Női kosár Eb-sel.: hihetetlen győzelem, a kijutás küszöbén a mieink

2018.02.14. 19:53
Hol a labda? – elképesztő végjátékban győzött a magyar válogatott (Fotó: Dömötör Csaba)
A magyar női kosárlabda-válogatott végletekig kiélezett meccsen 78–76-ra legyőzte Litvániát az Európa-bajnoki selejtező 4. körében, ezzel szinte biztossá vált a továbbjutása.

A kezdetektől borítékolható orosz elsőség miatt az volt a kérdés, hogy ki ér oda a csoport második helyére. Ebből a szempontból gyakorlatilag döntőt játszott egymással a magyar és a litván válogatott Miskolcon.

A SELEJTEZŐ LEBONYOLÍTÁSA

A 2019-es szerb-lett közös rendezésű Európa-bajnokságot 16 csapat részvételével rendezik. 14 együttes selejtező útján csatlakozhat a két házigazdához. A nyolc, egyenként négycsapatos csoport résztvevői oda-vissza vágó alapon játszanak egymással. A csoportok első helyezettjei és a hat legjobb második kvalifikálja magát a kontinenstornára.

A néhány nappal ezelőtti Oroszország elleni mérkőzéshez képest sokkal jobban kezdtek a mieink, de az első negyedben nem tudtak nagy előnyt kialakítani, sőt, majdnem minden támadásban változott a vezető kiléte.

Pontgazdag első játékrész után még jobban támadott a második negyed elején a magyar együttes, Raksányi Krisztina hármasa után Dubei Debóra faulttal együtt dobott egy kettest, majd Studer Ágnes is a triplavonalon túlról volt eredményes. A hazai pontok közé csak két litván büntető ékelődött be – így alakult ki a 14. percben a 39–31-es állás.

45–40-nel fordultunk a második félidőre, a magyar válogatott minden eddiginél lehengerlőbben játszott: remek védekezés mellett Határ Bernadett vezetésével folyamatosan nőtt a különbség, már 60–44 is volt az állás. Ezután teljesen megfordult a kocka, nem jutottunk jó dobóhelyzetekig, miközben három technikai faultot is ítéltek ellenünk (hozzá kell tenni, később a javunkra is kiosztottak kettőt), a litván csapat pedig 61–59-re felzárkózott a harmadik negyed végére.

A záró játékrész két gyors vendégkosárral kezdődött, így a baltiak hosszú idő után ismét vezettek (61–63), később már öt pont is volt az előnyük, de Studer és Határ villanásaival visszajöttünk, hogy aztán az utolsó fél percben olyat lássunk, amilyen nem sűrűn történik.

74–74-nél Petronyte a saját térfelén labdát csent Határtól, és ziccert dobott – előnybe kerültek a vendégek –, a magyar center szerencsére válaszul kosárral javította a hibáját (76–76). 19 másodperccel a vége előtt Nacickaite Raksányi kezébe passzolt, a magyar csapatkapitány is végigrobogott a labdával, és 78–76-ra alakított az állást. Erre csak egy távolról dobott homállyal „válaszolt” a litván együttes, ám három másodperccel a vége előtt (az amúgy jól játszó) Krivacsevics Tijana eladta a labdát, de a vendégek játékosa a dudaszó pillanatában elrontotta a hosszabbítást érő ziccert.

Székely Norbert együttese a selejtező következő fordulójában Albániával játszik, amelyet korábban 89 ponttal legyőzött, és amelynek mínusz 345-ös a pontkülönbsége. Ha érvényesül a papírforma, akkor legalább négy győzelemmel várhatjuk a csoportmásodikak közötti összevetést.

Nagy volt az öröm a végén (Fotó: Dömötör Csaba)

NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
4. forduló, C-csoport (Miskolc)

MAGYARORSZÁG–LITVÁNIA 78–76 (24–25, 21–15, 16–19, 17–17)
Miskolc, 1000 néző. V: Denkovszki (macedón), Szmiljanics (szerb), Zenis (szlovák)
MAGYARORSZÁG: Medgyessy, RAKSÁNYI 18/6, Simon, Goree 4, Krivacsevics 10/3. Csere: STUDER Á. 14/3, Theodoreán, HATÁR 20, Varga Zsó., DUBEI 11/6, Katona 1. Szövetségi kapitány: Székely Norbert
LITVÁNIA: Okockyte 7, NACICKAITE 20/6, Kvederaviciute 4, Sulciute 4, PETRONYTE 20. Csere: GRIGALAUSKYTE 7/3, Labuckiene 12, Knyzaite, Juskaite 2, Svaryte. Szövetségi kapitány: Mantas Sernius
Az eredmény alakulása. 2. perc: 5–2. 5. p.: 7–10. 7. p.: 17–12. 10. p.: 19–23. 15. p.: 39–31. 19. p.: 45–40. 21. p.: 47–44. 26. p.: 60–44. 31. p.: 61–63. 34. p.: 67–66. 36. p.: 67–72. 39. p.: 74–74
Székely Norbert:
– Elképesztő, életre szóló élmény volt mindenkinek, aki itt volt a csarnokban. Csodálatos volt, ahogy összefogott mindenki, nagyon boldog vagyok. Az egység hozta meg a győzelmet. Harmadik negyedben volt egy pillanat, amikor megnyerhettük volna a meccset, de összezavarodtak a játékvezetők, s ezáltal a csapat. Onnantól csak a küzdelem dominált. Az utolsó másodpercekben kicsúszott a talaj lábunk alól, de a lényeg, hogy nyertünk. Határ Bernadett ezen a meccsen klasszisteljesítményt nyújtott, bizonyította, lehet belőle klasszis.
Mantas Sernius:
– Jó meccset játszottunk, csapatomnál a játékba fektetett energia rendben volt az első félidőben. Nagy küzdelem árán visszajöttünk a meccsbe a harmadik negyedben, a magyarok időnként alattomosan védekeztek, de nem ezért nyertek. A hajrában rossz döntéseket hoztunk, ők betaláltak, pedig nekünk voltak jobb dobóhelyzeteink.