Férfi kosár NB I: javított a Szolnok, újra nyert az Alba

GYŐRI FERENC, KÁLDOR ANDRÁSGYŐRI FERENC, KÁLDOR ANDRÁS
2019.10.05. 20:06
Az első fordulóban meglepő hazai vereséget szenvedő Szolnok 89–75-re verte vendégét, a szomszédvár Jászberényt a férfi kosárlabda NB I 2. fordulójának szombati játéknapján. A nyitány Olaj-ütője, az Alba Fehérvár nem könnyen, de legyőzte az Atomerőműt is (88–83), és ugyancsak elkönyvelte első sikerét a ZTE, amely a Kaposvár otthonában kezdte meg a bajnokságot (76–82).
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Govens Darrin 14 pontot szerzett a fehérvári csapatban (Fotó: Micheller Szilvia) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

A bajnokságot egyaránt győzelemmel kezdő Alba Fehérvár és Atomerőmű SE párharcának pikantériáját biztosította, hogy a vendégeket edző Dzunics Braniszlav és a paksiak keretéhez tartozó Lóránt Péter először lépett fel az Alba Regia Sportcsarnokban, amióta elszerződtek az Albától. Dzunicsot épp egy tavaly decemberi, az Atomtól elszenvedett vereség után menesztették, míg Lóránt a nyáron hagyta el a fehérváriakat – egyikük távozása sem volt zökkenőmentes…

Lórántot az állóhelyi részre szorult hazai szurkolótábor beceneve skandálásával fogadta, volt, akivel le is pacsizott az erőcsatár a drukkerek közül.

A kezdés előtt a múlt pénteki Szolnok–Alba mérkőzés összefoglalóját sugározták a kivetítőn, akkor minden összejött Jesús Ramírez alakulatának, amely hússzal múlta felül a legutóbbi NB I-es idény negyedik helyezettjét.

Keller Iván triplája indította a szombat esti összecsapást, amire Lóránt válaszolt egy sikeres pöcivel – megszokásból több fehérvári szurkoló ezt is kitörő tapssal fogadta. Az Alba vezetését gyorsan annullálta az Atom, a padról érkező Kis Raul és Kovács Ákos pontjaival megléptek a látogatók (12–18). A védekezést nem helyezték előtérbe a felek, különösen szembeötlő volt ez a házigazdánál, amely tíz perc alatt 27 egységet szedett be.

A második negyed közepén aztán megjött a lendület, pillanatok alatt állva hagyta a paksiakat a 15–0-s futást bemutató Alba, amelynek alaposan feljavult a lepattanózása, köszönhetően Molnár Mártonnak: a magyar válogatott center ismét nagyon hatékony és éber volt a palánk alatt – a jelek szerint kivirágzott Székesfehérváron.

Ramírez mester kedvére rotálhatta játékosait, mélynek tűnik az Alba kerete, s bár nagyon korai még számottevő következtetéseket levonni (sérülések is közbejöhetnek), elképzelhető, hogy jelentős kihívója lesz a címvédő Falcónak, amely a Bajnokok Ligájában is harcol majd.

A Paksnál nagyon hiányzott a magyar válogatott csupa szív erőcsatára, Eilingsfeld János, de így sem festett rosszul Dzunics legénysége, furcsa lenne, ha nem találkoznánk a nevével a mezőny első felében. Fehérváron sem adta olcsón a bőrét, a harmadik negyed hajrájában már megvillantotta oroszlánkörmeit (66–52-ről felzárkózott 66–64-re); Markovics Luka dudaszós hármasa nyugtatta meg a hazaiakat.

A záró szakasz elején az Alba gyorsan visszaállította a tízpontos különbséget, ám innen is volt visszaút a Nicholas Faust (az amerikai hátvéd nyolc triplát hintett) és Lóránt húzta látogatóknak (80–81). Govens Darrin triplája és két kettese a legjobbkor jött a Fehérvárnak – rangadóhoz méltó lett a befejezés, és ez az ASE-nek köszönhető.

Majdnem megbosszulta magát, hogy belelustult a meccsbe az Alba – végül győzött, de ami fontosabb, feltehetően a 2019–2020-as évad két meghatározó gárdáját láthattuk a parketten.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
2. FORDULÓ, szombati mérkőzések

ALBA FEHÉRVÁR–ATOMERŐMŰ SE 88–83 (21–27, 28–15, 20–22, 19–19)
Székesfehérvár, 2200
néző. V: Földházi, Nagy V., Török R.
FEHÉRVÁR: Ljubicsics 6/6, Keller I. 3/3, MARKOVICS 14/3, Csupkovics 6, MOLNÁR M. 15. Csere: MCDUFFIE 12/3, Csorvási M. 4, Govens 14/3, GUYTON 14/3, Takács Martin. Edző: Jesús Ramírez
PAKS: EVANS 14/6, FAUST 26/24, Harris 2, Coleman 6, LÓRÁNT 19/3. Csere: Kovács Á. 7/3, Kis R. 5/3, Porter 4, Szalai. Edző: Dzunics Braniszlav
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–6. 5. p.: 12–8. 8. p: 14–18. 12. p: 23–31. 15. p.: 39–34. 18. p.: 45–41. 22. p.: 54–47. 25. p.: 62–50. 28. p.: 66–55. 32. p.: 71–64. 35. p.: 76–69. 38. p.: 80–81
MESTERMÉRLEG:
Jesús Ramírez:
– Nagyszerű győzelem volt! Szeretném megköszönni a szurkolóknak a pozitív energiát, amelyet kaptunk tőlük! Annak viszont nem igazán örülhetünk, amilyen módon nyertünk, hiszen a százalékok árulkodnak a statisztikában, a kettő-, illetve a hárompontosok nem úgy ültek, ahogy kellett volna. A meccs kulcsmomentumai a támadólepattanók voltak, amelyeket szereztünk, összesen tizennyolcat.
Jan Pavlík másodedző: – Minőségi játékot nyújtottak a csapatok. Megérdemelten nyert az Alba, mert nem szabad megengedni magunknak azokat a hibákat, amiket gyors indításoknál elkövettünk. Higgadtabbnak kell maradnunk ilyen helyzetekben. Igaz, nem mi voltunk a favoritok, de nagyon nagy energiával játszottunk, és tényleg csak egy pici, néhány jó döntés hiányzott a győzelemhez.

SZOLNOKI OLAJ–JÁSZBERÉNYI KSE 89–75 (28–26, 18–10, 27–15, 16–24)
Szolnok, 1730
néző. V: Cziffra, Mészáros B., Vida
SZOLNOK: SMITH 7/3, JONES 24/12, Kovács P. 2, Krsztics 4, MORANT 18. Csere: TUCKER 22/18, Rudner 5/3, Pallai 3, Tóth N., Taiwo 4, Csák, Frank. Edző: Dragan Alekszics
JÁSZBERÉNY: Staten 13, MILLER 25/6, Mészáros M. 4, Alekszandrov 13/9, Pantelics 2. Csere: Brbaklics 9, Marinkovics 2, Ruják B. 4, Peringer 3. Edző: Nikola Lazics
Az eredmény alakulása. 2. perc: 3–11. 5. p.: 11–15. 8. p.: 22–24. 14. p.: 36–30. 18. p.: 41–36. 25. p.: 59–43. 29. p.: 69–51. 34. p.: 78–58. 38. p.: 86–70
Dragan Alekszics:
– Jól kezdett a jászberényi csapat, de hamar összeszedtük magunkat, és végig kontrolláltuk a mérkőzést. Ki kell emelnem a kettő a kettő elleni védekezésünket, amely erre a meccsre már teljesen összeállt. Ezért elismerésem a csapatnak.
Nikola Lazics: – A Szolnok nagy energiával játszott, nálunk ismét nagyon sok volt az eladott labda, illetve a támadólepattanókat is jól szedte az ellenfél. A jó kezdésünk után a Szolnok jobban játszott, mint mi, és sajnos sok könnyű kosarat kaptunk. Sok munka vár még ránk.

KAPOSVÁRI KK–ZALAKERÁMIA ZTE KK 76–82 (22–17, 17–29, 20–19, 17–17)
Kaposvár, 1800
néző. V: Praksch, Tözsér, Boros
KAPOSVÁR: DAVIS 22/6, Norfleet 12/9, Ponjavics 5/3, Hendlein 7, Dramicsanin 8/3. Csere: LALIC 14, Baki 6/6, Krnjajski 2. Edző: Fekete Ádám
ZTE KK: UBILLA 14/12, JOHNSON 23/6, Williams 19/6, Szabó Zs. 6, AGAFONOV 9. Csere: Gulyás, Djurics 9/3, Simon K., Bagó 2, Doktor. Edző: Bencze Tamás
Az eredmény alakulása. 2. perc: 9–2. 7. p.: 16–15. 12. p.: 25–19. 18. p.: 35–33. 22. p.: 44–50. 27. p.: 50–59. 32. p.: 65–68. 37. p.: 67–70
Fekete Ádám:
– Egy ilyen mérkőzés után nyilván csalódottak vagyunk, hiszen a második nagy csatát veszítettük el szoros végjáték után. Meg kell tanulnunk nyerni, meg kell találnunk azt, aki ilyenkor felelősséggel kihasználja a helyzeteket. Ezt csak a végjátékra értem. A kulcsszituációkban nem tudtunk fordítani, és kihagytunk csaknem tíz büntetőt is. Örülök, hogy ennyien kilátogattak, a szurkolóink mindent megtettek.
Bencze Tamás: – Nagyon nagy százalékban sikerült megvalósítani azt, amit előzetesen terveztünk. Bár rosszul kezdtünk és az egész meccsen jellemző volt ránk, hogy a kulcshelyzeteket nem használtuk ki. A hat-nyolc pontos előnyből nem tudtunk feljebb lépni. A találkozó nagy részében domináltunk, úgy érzem, megérdemelten nyertünk, örülők, hogy ilyen sokan elkísértek bennünket.