Férfi kosár BL: a Falco hazai pályán kapott ki a Zaragozától

GYŐRI FERENC, TÓTH GÁBORGYŐRI FERENC, TÓTH GÁBOR
2020.01.08. 19:56
A Falco hazai parketten kikapott a Zaragozától (Fotó: Unger Tamás)
A spanyol Zaragoza hét ponttal győzött Szombathelyen a kosárlabda Bajnokok Ligájában, ezzel elvette a Falco hazai veretlenségét a 2019–2020-as idényben.

Nézőpont kérdése, szerencsés (erről a faktorról még lesz szó) volt-e a Falco-Vulcano Energia KC Szombathely számára, hogy a Bajnokok Ligája D-csoportjának keddi játéknapján a tabellán hátul elhelyezkedő török Besiktas és a görög PAOK is nyerni tudott. Ezzel egyrészt összesűrűsödött a mezőny, ugyanakkor egy győzelemmel nagyot kaszálhatott volna a magyar csapat – és persze látogatója, a spanyol bajnokság (vagyis Európa legerősebb nemzeti ligája) harmadik helyén tanyázó Casademont Zaragoza is, amely ezúttal összes sztárját bedobva érkezett meg Vas megyébe. Végül Porfirio Fisac edző és legénysége kaszált...

A magyar csapat először a hetedik percben vezetett, nem is akármilyen kosárral: Perl Zoltán feltette a labdát kínai figurára, az amerikai center, Juvonte Reddic meg gyönyörűen behúzta (13–11). A túloldalon Reddic honfitársa, D. J. Seeley kíméletlenül termelte a pontokat, hamar elérte a 15-öt.

Rögvest fordítottak a spanyolok, s jobbára az ő akaratuk érvényesült, remekül dobtak távolról, és elléptek (21–31).

A mieink 11–0-s szériával vették vissza az előnyt, de megszilárdítani nem tudták. Benke Szilárd megkapta a harmadik személyi hibáját könyöklés miatt, Quinton Hooker, majd Ron Curry is labdafelhozatal közben veszítette el a játékszert, tehát voltak előre nem kalkulálható nehézségek.

Ilyen volt még Jonathan Barreiro dudaszós triplája is a nagyszünet előtt (39–42) – a negyedórás pihenő után eleinte az üldöző szerepe jutott a Falcónak, ötvennél érte utol ismét a Zaragozát.

Már jól ismert, rendkívül szervezett és taktikus csapatmunkájával a BL-nyolcas legerősebb játékoskeretével, ahogy Zaragozában (70–69-re kapott ki), Szombathelyen is felvette a versenyt a magyar bajnok (55–50).

Három triplával léptek el újra a vendégek, repesztettek ők is egy nagy sorozatot, konkrétan 13–0-t, s onnantól kezdve úgy festett, nincs kegyelem, többé nem engedik közel a hazaiakat. Gasper Okorn tanítványait viszont nem ilyen fából faragták, Filipovity Márkó bravúros triplája után 70–68-ra kapaszkodtak fel, noha 11-gyel is ment már a Zaragoza.

Szokták mondani, a jó csapatnak van szerencséje, nos, a spanyol brigád biztosan nem véletlenül áll ilyen kedvező pozícióban két porondon is, mert az utolsó két percen belül, a támadóidő lejárta előtt az argentin világbajnoki ezüstérmes Nicolás Brussino olyan egylábas hárompontost dobott, amelyhez elképesztő mázlira volt szüksége (70–75).

A Falco így is erőn felül teljesített eddig a harmadik számú európai sorozatban, és bizony ez a szerdai sem tartozik a kellemetlen vereségek közé – furcsa is lenne annak titulálni. Az idénybeli hazai veretlenség elúszott, de a továbbjutás reménye egy pillanatig sem, jövő héten a német Bonn vendégeként lehet újabb idegenbeli bravúrral pozitívban tartani a mérleget.

KOSÁRLABDA
FÉRFI BAJNOKOK LIGÁJA
10. FORDULÓ, D-CSOPORT

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely–Casademont Zaragoza 70–77 (17–19, 22–23, 16–19, 15–16)
Szombathely, 3000
néző. V: Glisics (szerb), Mitrovszki (északmacedón), Velikov (bolgár).
Falco: Váradi 10/6, PERL 14, Benke 4, Washington 8, Reddic 6. Csere: Hooker 6, FILIPOVITY 15/9, Curry 8/6, Lake 4, Bíró –. Edző: Gasper Okorn
Zaragoza: SEELEY18/9, San Miguel 4, Barreiro 3/3, Benzing 7/3, Justiz 10. Csere: RADOVICS 9/3, Vasquez 4, Ennis –, Alocén 3/3, BRUSSINO 19/15. Edző: Porfirio Fisac
Az eredmény alakulása. 3. p.: 5-5. 7. p.: 13-11. 11. p.: 20-21. 14. p.: 21-31. 16. p.: 32-31. 20. p.: 39-42. 24. p.: 46-50. 26. p.: 52-50. 30. p.: 55-61. 33. p.: 57-68. 36. p.: 68-70. 39. p.: 70-75
Gasper Okorn:
– Nem tudom elmarasztalni a fiúkat, nagyot küzdöttek – és köszönöm a közönség támogatását. Kiélezett, kemény mérkőzést buktunk el egy jelentős játékerőt képviselő csapat ellen. De talán felnőttünk a feladathoz. A döntő szerintem az volt, hogy ellenfelünk remekül, közel ötven százalékkal dobta a triplákat. Kikaptunk, de nem mondunk le a céljainkról.
Porfirio Fisac: – Jó ellenféllel találtuk magunkat szemben, nagy csatában arattunk győzelmet. A Falco kiváló, gyors csapat, szerencsére jól védekeztünk. Jól védtük le például az elzárásokat, betöréseket. A második félidőben sebességet is tudtunk váltani, jól járattuk a labdát, jól dobtunk. Örülök a győzelemnek!