. p.: 19–27. 17. p.: 23–35. 19. p.: 25–39. 24. p.: 33–41. 28. p.: 33–49. 33. p.: 42–57. 36. p.: 46–61. 39. p.: 50–64
Gáspár Dávid:
– Az izgatottság elszállt, boldogok vagyunk, hogy sikerült győztes rajtot vennünk. A lányok szépen betartották az eltervezett taktikát, remekül védekeztünk, jól zártunk ki a palánk alatt, ez kulcsfontosságú volt abban, hogy nyerni tudtunk. Dolgozunk tovább, nincs idő sokáig örülni.

A csoport további mérkőzésein: Dinamo Kurszk (orosz)–Lyon (francia) 79–64, Fenerbahce (török)–Uni Girona (spanyol) 86–82