Férfi kosár NB I: nyert az Alba; későn ébredt a ZTE

2017.02.25. 20:05
Az Alba nem hibázott Pakson (Fotó: Archiv)
A férfi kosárlabda NB I 19. fordulójában a Zalaegerszeg nagyot hajrázott, de már nem tudta beérni az első három negyedben remekül játszó Pécset. A Szolnoki Olaj Dragan Alekszics csapatát, a Sopront győzte le. Az Alba érvényesítette a papírformát Pakson, a Kaposvár a Kecskemétet, a Jászberény a Vasast, míg a Szeged a MAFC-ot verte meg.

A gyenge szezonkezdetet követően feljavuló Sopron a Szolnoki Olajt fogadta. A hazaiaktól Dragan Alekszics vezetőedző, illetve Julien Mills is korábbi csapata ellen ment „harcba", csakúgy, mint a szolnoki Milos Boriszov. Az első félidőben szinte végig fej fej mellett haladtak a felek, 40–39-es soproni előnynél aztán beleerősített a címvédő, így nyolcpontos előnnyel zárta az első húsz percet. A fordulást követően visszajött az SKC, de a negyed végén megint öt ponttal mentek a vendégek. A záró etapban már nem ismert tréfát az Olaj, pillanatok alatt 10 pont fölé növelte a különbséget – ekkor a jó támadójáték mellé kiváló védekezés is társult. A Sopronban elsősorban az első félidőben Brandon Johnson remekelt, míg a Szolnoknál szépen elosztották a pontokat a játékosok – hatan is tíz felett dobtak –, a legjobban a 16 pontot és 10 lepattanót szerző Eilingsfeld János teljesített.

A hat órakor kezdődő mérkőzések legnagyobb rangadójának a Zalaegerszeg pécsi vendégjátéka számított. Mégsem indult túl izgalmasan a találkozó, hiszen a hazaiaknál Ismet Sejfic hatból hattal kezdett – és a későbbiekben sem nagyon hibázott, 33 pontot szerzett –, ezzel szemben nem sültek a ZTE triplái. A záró szakaszt 18 pontos PVSK-előnnyel várták a csapatok, ekkor azonban megtáltosodtak Bencze Tamás fiai: Benke Szilárd kettő, Emmanuel Ubilla és Julien Norflett pedig egy-egy triplát rámolt be, miközben Jerrel Wright uralta a palánkok alatti területet. Hat pontra zárkóztak fel a zalaiak, de az utolsó három percet már higgadtan lehozta a Pécs, amely roppant fontos győzelmet aratott ezzel.

Bár az eredmény nem azt mutatja, az Alba összességében simán megverte a Paksot, szinte az egész meccsen 8-10 pont körül mozgott az előnye. A vendégeknél tarthatatlannak bizonyultak a magasemberek, a két legtöbb pontot szerző játékosuk Lóránt Péter (21 pont), Keller Ákos (13 pont) lett. Említésre méltó még, hogy a Magyar Kupa-győztesnél bemutatkozott Alhaji Mohammed, aki 22 perc alatt 6 pontot, 4 lepattanót és 6 gólpasszt jegyzett.

A Szeged a Magya Kupában mutatott remek formáját átmentette a bajnokságra is, és idegenben 85–67-re megverte a MAFC-ot. A vendégeknél Ivan Lilov (28 pont) és Andrija Csirics (24 pont) is rendkívül ponterősen játszott, míg Marko Boltics 14 gólpasszal emelkedett ki a mezőnyből.

A Kaposvár nem sok esélyt adott a Kecskemétnek: már az első negyedet is megnyerte, a döntőnek bizonyuló második tíz percet pedig nagyon megnyomta, és kényelmes 15 pontos előnyt épített ki, melyet a későbbiekben még tovább növelt. Az utolsó játékrészben kissé kiengedett a házigazda KKK, ezt kihasználva Marko Djeraszimovics (23 pont, 36 VAL) vezetésével alakított az eredményen a KTE. A hazaiak legjobbja Winsome Frazier (22 pont) volt.

Az újonc Vasas sokáig jól tartotta magát Jászberényben, sőt az első félidő végére át is vette a vezetést, ám kiderült, hogy csak egy félidőt bírtak a fővárosiak. A fordulást követően robbantottak a hazaiak, húsz ponttal nyerték meg a harmadik negyedet, ezzel pedig lényegében el is döntötték a találkozót. A Jászberényben hatan is tíz pont fölött dobtak.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
19. FORDULÓ
MAFC–NATURTEX-SZTE SZEDEÁK 67–85 (13–22, 21–18, 16–25, 17–20)

Gabányi-sportcsarnok, 450 néző. V: Cziffra, Jakab, Kulcsár
MAFC: M. Smith 8/6, POLYÁK 14/6, Misek 9/3, SIHOTA 16/12, POSCIC 12/3. Csere: Kovács Ád. 2, Lakits 6/6, Pápai, Molnár Ma., Kucsora. Edző: Garai Péter
SZEGED: BOLTICS 8, CSIRICS 24/15, LILOV 28/12, Juhos 5, Sulovics 10. Csere: Wirth 6/6, Révész 4. Edző: Nikola Lazics
Az eredmény alakulása: 4. p.: 3–6. 8. p.: 8–19. 13. p.: 22–25. 15. p.: 26–27. 17. p.: 31–30. 23. p.: 43–49. 28. p.: 49–59. 33. p.: 57–72. 38. p.: 65–80
Garai Péter: – Gratulálok a Szegednek a kupabronzéremhez és a győzelemhez. Minden tekintetben jobb volt nálunk ellenfelünk, nem tudok olyan játékelemet mondani, amiben felvettük volna a versenyt vele. Szégyenteljes volt, amit ma nyújtottunk, elfogadhatatlan, ezen sürgősen változtatni kell.
Nikola Lazics: – Gratulálok a fiúknak, a második negyedben jó védekezésünk adott egy ritmust a játékunknak, s attól kezdve végig kézben tartva a mérkőzést nagyon fontos és megérdemelt győzelmet arattunk. Sok sikert kívánok a MAFC-nak, amely Duvnjakkal minden bizonnyal sokkal hatékonyabb lesz.

KAPOSVÁRI KK–KTE-DUNA ASZFALT 80–73 (22–17, 24–14, 21–18, 13–24)

Kaposvár, 800 néző. V: Kapitány G., Gorka Sz., Tőzsér D.
Kaposvári KK: WISSEH 17, FRAZIER 22/9, Cooke 6/6, Hendlein 10, SIMMS 10. Csere: Fodor M. 8/3, Grebenár 2, Baki, Papp P. 5. Edző: Fekete Ádám.
Kecskeméti TE-Duna Aszfalt: Pongó Máté 6, Djukanovics 17/6, DJERASZIMOVICS 23, Hegedűs, KARAHODZICS 15/3. Csere: Dobos, Pongó Martin 5/3, Mészáros 5/3, Fülöp 2, Molnár. Edző: Forray Gábor.
Az eredmény alakulása: 3. perc: 2–3. 7. perc: 17–8. 12. perc: 30–20. 17. perc: 40–25. 22. perc: 48–34. 27. perc: 55–40. 32. perc: 67–51. 37. perc: 75–62.
Kipontozódott: Pongó Máté (39. p.).
Fekete Ádám: – Az első félidőben eldöntöttük a meccset, utána is volt jó időszakunk, de a koncentrációnk már csökkent. Ekkor már nem játszottunk jól, ám a győzelmünk nem forgott veszélyben. Ezúttal ez volt az elsődleges célunk, amit elértünk úgy, hogy a játékperceket is megfelelően elosztottuk.
Forray Gábor: – Megérdemelten nyert a Kaposvár. A második negyedben volt egy háromperces rövidzárlatunk, amely alatt nagy hátrányba kerültünk. Ezt követően futottunk az eredmény után, de már nem tudtunk egyenlíteni.

PVSK-PANNONPOWER–ZALAKERÁMIA ZTE KK 97–89 (27–19, 27–18, 24–23, 19–29)
Pécs, 1700
néző. V: Benczur, Hegedűs T., Minár
PÉCS:
NELSON 7, C. SMITH 21/9, Supola 4, BUDIMIR 9/3, SEJFIC 33. Csere: Bödör, HALÁSZ 6, Bíró 9/3, Antóni 8/6. Edző: Csirke Ferenc
ZALAEGERSZEG:
UBILLA 15/6, NORFLEET 23/12, BENKE 15/9, Szabó Zs. 2, Drungilas 11.
Csere:
Kerpel-Frónius, WRIGHT 18, Mohácsi 5, Kis A. Edző: Bencze Tamás
Az eredmény alakulása: 3. perc:
8–4. 6. p.: 12–10. 13. p.: 35–23. 17. p.: 41–33. 23. p.: 59–39. 26. p.: 64–47. 33. p.: 82–70. 37. p.: 90–80.
Kipontozódott:
Benke (38. p.)
Csirke Ferenc:
– Nagyon taktikus játékkal nyertünk, kihasználtuk a Zalaegerszeg védekezésének gyenge pontjait. A negyedik negyedben extra kosarakkal visszajött a vendéggárda.
Bencze Tamás:
– Egy félidei előnyt nem lehet ledolgozni, különösen idegenben. A második félidőben feljavultunk, de Cristopher Smith és Ismet Sejfic ismét megvillant.

ATOMERŐMŰ SE–ALBA FEHÉRVÁR 73–83 (17–25, 15–19, 20–18, 21–21)
Paks, 1200 néző. V: Földházi T., Pozsonyi L., Balogh Gy.
ATOMERŐMŰ:
BATTLE 11/6, Samenas 11/9, Will 4, Gilbert 11/6, TIBY 16/6. Csere: Illés M. 8/6, Watkins 9, Kovács Á. 3. Edző: Teo Cizmic
FEHÉRVÁR: Taylor 2, Edwards 6/6, Shepard 11/3, LÓRÁNT 21/9, KELLER Á. 13. Csere: TÓTH P. 10/6, Mohammed 6/3, Farr 8, Markovics 6, Keller I. Edző: Dzunics Braniszlav
Az eredmény alakulása: 4. p.: 5–2. 6. p.: 10–11. 11. p.: 17–30. 14. p.: 24–32. 19. p.: 27–44. 22. p.: 35–46. 26. p.: 44–51. 31. p.: 52–64. 33. p.: 52–72. 37. p.: 62–81
Teo Cizmic: – Az elmúlt napokban azon dolgoztunk, hogy védekezésben és támadásban is javuljunk. Sajnos az Alba fizikailag fölénk nőtt, mi szinte az egész meccsen szenvedtünk. A fehérváriak csapatjátékban jóval előttünk járnak, hiszen már az év eleje óta együtt készülnek.
Dzunics Braniszlav: – Gratulálok mindkét csapatnak, különösen a sajátomnak a győzelemhez. Küzdelmes mérkőzés volt, amelyet, úgy gondolom, megérdemelten nyertünk meg. A sikerünk annak fényében értékes, hogy a kupagyőzelem után nem tudtunk úgy készülni, ahogy szerettünk volna.

JP AUTO-JÁSZBERÉNY KSE–VASAS BUDAPEST 97–77 (25–20, 17–23, 32–12, 23–22)
Jászberény, 500 néző. V: Pálla Z., Szabó G., Gál J.
JÁSZBERÉNY:
Saddler 12/6, Arrington 10/3, Brbaklics 5/3, SZTAMENKOVICS 15/6, BOJICS 25. Csere: Williams 13/6, Cseh, CZIRBUS 11/3, Mándoki 6/6, Bazsó, Ondima. Edző: Stevan Tot
VASAS BUDAPEST:
R. Taylor 6, Horváth 9/3, THOMPSON 14/6, PACHER 17/3, WRIGHT 14. Csere: Katona 3/3, Moravcsik 4, Andrássy 3/3, Peringer, Garamvölgyi 5, Faragó, Boros 2. Edző: Sárosi Bulcsú
Stevan Tot: – Kiegyensúlyozott első félidő után a harmadik negyedben sokkal keményebben játszottunk, s eldöntöttük a találkozó sorsát. Sokat jelentett, hogy a mi padunk hosszabb volt, és a cseréink jól szálltak be a játékba. Fontos, hogy tíz bevethető játékosom van, így senkinek nem kell irreálisan sok időt tölteni a pályán.
Sárosi Bulcsú: – Az első félidőben jól játszottunk, úgy, ahogy megbeszéltük. Sajnos a harmadik negyedben állva hagytak bennünket a hazaiak. Mind támadásban, mind védekezésben sokkal jobban kosaraztak a berényiek, s a huszonötödik perctől kezdve már csak az volt a kérdés, hogy mekkora lesz a végén a különbség a két csapat között.

SOPRON KC–SZOLNOKI OLAJ 74–95 (19–22, 22–27, 20–18, 13–28)
Sopron, 1400
néző. V: Győrffy, Török R., Praksch
SOPRON: JOHNSON 20/9, Ruják 6, Takács 4, Dufault 10, Tóth G. 7/3. Csere: Spica, Dénes, Mills 12/3, Myles 11/3, Élő, Lakosa 4. Edző: Dragan Alekszics
SZOLNOK: PAVLICSEVICS 11/9, Vojvoda 11/3, BARNIES 19/12, EILINGSFELD 16/9, Andric 7. Csere: TÓTH Á. 10, Boriszov 5/3, Wittmann 6/6, Popovics 10/3. Edző: Kmézics Zorán
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–7. 6. p.: 12–15. 9. p.: 19–19. 13. p.: 24–25. 16. p.: 32–31. 19. p.: 40–44. 23. p.: 49–58. 26. p.: 55–60. 29. p.: 61–65. 33. p.: 63–73. 37. p.: 66–86.
Dragan Alekszics: – A Szolnok nagyon jó játékosokból áll és ezen a találkozón néhányan közülük nagyon jó teljesítményt nyújtottak. A mi védekezésünk nagyon puha volt és ezzel megkönnyítettük vendégeink dolgát győzelmük megszerzésében.
Kmézics Zorán: – Nagyon kemény mérkőzésre számítottunk. A Sopron összeszedett csapat és csak jó játékkal lehet legyőzni. Ez három negyeden keresztül nem sikerült. Ezután javítottunk a védőmunkánkon és a záró negyedben úgy játszottunk, ahogy kell.
Kiállítva: Spica (4. p.)