Férfi kosár NB I: a Körmend esélyt sem adott a Szolnoknak

GYŐRI FERENCGYŐRI FERENC
2019.10.12. 19:29
Az eddig hibátlan Egis Körmend hazai pályán fogadta a Szolnoki Olajbányászt a férfi kosárlabda NB I 3. fordulójában. A találkozó lényegében az első negyedben eldőlt, ezután sem tudtak feljebb zárkózni a vendégek.

Frank Turnert (labdával) nem kímélték a szolnokiak, de állta a sarat (Fotó: Szendi Péter/Vas Népe)

„– Lesz győzelem?”

„– Reméljük!” – ez a rövid párbeszéd zajlott le két órával az Egis Körmend–Szolnoki Olajbányász KK bajnoki rangadó előtt a házigazda város centrumában. Csak gyanítjuk, hogy a két úriember az NB I-es kosárlabda-mérkőzés számukra kedvező kimenetelére gondolt, nem az önkormányzati választásokra, mert akad más beszédtéma is. Ne hallgassuk el: vasárnap a sportág helyi életének két meghatározó személyisége, a várost 2002 óta irányító polgármester, Bebes István és Patonay Imre csap össze Körmend irányításáért – előbbi az első, 1987-es bajnokcsapat játékosa, utóbbi az edzője volt.

A szombati találkozón köszöntöttek egy olyan sportolót, aki egész eddigi pályafutását az MTE-nek szentelte, Ferencz Csaba jelenleg is oszlopos tagja a körmendi gárdának, s nemrégiben elnyerte a Vasi Prima Díjat, mi több, a tíz kategóriagyőztes közül is a legjobb három között kapott helyet.

ELŐSZÖR NYERT A LIONS

Zalaegerszegen megszerezte első győzelmét az újonc Oroszlány, amely végig szoros mérkőzésen a negyedik negyedben döntötte el a találkozót.

A DEAC nagyszerű utolsó negyedbeli teljesítményével legyőzte a Sopront, így továbbra is hibátlan mérleggel áll.
A Falco a Kaposvár, a Pécs a Fehérvár legyőzésével őrizte meg hibátlan mérlegét, míg a Jászberény és a Szeged továbbra is vár első győzelmére.

A hangulat nagyon hamar felpezsdült, már a második percben kis híján egymásnak ment a hazaiak amerikai irányítója, Frank Turner és az őt ziccerben hátulról kissé megtaszító amerikai-szlovák Andre Jones. Sokkal jobban, 16–2-vel nyitott a Körmend, a parketten közben találkozott az a két játékos, akik megfordultak mind a két klub színeiben, jelesül Keller Ákos és Tóth Norbert. Felsejlett, hogy talán hasonló forgatókönyvű mérkőzésre kell számítanunk, mint a felek legutóbbi két megméretése volt ugyanebben a párosításban – az előző idény középszakaszában húsz ponttal, az alapszakaszban 32-vel győzött odahaza a vasi alakulat.

Az első negyed Németh Ákos parádés, csaknem félpályás hajításával zárult, ami csont nélkül zúdult a magyar válogatott erőcsatárt, Juhos Leventét továbbra is nélkülöző szolnokiak kosarába (33–18). A remek szurkolóik által hajtott vendégeknek többnyire nem sikerült úgy kivitelezniük támadásaikat, ahogyan szerették volna, sok dobásuk nagyon mellé ment, volt, hogy Demetrius Morantnak még a zsákolás sem jött össze, mindezek következtében a nagyszünet előtt már húszat számoltak rájuk... Hozzá kell tenni, a Körmend nem adott sok teret a Szolnoknak, szigorú védekezéssel tette nehézzé a látogató feladatát. Főként Kenneth Smith hibázott sokat, aki a második félidőt eladott labdával kezdte, rögtön utána sportszerűtlen hibával folytatta, aztán céltalan betörése lépéshibát eredményezett – nem csoda, hogy meg is ütögette a fejét a történtek után, magasabb szintű koncentrációra ösztökélve önmagát.

A harmadik negyed közepére végleg eldőlt az összecsapás, 64–34-re vezetett már a Körmend, innen nem lehetett visszaút, a kevés hátralévő idő mellett jobbára azért, mert a Szolnok semmi jelét nem mutatta, hogy akár csak néhány percre vissza tudná verni a vendéglátó attakjait. Az utolsó tízperc is lepergett, Matthias Zollner ekkor azokat is beküldte játszani, akiknek a mérkőzés korábbi szakaszában nem adott lehetőséget, s a kezdeti megilletődöttséget és pontatlanságot követően a fiatalok bizony szereztek néhány szép pillanatot a közönségnek, ilyen volt például Filipovics Stefan duplája Oroszi Bence kiváló meglátása eredményeként. Az utolsó kosarakat Takács Kristóf dobta büntetőből, így mind a 12 körmendi feliratkozott a pontszerzők közé.

A jó színben festő Egis Körmend harmadik mérkőzése után is győztesen hagyhatta el tehát a pályát (89–60 lett a vége, kívülről könnyed ujjgyakorlatnak tűnt, de ezért rengeteget kellett melózni), míg az Olajbányász már a második vereségét számlálhatta. Dragan Alekszicsnek lesz még elég dolga a nyáron újjáalakuló csapattal, amelynek nyilvánvalóan nem tett jót, hogy két magyar válogatott kiválósága, Benke Szilárd és Vojvoda Dávid is elhagyta – viszont nagyon sok van még hátra az évadból...

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
EGIS KÖRMEND–SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ KK 89–60
(33–18, 14–12, 27–14, 15–16)
Körmend, 1950
néző. V: Benczur T., Nagy V., Győrfy R.
KÖRMEND: TURNER 10, EDWARDS 16/3, Oroszi 3/3, Varnado 11/6, KELLER Á. 10. Csere: Kastrati 7/3, Ferencz 2, NÉMETH Á. 9/3, Taylor 12, Durázi 4, Takács K. 2, Filipovics S. 3. Edző: Matthias Zollner
SZOLNOK: Smith 5/3, Kovács P. 5/3, JONES 22/6, Krsztics 8/6, MORANT 4. Csere: Tóth N., TUCKER 16/6, Rudner, Csák. Edző: Dragan Alekszics
Az eredmény alakulása: 3. perc
: 10-2, 6. p.: 23-9 14. p.: 35-22, 17. p.: 45-24, 24. p.: 64-34, 28. p.: 68-41, 33. p.: 77-48, 36. p.: 80-57
Matthias Zollner:
– Nagyon elégedett voltam csapatom teljesítményével, mind védekezésben, mind támadásban jó megoldásokat választottunk. Látszik már az a kemény munka, amit az edzéseken elvégzünk, mérkőzésről mérkőzésre jobban játszunk. Remélem, hogy megmarad ez a lendület és még tovább tudunk javulni.
Dragan Alekszics:
– A Körmend nagyon jó napot fogott ki, és megérdemelten nyerte meg a mérkőzést. A védekezésünk már az első percekben összeomlott, s a hazaiak kíméletlenül kihasználták a megingásainkat. Nagy nyomás volt a játékosainkon, és ezt a terhet nem tudtuk elviselni. Remélem, rövidesen megmutatjuk, hogy ennél sokkal jobban is tudunk játszani.

PVSK VEOLIA–ALBA FEHÉRVÁR 91–86 (12–16, 28–24, 30–23, 21–23)
Pécs, 2300
néző. V: Cziffra, Minár, Nyilas
PÉCS: Pongó M. 3, C. Smith, DIGGS 37/6, BUDIMIR 19/9, AIKEN 15. Csere: Csirics 6, Horti 7/3, RUJÁK A. 2, Antóni 2. Edző: Csirke Ferenc
FEHÉRVÁR: LJUBICSICS 19/6, Guyton 9/3, Markovics 9/3, Csupkovics 9/3, MOLNÁR M. 10. Csere: Govens 13/9, McDuffie 7, Csorvácsi M. 8, Keller I. 2. Edző: Jesús Ramírez
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–7. 6. p.: 4–9. 13. p.: 16–18. 17. p.: 28–29. 23. p.: 47–44. 26. p.: 59–48. 33. p.: 74–65. 37. p.: 86–76
Kipontozódott: Csupkovics (40. p.)
Csirke Ferenc:
– A két hét kihagyás miatt álmosan kezdtünk, még jó, ha nem megy a támadás, hagyatkozhatunk a védekezésre, amely különösen a harmadik negyed első felében működött jól. Ekkor labdákat szereztünk, és sikerültek a gyors indításaink.
Jesús Ramírez: – Jó kezdtünk, jó ritmusban játszottunk, de nem tudtuk végig tartani a Pécs edzője és taktikája miatt. A vége néhány pontos meccs lett, s a Pécs nyert, amely kétszer annyi büntetőt dobhatott, mint mi.

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–KAPOSVÁRI KK 81–74 (15–16, 19–19, 28–20, 19–19)
Szombathely, 2620
néző. V: Papp P., Török R., Kulcsár T.
FALCO: HOOKER 12/6, Benke 11/3, Bíró, Washington 6, Reddic 10. Csere: FILIPOVITY 14/12, PERL 14, Váradi 8, Krivacsevics, Lake 6. Edző: Gasper Okorn
KAPOSVÁR: DAVIS 19/6, NORFLEETT 18/6, Ponjavics 3/3, Hendlein 2, Dramicsanin 14/9. Csere: LALICS 15, Baki , Krnjajski 3/3, Bogdán. Edző: Fekete Ádám
Az eredmény alakulása. 4. perc: 4–5. 7. p.: 11–11. 13. p.: 15–26. 18. p.: 31–31. 20. p.: 34–35. 24. p.: 43–42. 27. p.: 52–46. 30. p.: 62–55. 33. p.: 70–69. 38. p.: 81–69
Kipontozódott: Ponjavic (34. p.)
Gapesr Okoron:
– Nem vagyok elégedett, nem játszottunk jól, sok apró hibát követtünk el. A csapat mentálisan talán már a szerdai Bajnokok Ligája–meccsen járt. Ezt kell sürgősen helyre tennünk: mindig a soron következő mérkőzésre szabad csak koncentrálnunk!
Fekete Ádám: – Győzni jöttünk Szombathelyre, de sokat hibáztunk, sok volt az eladott labdánk, a kihagyott büntetőnk. Kikaptuk, de ettől függetlenül gratulálok a csapatomnak. Jobban meg kell találnunk egy egyensúlyt a játékunkban, ha eredményesebbek akarunk lenni jövőben.

NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK–KTE DUNA ASZFALT 86 (18–21, 23–24, 22–22, 14–19)
Szeged, 1200
néző. V: Praksch, Söjtöry, Rácz Zs.
SZEGED: MILOSZAVLJEVICS 16/6, Wirth 5, Balmazovics 13/9, Krapic 16/3, AUSBURY 23. Csere: Kerpel-Fronius B. 3/3, Kerpel-Fronius G. 1, Olasz. Edző: Andjelko Mandics
KECSKEMÉT:
WITTMANN 13/9, THOMAS 11/3, DJERASZIMOVICS 25/15, Djurasovic 14/9, KARAHODZSICS 19/3. Csere: Révész, Vukcsevics, Kucsera, Lewis 4. Edző: Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 2. perc:
5–0. 5. p.: 7–12. 8. p.: 14–17. 13. p.: 23–28. 17. p.: 31–41. 22. p.: 43–47. 27. p.: 56–56. 32. p.: 63–67. 38. p.: 70–84
Andjelko Mandics:
– Csalódott vagyok, mert tizenkét büntetőt is elhibáztunk, azonkívül a lepattanózásban is felülmúlt minket a Kecskemét.
Forray Gábor: – Döntőnek bizonyult, hogy míg mi a kulcspillanatokban jó döntéseket hoztunk, addig a Szeged rendre hibázott, és nem tudta átvenni a vezetést. Jár a dicséret csapatomnak az emberfeletti teljesítményért. Sajnálom viszont, hogy a tizenegy perc alatt 14 pontig jutó erőcsatárunk, Bozo Djurasovic megsérült és kivált a játékból.

DEAC–SOPRON KC 87–71 (19–18, 22–20, 22–22, 24–11)
Debrecen, 950
néző. V: Tőzsér, Frányó, Goda
DEAC: Costa 7/3, Manigat 12/6, HARRISON 17/9, ARMWOOD 11, TÓTH 16. Csere: BORISZOV 19, Polyák 3/3, Bognár K. 2. Edző: Kovács Adrián
SOPRON:
Thompson 5/3, Supola 8, Jones 14, RIVERS 16/6, CARTER 17. Csere: Pitts 9, Takács N. 2, Molnár M. Edző: Bors Miklós
Az eredmény alakulása. 3. perc:
8–3. 7. p.: 12–14. 12. p.: 21–20. 14. p.: 21–26. 17. p.: 28–33. 20. p.: 39–38. 24. p.: 43–48. 28. p.: 52–54. 30. p.: 61–60. 33. p.: 75–62. 37. p.: 83–63. 40. p.: 83–69
Kovács Adrián:
– Nem lehetünk maradéktalanul elégedettek, a harmadik negyedig enerváltan játszottunk, rengeteg második esélyt engedtünk az ellenfelünknek. A Sopron két hátvédje elleni védekezésünk előtt megemelem a kalapom, de ezenkívül nem mindig azt csináltuk, amit megbeszéltünk. A végére agresszívabban kezdtünk védekezni, ami gyorsabb és hatékonyabb támadásokhoz vezetett, így sikerült nyernünk.
Bors Miklós: – Két és fél negyeden keresztül tudtuk azt a játékot hozni, amelyet szerettünk volna, az alsó poszt védését egész jól megoldottuk, és a kiosztásoknál megfelelően semlegesítettük Boriszovot. Ahogy fáradtunk, a reakcióidőnk is lassult, katasztrofálisan dobtunk, a csapatjátékunk pedig szétesett.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–OSE LIONS 84–91 (21–21, 24–25, 23–23, 16–22)
Zalaegerszeg, 1600
néző. V: Győrffy, Farkas G., Kovács N.
ZALAEGERSZEG: Simon K. 2, Williams 16/3, JOHNSON 21/6, SZABÓ ZS. 16, Agafonov 16. Csere: Doktor 9/6, Gulyás, Bagó 4. Edző: Bencze Tamás
OROSZLÁNY: ABELL 14/3, Illés 6, MOHÁCSI 14/6, Zsiros 3, BOZOVICS 18/3. Csere: Washington 8/3, RIZVIC 17/3, Anda 3/3, Demeter 1, Garamvölgyi 7, Nshimba. Edző: Sebastian Krasovec
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–10. 6. p.: 10–12. 9. p.: 19–18. 13. p.: 24–28. 16. p.: 30–36. 23. p.: 47–55. 27. p.: 60–60. 33. p.: 72–73. 37. p.: 74–83
Bencze Tamás:
– Két kezdőjátékosunk is hiányzott, bizonyos időszakokban elfogadhatóan játszottunk, de összességében nem, a fegyelmezett vendégcsapat jobbnak bizonyult nálunk.
Sebastian Krasovec: – Nagyon örülünk a győzelemnek, hogy harminc év után ismét nyerni tudtunk az NB I-ben. Köszönettel tartozom a játékosaimnak és a szurkolóknak, az utóbbiak szép számban kísértek el bennünket, és végig buzdítottak.

ATOMERŐMŰ SE–JÁSZBERÉNYI KSE 77–62 (18–17, 19–14, 24–13, 16–18)
Paks, 800
néző. V: Kapitány G., Csabai-Kaskötő B. Ádám J.
ATOMERŐMŰ: EVANS 16/6, Harris 8/6, FAUST 11/6, Coleman 13/6, LÓRÁNT 15. Csere: Valerio-Bodon 3/3, Szalai M. 2, JACKSON 9/3, Kis R. Edző: Dzunics Braniszlav
JÁSZBERÉNY: STATEN 18/3, Mészáros M. 4, MILLER 8/6, Alekszandrov 10/3, Pantelics 6. Csere: Brbaklics 2, Peringer 8, Marinkovics 6, Ruják B. Edző: Nikola Lazics
Az eredmény alakulása. 3. p.: 4–2. 7. p.: 7–11. 9. p.: 18-14. 12. p.: 20–25. 17. p.: 29–28. 22. p.: 40–31. 24. p.: 48–31. 28. p.: 56–39. 35. p.: 70–48. 37. p.: 74–54
Dzunics Braniszlav:
– Jobban védekeztünk, mint az előző meccseken, de a támadójátékunkkal voltak gondok, a játékosok nem érzik, mikor kell passzolni. Annak örülök, hogy fiataljaink megállták a helyüket.
Nikola Lazics: – Az első félidőben jól játszottunk, akkor pariban voltunk a paksiakkal. A szünet után az ASE tizenegy nullás rohammal kezdett, ez döntő volt a végeredmény szempontjából.