Női kosár Eb: 38 pontos szerb siker; Belgiummal találkozunk

BOBORY BALÁZSBOBORY BALÁZS
2019.07.04. 22:03
A franciák elképesztő végjátékban verték meg a belgákat (Fotó: fiba.com)
A belga női kosárlabda-válogatott lesz a mieink ellenfele az olimpiai selejtezőért rendezendő párharcban, mivel az Európa-bajnoki negyeddöntőben, ráadásban 84–80-ra kikapott Franciaországtól. A belgák nagyon beragadtak a meccs elején, de folyamatosan kapaszkodva fordítottak, és tíz másodperccel a vége előtt 68–65-re vezettek. Akkor Bria Hartley távoli triplájával egyenlített, majd a 33 pontos Sandrine Gruda vezérletével pedig hosszabbításban nyertek a franciák.

A nap második mérkőzése, a Spanyolország és Oroszország összecsapása sokkal kevesebb izgalmat hozott, mint a magyar–brit csata, vagy mint amire előzetesen számítani lehetett. A címvédő úgy tűnik tartja jó szokását és leginkább a csoportkört követő szakaszra koncentrál, ennek most az oroszok volt a szenvedő alanyai, akik csak egy negyeden tudták tartani a lépést a nagyon mozgékony, technikailag és taktikailag tökéletesen felkészült rivális ellen. A spanyolok az első félidőben eldöntötték a meccset, a center Astou Ndour tarthatatlannak bizonyult, 25 pontja 12 lepattanóval – ebből 7 támadó – párosult. Kiütés lett a vége (78–54), mi sem jellemzőbb az oroszok játékára, mint az a tény, hogy keretükből senki nem érte el a tíz pontot a mérkőzésen.

A könnyed játszadozást őrületes csata követte, amely aztán hosszabbításba is torkolt. A franciák esélyeshez méltón kezdtek és már az első negyedben 14 pontos előnyt dolgoztak ki, csak ettől annyira megnyugodtak, hogy az Emma Meeseman és Kim Mestdagh vezette belgák a félidőre visszajöttek a mérkőzésbe, a fordulás után pedig át is vették a vezetést, és az utolsó percig úgy tűnt, hogy be is jutnak a négy közé. A hajrában megszokott büntetőzés azonban nem ment nekik, Bria Hartley pedig tíz másodperccel a zárás előtt egy triplával egyenlíteni tudott és életben tartotta a francia reményeket. És ahogy az már lenni szokott, ebben a helyzetben a rendes játékidőben megmenekülő fél a ráadást jobban bírta és végül 84–80-ra győzött. A belga csapat szombaton ellenünk játszik az olimpiai kvalifikációs tornára jutásért.

Este a házigazda szerbek végre igazi kosárlabda-hangulatban ünnepelhettek, mivel a svéd válogatott egyetlen pillanatra sem tudott partnere lenni Jelena Brookséknak (87–49). A hazaiaknál ezúttal a 19 pontig jutó Ana Dabovics volt a legeredményesebb.

37. NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, SZERBIA ÉS LETTORSZÁG
NEGYEDDÖNTŐ (BELGRÁD)
NEGYEDDÖNTŐ
Franciaország–Belgium 84–80
(27–16, 8–16, 19–22, 14–14, 16–12) – hosszabbítás után
Szerbia–Svédország 87–49 (21–12, 22–9, 21–12, 23–16)
Spanyolország–Oroszország 78–54 (19–16, 25–12, 17–17, 17–9)

MAGYARORSZÁG–NAGY-BRITANNIA 59–62 (13–15, 9–17, 16–16, 21–14)
Belgrád, 457
néző. Vezette: Caroucha (görög), Ciulin (román), Tomasovic (szlovák)
MAGYARORSZÁG: STUDER Á. 10/6, Turner 11/6, RAKSÁNYI 10/6, Zele 5/3, Határ 8. Csere: Horti 8, Dubei 3/3, Varga Zs. 4. Szövetségi kapitány: Székely Norbert
NAGY-BRITANNIA: Vanderwal 2, Samuelson 7, LEEDHAM 4, Handy 6/6, FAGBENLE 29/3. Csere: Green 3, Simpson 3/3, JONES 8/6. Szövetségi kapitány: Chema Buceta
Az eredmény alakulása. 2. perc: 7–0. 5. p.: 9–5. 9. p.: 11–11. 12. p.: 15–24. 18. p.: 19–29. 23. p.: 24–38. 26. p.: 33–40. 32. p.: 44–50. 35. p.: 46–54. 37. p.: 53–58. 40. p.: 59–60

A Nemzeti Sportot a helyszínről, Belgrádból tudósítja:Bobory Balázs (szöveg), Koncz György (fotó)