Férfi kosár vb-sel.: az olaszok a hajrában kerekedtek fölénk

2018.09.17. 19:41
Vojvoda Dávid 25 pontig jutott az olaszok ellen (Fotó: Dömötör Csaba)
A hajrát jobban bíró olasz férfi kosárlabda-válogatott 69–63-ra legyőzte Debrecenben a magyar csapatot a világbajnoki selejtezősorozat J-csoportjának 2. fordulójában.

Hanga Ádám, Allen Rosco után a vakbélműtéten áteső Keller Ákos is kidőlt a magyar válogatottból, amelynél Eilingsfeld János is sérüléssel küszködött a találkozó előtt. A mobillelátókkal ellátott debreceni Főnix-csarnokban megrendezett meccsre már elővételben rengeteg belépő kelt el, így fantasztikus hangulat várt a csapatokra.

LEGYEN GYAKRABBAN!
A nagy érdeklődés övezte vébéselejtezőt megelőzte a rendező debreceniek remek ötletének kivitelezése: gálamérkőzést játszott egymással az 1999-es Európa-bajnokságon részt vett magyar válogatott és a cívisváros öregfiúkcsapata. Az egyik oldalon többek között Németh István, Gulyás Róbert és Sitku Ernő, a másikon Horváth Imre, Senánszky Zsolt és Walke Károly.

„Mészáros Zalánnal együtt sérülés miatt a padon ültünk, de így is nagyszerűen éreztük magunkat. Remélem, hogy gyakrabban lesz ilyen esemény, mert néhány korábbi csapattársammal meglehetősen ritkán találkozom. Nagyszerű kezdeményezés volt, örülök neki, hogy ismét összeállhatott az 1999-es Eb-csapat!” – hangsúlyozta Halm Rolland, akinek emlékezetes salgótarjáni triplája nélkül nem jöhetett volna létre a klasszikus Európa-bajnoki szereplés. A mérkőzést egyébként a '99-esek nyerték, de ez különösebben nem is fontos.

Nem állíthatjuk, hogy magyar pontesővel kezdődött volna a mérkőzés, hiszen a negyedik perc elején Melli büntetőivel 0–2 volt az állás, Golomán György duplájával egyenlítettünk, de erre egy 7–0-s szériával feleltek a sokkal jobban lepattanózó olaszok (2–9), Awudu Abass triplájával pedig a nyolcadik percben már 11 pont volt a felek között (4–15).

A mieink Vojvoda Dávid három plusz egyes akciójával kozmetikáztak, de a negyed során így is magabiztosan vezettek az olaszok (14–20). A második játékrészben aztán igazán beindult a szolnoki játékos, 101 másodperc alatt kilenc(!) pontot szerzett egymaga, egy szempillantás alatt eltüntetve az olasz fórt (23–24).

Két könnyű olasz pontszerzéssel később újabb magyar időkérésre került sor (23–29), de a félidő hajrája így is a vendégeké volt, és újra 11 pont volt a különbség (28–39).

A nagyszünet után Datome kosara után 28–43-at mutatott az eredményjelző, de Govens Darrin vezérletével megkezdte a felzárkózást a magyar csapat, Vojvoda továbbra is nagyüzemi mértékben termelte a pontokat, a 28. percben pedig Perl Zoltán kétpontosával már itt volt az előny – tombolt is a lelátó (46–45)! A harmadik negyed hajrájában felváltva vezettek a csapatok, a záró felvonást pedig egypontos olasz előnnyel kezdték meg a csapatok (51–52).

Itt pedig 55–58 után nagyon megrekedtek a magyar támadások (55–63), és bár a hajrában mindent megpróbált a csapat, három pontnál közelebb már nem tudott zárkózni – a közönség így is állva tapsolta meg a meccs végén a mieinket (63–69).

KOSÁRLABDA
FÉRFI VILÁGBAJNOKI SELEJTEZŐ
2. KÖR, 2. FORDULÓ
J-CSOPORT

MAGYARORSZÁG–OLASZORSZÁG
63–69 (14–20, 14–19, 23–13, 12–17)
Debrecen, 5652 néző. V: Zurapovic (bosnyák), Maestre (francia), Lucis (lett)
MAGYARORSZÁG:
VOJVODA 25/9, Kovács P., BENKE 9/3, Eilingsfeld 8, GOLOMÁN 9..Csere: Govens 5/3, Juhos, Perl 7, Ruják, Tóth N. Szövetségi kapitány: Ivkovics Sztojan
OLASZORSZÁG: Della Valle 7/3, L. Vitali 3/3, Brooks 4, DATOME 18/6, MELLI 11/3. Csere: B. Sacchetti 4/3, Abass 5/3, Cinciarini, Aradori 2, M. Vitali 1, BILIGHA 11, Filloy 3/3. Szövetségi kapitány: Romeo Sacchetti
Az eredmény alakulása. 6. perc:
2–9. 8. p.: 4–15. 9. p.: 10–15. 14. p.: 23–24. 15. p.: 23–29. 22. p.: 28–43. 28. p.: 47–45. 29. p.: 47–50. 30. p.: 51–50. 31. p.: 51–54. 37. p.: 55–64. 40. p.: 61–64
Ivkovics Sztojan:
– Nagyon jó meccset játszottunk, sajnos kikaptunk. Tudtuk, hogy az olaszok tehetségesek, mindig van plusz egy passzuk, amit nem lehet levédeni. Embereiket év közben az Euroligában látjuk, ez pozitív impulzus kell legyen a játékosainknak, hogy milyen messzire lehet eljutni. Megyünk tovább, a következő két mérkőzésből legalább egyet meg kell nyernünk, ha azt akarjuk, februárban a mi kezünkben legyen a döntés. Külön kiemelném Vojvoda Dávid Euroliga-szintű játékát ezen a két selejtezőn és a fiatalokat is, akik közel állnak ahhoz, hogy letaszítsák Dávidot a trónjáról.
Romeo Sacchetti: – Nagyszerűen kezdtünk, az első öt perc után úgy tűnt, be is fejezhetjük a meccset, de a magyar válogatott erős volt, hazai pályán kiválóan küzdött, hiába húztunk el tizenkét-tizennégy ponttal, háromszor is visszakapaszkodott. Tudtuk, hogy nehéz lesz, de amikor hátrányba kerültünk, sikerült javítani a védekezésünkön és felpörgetni a támadójátékot.