Hiába a nagy hajrá, nem jutott négy közé a női kosárlabda-válogatott

2019.07.04. 12:27
A magyar női kosárlabda-válogatott nagyot hajrázott Nagy-Britannia ellen, és az utolsó másodpercekben fordíthatott is volna, ám kritikus pillanatokban hibázott, így 62–59-re kikapott az Európa-bajnokság negyeddöntőjében.
A legrosszabbkor vált görcsössé a játékunk (Fotó: Koncz György)
A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE
A legrosszabbkor vált görcsössé a játékunk (Fotó: Koncz György) A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE

37. NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, SZERBIA ÉS LETTORSZÁG
NEGYEDDÖNTŐ (BELGRÁD)
MAGYARORSZÁG–NAGY-BRITANNIA 59–62 (13–15, 9–17, 16–16, 21–14)
Belgrád, 457
néző. V: Caroucha (görög), Ciulin (román), Tomasovic (szlovák)
MAGYARORSZÁG: STUDER Á. 10/6, Turner 11/6, RAKSÁNYI 10/6, Zele 5/3, Határ 8. Csere: Horti 8, Dubei 3/3, Varga Zs. 4. Szövetségi kapitány: Székely Norbert
NAGY-BRITANNIA: Vanderwall 2, Samuelson 7, LEEDHAM 4, Handy 6/6, FAGBENLE 29/3. Csere: Green 3, Simpson 3/3, JONES 8/6. Szövetségi kapitány: Chema Buceta
Az eredmény alakulása. 2. perc: 7–0. 5. p.: 9–5. 9. p.: 11–11. 12. p.: 15–24. 18. p.: 19–29. 23. p.: 24–38. 26. p.: 33–40. 32. p.: 44–50. 35. p.: 46–54. 37. p.: 53–58. 40. p.: 59–60
Chema Buceta:
– Azért jöttünk ide, hogy alkossunk valamit, úgy érzem, ez sikerült, méghozzá elég nagyot, és még folytatni is akarjuk. Csodálatos ez a csapat, mindent megtesznek egymásért, a játékért, a győzelemért, hiába történik annyi minden egy Európa-bajnokságon, ők nem figyelnek semmi másra, csak a feladatukra. Az út még nem ért véget, miért ne nyerhetnénk az elődöntőben is?

A NEGYEDDÖNTŐ TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEI
Spanyolország–Oroszország 78–54
(19–16, 25–12, 17–17, 17–9)
18.00:Franciaország–Belgium (Tv:M4 Sport)
20.30:Szerbia–Svédország (Tv:M4 Sport)

Lassan telnek a percek, üres a 18 ezres Belgrád Aréna.

Egy óra van még az Európa-bajnokság első negyeddöntőjének kezdetéig, de ilyenkor általában ebédelni szokás, nem sportolni, nem lehet csodálkozni, hogy a létesítmény melletti szurkolói zóna is üres.

Bent, a pályán már dobálnak a játékosok, néha sandán átpillantanak a másik térfélre. A mieink egyszer-egyszer az Európa-bajnokságon eddig megállíthatatlan 2017-es WNBA-bajnok centert, Temi Fagbenlét méregetik, a másik oldalon meg azon gondolkodnak, mit kezdenek majd Határ Bernadett 208 centiméterével.

Székely Norbert szövetségi kapitány kisétál a folyosóra, közben elmosolyodik. Felmérni sem tudjuk, mekkora a feszültség benne. Kovács Ignác csapatorvos azt mondja, fizikailag minden rendben a lányokkal, azt már csak csendesen teszi hozzá, reményei szerint mentálisan is.

Még ötven perc. Csapatnyi magyar szurkoló érkezik a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöke, Szalay Ferenc vezetésével, és gyorsan kiderül, a lelátón fölényben leszünk. És ez a fölény talán még nagyobb lehetett volna, ha nem hétköznap, 12.30-kor rendezik meg ezt a negyeddöntőt. Ezt dobta a gép – illetve a nemzetközi szövetségi illetékesei –, ezt a helyzetet kell megoldani.

A kezdés előtti pillanatokban Horti Dórának személyes szurkolói toppannak a csarnokba, férje, a ZTE erőcsatára, Szabó Zsolt és öccse, a válogatott center, Horti Bálint. A Himnuszt ők is éneklik, tudják, átérzik, mi dolgozhat ezekben a pillanatokban a lányokban.

A feldobás után nem a miénk a labda, de Fagbenle elrontja első dobását, Raksányi Krisztina viszont belekezd, dob két szép ziccert, aztán amikor Turner Yvonne értékesíti a triplát, már elmondható, jól indul az összecsapás. A britek láthatóan idegesebbek, a dobógépeik, Karlie Samuelson és Johannah Leedham még nem találják a ritmust, a távolságokat, ezt kellene a lehető legjobban kihasználni. Öt perc után azonban fordul a világ, néhány eladott labda és kihagyott üres dobás sokba kerül, ha nem is átrohannak rajtunk a britek, fokozatosan dolgozzák le hátrányunkat, olyannyira, hogy a negyed végére már ők vannak előnyben. Hiába, ha bő öt perc alatt csak négy pontra képes egy csapat, akkor védekezhet bármilyen jól, előbb-utóbb bajba kerül.

Aztán, ha egy teljes negyed alatt mindössze kilenc a termés, végképp nem lehet sok jóra számítani. Ráadásul a britek három triplával nyitnak, főleg a PINKK korábbi légiósa, Chantelle Handy két távolija fájdalmas. Székely Norbert időkérése jót tesz a védekezésnek, a támadójáték viszont nagyon akadozik, Határnak, az első számú fegyvernek nem megy a játék, Turnert is kiveszik, így pedig elhúznak a britek, pontosan tíz ponttal, s amikor Dubei Debóra hármasát megváltásként éljük meg, még Georgia Jones válaszol, így két számjegyű a különbség a félidőben (22–32).

Zele Dorináék közel álltak a bravúrhoz (Fotó: Koncz György)

Az ijesztő még nem is igazán ez, hanem hogy a mieink neve mellett 22 pont áll az eredményjelzőn. Hiába a szünet, nem sikerül rendezni a sorokat, Székely Norbert a tempót hiányolja, a kispadnak magyarázza dühösen, hogy lassan visszük át az ellenfél térfelére a labdát. A védekezésre továbbra sem lehet sok panasz, de támadásban kevés a jó megoldás, és nehéz is, ha a támadójátékunk alappillérei nem játszanak jól. Mégis megmozdul valami, amikor Horti Dóra faulttal együtt bedob egy ziccert, aztán Raksányi hint egy triplát, és hét pontra feljövünk. Fagbenle azonban tudja, neki döntő fontosságú szerepe van, dob sorozatban öt pontot, és visszalök minket a gödör aljára. Horti tiszta ziccert hibáz, egyedül Raksányi az, aki vállalkozik, és esetenként talál is. Tíz pontot kellene ledolgozni tíz perc alatt, és nem látszik, hogyan lehetne ezt kivitelezni.

A receptet megmutatják a lányok, Varga Zsófia és Horti két olyan akciót fejez be ziccerrel, amelyet a táblára szoktak rajzolgatni az edzők. Hat pont van közte, még bármi lehet. Csak éppen Fagbenle nem áll le, szinte azt csinál a palánk alatt, amit akar, és a baj, hogy távolról is veszélyes.

Hosszú hajrát kellene nyitni, talán sikerül, Turner duplája és Studer Ágnes triplája után csak öt pont a különbség, és van még három és fél perc. Él a magyar csapat, kőkemény a védekezés, működik az egész pályás letámadás, Turner pedig távolról dob szenzációs kosarat és 116 másodperccel a zárás előtt már csak duplányira vagyunk a britektől.

És ott lehet az a dupla, Határ fel is teszi a ziccert, de az addig kering a gyűrűn, hogy a gravitáció végül nem úgy húzza a parkett felé, ahogy mi szeretnénk, a másik oldalon ki más, mint Fagbenle viszont megveri egy az egyben a mi centerünket, és betalál.

Ez baj, de még nincs vége, mert Studer a sarokból bedobja a triplát. Utána meg a legjobbkor ad Határ egy sapkát Fagbenlének, s máris a győzelemért támadunk. Határ lesz a befejező ember, de nem sikerül bedobnia a közelit. Veszett fejsze nyele: Samuelson értékesített büntetői után Studer még a felezővonalról majdnem bevágja a triplát, de csak majdnem (a labda kétszer landol a gyűrűn, harmadszor mellé pottyan) – sokba kerül a 35 percig tartó visszafogott játék. 59–62

Sírás, könnyek, összeomlás.

Persze, ez ilyenkor természetes, de nem tarthat sokáig, mert szombaton harcolni kell Tokióért.

RÁJÁTSZÁS
A NEGYEDDÖNTŐBE JUTÁSÉRT (RIGA, BELGRÁD)
Július 1., RigaNagy-Britannia–Montenegró92–71
Július 1., RigaSvédország–Lettország77–62
Július 2., BelgrádOlaszország–Oroszország54–63
Július 2., BelgrádBelgium–Szlovénia72–67
Július 4.Spanyolország–Oroszország78–54
Július 4.Franciaország–Belgium84–80 – h.u.
Július 4.MAGYARORSZÁG–Nagy-Britannia59–62
Július 4.Szerbia–Svédország20.30
RÁJÁTSZÁS AZ OLIMPIAI KVALIFIKÁCIÓS TORNÁÉRT (BELGRÁD)
Július 6.Oroszország–Szerbia/Svédország?
Július 6.Belgium–MAGYARORSZÁG?
ELŐDÖNTŐ (BELGRÁD)
Július 6.Spanyolország–Szerbia/Svédország?
Július 6.Franciaország–Nagy-Britannia?
HELYOSZTÓK (BELGRÁD)
Július 7.a 3. helyért17.30
Július 7.döntő20.30 (Tv: M4 Sport)

TUDÓSÍTÁS

Köszönjük a figyelmet!

Négy másodperc volt hátra, Studer fél pályáról eldobta, a labda kettőt pattant a gyűrűn, majd nem esett be. Vége.
Turner bejátszotta határnak, aki ráfordult a gyűrűre, de nem tudott kosarat szerezni. Gyors fault, brit büntetők következnek. Samuelson mindkettőt bedobta. 59–62
21.6 a hátralévő idő.
VÉGRE!!! Határ leblokkolta Fagbenlét!
29 másodperc van hátra.
Faultolgatunk, csak egy hibánk volt az utolsó perc kezdetén.
40. perc: bedobás után gyorsan visszakapta Studer a sarokban, bedobta a hármast!59–60
49 másodperc van hátra.
40. perc: jól védekeztünk, de a támadóidő utolsó másodperceiben Fagbenle ziccert dobott Határ mellett. Magyar időkérés. 56–60
39. perc: Leedham bevitte a sűrűbe és ellépte! Turner ziccere lejött, Határ ziccere is rossz, újabb lepattanó után Turner Határnak passzolt, aki megint kihagyta a ziccert.
1:55 van hátra.
39. perc: Turner labdát szerzett, nagy lendülettel felért, gondolt egyet és emberről eldobta a triplát. A GYŰRŰBE! Brit időkérés. 56–58
38. perc: Turner és Dubei közös erővel labdát szerzett, de gyorsan el is adtuk. Letámadtunk, csapdáztunk, a britek kijátszották, üresen dobhatott ziccert Leedham. (51–58) Határ gyorsan válaszolt. 53–58
37. perc: Zele támadópattanója után Studer maradt üresen és triplát dobott! 51–56
36. perc: Turner homálya után labdát szereztünk a mi térfelükön. Javított az irányító, szép betörés után dobott közeli kettes.48–56
35. perc: Határ
most szépen oldotta meg palánk alatt. (46–54) Le kell írnom, hogy mi jött ez után? Fagbenle-kosár... (46–56) Magyar időkérés.
35. perc: eladott labda, kivédekezett akció, rossz dobás. Magyar szempontból így alakult az előző perc.
34. perc: Leedham betört, Studer odaütött neki. Mindkét brit büntetőt jó, újra tíz pont a különbség. 44–54
33. perc: ez sem volt csúnya, Dubei betört, leosztotta Határnak, aki kihasználta a magasságát.(44–50) Fagbenle ezúttal távoli kettest dobott. Ez már a 25. pontja volt. 44–52
32. perc: SZÉP JÁTÉK! Talán a legszebb ezen a meccse. Varga belépett a festékbe és azonnal megjátszotta Hortit, aki nem hibázta el a ziccert. (42–48) Brit időkérés. Persze, hogy Fagbenle jön ilyenkor. 42–50
31. perc: elkezdődött a negyedik negyed, rögtön kosarat szereztünk egy szép akció végén. Varga volt eredményes. 40–48

30. perc: Varga a mezőnyben harcolt ki faultot, de jár már a dobás. Mindkét büntető a helyén. (38–46) Fagbenle ma nem (sem) akar kikapni, újabb ziccert dobott. (38–48) Turner még eladott egy labdát, ez a negyed vége.
29. perc: nagyon tanácstalanok vagyunk támadásban, valahogy mégis eljutott Horti kezébe a labda, aki üres ziccert hibázott. Elrontott brit támadás után Raksányi dobott triplát. 36–46
28. perc:
Turnerre támadót fújtak. Jól védekeznek a britek. Horti harmadik személyije után Fagbenle kettőből egy büntetőt értékesített. 33–46
27. perc: Fagbenle most „csak kettest” dobott. (33–45) Két elrontott magyar akció után időt kért Székely Norbert.
26. perc: TRIPLA! Turner üresen találta Raksányit, aki bevágta a hármast (33–40). Hogy ne örülhessünk sokáig, Fagbenle is dobott egyet. 33–43
25. perc: Turner a saját gyűrűje alatt szedett pattanót és ezzel egy időben k is harcolt egy faultot. Ez már az ötödik brit hiba volt, a honosított irányító kettőből egy büntetőt dobott be. 30–40
24. perc: Studer szedett támadópattanót, ezután Raksányi passzából Zele dobott hármast. (27–38) Vagy nem tudunk lepattanót szedni, vagy azonnal eladjuk a labdát. Samuelson meg is büntette. (27–40) A másik oldalon Horti bevállalósan lépett be a palánk alá, Samuelson keményen faultolta. Horti kosara után a ráadás büntető kimaradt. 29–40
23. perc: Határ kezében dadogott a labda, majd rontott középtávolról. Az ellentámadásból mellőle dobott ziccert Jones. 24–38
22. perc: Studer eladott labdájával Vanderwal robogott végig. (24–36) Később kivédekeztünk egy brit akciót. Ebből kell több!
21. perc: Fagbenle kilépett az alapvonalon, az egyik játékvezető le is fújta, majd kis egyeztetés után inkább faultot fújtak Határra. Ez neki már a harmadik. Így nem lehet keményen védekezni, Fagbenle meg is oldotta a magyar center mellett. (22–34) Zele dobott kettest. 24–34

Pontok a kispadról: 7, ill. 12

Pontdobók: Turner 5/3, Studer 4, Raksányi 4, Horti 4, Dubei 3, Határ 2, illetve Fagbenle 11, Handy 6/6, Jones 6/6, Samuelson 3, Green 3, Simpson 3/3.

Véget ért az első félidő.
20. perc:
a lepattanókról rendre lemaradunk, a briteknek is köszönhetjük, hogy nem nagyobb a hátrányunk. Mire leírom, már jön is Jones triplája. (22–32) Az utolsó kilenc másodperc előtt időt kértek a britek. Megint hármassal próbálkoztak a britek, ez most lejött. Szerencsére...
19. perc: Dubei hármasa nagyon kellett már. 22–29
18. perc: Fagbenle megverte Hortit és faulttal együtt dobott be egy ziccert. A büntetőt sem hibázta el. 19–29
17. perc: Horti
védője elszámolta magát, üresen fordulhatott így be a center, aki nem hibázott, végre magyar kosár. 19–26
16. perc: percek óta nincs kosár egyik oldalon sem, abszolút nem találjuk az utat a brit gyűrűig.
15. perc: elhibázott támadások itt is, ott is. Szép játék volt, Raksányira jött ki a dobás, de elrontotta.
13. perc: Fagbenle-ziccer, míg mi sorra hibázunk. 17–26
12. perc:
Dubei gyönyörű labdával szolgálta ki Határt, aki könnyű ziccert rontott, de Studer lepattanót szedett, kis cselezés után pedig betört és kosarat szerzett. 17–24
4/9 a brit triplamutató, ebben a negyedben még nem hibáztak.
12. perc: Studer dobott be két büntetőt. (15–21) Baj van, Handy megint betalált távolról (15–24). Székely Norbert időt kért.
11. perc: elkezdődött a második játékrész, majd a játékvezetők rögtön meg is állították a játékot. Nem indult el az óra. Eljutott Határig a labda, de túl erősen dobta a palánkra. A másik oldalon nincs ilyen probléma, előbb Simpson, majd Handy dobott hármast. 13–21

Véget ért az első negyed.
10. perc: Horti
harcolt ki két büntetőt. Mindkettőt bedobta a magyar magasember. (13–11) Samuelson szépen hozta magát helyzetbe és dobott kettest (13–13), a másik oldalon Varga eladta a labdát. Brit labdavesztés után Dubei is eladta, ez volt a hetedik magyar eladott labda. Még nagyobb baj, hogy az utóbbival végig is ment Green. Vezetnek a britek. 13–15
9. perc: Raksányi nullszögből eleresztett középtávolija rossz, lerohantak a britek, Fagbenle ziccerezett, majd támadót fújtak Horti ellen. 11–11
8. perc: Green visszaszedett egy támadópattanót és kiharcolt egy faultot. Csak a második büntetőjét értékesítette. (11–6) Jones távolija a helyén. 11–9
7. perc: Raksányi üres triplát hibázott, Studer az emberhátrányos szituációból támadóhibát erőszakolt ki. Ezt követően Turner dobott távoli kettest. 11–5
5. perc: Fangbenle jól fogott pozíciót és ziccert dobott. Turner próbálkozása lejött, de jól védekeztünk. 9–5
4. perc: Raksányi pontatlanul adta be a labdát Határnak. A másik oldalon Fagbenle oldotta meg a helyzetét közelről. Raksányi most jól játszotta meg Határt, nem is hibázott a center. 9–3
3. perc: a gyűrű egyelőre velünk van, eddig az összes brit dobás lejött. Határ keményen faultolta Leedhamet, aki csak az első büntetőjét dobta be. 7–1
2. perc: rossz angol és pontatlan magyar dobás után Studer labdát szerzett és indította Raksányit, aki újabb ziccerből szerzett pontot. Nem sokkal később Turner hárompontost dobott. 7–0

1. perc: elkezdődött a mérkőzés, az első támadás a briteké. Fagbenle beforgatta Határt, de kimaradt a ziccere, a másik oldalon Raksányi szép betörés után épp róla dobott közeli kettest. 2–0

A magyar kezdőcsapat: Studer, Turner, Raksányi, Zele, Határ.

Megvolt a csapatok bemutatása, a himnuszokat is hallhattuk. Jöhet a mérkőzés!

ELŐZMÉNYEK

Nem mindennapi lehetőség előtt a magyar női kosárlabda-válogatott.

A nemzeti csapat legnagyobb sikereit az ötvenes években érte el az Európa-bajnokságokon, 1950-ben és 1956-ban is ezüstérmes lett. Bronzéremből már öt jutott nekünk, 1952 után a nyolcvanas években három (1983, 1985, 1987), legutóbb az 1991-es csapat állhatott dobogóra. A négy közé 1997-ben, a hazai viadalon jutottak be a mieink, de az elődöntőben Szlovákiától, a helyosztón pedig Németországtól kaptak ki.

Már a mostani szerepléssel is egy ínséges időszakot tud maga mögött a magyar válogatott, amely a legjobb nyolc között legutóbb 2001-ben volt.

Mint ismert, a mieink a szerb, lett közös rendezésű Eb csoportkörében88–84-remegverték Szlovéniát, majd59–51-relegyőzték Olaszországot is, így már biztos csoportelsőként játszhattak egy tét nélküli, „felkészülési” meccset Törökországgal (59–58-asmagyar vereség).

Székely Norbert együttese Belgrád felé vette az irányt, ahol pihenhetett és nyugodtan készülhetett a – mint később kiderült – brit csapat ellen.

Nagy-Britannia a két évvel ezelőtti Eb-re ki sem jutott, a négy évvel ezelőttitől meg négy vereséggel köszönt el. Ez a torna viszont álomszerűen alakul eddig a szigetországiak számára is: a csoportkörben74–60-rafelülmúlták Lettországot, az egyik végső esélyes Spanyolországtól67–59-rekikaptak, majd nem sok esélyt adtak Ukrajnának (68–54). Játszaniuk kellett a nyolc közé jutásért és Montenegrót nagyon magabiztosan kiütötték92–71-re. Ők tehát Rigából, eggyel több lejátszott meccsel utaztak a negyeddöntőre.

A briteknél érdemes kiemelni a három pontgyárost: a WNBA-ben szereplő Minnesota Lynx játékosa, Temi Fangbenle 21, Karlie Samuelson 15.5, Johannah Leedham 14 pontot átlagol eddig a tornán.

„Nagyon kiegyensúlyozott ez az Európa-bajnokság, és szerencsére mi is eljutottunk oda, hogy nem kell nézni, milyen felirat van az ellenfél mezén, nekünk csak a saját játékunk erősségeinek a kidomborítására kell törekednünk – nyilatkozta lapunknak Székely Norbert szövetségi kapitány. – Ezért kell a lehető legtöbbet megtenni, és az is látszott korábban, hogy ez a magyar csapat képes szoros mérkőzéseket a hajrában megnyerni, ami korábban hiányzott néha.”

A britek szövetségi kapitánya, Chema Buceta is kiélezett összecsapásra számít.

„Mindenképpen szoros meccsre számítok, a hagyományok a magyarok mellett szólnak, de itt most nem a hagyományok számítanak – mondta a szakember az MTI-nek. – Határ Bernadett személyében a magyaroknak van egy olyan játékosuk, amilyen nincs a többieknek, őrá nyilván fel kell készülnünk. Csakhogy az ellenfélnek rajta kívül is van még sok jó játékosa, és úgy látom, hogy a magyarok minden poszton erősek.”

A tét tehát a négy közé jutás, és ha lehet ilyet mondani, talán ennél is van most fontosabb: az Eb első hat helyezettje kvalifikálja magát az olimpiai selejtezőtornára.

37. NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, SZERBIA ÉS LETTORSZÁG– ADATBANK!