Férfi kosár NB I: pontrekord a Kaposvártól, kiütés az Atomtól

2020.01.11. 20:21
A Kaposvár az idény eddigi legmagasabb pontszámát elérve, 113–102-re győzött a Zalaegerszeg vendégeként a férfi kosárlabda NB I szombati játéknapján. A Körmend és a Sopron zsinórban az ötödik győzelmére hajtott, fordulatos csata végén a hazai pályán játszó vasiak győztek. Az Atomerőmű nagyon megverte az Alba Fehérvárt, a bajnok Falco sorozatban negyedszer is győzött, méghozzá könnyedén, és a PVSK is simán jutott túl ellenfelén, a Kecskeméten.
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
A boldog Atom-játékosok megköszönik a biztatást közönségüknek (Fotó: Földi Imre) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

A férfibajnokság 15. fordulójának Atomerőmű–Alba Fehérvár rangadója akár szólhatott volna az exekről is – volt belőlük bőven mindkét csapatban –, de valójában a tolnaiak gálájaként emlékezhetünk majd rá. Lóránt Péter, Markovics Luka és Kovács Ákos is játszott már az ellenfélnél, de Dzunics Braniszlavnak, a paksiak edzőjének van a legnagyobb múltja.

Az 55 éves szakember bő hét idényen keresztül irányította korábban a kék-fehéreket, s nyert velük Magyar Kupát és két bajnoki címet, mielőtt 2018 decemberében viharos körülmények között távozott, egészen pontosan menesztették. Neki nyilván fontosabb volt a szombati találkozó, mint a többieknek, de a tét alapból is az volt, hogy egygyőzelemnyire megközelíti-e a Fehérvár a riválist, vagy az ASE lerázza a vendégeket.

Az eltiltott Raphiael Putney melegítőben, szemüvegben nézte a meccset – a hazaiak amerikai centerét kiállították az előző fordulóban Kecskeméten. Mivel magasposzton már eddig is voltak hiányosságai az Atomnak – a válogatott Eilingsfeld János a nyár óta bajlódik a derekával, és még nem lépett pályára az idényben –, feltételezhető volt, hogy az Alba a gyűrűk közelében próbál meg majd dominálni.

Mégsem ez történt, ami egyértelműen a hazaiak kezére játszott. Két tripla után Molnár Márton senkitől sem zavartatva zsákolhatott – ez volt az első jele annak, amit a palánkok alatti terület felügyeletével kapcsolatban céloztunk, de összességében a fehérváriak csak lepattanózásban tudtak előnyt szerezni a végére, ami egyáltalán nem bizonyult döntőnek.

Zömében inkább távolról próbálkoztak, amikor a hátvédek betörtek a gyűrű alá, nem a centereknek passzoltak, hanem kiosztották a mezőnyben labdára váróknak. Ezzel alighanem meglepték a paksiakat, de mindez csak egy szűk negyeden át működött. Ezután az eladott labdákból meglódultak a Lóránt Péter és az amerikai légiósok által repített hazaiak.

Lendületbe jött a hazai gárda, elbizonytalanodott a fehérvári együttes, amely csak az első félidőben 13-szor adta el a labdát… A 20. percben 20 ponttal járt már előrébb a sokkal motiváltabb Paks, amely az első 20 percben kilenc hárompontost szerzett 14 kísérletből, azaz szétdobta az Albát.

A 23 pontos hátrány soknak tűnt, így a kérdés az volt, képes-e összekapni magát a vendéggárda, és megállítani a szélsebessége ellenére pontos hazai együttest. A válasz egyértelmű nem, noha három centerkosárral kezdtek a kék mezesek, megint jöttek a hazai triplák, sőt a zsákolások és a show-elemek is, hiszen a 25. percben teljesen megtört az Alba, amelynek vagy nagyon rossz napja volt, vagy nagy bajok vannak a háza táján…

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
15. FORDULÓ, szombati mérkőzések

ATOMERŐMŰ SE–ALBA FEHÉRVÁR 109–80 (26–22, 34–15, 19–18, 30–25)
Paks, 1200
néző. V: Praksch, Nagy V., Ádám
PAKS: EVANS 21/6, FAUST 17/6, COLEMAN 25/12, KIS R. 12/9, LÓRÁNT P. 16/6. Csere: Kovács Á. 5/3, Jackson 5, Velkey 6/6, Szalai M. 2. Edző: Dzunics Braniszlav
ALBA: LJUBICSICS 7/3, Guyton 13/9, MCDUFFIE 20, Csupkovics 9/6, Molnár Márton 7. Csere: Markovics 7, Csorvási M. 8, Govens 7/3, Lukács N. 2, Takács Milán. Edző: Jesús Ramírez
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–8. 6. p.: 15–13. 9. p.: 21–22. 12. p.: 33–25. 15. p.: 41–30. 19. p.: 54–34. 23. p.: 60–44. 27. p.: 74–48. 32. p.: 82–58. 37. p.: 100–69
Kipontozódott: Jackson (38. p.)
Kiállítva: Csupkovics (33. p.)
Dzunics Braniszlav:
– Nagyon jól védekeztünk, sok labdát szereztünk, s ezekből könnyű kosarakat dobtunk. Számunkra ez egy nagyon jól sikerült meccs volt, hazai pályán régen játszottunk ennyire felszabadultan. Az is igaz ugyanakkor, hogy nem ez az Alba igazi arca.
Jesús Ramírez: – Nem kezdtünk jól, néhány játékosom hozzáállása nem volt megfelelő, sokat egyénieskedtünk. A szünet után jobb energiával játszottunk, de ez sem volt elég. Saját magunkba kell néznünk, biztosan lesznek beszélgetések a játékosokkal, mert ez a hozzáállás nem megfelelő.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–KAPOSVÁRI KK 102–113 (37–30, 26–25, 22–26, 17–32)
Zalaegerszeg, 1500
néző. V: Papp P., Minár, Boros
ZALAEGERSZEG: BIBBINS 22/6, Johnson 14/3, WILLIAMS 25/9, Szabó Zs. 12/6, Agafonov 13. Csere: Bagó, Gulyás M., Djurics 12/6, Simon K. 2, Doktor P. 2. Edző: Bencze Tamás
KAPOSVÁR: Krnjajszki 10/6, NORFLEET 29/12, PONJAVICS 12/3, Dramicsanin 12, Lalic 15. Csere: DAVIS 23/12, Hendlein 10, Baki 2, Bogdán. Edző: Ivkovics Sztojan
Az eredmény alakulása. 2. perc: 12–5. 7. p.: 30–20. 14. p.: 50–38. 17. p.: 57–52. 26. p.: 67–64. 28. p.: 80–70. 32. p.: 90–86. 36. p.: 96–97. 38. p.: 100–108
Kipontozódott: Agafonov (37. p.)
Bencze Tamás:
– Megérdemelten nyert a Kaposvár, mert kulcsszituációkban jobb döntéseket hozott. Harminc percig jól játszottunk, az utolsó öt perc viszont nem a miénk volt. Fontos meccs volt, célunk eléréséhez több mint húsz találkozó van hátra.
Ivkovics Sztojan: – Igazi bajnoki volt! A ZTE hosszú ideig jól játszott. A nézők szempontjából látványos, élvezhető találkozó volt. Sajnos nagyon kevés magyar edző van a honi élvonalban, őket is rendre bántják, pedig rendkívül fontos lenne, hogy a magyar gyerekeket magyar trénerek képezzék.

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK 99–66 (24–18, 21–20, 26–19, 28–9)
Szombathely, 2720
néző. V: Győrffy, Söjtöry, Hervay
FALCO: VÁRADI 14/6, R. Curry 8/6, Bíró O. 9/3, FILIPOVITY 16/6, LAKE 17. Csere: Perl 13/3, Benke 8/3, KRIVACSEVICS 10/3, Hooker 2, Verasztó, Körmendi 2. Edző: Gasper Okorn
SZEGED: M. CURRY 13/6, Miliszavljevics 12/12, Wirth, Krapic 13/6, ASBURY 20. Csere: Vágvölgyi 2, Olasz 4, Kerpel-Fronius B. 2, Mayer, Balogh, Polányi. Edző: Szrecsko Szekulovics
Az eredmény alakulása. 4. perc: 4–9. 6. p.: 12–9. 9. p.: 19–16. 12. p.: 30–22. 16. p.: 37–27. 19. p.: 40–38. 23. p.: 58–38. 27. p.: 65–51. 30. p.: 71–57. 34. p.: 79–59. 38. p.: 93–66
Gasper Okorn:
– Nehéz egy ilyen, kötelező győzelemmel kecsegtető mérkőzésre felpörögni – mi is lassan lendültünk játékba. A szerdai, Zaragoza elleni Bajnokok Ligája-meccs sokat kivett belőlünk. Juvonte Reddic pihenőt kapott, végül DeVaughn Washingtonnak sem kellett pályára lépnie, Quinton Hooker pedig alig játszott kisebb sérülése miatt. De a lényeg az, hogy megnyertük a meccset.
Szrecsko Szekulovics: – Köszönöm a közönség kedves fogadtatását, mindig jó érzés visszatérni Szombathelyre. A Falco nagyon erős csapat, a minőségbeli különbség pedig ki is jött a második félidőben. Nekünk azokat a meccseket kell megnyernünk, amelyeken reális esélyünk van a győzelemre.

EGIS KÖRMEND–SOPRON KC 76–71 (13–11, 21–21, 19–19, 23–20)
Körmend, 2000
néző. V: Kapitány, Farkas G., Török R.
KÖRMEND: Turner 10/3, Takács K. 3/3, EDWARDS 12, VARNADO 26/12, Taylor 4. Csere: FERENCZ 15/15, Németh Á. 2, Durázi 4. Edző: Matthias Zollner
SOPRON: Kinney 8/6, Supola 2, Jogela 13/6, RIVERS 21/9, CARTER 19. Csere: Thompson 8, Werner, Molnár Marcell. Edző: Kosztasz Flevarakisz
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–6. 7. p.: 4–11. 14. p.: 17–13. 17. p.: 28–27. 24. p.: 38–41. 28. p.: 46–43. 33. p.: 64–55. 36. p.: 66–65
Matthias Zollner:
– Színvonalas, izgalmas mérkőzést játszottunk, magyar pályákon ritkán látott nagy küzdelem jellemezte a találkozót. Döntő volt, hogy a lepattanó labdák többségét megszereztük, de bosszantó, hogy sok labdát eladtunk. Kissé fáradtak voltunk, hiszen hosszú volt az út hazafelé Amszterdamból, a megnyert FIBA Európa-kupa mérkőzésről.
Kosztasz Flevarakisz: – Kemény, férfias párharcok jellemezték a találkozót, mindenki nagyon igyekezett, hogy győztesen hagyhassa el a parkettet. A Körmend nagyon felkészült és rutinos csapat, mi még az idevezető út elején járunk, de van mire építkeznünk. Jobban játszottunk, mint legutóbb, ám még sokat kell dolgoznunk annak érdekében, hogy elérjük a céljainkat.

PVSK-VEOLIA–KTE-DUNA ASZFALT 84–62 (16–17, 24–16, 24–13, 20–16)
Pécs, 1800
néző. V: Benczur, Frányó, Balogh Gy.
PÉCS: RUJÁK A. 3, Diggs 11, Ch. Smith 10, BUDIMIR 12/3, Horti B. 7. Csere: PONGÓ MÁTÉ 14/12, CSIRICS 11/6, Sulovics 10, Antóni 3/3, Bíró L. 3/3, Dragasevics. Edző: Dragan Alekszics
KECSKEMÉT: Wittmann 10/6, Molnár D., THOMAS 15/3, Kucsera, KARAHODZSICS 18. Csere: Vukcsevics 4, Révész Á., Hegedűs G. 9/6, Lewis 6/6, Plézer. Edző: Forray Gábor
Kipontozódott: Lewis (39. p.)
Dragan Alekszics:
– Az első negyedben volt rajtunk némi nyomás, hiszen régen játszottunk hazai mérkőzést, de a második negyedtől magunkra találtunk. Kemény játékot kértem védekezésben, főként Karahodzsics Kemal ellen, ebben pedig benne volt a több személyi hiba.
Forray Gábor: – Megérdemelten nyert a Pécs, de minket sem illethet szemrehányás. Fizikailag őrölt fel minket, de ez a hiányzóinkkal magyarázható.