Kosárlabda: egy ponttal kikapott az Alba a PAOK-tól az Ek-ban

2013.10.23. 21:04
A PAOK rutinja és szerencséje döntött a veszprémi mérkőzésen (Fotó: Havran Zoltán)
Bár tíz ponttal is vezetett, végig kiélezett mérkőzésen egypontos vereséget szenvedett az Alba Fehérvár a görög PAOK Szalonikitól a kosárlabda Európa-kupa F-csoportjában Veszprémben.

Oroszországi veresége után hazai pályán, vagyis veszprémi albérletben a nagynevű PAOK Szaloniki ellen folytatta Európa-kupa-szereplését az Alba Fehérvár. A kézi BL-meccseken megszokott fergeteges hangulat már csak a félig telt lelátó miatt is elmaradt, de így sem panaszkodhattak a fehérvári játékosok.

A görögök álmosan kezdtek, mert bár az első kosarat ők szerezték meg, később pontatlanok voltak támadásban, amit nem tudott tökéletesen kihasználni a magyar bajnok, de így is hárompontos előnyt szerzett az első tíz perc végére (16–13). Tóth Péter két büntetőjével öttel elhúzott az Alba, de az első fordulóban D. J. Cooper dudaszó pillanatában dobott triplájával nyerő PAOK nem tartozik a könnyen megtörhető csapatok közé. Pillanatok alatt 18–17 lett az állás, de nem tudtak fordítani a görögök. Maurice Kemp 15. percben zsákolással fokozta a hangulatot, a 18. percben pedig azzal, hogy sikeres büntetőjét követően már 35–27-re, azaz nyolc ponttal vezetett az Alba.

PERFEKT BÜNTETŐK
Mezőnybeli dobószázalék: 30/64 (46%) : 33/53 (62%)
Hárompontosok dobószázaléka: 6/16 (38%) : 4/13 (31%)
Büntetők dobószázaléka: 22/22 (100%) : 19/23 (83%)
Lepattanók: 25 : 24
Támadólepattanók: 9 : 5
Legtöbb lepattanó: Kemp, Juhos 6-6, ill. Cairelisz 6
Legtöbb gólpassz: Juhos 4, ill. Cooper 6

A negyed utolsó percére 40–31-gyel (Kemp már a 15. pontját szerezte) fordultak a csapatok, s sokpontos végjáték végén Kosztasz Haralampidisz dudaszónál szerzett duplájával a PAOK 42–35-re feljött.

A nagyszünet után 48–38-ra elhúzott a Fehérvár, de ezt 12–2-es görög roham követte, és három percen belül egyenlő volt az állás. Gyors pontváltások következtek, Kemp a 26. percben már 20 pontnál tartott. A PAOK a 28. percben először vette vissza a vezetést a legeleje óta, 58–59 után azonban nem omlott össze az Alba, vissza tudta venni a vezetést.

A záró negyedet 67–64-gyel várta a magyar csapat, de a Szaloniki nyolc megválaszolatlan ponttal kezdett, és Carlos Frade időt kért. Hatott a fejmosás, egyenlített az Alba, de futnia kellett az eredmény után. A 22 pontos Kemp mellé Braydon Hobbs és Ramone Moore is felnőtt, és 77–77 után visszaszerezte a vezetést a Fehérvár. Kemp újabb zsákolása után 82–79 volt a hazai előny. Ám ekkor már minden fehérvári kosárra volt középtávoli válasz a fekete-fehérek részéről, ha pedig sikerült kivédekezni a görög akciót, elkapkodta az Alba a támadást. Mihalisz Cairelisz kosarával 87–86-ra megint a vendégek vezettek, Tóth Norbert két büntetővel fordított. Másfél perc maradt hátra.

Kivédekezett vendégakció után Hobbs messziről próbálkozott triplával, de homályt dobott. A PAOK 43 másodperccel a vége előtt két büntetővel fordított, és megszerezte a labdát. Rossz dobással ért véget a görög támadás, 12 másodperce maradt az Albának. Frade időt kért, a Fehérvár kijátszotta a támadást, de nem a palánk alá befutó emberekre játszották az akciót, hanem Hobbs a triplavonal mögül elvállalta, de rontott, és 89–88-ra nyert a PAOK.

A mezőny legeredményesebbje Kemp lett 25 ponttal, Moore 18, Hobbs 17 ponttal zárt, a görögöktől Cairelisz 21, Haralampidisz 19 pontig jutott.

„Büszke vagyok a csapatra. Köszönjük a szurkolóknak, hogy ennyien hittek bennünk, s abban, hogy megvalósítunk egy olyan csodát, amit a PAOK legyőzése jelentett volna. Nagyon kis klub vagyunk még Európában, rengeteget kell dolgoznunk, hogy számításba vegyenek minket és tiszteljenek. Nagyszerű közönség előtt jó meccset játszottunk a PAOK-kal, erre büszkék vagyunk" – értékelt Tóth Norbert, az Alba magasbedobója.

EURÓPA-KUPA
F-CSOPORT, 2. FORDULÓ

ALBA FEHÉRVÁR–PAOK SZALONIKI (görög) 88–89
(16–13, 26–22, 25–29, 21–25)
Veszprém, 2500 néző. Vezette: Jovcsics (szerb), Cici (albán), Koljensic (montenegrói)
FEHÉRVÁR: Szanati 2, MOORE 18/6, KEMP 25, Juhos 4, Somogyi 4. Cs: Tóth N. 8, HOBBS 17/12, Supola 4, Tóth P. 4, Oláh 2. Edző: Carlos Frade
PAOK: Cooper 6/6, HARALAMPIDISZ 19, CAIRELISZ 21, Kaszelakisz, BOGRISZ 12. Cs: Payne 13, Cohlasz 6/3, MARGARITISZ 10/3, Dedasz 2. Edző: Anasztasziosz Markopulosz
Az eredmény alakulása. 3. p.: 4–2. 7. p.: 9–4. 11. p.: 18–13. 15. p.: 28–23. 19. p.: 38–29. 22. p.: 48–38. 25.p.: 50–50. 28. p.: 58–59. 33. p.: 67–72. 35. p.: 75–75. 40. p.: 88–87
Carlos Frade:
– A görög együttes rengeteget volt hátrányban, mégis visszajött a meccsbe, ez főleg a tapasztaltságuknak köszönhető. Csak az utolsó percben dőlt el a meccs, ami jó dolog. Nem vagyok elégedett a csapattal, mert hagytuk az ellenfelet hetven százalékkal dobni a kétpontosokat, ilyen teljesítménnyel senkit nem verünk meg ebben a sorozatban.
Anasztasziosz Markopulosz: – Nehéz és kemény meccset játszottunk, főleg azért, mert a védekezésünk és az összpontosításunk nem volt elég jó. A találkozó során sok könnyű kosarat, lefutásgólt engedtünk az Albának, de a nagyszünet után támadásban feljavultunk, s végül értékes győzelmet arattunk.