Férfi kosár vb-selejtező: Koszovóban jutott tovább a magyar válogatott

FAZEKAS ZOLTÁN (Pristina)FAZEKAS ZOLTÁN (Pristina)
2018.06.28. 22:21
Nagy csatában győzte le Koszovót a magyar kosárlabda-válogatott (Fotó: Koncz György)
Összességében jó játékkal, egy pocsék negyedtől eltekintve magabiztosan, 81–65-re nyert Koszovóban a magyar válogatott, amely így továbbjutott a selejtezők következő csoportkörébe.

Szürke, szomorkás, egyben nyomasztó hangulata volt csütörtökön Pristinának – ebben alapvetően a szinte egész nap szakadatlanul zuhogó eső is ludas volt –, ez persze csak az idegennek volt idegen, a helyiek tették a dolgukat, ahogy máshogy. A roskadozó házak között terpeszkedő futballpálya méretű piacon az égi áldás elől sátrak alá húzódó árusok kínálták többek közt a paradicsomot és a ceruzaelemet sok egyéb hasznavehetetlennek tűnő kacat mellett, amit viszont nem lehetett kapni, az a vidámság.

A Koszovó–Magyarország férfi világbajnoki selejtező előtt – amelyet a gigászi méretű, ám meglehetősen szocreál enteriőrrel rendelkező Ifjúsági és Sportközpontban rendeztek – a személyzet, a csendben gyülekező szurkolók és a házigazda játékosai is levert hangulatban voltak: a héten autóbalesetben elhunyt Gazmend Sinani, a koszovóiak Leedsben légióskodó 27 éves centere.

Ivkovics Sztojan, a magyarok szövetségi kapitánya a délelőtti dobóedzésen figyelmeztette is Vojvoda Dávidékat, nem tudni, a történtek fényében milyen lelkiállapotban és harci kedvvel játszanak majd a hazaiak, akiknél a Debrecenben 84–76-ra elvesztett meccsen 21 pontot szerző honosított amerikai Scott Bamforth sem volt keretben. Sinaniról a bemutatás előtt is megemlékeztek a drukkerek, a lelátón egy óriásposzter és több banner is megjelent, miközben vastapssal búcsúztak a Pristinában született kosarastól.

Mintegy két tucatnyi magyar békefenntartó is kilátogatott a meccsre, terepszínű ruhájuk önmagában is feltűnő volt a zömében feketébe öltözött helyiek között, de amikor rázendítettek a „Ria, Ria, Hungária” rigmusra, akkor már tényleg feltűntek a helyi drukkereknek is. Ugyan ingyenes volt a belépés, mégsem volt telt ház kezdéskor, Allen Rosco, aki először játszott tétmeccsen áprilisi csuklótörése óta, erőszakos betörésből szerezte az első magyar pontokat, majd egy büntetőt is bedobott, ezzel is jelezte, felépült, de Dardan Berisha két triplájával egalizáltak a hazaiak.

Akik lelkesnek lelkesek voltak, az szent igaz, de így is remekül kezdtünk, a 9. percben Kovács Péter triplájával 12 ponttal vezetett a koncentráltan kosarazó vendégegyüttes. Keller Ákos takarta be Erjon Kastratit – de Perl Zoltán és Vojvoda is homályt dobott, ami mutatta, megakadtunk támadásban. Három és fél perces magyar gólcsend következett, ezt végül Allen büntetője törte meg, de a hazai lendület megmaradt, s egy 13–1-es etappal átvették a vezetést a koszovóiak.

Máris félelmetes hangulat lett úrrá a csarnokban – elképesztően lelkesen, gyorsan és elszántan játszottak a hazaiak, a tudásbeli különbséget ezzel pótolták, az eladott labdáikat ezzel kompenzálták. Sajnos a mieink játéka kapkodóvá vált, idegesek és feszültek lettek a játékosaink, akik a második negyedet 20–10-re elvesztették.

A fordulás után Vojvoda kezdett ponterősen, s ismét a jobbik arcát mutatta csapatunk, amely szinte végig vezetett a harmadik negyedben, de ellépni csak a 31. percben tudtunk (52–65), amikor Govens Darrin triplájával és Perl ziccerével 13 pont lett a különbség. Megnyugodni nem lehetett, mert még nyolc perc hátra volt, de a fáradó és a végére felőrlődő hazaiakat begyűrte csapatunk és továbbjutott a következő körbe.

Győzelmével a magyar válogatott feljött a csoport második helyére, és vasárnap a százszázalékos Litvánia ellen, Budapesten, a Tüskecsarnokban zárja a sorozatot.

KOSÁRLABDA
FÉRFI VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐ
C-CSOPORT, 5. FORDULÓ
Koszovó–MAGYARORSZÁG 65–81
(19–29, 20–10, 13–18, 13–24)
Pristina, 2000 néző. Vezette: Maestre (francia), Csebisev (ukrán), Hrusa (cseh)
KOSZOVÓ: BERISHA 17/9, Mekaj 4, Kastrati 14/6, Zekiqi, Grosha 7. Csere: Kapiti 8, TMUSIC 15/15, Memeti. Szövetségi kapitány: Brad Greenberg
MAGYARORSZÁG: Ruják, PERL 12/3, VOJVODA 17/3, Allen 10, Keller Á. 8. Csere: GOVENS 13/9, EILINGSFELD 12/6, Kovács P. 5/3, Horti, Tóth N. 1, Benke, Filipovity 3/3. Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 3. perc: 4–8. 5. p.: 10–10. 9. p.: 12–24. 16. p.: 32–30. 19. p.: 37–35. 22. p.: 41–43. 27. p.: 48–51. 28. p.: 52–51. 32. p.: 52–65. 38. p.: 61–71. 40. p.: 62–81
Kipontozódott: Zekiqi (28. p.), Kapiti (37. p.)
Brad Greenberg:
– Büszke vagyok a fiúkra, akik fantasztikus emberségről tettek tanúbizonyságot. Bátrak, elszántak, energikusak voltak, tisztelegtek elhunyt csapattársuk előtt ezzel a játékkal. A magyar jó csapat, mélyebb volt a rotációja, de amíg bírtuk erővel, addig versenyben voltunk vele.
Ivkovics Sztojan:
– A meccsnek mi voltunk a favoritjai, ennek megfelelően bizonyítottunk, jól játszva, ha nehezen is, de győzni tudtunk. Bejutottunk a következő körbe, Európa legjobb huszonnégy csapata közé, ez nagy dolog. Szinte ugyanazt jelenti, mintha ismét kijutottunk volna az Európa-bajnokságra. Őszinte részvétünk a koszovói együttesnek a történtek miatt.