Férfi kosár: pécsi hőseposz – oda a Körmend hazai hibátlansága

GYŐRI FERENC, VILICS TAMÁSGYŐRI FERENC, VILICS TAMÁS
2020.02.01. 17:18
A tartalékos PVSK a meccs közben elveszítette egyik legjobbját, de így is győzni tudott (Fotó: Szendi Péter)
A mérkőzés közben egyik legjobbját elveszítő, egyébként is tartalékos PVSK óriási küzdelemben elvette a Körmend hazai veretlenségét a tavalyi dobogósok találkozóján.

Zajlott az élet szombaton Körmenden. Az Egis Körmend–PVSK-Veolia 14.45-re kiírt hivatalos kezdési időpontja utáni percekben két fontos hírt is közölt közösségi oldalán a vasi klub. Az egyik, hogy Ferencz Csaba, a körmendiek legendája újabb két idényen keresztül erősíti csapatát, amelynél teljes eddigi pályafutását töltötte. A másik, hogy a vasiak megkeresték a horvát KK Zadart elhagyó Keller Ákost, ajánlatot tettek a centernek és várják rá a választ – a magyar válogatott csapatkapitánya október végéig pattogtatott az „MTE” színeiben, s vele jóval erősebb lenne az így sem gyenge Körmend.

Amely tavaly bajnoki döntőt játszott, míg a pécsiek bronzérmesek lettek, mégis toronymagas favorit volt a hazai gárda, amely a FIBA Európa-kupában egy körrel tovább jutott riválisánál. A PVSK C. J. Aiken és Horti Bálint nélkül utazott el Nyugatra, Andrija Csirics ugyanakkor betegen is vállalta a szereplést.

Matthias Zollner, a házigazda edzője már a harmadik percben igyekezett kireklamálni egy kiállítást pécsi oldalon, Nenad Sulovics végül sportszerűtlen hibát kapott, amiért arcon-nyakon könyökölte a neki zárást adó Jordon Varnadót. Kisvártatva jöttek a látványos körmendi megoldások, Travis Taylor majd Varnado mutatott be olyan zsákolást, melyek után elégedetten tapsolhatott a műértő hazai közönség. 23–10-ről 23–20-ra zárkózott a Pécs, amely egyáltalán nem játszott rosszul, igaz, a védekezéssel néha akadtak nehézségei.

A nagyszünet előtt Quincy Diggs pillanatai következtek. Előbb bravúros kosarakkal tartotta a lelket csapatában, aztán elvesztette a fonalat és sportszerűtlen hibát érően a vállánál fogva rántotta vissza Durázi Krisztofert, majd összeszólalkozott a körmendi edzővel, így egy technikai hibát, és a szabályok szerint ezután járó kiállítást is elintézett magának – Zollner mesternek is bejegyeztek azért egy technikait a játékvezetők.

Az amerikai bedobó nélkül sem adta olcsón a bőrét Dragan Alekszics együttese, a harmadik negyedben 53-nál utolérte a Körmendet, ám a periódus végére érvényesült a vendéglátó szélesebb rotációja, és 68–58-ra ellépett.

A PVSK viszont folyamatosan ott ólálkodott az Egis közelében, ha nem lett volna Varnado és Justin Edwards kiugró egyéni teljesítménye, a lépést sem tudták volna tartani az ellenféllel. Igaz, így sem ment könnyen, bő két perccel a végső dudaszó előtt csupán eggyel vezetett (77–76). Chris Smith elkapta a fonalat, két büntetőjével már a baranyaiak voltak előnyben, ám a túloldalon Frank Turner is remekül dobott a büntetővonalról.

Az utolsó, majdnem teljes támadás joga viszont a Pécsé volt, Ruják András passzából a szabadon maradt Pongó Máté nem hibázta el a betörést követő ziccerét (79–80). Tíz győzelem után először maradt alul hazai pályán az Egis Körmend – ez ám a meglepetés!

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I

EGIS KÖRMEND–PVSK-VEOLIA 79–80 (2315, 2425, 2120, 11–20)
Körmend, 1900néző.V:Cziffra, Boros T., Söjtöry
KÖRMEND: Turner15,Takács K., EDWARDS19,VARNADO20/3,TAYLOR9. Csere: Ferencz5/3,Németh Á.4,Kastrati3,Durázi4. Edző:Matthias Zollner
PÉCS:Ruják A.10/6,Diggs11/3,CH. SMITH23/12,Budimír14/6,Sulovics6. Csere:CSIRICS10/6,PONGÓ MÁTÉ6,Bíró L., Antóni, Popadics. Edző:Dragan Alekszics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 10–3.8. p.:23–10.12. p.:23–20.17. p.:43–33.24. p.:53–53.28. p.:64–58.33. p.:73–65.37. p.:75–73
Kiállítva:Diggs (20. p.)
Matthias Zollner:
Először is elnézést kérek a technikai hibáért, amivel sújtottam a csapatomat. Nagyon küzdelmes mérkőzést játszottunk, három negyeden át vezettünk, de a végjátékban az ellenfelünk több energiát tudott mozgósítani. A védekezésünk is hagyott kívánnivalót maga után.
Dragan Alekszics:– Körmenden nehéz nyerni, főleg egy ilyen csapat ellen, amely jól védekezik és kiválóan dob. Az volt a taktikánk, hogy lassítsuk az iramot, ezért az ellenfelünk sok büntetőt dobhatott. Voltak gondjaink a mérkőzés előtt és a mérkőzés közben is, de ezeket sikerült megoldanunk.

A TÖBBI MECCSEN
Jászberényi KSE–Naturtex-SZTE-Szedeák 81–75 (24–19, 24–17, 13–14, 20–25)
OSE Lions–Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 87–84 (27–23, 23–22, 17–13, 20–26)
Sopron KC–Kaposvári KK 101–96 (20–25, 22–20, 12–18, 19–10, 14–14, 14–9) – kétszeri hosszabbítás után
Alba Fehérvár–KTE-Duna Aszfalt 80–90 (27–17, 17–19, 19–25, 17–29)
Atomerőmű SE–DEAC 74–75 (22–15, 20–20, 15–23, 17–17)